Wielka Brytania to kraj wyjątkowy pod wieloma względami. Złośliwi twierdzą, że Brytyjczycy mają wszystko na opak. 🙂 Dyplomatycznie można powiedzieć, że wyrażenie “europejski standard” w ich słowniku nie istnieje.
Nie inaczej jest w kwestii instalacji elektrycznej. Wartość napięcia elektrycznego w brytyjskich gniazdkach (240V) to jedyne co jest zbliżone do polskich i europejskich standardów. Miałem okazję przebywać na tej ziemi przez krótki okres czasu i po tym co zobaczyłem, doszedłem do wniosku, że jest to coś co warto umieścić na blogu.

Dzisiejszy wpis będzie nieco inny od poprzednich. Poniższy artykuł to przede wszystkim zbiór ciekawostek oraz wskazówek dotyczących korzystania z wielkobrytyjskiej instalacji elektrycznej. Co więc cię czeka w poniższych wersach:

  1. Wyłączniki i gniazdka, rodzaje i funkcje.
  2. Rzut oka na rozdzielnicę główną.
  3. Rodzaje przejściówek (adapterów) czyli jak się podpiąć polskim sprzętem do brytyjskich gniazdek.

Let’s GO!

Wyłączniki i gniazdka, rodzaje i funkcje

Gniazdko elektryczne

DSC_1011
El clasico czyli gniazdko z włącznikiem

Zacznę od najzwyklejszego gniazdka elektrycznego podtynkowego. Poza oczywiście odmiennym kształtem otworów, większość gniazdek posiada w standardzie wyłączniki. Można być zaskoczonym, bo teoretycznie rzadko mamy potrzebę wyłączenia napięcia w każdym gniazdku z osobna. Ale z drugiej strony jest to rozwiązanie po prostu praktyczne, gdy nie potrzebujesz urządzenia to go wyłączasz przy gniazdku i gotowe.

DSC_1019
Nie mogłem się powstrzymać…

Z czystej ciekawości zerknąłem jak to wygląda w środku i… standard, trzy zaciski: faza, neutralny i uziemienie. Nie wiem czego oczekiwałem więcej 🙂 .

Wyłącznik światła

DSC_1014          DSC_1081

Wyłączniki światła nie wyróżniają się niczym szczególnym, przynajmniej na zewnątrz. A co jest w środku?

DSC_1079

W środku wyłącznika podwójnego są dwa osobne tory zasilające. Tego w Polsce nie uświadczysz. Dzięki temu istnieje możliwość zasilenia dwóch źródeł światła z dwóch różnych źródeł zasilania. Przydatne? Być może. Fakt, że zawsze lepiej mieć taką możliwość niż jej nie mieć.

Gdy na jednym wyłączniku będziemy chcieli mieć możliwość załączenia jednej lampy zasilonej 240V, a drugiej 12V i rozwiązanie jak znalazł.

 

Wyłączniki urządzeń z bezpiecznikami i inne

DSC_1021        DSC_1068

Wiele urządzeń, szczególnie w kuchni, posiada swój własny wyłącznik nierzadko z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci topikowego bezpiecznika umieszczonego w szufladce pod wyłącznikiem.
Bajer! Można dopasować bezpiecznik do urządzenia i w przypadku zbyt dużego poboru prądu urządzenie zostanie automatycznie wyłączone. 🙂 Minus? Źle dobrany bezpiecznik może wyłączyć np. lodówkę i mrożone kotlety mogą rano wypłynąć 😉 .

DSC_1013

Urządzenia o większym poborze prądu (piekarnik, płyta grzewcza) również posiadają swój wyłącznik, najczęściej nieco większy i w kolorze czerwonym.

Rzut oka na rozdzielnicę główną

Szukałem szukałem i znalazłem! Rozdzielnicę główną w brytyjskim mieszkaniu.

DSC_1043
Kliknij -> ZOOM

Co my tu mamy? Siedem wyłączników nadmiarowo-prądowych (obwodów), dwa wyłączniki różnicowo-prądowe i rozłącznik główny. Nie można się oprzeć wrażeniu, że montaż zabezpieczeń był wykonany od prawej do lewej. Interesujące. Poza tym wygląda dość standardowo, nic tu po mnie 🙂 .

Rodzaje przejściówek (adapterów)

Standard gniazdek elektrycznych jest odmienny i polskie wtyczki do nich nie pasują (wprost). W trakcie pobytu korzystałem z trzech różnych przejściówek, a raz nawet zdarzyło się, że musiałem się bez nich obejść. Opiszę poniżej każdą z tych opcji.

