Krok po kroku o… napięciu krokowym

Napięcie krokowe. Prawdopodobnie obiło Ci się o uszy to pojęcie. W internecie znajduje się co najmniej kilka opracowań w tym temacie, jednak spróbuję dorzucić tu swoje 3 grosze, a konkretnie postaram się odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Skąd takie określenie i dlaczego warto sobie zawracać tym głowę?
 • Jakie są przyczyny powstania takiego napięcia?
 • Na czym polega to zjawisko?
 • Jak zapobiegać pojawieniu się napięcia krokowego?
 • Czym jest lej potencjału?
 • Czy napięcie krokowe występuje przy napięciu niskim?

Pomysł na ten artykuł podsunął jeden z czytelników bloga (pozdrowienia dla Roberta). W ramach rewanżu postaram się opowiedzieć o tym zagadnieniu najlepiej jak potrafię 🙂 .

Skąd takie określenie?

Określenie to wzięło się z istoty samego zjawiska czyli napięcia elektrycznego, które może powstać pomiędzy dwoma punktami i które są oddalone od siebie na odległość od 0.5 do 1.0m czyli w odległości jednego kroku.

Krok0Va

W normalnych warunkach, możemy stąpać po ziemi, która posiada potencjał elektryczny równy 0V – wykonywać krótkie i długie kroki, biegać, skakać – jak nam wygodnie, bez ryzyka, że porazi nas prąd elektryczny. To byłoby wręcz szaleństwo, gdyby człowiek podczas spaceru się zastanawiał, czy może zrobić krok, czy jednak nie warto ryzykować 🙂 .

A jednak, istnieją sytuacje, gdy postawienie kroku może być dla nas zagrożeniem. Warto z tego sobie zdawać sprawę i przede wszystkim wiedzieć jak się wtedy zachować.

Jakie są przyczyny powstania napięcia krokowego?

Do podstawowych przyczyn zaliczyłbym:

 • Wyładowania elektryczne podczas burz czyli pospolite pioruny
 • Uszkodzenia napowietrznych linii elektrycznych średniego i wysokiego napięcia wywołanych żywiołami natury, zdarzeniami losowymi lub po prostu ludzką niefrasobliwością

Obydwa zjawiska zdarzają się niejednokrotnie o czym możemy się przekonać widząc za oknem burzę lub oglądając wiadomości w telewizji. Jednak statystycznie rzecz ujmując wydaje się, że znalezienie się nieopodal uderzającego pioruna lub uszkodzonej linii elektroenergetycznej nie jest wcale takie proste. Teoretycznie więc dla człowieka niezwiązanego z energetyką, napięcie krokowe występuje najzwyczajniej w świecie rzadko.

Na czym polega to zjawisko?

Wyobraź sobie napowietrzną linię elektryczną średniego napięcia. Napięcie elektryczne w takiej linii względem ziemi może wynosić przykładowo 20 000V. Druty na wysokości kilku-kilkunastu metrów jakich wiele. Pohulał trochę wiatr, wyrwało drzewo z korzeniami, które padając, ostatnim aktem desperacji zahaczyło o wspomniane linie, drut uległ przerwaniu i spadł na ziemię.

Zakładając, że uszkodzony drut leży sobie spokojnie, w punkcie jego styku z ziemią napięcie elektryczne gruntu nie będzie wynosić już 0V tylko wspomniane wcześniej 20 000V. Jednocześnie do ziemi będzie płynął prąd zwarciowy tj. o dużym natężeniu.

KrokRazenie

Do ziemi będzie zatem płynął prąd elektryczny o określonym napięciu. Jako, że grunt ma również swój opór elektryczny, to napięcie elektryczne ziemi będzie maleć wraz z oddaleniem się od źródła problemu (o zależności opór / napięcie piszę szerzej o tutaj i tutaj).

Patrząc na powyższy obrazek mamy delikwenta, który znalazł się niedaleko uszkodzenia i postanowił zrobić krok, żeby oddalić się od miejsca zagrożenia. W tym momencie jego pierwsza stopa znajduje się w punkcie, gdzie potencjał elektryczny gruntu wynosi U2 = 1 500V. Natomiast druga stopa znajduje się już w punkcie, gdzie potencjał elektryczny gruntu wynosi U3 = 1 300V.
Różnica potencjałów czyli napięcie elektryczne pomiędzy stopami hopka wynosi zatem:

U2 – U3 = 200V

I prąd o takim napięciu właśnie, będzie przepływał przez nieszczęśnika.

