Dzisiaj opowiem wam o jednym ze sposób wykonania tzw. straszaka na złodziei poprzez automatyczne załączanie / wyłączanie w ściśle określonych godzinach i dniach wybranych lamp, gdy akurat nikogo nie ma w mieszkaniu.

Artykuł podzieliłem na dwie części. W pierwszej opiszę w jaki sposób planuję wykonać instalację i przetestuję ją na biurku. W drugiej natomiast zaprezentuję wdrożenie tego rozwiązania w mieszkaniu.

Tutaj chciałbym zastrzec, że choć układ nie jest nadmiernie skomplikowany to podstawowej wiedzy o elektryczności wymaga. Jeśli czujesz, że masz braki, zapraszam do serii artykułów „Podstawy elektryki” (lub innego miejsca w sieci, bylebyś wiedział(a) co to przewód fazowy a co neutralny).

Sposób na…

TSGE_WoCon_Izo
Programator czasowy

Głównym elementem całego rozwiązania jest programator (przekaźnik) czasowy TSGE2. Jest to jeden z wielu programatorów różnych producentów o identycznym wyglądzie (rozrzut cenowy 20-140 zł). Dlaczego zdecydowałem się akurat na ten model? Ponieważ nie mając wcześniej do czynienia z tymi urządzeniami, wybrałem najtańszy programator online (29 zł), do którego można było ściągnąć ze strony dokumentację. Po lekturze manuala wiedziałem, że to jest urządzenie którego szukam.

TSGE_WoCon

Główne cechy urządzenia (które nas interesują 🙂 ):

 • Możliwość ustawienia 8 zestawów załączania / wyłączania
 • Możliwość przejścia z automatycznego trybu sterowania (programator decyduje kiedy np. żarówka jest załączona) w tryb manualny (człowiek decyduje kiedy żarówka jest załączona).
 • Bateryjne podtrzymanie czasu systemowego
 • Załączanie / wyłączanie w określonych dniach tygodnia
 • Wyświetlacz i kilka przycisków do obsługi urządzenia
 • Montaż na szynie DIN (tej samej do której są przymocowane wyłączniki nadprądowe w domowej rozdzielnicy)

Rysujemy schemat

Nasz układ testowy będzie nieco uproszczoną wersją docelowego rozwiązania, doskonale jednak zobrazuje cel i sposób wykonania.

Poniższy schemat zawiera kilka elementów:

 • Gniazdko elektryczne czyli źródło prądu
 • Żarówkę
 • Programator czasowy

SchematOk. Co my tu mamy?
Po pierwsze do zacisków 1 i 2 programatora (zgodnie z instrukcją) podłączamy zasilanie z gniazdka czyli przewody fazowy (L) i neutralny (N). Dodatkowo do zacisku nr 4 programatora doprowadzamy przewód fazowy.
Po drugie przewód fazowy żarówki podpinamy do zacisku nr 3 programatora, a przewód neutralny żarówki poprzez węzeł (niebieska kropa 🙂 ) bezpośrednio do przewodu neutralnego gniazdka.

ACHTUNG! Numery zacisków i funkcjonalność mogą się różnić w różnych typach programatorów.

Zasada działania

Programator czasowy posiada tzw. dwa styki pomocnicze:

 • NO – normalnie otwarty (zamyka obwód elektryczny, gdy programator jest załączony)
 • NZ – normalnie zamknięty (zamyka obwód elektryczny, gdy programator jest wyłączony)
Styk_45Styk NOStyk_43Styk NZ

W tym przypadku do zacisku 4 podłączamy przewód fazowy (w innych rozwiązaniach możemy podpiąć neutralny). Jeżeli programator będzie wyłączony (dioda ON znajdująca się na nim będzie zgaszona), zaciski 4 i 3 będą wewnętrznie połączone i do żarówki popłynie prąd (żarówka zaświeci się). W przeciwnym wypadku tj. gdy programator się załączy, napięcie podane do zacisku 4 pojawi się na zacisku 5 i żarówka nie będzie świecić (w tym układzie nic nie jest podpięte do 5).

Zapytasz pewnie po co podpinać żarówkę w taki sposób, żeby działała, gdy programator jest wyłączony, zamiast na odwrót? W przypadku awarii np. układu zasilania programatora, styki 4 i 3 będą ze sobą połączone, czyli będzie możliwość załączenia lamp (żarówek) bez konieczności elektrycznego przepinania układu. W innym przypadku, musielibyśmy siedzieć po ciemku do czasu usunięcia usterki.

Podpinamy kabelki

Jedyne co pozostało to sklecić narysowany układ w rzeczywistości. Oto i on!