Najprostsze jest najlepsze?

DSC_1055           DSC_1056

Pierwsza omawiana przejściówka ma najprostszą konstrukcję. Idea jest prosta, podpinasz przejściówkę do angielskiego gniazdka i już można do niej podpinać wtyczki zarówno polskie jak i brytyjskie (a nawet amerykańskie 🙂 ). Koszt takiej przejściówki w Polsce oscyluje w okolicach 6-10 zł.

A może by tak z bezpiecznikiem?

DSC_1052

Druga posiadana przeze mnie przejściówka była przeznaczona pod konkretny kształt wtyczki bez uziemienia. Głównie spotykaną w urządzeniach o stosunkowo niedużym poborze prądu jak np. ładowarki do telefonów. A określony pobór prądu ma tutaj istotne znaczenie ponieważ przejściówka jest wyposażona – podobnie jak niektóre wyłączniki opisywane powyżej – w bezpiecznik topikowy.

 

DSC_1051         DSC_1054

Bezpiecznik można sobie oczywiście dobrać w zależności od potrzeb. Wymiana jest banalnie prosta wystarczy podważyć dekielek, choćby małym nożem i wymienić bezpiecznik. Z tego co się orientuję, na rynku dostępne są też przejściówki z bezpiecznikiem, bez ograniczenia na kształt wtyczki. Koszt takiego adaptera to ok. 15 zł.

Chcę być uniwersalny

DSC_1057        DSC_1058

Ostatni adapter to przejściówkowy kombajn. Można do niego podpiąć wtyczki w standardzie EU, UK i US. I sam może być wpięty do gniazdek tych trzech typów. Do tego posiada bezpiecznik topikowy.

DSC_1062      DSC_1060

Za pomocą kilku przełączników ustawiamy do jakiego typu gniazdka chcemy podpiąć adapter. Przydatne dla podróżujących częściej, przebywających okazjonalnie to w Polsce to w UK. Do kupienia za kilka… funtów 🙂 .

Zabrakło mi przejściówek…

Nic straconego. Tak naprawdę da się to obejść w dość prosty sposób.

DSC_1031          DSC_1038

Weźmy w obroty np. taką ładowarkę klasycznej firmy produkującej telefony (która już przestała się tym zajmować 🙂 ). Podczas próby włożenia bezpośrednio takiej ładowarki do gniazdka brytyjskiego, gniazdko nie pozwoli wsunąć do końca wtyczki. Dzieje się tak dlatego, że wewnątrz tych gniazdek zabudowany jest mechanizm, który blokuje włożenie wtyczki do czasu wsunięcia bolca uziemiającego (górny otwór) lub jego atrapy.
A więc potrzebujemy czegoś co nam zastąpi bolec uziemiający.

DSC_1049        DSC_1050

Dla bezpieczeństwa musi być to coś co nie przewodzi prądu elektrycznego, kawałek plastiku, zapałka, albo wykałaczka. Gdy już taka wykałaczka wpadnie nam w ręce, postępując zgodnie z rysunkami na górze, wkładamy ją do górnej części otworu, przyciskamy na dół i trzymając tak…

DSC_1036

… wkładamy ładowarkę do gniazdka. Pewien opór wciąż będzie, bo mimo wszystko gniazdko i wtyczka nie są do siebie dopasowane, ale ostatecznie wtyczka wejdzie do końca i ożywienie smartfona przestaje być problemem.

Film z tej operacji przy użyciu wacików zrobili np. spryciarze.pl:

Ale UWAGA!

Żadna z omówionych przejściówek nie posiadała bolca uziemiającego w standardzie europejskim. Co oznacza, że żadne “polskie” urządzenie podpięte do takiej przejściówki nie będzie uziemione. Przejściówki z uziemieniem są dostępne na rynku i gdy urządzenie tego elementu wymaga (np. sprzęt elektroniczny), co poznamy m.in. po tym, że wtyczka urządzenia ma otwór na bolec uziemiający, warto się w tego typu adapter zaopatrzyć.