W ramach uzupełnienia dodam, że potencjał elektryczny gruntu zmienia się we wszystkich kierunkach od źródła. Rzut z góry:

Promien

Na rysunku powyżej przedstawione są czarne linie potencjału elektrycznego o takiej samej wartości. Czyli bez względu na to w którym kierunku spróbujesz się oddalić od miejsca zagrożenia, możesz mieć ten sam problem.
Narysowałem tutaj eleganckie okręgi, natomiast w rzeczywistości skład, a co za tym idzie rezystancja gruntu może nie być jednakowa w różnych kierunkach, przez co w jednym kierunku napięcie elektryczne może szybciej się zmniejszać podczas oddalania się od źródła, niż w kierunku przeciwnym. W obliczu zagrożenia nie podjąłbym się jednak ustalenia, który kierunek jest najbardziej słuszny.

Jak zapobiegać pojawieniu się napięcia krokowego?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Żeby nie dopuścić do powstania różnicy potencjałów pomiędzy stopami, należy… nie wykonywać żadnego kroku.

ZlaczoneStopy

W takim momencie są dwie opcje:

 • Złączenie stóp razem – teoretycznie różnica potencjałów wciąż może być pomiędzy stopami, ponieważ zwykle buty nie są razem połączone, ale napięcie to powinno być niewielkie i jest to stabilniejsze rozwiązanie niż alternatywa
 • Podniesienie jednej nogi do góry

Jeśli zagrożenie będzie się utrzymywało można spróbować się oddalić w miejsce bezpieczne poprzez:

 • wykonywanie tip topów tj. kilkucentymetrowych kroczków
 • wykonywanie krótkich skoków ze złączonymi stopami

Czym jest lej potencjału?

Możliwe, że w różnych opracowaniach spotkasz się z podobnym rysunkiem (choć coś czuje, że hopek jest unikalny 🙂 ).

LejPotencjalu

Jest to zobrazowanie w formie wykresu poziomu potencjału elektrycznego na powierzchni gruntu w zależności od miejsca zdarzenia (lej potencjału).
Oś pionowa wykresu wskazuje wartość napięcia elektrycznego.
Oś pozioma wykresu wskazuje odległość od awarii podana np. w metrach.

Jak wygląda sprawa z napięciem 230V?

Jeśli zrobimy zwarcie i połączymy przewód fazowy o potencjale 230V z ziemią, to w zasadzie powinno zadziałać zabezpieczenie, które mamy w skrzynce rozdzielczej w domu.
Załóżmy więc, że zabezpieczenie to jest uszkodzone.
Wtedy napięcie 230V przyłożone do ziemi nie powinno stanowić wielkiego zagrożenia, gdy patrzymy na to pod kątem zjawiska napięcia krokowego. Potencjał elektryczny gruntu zaniknie w bardzo bliskiej odległości od punktu przyłożenia przewodu.

Epilog

W ramach rozwijania wiedzy w kwestiach omawianych w tym wpisie, polecam artykuł, który omawia prawidłowe zachowanie człowieka i grupy ludzi w trakcie burzy.

Spodobał Ci się artykuł? To świetnie 🙂

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o kolejnych wpisach i ciekawostkach ze świata elektryki.


Źródło tytułowego obrazka: www.huntsvillenewswire.com

print

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

30 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr

Załóżmy że drut cały czas się styka z ziemia i chciałbym się oddalić od tego miejsca, mogę wybijac się z jednej nogi ladujac na drugiej? W chwili kontaktu będę stał na drugiej więc zakładam że nie ma różnicy potencjału. Pozdrawiam

Gucio

To się nazywa bieg, Radku. Nie umiesz biegać?? :/ 🙂

Adam

Z odpowiednikiem napięcia krokowego – nie na ziemi a w związku z dłońmi i w mniejszej skali przestrzennej i napięciowej – można się spotkać w życiu codziennym. Warto wiedzieć.
Robiąc gładź na ścianie, niechcący wcisnąłem nieco mokrego gipsu do puszki przeznaczonej na włącznik światła, tak że dotknął on odsłoniętego końca żyły fazowej. Później sprawdzając dłońmi, czy gips stwardniał, a był jeszcze mokry, poczułem smyranie przechodzące w dokuczliwe szczypanie przy zwiększaniu rozstawienia dłoni.
Ogólnie zjawisko mnie nie zaskoczyło, bo uczyłem się o napięciu krokowym.

