Poniżej znajdziesz zestawienie pytań na które znajdziesz odpowiedzi w artykułach serii “Ty pytasz, ja odpowiadam” (Q&A).

Sesja nr 1

 1. Czy ochronnik powinien być przed czy za rozłącznikiem?
 2. Czy jest możliwość zbudowania schematu oświetlenia w łazience aby:1. Zapalam włącznikiem zewnętrznym z przedpokoju pierwsze oświetlenie np. listwy Led.
  2. W drugiej kolejności, już w łazience, zapalam opcjonalnie oświetlenie “górne” lub przy lustrze.
  3. Wychodzę gaszę wszystko włącznikiem z przedpokoju, ale… (tym samym – jakby resetuję włączniki wewnątrz łazienki)
  4. …jak na nowo wchodzę do łazienki – to chcę żeby tylko świeciły owe listwy Led z punktu nr 1, a pozostałe mogę znowu dowolnie włączyć…
 3. Wyłączyłem bezpiecznik z prądem do kuchni, ucinałem przewód 3-żyłowy szczypcami i w tym momencie różnicówka się wyłącza. Próbówką prądu żadnego nie pokazuje, skąd taka reakcja wyłącznika ?
 4. Posiadam do podłączenia cztery gniazdka w ramce poczwórnej (link). Instalacja jest jeszcze dwuprzewodowa, budynek z 1970r.
  Pierwsze gniazdko podłączam wedle schematu (link) lecz nie wiem jak podpiąć zasilanie do kolejnych gniazdek. Sprawa z przewodem fazowym wydaje się być prosta bo podłączamy go tak jak w instalacji składającej się z 3 przewodów, ale w kwestii podłączenia przewodu neutralnego nie jest już dla mnie to tak oczywiste.
 5. Mieszkam w “komunistycznym” bloku z siecią zasilająca bez instalacji uziemiającej (TN-C), mam dylemat:
  jeden z kolegów podpowiada: wymień przewody 1 do 1 czyli podwójną starą aluminiową zamień na miedzianą 2 przewodową
  drugi mi podpowiada : załóż 3 przewodowe kable
  Nie chcę oszczędzać, ale po co mi 3 przewodowe kable ? A zarazem zależy mi na bezpieczeństwie czy mogę rozprowadzić 3 przewodową instalację i podpiąć się na listwie ochronnej przy liczniku przewodem żółtym w niebieską “linię ” Neutralną ?”
 6. Kupiłem kuchnie indukcyjną jednofazową o mocy 7400W. I tu zaczynają się moje obawy i szereg pytań. Zabezpieczenie przed licznikowe mam C25 z a według moich obliczeń:
  I = P/U = 7400W / 230V = 32A.
  I jak to się teraz ma do mojego zabezpieczenia przed licznikowego które ma tylko 25A. Co ja mam teraz zrobić?

Sesja nr 2

 1. Po zapoznaniu się z tematem wyłącznika róznicowoprądowego, wykonałem w swoim mieszkaniu test działania takowego wyłącznika. (…) Instalacja ma około 7 lat – 3 fazy. Test niestety wypadł negatywnie – zero reakcji. Chciałbym zapytać co w owej sytuacji powinienem zrobić?
 2. Zastanawiam się nad zakupem multimetru do celów domowych. Czy wystarczy, że kupię multimetr z zakresem 10A czy opłaca się kupić z zakresem 20A?
 3. Dziś wymieniałam włączniki światła i mam problem z jednym z nich. Dioda podświetlająca włącznik świeci wtedy, kiedy światło jest włączone a powinna podświetlać go przy wyłączonym świetle. Czym to jest spowodowane?
 4. Chciałbym wykorzystać programator do przerywania pracy pompy w instalacji grzewczej. Moje pytanie? Czy mogę zasilić zacisk 4 napięciem podawanym ze sterowania pieca ? Natomiast zaciski 1 i 2 z instalacji domowej.
 5. Nie orientujesz się może co to za symbol może być na stateczniku?
 6. Pytanie teoretyczne. Wiadomo, że na świecie istnieje kilka/kilkanaście standardów wtyczek i gniazdek. Czy zatem jest możliwość zainstalowania przy polskiej instalacji gniazdka brytyjskiego czy amerykańskiego? I odwrotnie, czy układając instalację w mieszkaniu czy w domu Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych można użyć gniazdek europejskich? Generalnie, czy poza samymi gniazdkami instalacje elektryczne na świecie są różne czy takie same?