Well, well, well…

Podsumowując, patenty stosowane w elementach elektroinstalacyjnych w UK wcale nie są takie złe. Moglibyśmy się od tych “brytoli” kilku rzeczy nawet nauczyć.
I tym optymistycznym akcentem pozdrawiam brytyjskim Cheers Mate 🙂

print

Podobne artykuły

17
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
GrzegorzRadekmatmix1TomaszKonrad Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Gość

Faktycznie praktyczne te wyłączenia napięcia w każdym gniazdku. U nas się tego nie praktykuje, a szkoda. Gdy nie używamy urządzenia, to wyciągamy wtyczkę z kontaktu, a tak to byśmy wyłączali pstryczek przy gniazdku i gotowe 🙂

matmix1
Użytkownik
matmix1

Witam. Chciałbym zapytać o sytuację odwrotna, jak to jest z używaniem przejściówek dla urządzeń brytyjskich w Polsce? Mieszkaliśmy w UK kilka lat, teraz planujemy wrócić do Polski i nazbierało się trochę tego sprzętu – pralka, lodówka, tv, itp. Chodzi mi o to czy sprzęt o większym poborze mocy może z powodzeniem być podłączony przez taką przejściówkę do gniazdka w Polsce? Czy należałoby poszukać na wszelki wypadek przejściówek z bezpiecznikiem?

Tomasz
Gość
Tomasz

moze ktoś wie co sie stało włącznik ten czerwony do piekarnika nie swieci i nie działa piekarnik

Konrad
Gość
Konrad

Pozwolę sobie wrócić do artykułu a właściwie do zdjęcia połączeń w gniazdku. Typowy układ w Wielkiej Brytanii to tzw. ring czyli gniazdka są zasilane z dwóch stron – niekoniecznie w tym konkretnym przypadku. Ja mam jednak pytanie co do przewodu ochronnego. na zdjęciu widać jeden a powinny być dwa. No chyba , że wzrok mi się psuje.

PIOTR
Gość
PIOTR

Witajcie CO-commentators 🙂 Równiez ja chciałbym dodac małą ciekawostkę.Otóż zasilanie rozdzielni,tablic etc co mnie osobiscie zamurowało, to fakt iz kabel ktory doprowadzal zasilanie do takiej rozdzielni o kolorach,ŻÓŁTA ŻYŁA,CZERWONA ŻYŁA ,CZARNA ŻYŁA,ORAZ NIEBIESKA ŻYŁA,(nie uwierzycie) przewód niebieski jest fazą! a zas czarny wpinany jest pod zaciski N,byc moze to jakies standardy starszej daty ale jezeli jakas restauracja,pub itp jest remontowana i nowych obwodow duzo dochodzi to taka konfiguracja kolorystyki pozostaje i obowiazuje niebieski to FAZA a czarny to N,podpisuje sie pod zdaniem ze maja wszystko na opak,Panowie,zbadajmy to i rozpoznajmy sytuacje dlaczego tak jest,dodac chciałbym cos jeszcze ciekawego ale zostawie to na nastepna dyskusje.pozdrawiam wszystkich i zapraszam do łaczenia sil i rozbrojenia tematu.

Konrad
Gość
Konrad

W Wielkiej Brytanii obowiązują dwie kolorystyki kabli – stara ( przed unifikacją z normami europejskimi) i nowa
( po unifikacji)i. To co opisujesz to najprawdopodobniej kolorystyka układu trójfazowego przed unifikacją i wtedy zgodnie ze starymi normami czarny to przewód neutralny a pozostałe to fazy. Przy jednofazowym starym – czerwony to faza a czarny to neutralny.
Dla zainteresowanych – nowa kolorystyka:
układ trójfazowy – brązowy, czarny i szary to fazy , niebieski to neutralny
układ jednofazowy – brązowy to faza a niebieski to przewód neutralny.

Kuba
Gość
Kuba

Uziemione adaptery można znaleźć tu:
http://www.skross24.pl/adapter/adapter-do-anglii-uk/
http://www.skross24.pl/adapter/adapter-podrozny-skross-pro/

Pomysł z wykałaczką ciekawy, dopóki się nie złamie i nie zostanie w środku:)

Jacek
Gość
Jacek

Nie wspomniales o jeszcze jednej rzeczy. Wszystkie kable zasilajace podlaczane do gniazdek posiadaja bezpiecznik wbudowany we wtyczke. Najczesciej 5A lub 13A. Podobnie jak twoje przejsciowki.

Tomek Michalski
Gość

Fajne rozwiązanie z tymi włącznikami przy gniazdkach. Sposób z wykałaczką też niezły, ale warto dodać, że nie powinna być mokra – tak na wszelki wypadek 😉

Artur
Gość

We Włoszech wszystkie kontakt, w których są podpięte większe sprzęty AGD, elektroniczne (pralka, lodówka, piece centralnego ogrzewania, piekarniki elektryczne, itp.) muszą być poprzedzone wyłącznikiem odcinającym oba przewody (faza i neutralny).