Dziękuję za bardzo fajne artykuły. Wpadam ostatnio na te strony żeby się douczyć.
Pozdrawiam, szczególnie hopka, na którym prowadzi się tu nieludzkie eksperymenty 😉

Gaza

Słyszałem o przypadku operatora koparki który zahaczył o druty NN. Wyskoczył z koparki żeby zobaczyć co i jak. Chciał nie zrywając tych drutów się od nich odłączyć. jak już obejrzał , to chciał wsiąść do koparki. Niestety zamiast podskoczyć, to stojąc na ziemi złapał za uchwyt przy kabinie. To był niestety ostatni dzień jego pracy.

Sam też miałem sytuacje z piorunem. Zalewałem betonem słupki od ogrodzenia. Nagle przyszła burza. Postanowiłem chwilę poczekać pod drzewem. Złapałem ręką i oparłem się o słupek który kilka dni wcześniej wbetonowałem. Jak naglę pieprzło, to poczułem tylko porażenie przez rękę. w 10 sekund byłem w domu. zmokłem biegnąc, ale żyłem. Teraz ta historia wydaje się śmieszna, ale wtedy nie była. Najlepsze ( najgorsze ), że miałem świadomość zagrożenia. wiedziałem co to napięcie krokowe, jak sprawdzać grzbietem dłoni czy nie ma przebicia na obudowie, czy to, żeby uważać na pioruny. Pomimo tego wydawało mi się mało prawdopodobne, że mogę ucierpieć od pioruna. Przecież wiadomo, że pioruny walą w najwyższe punktu ( teoretycznie ). Ten piorun uderzył w najwyższy punkt, w drzewo. Napięcie przeszło przez pień do ziemi i po korzeniach do słupka ogrodzeniowego.
Mogę tylko powiedzieć, że pouczające doświadczenie. Na szczęście dla mnie skończyło się dobrze.

Pozdr.
G

Gorzki

1)”I prąd o takim napięciu właśnie, będzie przepływał przez nieszczęśnika.”
2)”Jeśli zrobimy zwarcie i połączymy przewód fazowy o potencjale 230V z ziemią, to w zasadzie powinno zadziałać zabezpieczenie przeciwzwarciowe, które mamy w skrzynce rozdzielczej w domu.”
ludzie czy wy czytacie co publikujecie?
bedzie przeplywal prad o napieciu?? (wielkosc pradu okresla NATEZENIE-miezone w amperach)
co do 2:
jesli przewod fazowy rzucimy na “ziemie” to jedyne co moze sie stac (ale niekoniecznie musi) to zadzialanie zabezpieczenia PRZECIWPORAZENIOWEGO roznicowo-pradowego (o ile je mamy)
wasze “zabezpieczenie przeciwzwarciowe” (poprawnie zwane zabezpieczeniem nadpradowym lub obiegowo zwane S(nowsze), bezpiecznik topikowy(starsze) zadziala wredy gdy polaczymy przewod fazowy L z neutralnym N lub gdy podlaczymy odbiornik pobierajacy wiecej pradu (o wiekszej mocy) niz nastawa na zabezpieczeniu

przed opublikowaniem dajcie komus do sprawdzenia – lepsze to niz pisac takie glupoty

Bartek

Ad 1. nie zgadzam się. Jeśli chcesz kogokolwiek czegokolwiek uczyć, to błagam nie rób tego z błędami. Bo potem ludzie to zapamiętują i myślą że “prąd może mieć napięcie”. Jak się czyta takie zdanie to się włos jeży na plecach i odnosi wrażenie że autor nie rozróżnia napięcia od prądu (chociaż reszta artykułu raczej spoko więc domyślam się że wiedza jednak jest).
Najlepiej napisać: “porazi Cię napięcie 200V” albo jeszcze prościej “porazi cię 200V” i każdy, nawet dzieci w podstawówce doskonale będą wiedzieć o co chodzi.

Darek

Zapytam teoretycznie bo praktycznie za każdym razem wygląda to inaczej. Rysunek 2 i człek oraz wyładowanie atmosferyczne. Wiadomo kwestia gruntu. Zakładamy silne wyładowanie czyli piorun bije w ziemię i co dalej. Wiadomo że od punktu trafienia do nas jest jakaś odległość. Czy ktoś kiedyś określił minimalną odległość kiedy możemy się poruszać normalnie. Czemu pytam? Ano np. jesteśmy na wyprawie idziemy polną drogą za naszymi plecami bum i piorun w ziemię. Oczywiście nie widzimy tego a nasza reakcja może być spóźniona.. Teraz czy? nasz kolejny krok jest naszym ostatnim i pierwszym do piachu czy po prostu możemy iść spokojnie tak jak szliśmy bo jesteśmy już w bezpiecznej odległości np 20m czy 60 m a może 100m od miejsca uderzenia,.

pako

a co z izolowanym obuwiem? Przecież nikt boso nie chodzi. Najlepiej to chyba stać na jednej nodze i tak skakać.