All_OFF

Mamy (mniej więcej) to samo co na schemacie:

 • Kabel z wtyczką do gniazdka elektrycznego
 • Żarówka
 • Programator czasowy
 • Dwie złączki elektryczne (piszę o nich tutaj) – na schemacie były to po prostu dwie kropki (węzły)

Kilka słów o złączach znajdujących się na programatorze:

TSGE_Top_WConTSGE_Bottom_WCon

O ile obrazek po lewej (górna część programatora) nie wymaga dłuższego komentarza, narysowany jest symbol źródła napięcia przemiennego (czyli wpinamy przewody L i N), o tyle o obrazku po prawej (dolna część programatora) możemy powiedzieć dwa słowa więcej.
Nadrukowany na obudowę schemat połączenia pomiędzy zaciskami 4 i 3 symbolizuje nam styk normalnie zamknięty, a połączenie 4 i 5 styk normalnie otwarty. Jeśli programator jest wyłączony to zaciski 4 i 3 są połączone.

Zanim podłączymy układ do prądu, należy sprawdzić czy przewód brązowy faktycznie jest fazowym. Odpinamy w tym celu ze złączek wszystkie przewody oprócz tych, które są połączone z wtyczką i wkładamy wtyczkę do gniazdka.

Pamiętaj! Najpierw wkładamy przewód do złączki, później podpinamy do prądu, nigdy na odwrót!

All_SprFazy

Próbnik napięcia (piszę o nim tutaj) wskazuje, że brązowy przewód jest przewodem fazowym więc możemy zacząć zabawę. Wyłączamy wtyczkę z gniazdka, podpinamy wszystkie „żyły” do złączek i podpinamy z powrotem wtyczkę.

All_WCon_TSGE_OFF

Po włączeniu napięcia żarówka od razu się zaświeciła. Dioda sygnalizująca „załączenie” przekaźnika programatora jest wyłączona (znajduje się obok wyświetlacza – czerwona kropka) zatem póki co układ działa prawidłowo.

Testujemy

Kontynuując, w obecnej chwili jesteśmy w trybie manualnym co jest symbolizowane malutkim napisem „OFF” znajdującym się w dolnej części wyświetlacza.

TSGE_Manual

Klikając przycisk MANUAL wybieramy pomiędzy stałym wyłączeniem, trybem automatycznym a stałym załączeniem.
A propo przycisków nie zamierzam opisywać ich funkcjonalności, jest to przedstawione dość zgrabnie w instrukcji (mimo wszystko jeśli będzie problem pisz).
Przejdę teraz do trybu stałego załączenia…

All_WCon_TSGE_ON

BAM! Dioda programatora się zaświeciła, a żarówka zgasła. Wszystko prawidłowo. Pozostał tryb AUTO.

Tryb automatycznego wyłączenia / załączenia przetestuję w taki sposób, że ustawię na konkretną godzinę załączenie programatora (wyłączenie żarówki), a minutę później wyłączenie programatora (powtórne załączenie żarówki).
Postanowiłem nagrać film (mój debiut!). Proszę wybacz kiepską jakość. Słabe światło, nieodpowiedni sprzęt i kiepski operator (ja) zrobiły swoje. Ale efekt jest ciekawy, tym bardziej, że na scenie pojawia się aktor 🙂 .

Jak widać na filmie wszystko gra i buczy. Zobaczymy jak to wyjdzie w rzeczywistym rozwiązaniu.

Jeszcze jeden test. Robimy awarię! Rozpinamy zasilanie ze styku programatora (zacisk nr 1) i sprawdzamy czy żarówka będzie świecić (sprawdzamy czy styk normalnie zamknięty spełni swoją funkcję).

All_WoCon_TSGE

Drut wypięty, a żarówka świeci. Elegancko!

Inna funkcjonalność

Programator można oczywiście wykorzystać do innych niecnych celów. Załączanie wentylatorów, grzejników elektrycznych i innych elementów które trzeba cyklicznie załączać i wyłączać. Nie będę tutaj tego omawiał bo jest to w zasadzie ograniczone tylko funkcjonalnością programatora i wyobraźnią instalatora.

Tylko UWAGA! Programator ten obsłuży urządzenia o maksymalnej mocy 3500W. Miej to na uwadze, zanim podłączysz grzejnik elektryczny.

Podsumowanie

Poszło naprawdę gładko (zbyt gładko?), ale działa i to jest najważniejsze. Cóż więcej dodać?

Posiadasz inne rozwiązanie, które robi to samo i chcesz się z nim podzielić? Zapraszam do komentowania.
W ramach podsumowania napiszę, że założyłem tzw. Newslettera, w którym będę informował o nowych artykułach wraz z krótkim streszczeniem (żadnych reklam. Nigdy!). Zapraszam do zapisywania się.

