Czym jest sesja pytań i odpowiedzi nie muszę chyba tłumaczyć. Tym niemniej jeśli nie miałeś okazji przeczytać poprzedniego wpisu i chcesz wiedzieć skąd to się wzięło, to serdecznie zapraszam: sesja 1. 🙂

Do roboty!

1. “Po zapoznaniu się z tematem wyłącznika róznicowoprądowego, wykonałem w swoim mieszkaniu test działania takowego wyłącznika. (…) Instalacja ma około 7 lat – 3 fazy. Test niestety wypadł negatywnie – zero reakcji. Chciałbym zapytać co w owej sytuacji powinienem zrobić?”

Generalnie jeśli po naciśnięciu przycisku test nie ma reakcji, to najlepsze co możesz zrobić to wymienić wyłącznik różnicowoprądowy. Po wystąpieniu rzeczywistego problemu reakcja będzie taka sama jak po przyciśnięciu przycisku “Test” czyli żadna.
Jedyną opcją, kiedy sprawny wyłącznik różnicowoprądowy nie zadziała po naciśnięciu przycisku “Test” jest brak napięcia na fazie L1 (w przypadku wyłącznika czterobiegunowego), bo tę fazę wykorzystuje wyłącznik do przeprowadzenia testu.


Nie chcę za dużo teoretyzować, ale przy wyłączniku czterobiegunowym, który obsługuje obwody jednofazowe istnieje “furtka” żeby sprawny wyłącznik nie zadziałał. Może się tak zdarzyć gdy nie jest podpięta do niego jedna faza – styki  (1 i 2 na obrazku w załączniku). Natomiast zakładam, że elektryk który to instalował wiedział co robi i nie wykonałby takiego przeoczenia.
Bardziej prawdopodobne jest, że jeżeli nie było wykonanego testu przez 7 lat, styki przekaźnika się skleiły i trzeba wyłącznik wymienić.

2. “Zastanawiam się nad zakupem multimetru do celów domowych. Czy wystarczy, że kupię multimetr z zakresem 10A czy opłaca się kupić z zakresem 20A?”

Najczęściej jest kilka ważniejszych spraw podczas wyboru multimetru niż zakres pomiarowy natężenia prądu.
Piszę o nich w artykule “Czym się sugerować przy wyborze multimetru“.

Aby wykonać pomiar natężenia prądu należy wpiąć się do szeregowo pomiędzy zasilanie i urządzenie. Może to być w niektórych przypadkach kłopotliwe i – mówiąc szczerze – rzadko wykonuje się tego typu pomiar w domowych warunkach. Dużo częściej korzysta się z funkcji pomiaru napięcia czy też rezystancji. Dlatego też jeśli nie masz w planach wykonywania pomiarów urządzeń o dużej (jak na domowe warunki) mocy, nie szukaj specjalnie miernika który będzie miał 20A zakresu.

A o ww. wspomnianym układzie podłączenia szeregowego i pomiarze natężenia piszę tutaj.

3. “Dziś wymieniałam włączniki światła i mam problem z jednym z nich. Dioda podświetlająca włącznik świeci wtedy, kiedy światło jest włączone a powinna podświetlać go przy wyłączonym świetle. Czym to jest spowodowane? “

Przyczyna leży w zakupionym łączniku. Są dwa rodzaje łączników:

  • Łączniki z podświetleniem z sygnalizacją wyłączenia (obwód otwarty) – ten typ znajduje najczęściej zastosowanie, nie mają dodatkowego zacisku na przewód neutralny.
  • Łączniki z podświetleniem z sygnalizacją zadziałania (obwód zamknięty) – jako jedne z nielicznych posiadają zacisk do podłączenia przewodu neutralnego.

Jeśli się pomylimy i kupimy nie ten łącznik co trzeba to pozostaje jedynie go wymienić, nic innego nie zrobimy. OK, chyba, że producent umożliwia wymianę samej diody, spotkałem się i z takim rozwiązaniem, ale jest ono jednak rzadkością.

Zasadę działania i sposób podłączenia obu łączników opisuję ze szczegółami w kursie “Osprzęt i Okablowanie”.

4. “Chciałbym wykorzystać programator do przerywania pracy pompy w instalacji grzewczej. Moje pytanie? Czy mogę zasilić zacisk 4 napięciem podawanym ze sterowania pieca ? Natomiast zaciski 1 i 2 z instalacji domowej.”

