Na poniższej stronie znajdziesz oprogramowanie i serwisy z których korzystam podczas blogowania (i nie tylko). Niektóre z nich ułatwiają mi pracę, inne zaś ratują mi życie. 🙂
Mam nadzieję, że niektóre z nich okażą się i dla Ciebie użyteczne.

Wybrane linki (na obecną chwilę jeden) to tzw. linki afiliacyjne. Jeśli po kliknięciu w taki link, po okresie testowym zdecydujesz się na zakup programu, ja otrzymam z tego tytułu prowizję. Nic w ten sposób nie tracisz, po prostu do mojej kieszeni wpada kilka zł. Będę zatem bardzo wdzięczny jeśli z poniższych linków będziesz korzystać.

Programy

Nozbe – oprogramowanie do wykonywania zadań (stworzone przez Polaka). Im więcej masz na głowie, im więcej pomysłów, tym bardziej przydatne. Narzędzie to działa w oparciu o filozofię Getting Things Done ® – czyli w wolnym tłumaczeniu “skuteczne realizowanie zadań”.
Korzystam z niego od października 2015 i jest po prostu świetny. Dzięki niemu m.in. krok po kroku postawiłem bloga i go realizuję.
Kluczową zasadą wspomnianej filozofii jest wyrzucanie wszystkich zadań ze swojej głowy na zewnętrzny nośnik. W tym przypadku nośnikiem jest Nozbe, który nie tylko gromadzi zadania, ale również segreguje, przypomina, umożliwia dołączanie notatek, plików, do całych projektów i pojedynczych zadań, tak żeby nic mi nie umknęło, a w głowie żebym miał tylko jedno najważniejsze w danej chwili zadanie. Polecam!

Microsoft Visio 2007program do generowania schematów, wykresów, drobnej grafiki wektorowej. Bardzo przydatny i wygodny, acz momentami trochę toporny, testujący moją cierpliwość

Paint .NET – darmowy program do edycji grafiki. Przydatny w wielu małych czynnościach. Nie jest może super funkcjonalny, ale można powiedzieć, że jest genialny w swej prostocie.

GIMP – bardziej zaawansowany od Paint .NETa program do edycji zdjęć i obrazów. Czy w ogóle trzeba go komuś przedstawiać? W każdym razie darmowy i funkcjonalny.

FileZillaklient FTP. Program do wysyłania/pobierania plików do/z serwera za pomocą protokołu FTP.

XMind Program do tworzenia “mapy myśli“. Przydaje się, gdy jest potrzeba zrealizowania większego projektu. W formie graficznej, poprzez różne typy połączeń można poukładać wszystkie założenia w formie mapy. Dzięki czemu łatwiej się odnaleźć, gdy wiemy, że trzeba robić projekt, ale nie wiemy za co się złapać. Przydał mi się przede wszystkim podczas pisania E-książki.

Hosting

Zenbox – blog trzymany jest na serwerze tego właśnie dostawcy. Ma on nieco inny system rozliczeń od konkurencji. Bazuje on nie na ilości danych i z jakich usług korzystasz, ale na ilości użytkowników wchodzących na daną stronę. Poza tym wszystko “bez limitu”. No może z małymi paragrafami. Chłopaki na wszelkie zapytania odpowiadają bardzo szybko zatem nie mam zastrzeżeń.

Blog

Blog oparty jest na platformie WordPress.org. Sama platforma jest darmowa. Natomiast konieczne jest posiadanie serwera na której zostanie zainstalowany WordPress (serwera z obsługą baz danych) no i oczywiście domeny (w moim przypadku jest to domena elektrykadlakazdego.pl) .

Podobno 1/4 stron WWW na świecie jest już postawiona na WordPressie. Jego sukces to przede wszystkim wygoda w zarządzaniu stroną (nie jest wymagana tajemna wiedza do postawienia strony), oraz gigantyczna ilość (darmowych lub nie) programów usprawniających tzw. wtyczek.
Jeśli posiadasz lub chcesz założyć stronę na WordPressie poniżej umieściłem listę wtyczek (darmowych), które używam na moim blogu  – kolejność alfabetyczna:

 • AddToAny Share Buttons – umieszcza na blogu w formie stacjonarnej lub “pływającej” przyciski do udostępniania artykułów lub stron na portalach społecznościowych.
 • Akismet – do wykrywania spamu w komentarzach
 • Broken Link Checker – przeczesuje stronę w poszukiwaniu linków, które nie działają
 • Cartpauj Register Captcha – dokłada obrazek “Captcha” podczas rejestracji użytkownika, po to żeby boty się nie rejestrowały.
 • Ciasteczka – do wyświetlania pasku z informacją, że strona korzysta z ciasteczek
 • Decent Comments – wyświetla x ostatnich / najlepszych komentarzy w panelu bocznym.
 • Delightful Downloads – do monitorowania ilości wykonanych ściągnięć plików
 • Formularze – do tworzenia formularzy i szablonów, które można wygenerować przy pomocy pojedynczego polecenia
 • JW Player 6 Plugin for WordPress – do obsługi filmów
 • Newsletter – do obsługi newslettera, nie tak bardzo prosty w konfiguracji, ale za to bardzo elastyczny i funkcjonalny.
 • Safe Redirect Manager – do obsługi przekierowań
 • Simple Mathjax – do wyświetlania mniej lub bardziej skomplikowanych działań matematycznych lub wzorów
 • Smooth Scroll Up – generuje przycisk w prawym dolnym rogu do szybkiego powrotu na górę strony
 • Social Buttons Pack by BestWebSoft – kolejna wtyczka do portali społecznościowych. Dzięki niej pod każdym artykułem widzisz ‘Lubię to’ pod każdym artykułem (oraz linki do Twittera i G+)
 • UpdraftPlus – Backup/Restore – do wykonywania automatycznego, okresowego Backupu bloga.
 • User profile Picture – do wgrania własnego avatara
 • WP Fastest Cache – pomaga w szybszym ładowaniu strony
 • Wp Lightbox 2 – do wyświetlania zdjęć w formie popup
 • WP Statistics – do generowania statystyk 🙂
 • wpDiscuz – Supercharged native comments – usprawnia podstawowy mechanizm obsługi komentarzy w WordPressie. Dodaje łapki do komentarzy i subiektywnie jest o wiele bardziej przejrzysty niż bazowe rozwiązanie.
 • Wyłączenie komentarzy – umożliwia wyłączenie komentarzy na wybranych podstronach
 • Yoast SEO – wtyczka “pozycjonująca” w wyszukiwarkach artykuły w oparciu o podane słowa kluczowe