PS. Nie, nie jest to artykuł sponsorowany.

print

Dodaj komentarz

20 komentarzy do "Zapalamy światło gdy nas nie ma w domu cz.1"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
slayer74
Gość

Podobny schemat sterowanie załączaniem oświetlenia za pomocą automatu zmierzchowego i stycznika. Jeśli zamienimy automat zmierzchowy na programator czasowy możemy sterować np. załączaniem nawiewów gorącego powietrza z nagrzewnic na hali produkcyjnej np. 30 min przed rozpoczęciem pracy
comment image

Schemat jest załącznikiem do pytania z egzaminu zawodowego – technik elektryk.
Pytanie brzmi: Obwód oświetleniowy zasilany z rozdzielnicy przedstawionej na rysunku może pobierać długotrwale prąd nieprzekraczający:
a) 6A, b) 16A, c) 20A, d) 32A
|
|
|
|
|
[odpowiedź brzmi jak liczba oznaczająca poprzedni wiek 🙂 Zastosowanie stycznika pozwala na zasilanie i sterowanie większym prądem płynącym w obwodzie niż wytrzymują styki automatu zmierzchowego.

Krzysztof
Gość

„Odpowiedż brzmi, jak liczba oznaczająca poprzedni wiek” tego nie rozumiem.

slayer74
Gość

Napisałem tak specjalnie a by nie rzucało się w oczy. Chodzi o odpowiedź c jak dwudziesty wiek = poprzedni wiek.
Przy okazji aby schemat był łatwiejszy do zrozumienia styk nr 1 Automatu zmierzchowego to faza L’ (faza której pojawieniem steruje automat, faza na wyjściu) połączony z zasilaniem cewki stycznika A1. Do A2 cewki stycznika podłączamy N i również do styku nr 4 automatu, styk nr 3 automatu zmierzchowego faza zasilająca podłączona z wyłącznika nadmiarowo-prądowego B6. Automat zmierzchowy jeśli podaje napięcie na wyjściu nr 1 i załącza styki styczniki poprzez cewkę A1-A2 jest odpowiednikiem załączonego przycisku Start w najprostszym układzie sterowania jednym stycznikiem – układ z podtrzymaniem (schematy poniżej).

Obwód sterowaniacomment image
http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?article_id=13

Stycznik trójfazowy z podtrzymaniem – jak podłączyć przyciski i przewody do styków stycznika np. Moeller DILM 32 – obwód sterowania i obwód roboczycomment image

slayer74
Gość

Układ – stycznik z podtrzymaniem – zasilanie obwodu sterowania na 24V – najprościej narysowane jak tylko można
comment image

Krzysztof
Gość

Teraz rozumiem. Fajny pomysł z tą zagadką.

Artur
Gość

Bardzo proszę o pomoc, jak podłączyć taki programator;
Zamel ZCM-31
comment image

Krzysztof
Gość

Okazało się ze programator był wylądowały. Wszystko teraz działa ok
Bardzo dziękuję. Pozdrawiam

Krzysztof
Gość

Witam właśnie wykonałem dwa takie zestawy. jeden programator leżał nieuźywany i przy włączeniu żarówka tylko mignie, na wyświetlaczu nic nie widać a dioda świeci się cały czas. Na drugim żarówka świeci się cały czas mimo zmian off auto proszę o pomoc

Marek
Gość

Witam mam programator MCE09 i duł programatora ma od lewej 3 4 5, i jak podłączam jak wyzej prezentowane to mi nie działa prosze o porade jak to mam zrobić.Pozdrawiam autora bo wiadomości przedstawione sa bardzo dobrze przedstawione.Czekam na wiadomość

Andrzej
Gość

Dziękuję, super artykuł, dzięki niemu można mieć wiele satysfakcji w samodzielnej 😉 pracy :)) a mam pytanie takie czy jest możliwe i jesli tak to jak połączyć taki programator z wyłacznikiem (czujnikiem ) zmierzchowym wyposażonym w zewnętrzną sondę.
Pozdrawiam

Robert
Gość

Szukałem w sieci odpowiedzi jak podłączyć programator TSGE2.
Jedynie tutaj znalazłem bardzo jasno wytłumaczone jak nalezy to wykonać.
Dziękuje za podpowiedź.
Robert

wojtek
Gość

PANIE RADKU DZIĘKUJĘ ZA WSPANIAŁE ARTYKUŁY . CZY MOŻE PAN OPISAĆ JAK PODŁĄCZYĆ LAMPE ALE PRZEZ STYCZNIK DO ZEGARA ASTRONOMICZNEGO ALBO WYŁACZNIKA ZMIERZCHOWEGO [ MOŻE BYĆ JEDNO I DRUGIE ] DO LAMPY BĘDE WDZIĘCZNY. PROSIŁBYM RÓWNIEŻ JEŻELI JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ OPISAĆ JAK PODŁĄCZYĆ CZASÓWKE TJ. CHODZI MI O TO ŻE WCHODZE NP. NA KORYTARZ I POTRZEBUJE ŻEBY ZAPALIĆ ŚWIATŁO NA CHWILE A PÓZNIEJ ŻEBY ZGASŁO LUB BYŁA MOŻLIWOŚĆ ZABLOKOWANIA NA DLUŻEJ ŚWIATŁA . PANIE RADKU BARDZO ALE BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TAK WSPANIAŁE OPISY I PROSZE O WIĘCEJ. DZIĘKUJE !!!

wpDiscuz