Autor pytania ma tu na myśli programator TSGE2 (lub jemu podobny) opisywany w artykule tutaj.

TSGE_WoCon              Schemat

Gwoli wyjaśnienia, w artykule przedstawiłem taki oto schemat podłączenia żarówki. Do zacisku 4 zasilającego styk podłączyłem ten sam potencjał, który posłużył do zasilenia programatora.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby do zacisku 4 podłączyć zupełnie inne źródło napięcia (m.in. w tym celu produkowane są przekaźniki), które w odpowiednim czasie zostanie przekazane odpowiednio na zacisk 5 lub zacisk 3 i tym samym pompa czy inne urządzenie będzie w określonym przedziale czasu załączone.
Oczywiście należy pamiętać, że do drugiego zacisku wspomnianej pompy, zamiast przewodu neutralnego należy podłączyć drugi biegun zasilania z pieca. (Czy potrzebny jest tutaj rysunek?)

5. “Nie orientujesz się może co to za symbol może być na stateczniku?”

A orientuję się. Jest to współczynnik mocy statecznika oznaczony grecką literą lambda λ. O współczynniku mocy piszę dość szeroko w artykule o mocy biernej (tutaj).

W ramach uzupełnienia możemy z powyższej nadrukowanej na stateczniku tabelki wyznaczyć sprawność statecznika np. dla świetlówki 5W sprawność (η) wynosi:

${λ = 0.28}$ (współczynnik mocy)
${I = 0.18A}$ (prąd pobierany przez statecznik)
${U = 230V}$ (napięcie zasilania)

${P}_{out}{= 5W}$ (moc świetlówki)
${P}_{in}{ = 230 \cdot 0.18A \cdot 0.28  = 11W}$ (moc pobierana przez układ)

${{η = }\frac{{P}_{out}}{{P}_{in}}\cdot 100\% = \frac{5W}{11W}\cdot 100\% = 45\%}$ (sprawność)

45% sprawności! Nie za dobrze co? Mamy energooszczędną świetlówkę, a tu jak na złość wraz ze statecznikiem pobiera dwa razy więcej mocy.  No ale przynajmniej świetlówka dłużej pożyje 🙂 .

6. “Pytanie teoretyczne. Wiadomo, że na świecie istnieje kilka/kilkanaście standardów wtyczek i gniazdek. Czy zatem jest możliwość zainstalowania przy polskiej instalacji gniazdka brytyjskiego czy amerykańskiego? I odwrotnie, czy układając instalację w mieszkaniu czy w domu Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych można użyć gniazdek europejskich? Generalnie, czy poza samymi gniazdkami instalacje elektryczne na świecie są różne czy takie same?”

Oczywiście można zainstalować gniazdko w standardzie polskim w USA i Wielkiej Brytani i podejrzewam gdziekolwiek na świecie jak i vice versa. Rzecz w tym, żeby do gniazdka pasowała też wtyczka. 🙂

Gniazdka w Wielkiej Brytani różnią się kształtem, napięcie i infrastruktura trójprzewodowa jest identyczna.

W USA i wielu innych krajach co prawda napięcie może być niższe (110V zamiast 230V), ale wciąż jest przewód fazowy neutralny i ochronny czyli tak samo jak w Polsce.

W Norwegii zaś można napotkać nietypowe dla większości świata rozwiązanie w domowych aplikacjach czyli brak przewodu neutralnego. Zamiast przewodu fazowego i neutralnego, są dwa przewody fazowe, każdy z nich ma mniejszy potencjał (ok. 130V), a napięcie między nimi wynosi 230V.

Podsumowanie

W ramach podsumowania przygotowałem stronę zbiorczą serii artykułów “Ty pytasz, ja odpowiadam”.

Ty pytasz, ja odpowiadam – zestawienie

Znajdziesz tam wszystkie pytania, które do tej pory zostały zadane i linki do poszczególnych artykułów.

