Cześć!

Mam na imię Radek i mieszkam w Tychach. Z zawodu jestem inżynierem automatykiem z kilkuletnim doświadczeniem.

Me&Chair_Full

Jednakże, ten oto blog jest poświęcony tematyce elektryki domowej. Dlaczego tak? Powody są co najmniej dwa:

  • chcę podzielić się moimi doświadczeniami z ludźmi zainteresowanymi elektryką lub jakimkolwiek jej elementem np. wykonaniem pomiaru, wymianą gniazdka elektrycznego itp.
  • chcę usystematyzować i poszerzać wiedzę zarówno swoją jak i czytelników.

Jakiś czas temu nadarzyła się okazja zaprojektowania takiego systemu w mieszkaniu. Nie uważałem się wtedy za totalnego laika, gdyż oprócz uprawnień SEP, jako inżynier posiadam doświadczenie zawodowe zdobyte w wielu przedsiębiorstwach. Moje doświadczenie jednak zderzyło się z twardą rzeczywistością i brakiem wiedzy nt. typowych rozwiązań elektryki domowej. Chciałem to zmienić. W wolnych chwilach przeszukiwałem internet w celu zapoznania się z tematyką i niestety nie znalazłem konkretnych, satysfakcjonujących informacji, a przede wszystkim kompleksowych rozwiązań od A do Z.

Pierwszy projekt przygotowałem pod własne mieszkanie. Z początku miałem dużo pomysłów, za to czasu na wykonanie i realizację bardzo mało. Ostatecznie pomimo początkowych błędów udało mi się stworzyć sprawną i funkcjonalną domową instalację elektryczną, z nutką inteligencji.
Podsumowując, nie było lekko, i choć przede mną jeszcze wiele nauki, chciałbym ułatwić innym tą drogę, którą sam podążałem w sumie nie tak dawno temu.
Nie ma tutaj znaczenia czy chcesz wykonać całą instalację elektryczną w mieszkaniu, czy “tylko” wymienić wyłącznik światła, chcę Ci w tym pomóc. Chciałbym jednocześnie zaprosić do dyskusji, jeśli posiadasz inny punkt widzenia, inne doświadczenia, zapraszam do komentowania moich postów.

Podstawowym założeniem pisanych przeze mnie artykułów ma być prostota. Omawiane tematy niekoniecznie będą łatwe, szczególnie dla początkujących, ale będę się starał, aby przedstawione były w sposób prosty i przejrzysty. Prawdopodobnie nie zawsze uda mi się to założenie osiągnąć, dlatego wszelkie uwagi (konstruktywne!) przyjmę na klatę i postaram się je wyjaśnić i/lub wprowadzić na ich podstawie odpowiednie zmiany.

Życzę miłej lektury i pozdrawiam… z prądem 🙂
Radek Jachym