Dario

Zgodnie z teorią biegu, człowiek podczas biegu ma styczność z podłożem najwyżej jedną nogą w danym momencie. Wynika z tego, że bieg jest dobrym sposobem oddalenia się od miejsca zagrożenia…
Druga sprawa to słowo “hopek”. To słowo pochodzi chyba od słowa chłopek, więc powinno być pisane przez “ch”. Chyba, że pochodzi od hopsania, czyli efektu porażenia przez prąd 🙂

Loxley

Jaki związek miałby z tematem chłopek? Weź no pomyśl. Hopek od hopka (patrz słownik języka polskiego). Łopatologicznie mówiąc mini górka. 😉 Co do teorii biegu (wg mnie błędnej w stosunku do napięcia krokowego), to jasno tutaj wytłumaczono temat różnicy potencjałów.

Tom

Hej, czy siedzac na ziemi z ugietymi, rozkroczonymi nogami, tez powodujemy napiecie krokowe?

Krzysztof

Witam! Bardzo ciekawy wpis, mam co do niego jeszcze dwa pytania.
1. Jaki jest praktyczny zasięg wspomnianego pioruna, czy to tylko kilka centymetrów, metrów a może dziesiątki metrów? Zdaję sobie sprawę, że zależy to od podłoża ale może jakieś konkretne przykłady np. mokra od deszczu ziemia, chodnik, tafla wody itp.
2. I druga sprawa. Często słyszymy, że klatka Faradaya a mam tu na myśli klatkę z drutu na naszym Hopkiem chroni znajdujące się pod nią osoby przed uderzeniem pioruna. Jak do tego ma się wspomniane napięcie krokowe?
pozdrawiam

Anka

Pytanie od blondynki (przynajmniej w zakresie elektryki) 😉 ktore nurtowalo mnie od dziecka; czy grunt/obiekt po uderzeniu pioruna naelektryzowany jest przez jakis czas, czy tylko w chwili jego uderzenia, i – czy zalezy to od jego wlasciwosci (wodnisty/suchy – zdarzaja sie przeciez burze bez opadow).
W kwestii zerwanych linii nie mam takich rozkminow, choc moze nieslusznie? Dopoki sa pod napieciem, “elektryzuja” grunt, po wylaczeniu zrodla pradu zapewne sa juz nieszkodliwe – ale moze sie myle?
Wdzieczna za odpowiedz – blondynka

P.S. W kwestii (c)hopka – stwierdzam, ze to skaczacy ludzik (ze zlaczonymi nogami, bo napiecie krokowe i te sprawy) i jak najbardziej w tym znaczeniu moze hopkiem (niekoniecznie Hopkiem) pozostac. Jako, hm… gatunek lub rodzaj. Innymi slowy – na sprawdzianie z ojczystego u mnie nie dostalbys za hopka minusa, zwlaszcza w kontekscie tego artykulu 🙂

Mirek

Mam nadzieję Drogi Radku, że nie bierzesz mnie za up******liwego faceta, bo takim nie jestem, ale działam trochę w branży pisarsko-dziennikarskiej i to takie zboczenie “zawodowe”. Chyba lepiej zostać elektrykiem, oczywiście w oparciu o twój blog :))
Pozdrawiam!

Mirek

Ale “chopek”, to chyba pisze się przez “ch”, a nie “h”. Co prawda hopek może oznaczać jakiś skok, mały skoczek (ale chyba akurat w tym momencie, to nie za bardzo:) To są też nazwy różnych firm artystycznych oraz imprezowych, ale najczęściej dla dzieci, a więc tym bardziej chyba powinno być “chopek”.
Nie mniej artykuł super i wyjaśnił mi wiele, a raczej uświadomił…

Patryk

Można jeszcze rozważyć różnice w rozkładzie potencjału na powierzchni ziemi w przypadku doziemienia za pośrednictwem uziomu np. pręta. Tak to artykuł na 5.

Ass

a może więcej szczegółów ? np że napięcie to całka od a do b z E dl ? bardziej matematyczny opis bo tu jest napisane w sposób bardzo ogólny

Marcin

Super ciekawe, gratuluje świetnego przekazu wiedzy w prostym języku 🙂

Radek

Geniusz tkwi w prostocie…

30
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x