Bez odbioru. 🙂

print

Dodaj komentarz

13 komentarzy do "Ty pytasz, ja odpowiadam – sesja nr 2"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Bartek
Gość

Cześć, walczę u siebie z częściową wymianą instalacji elektrycznej. Z racji tego, że nie wymieniam na razie wszystkiego, mam kilka problemów. miedzy innymi odłączanie starych obwódów. Po usunięciu starego kabla na tyle ile to było możliwe, okazało się że dochodzi on do rogu pokoju gdzie najprawdopodobniej przechodzi do łazienki. Szansa na dalsze wyrwanie jest znikoma, więc postanowiłem go odłączyć (tak jak postąpiłem z obwodem oświetleniowym, odłączając go z puszki na korytarzu). Właściwy obwód bez trudu znalazłem, jednakże ku mojemu zdziwieniu okazało się, że odłączyłem też łazienkę Szybka analiza: Okej pewnie przewód biegnie z gniazda do gniazda. Szybciutko rozkręciłem jedyne gniazdo w łazience, a tam niespodzianka… Nie ma żadnego odejścia, więc musiało rozdzielić się gdzieś wcześniej. Problem w tym, że na terenie łazienki nie ma ŻADNEJ puszki elektrycznej… Lub jest na tyle schowana, że nikt nie ma pojęcia gdzie jest. Masz jakieś sugestie gdzie jej szukać, lub jak? Albo czy w ostateczności istnieje ryzyko, że przewód może rozdzielać się gdzieś na dziko bez puszki, będąc zamurowanym w ścianę?

Nie chcę zostawiać gołego przewodu pod napięciem, ale mówiąc szczerze powoli się poddaję i chyba po prostu zabezpieczę go tylko kostką, tak by nikt przypadkowo go nie dotknął.

SpeX
Gość

ad.6 Po kontakcie z gniazdami typu F jestem zauroczony tym rozwiązaniem, szczególnie jeśli trzeba przypiąć jakiś nietypowy zasilacz i wtedy zajmuje/zasłania on dwa otwory E. Ale przy wtyczce F wystarczy, iż obrócę go o 180 i już mi lepiej pasuje :>

Łukasz
Gość

Witam. Chciałem podłączyć do jednego włącznika lampę sufitową oraz wentylator z timerem i higrostatem (łazienka). Chciałbym, żeby wentylator włączał się wraz ze światłem, a po jego wyłączeniu działał jeszcze przez chwilę. Dodatkowo, jeśli byłaby duża wilgotność, to chciałbym, żeby wentylator sam się załączył. Moje pytanie – Jak to wszystko spiąć do kupy, żeby działało?

Piotr
Gość

Musisz do wentylatora doprowadzić 2 przewody z fazą, tj. 1 daje impuls do uruchomienia wentylatora gdy zapalisz światło i prowadzisz go od oświetlenia, a 2gi na stałe, który podtrzyma działanie, gdy zostanie zgaszone światło. Wentylatory tego typu mają już wbudowany układ sterujący w przypadku powyższych sytuacji i z reguły mają 2 wejścia fazowe i jeden neutralny.

Piotr
Gość

Napięcie międzyfazowe 230V występuje nie tylko w Norwegii,jest również spotykane w Belgii a większych miastach nawet częściej niż instalacje”klasyczne”.

Sylwester
Gość

Witam.
Ja bym bardziej rozwinął temat “Dziś wymieniałam włączniki światła” ponieważ spotkałem się z włącznikami z diodą świecącą jak i równiez standardowo “neonówką” gdzie błędne podłączenie włącznika powoduje świecenie podświetlenia po załączeniu oraz jażeniu się standardowych żarówek “wlofram”.
Więc nie jest to oczywiste że kupił zły włącznik,ponieważ zamykając obwód typowo na led zwiększa szansę że neon się zapali.
Neonówka zawsze działała na zasadzie różnicy danego prądu w obwodzie im większy tym bardziej świeci-sumując przy ledzie może być to odwrotność(różnie się te żarówki zachowują).
Było by jasne jeśli kolega stosował by świetlówki energo-oszczendne(kompaktowe) ale wtedy pewnie by pisał o zjawisku murgania po wyłączeniu.
Dla mnie nie jest to dobrą lub czytelną odpowiedzią.
Prosze sobie przypomnieć temat próbnika napięcia który świeci po wyłączeniu bezpiecznika
Pozdrawiam

as1929
Gość

Panie Radku czy poleca pan jakieś książki/blogi które by mi pomogły w zdaniu egzaminu SEP G1? Pana stronę już przeczytałem:)

pako
Użytkownik

Gdzie można pytać?

wpDiscuz