Dawno dawno temu, gdy blog był jeszcze w powijakach, napisałem artykuł w dwóch częściach
(1. Część, 2. Część) o programowalnym przekaźniku czasowym. Zbudowałem dzięki niemu – moim zdaniem – fajny i tani układ do symulowania obecności człowieka w domu. Wiadomo, licho nie śpi 🙂 .

Kilka dni temu, czytelnik Andrzej przypomniał się w komentarzu do artykułu, że chciałby do układu dołączyć czujnik zmierzchu i wykorzystać całą tą instalację do załączania oświetlenia ścieżki dojazdowej przed garażem. Świetna okazja, aby napisać krótką notkę i rozbudować nieco funkcjonalność układu programatora czasowego 🙂 .

Przedstawię poniżej kilka schematów. Nie są one skomplikowane, natomiast jeśli chcesz w pełni zrozumieć działanie programatora czasowego niewykluczone, że będziesz musiał zajrzeć do wspomnianych wyżej artykułów.
Andrzej zasugerował, że będzie korzystał z czujnika zmierzchu firmy Orno model OR-CR-219 i na jego podstawie wykonane są schematy. Jednakże nie ma się co ograniczać, inne czujniki mają podobny (albo nawet taki sam) sposób podłączenia, różnica polega najczęściej w innym umiejscowieniu zacisków.

Podstawowe połączenie

CzujnikZmierzchu_1

Warto zacząć od początku. Na rysunku po prawej widzimy kilka połączeń opisanych notabene szczegółowo w instrukcji:

 • Do zacisków L i N podłączamy przewody zasilające czujnik:
  • L – przewód fazowy
  • N – przewód neutralny
 • Do zacisków dolnych podpinamy przewody sondy, która będzie sprawdzać poziom natężenia światła. Nie ma tutaj znaczenia, który przewód do którego otworu.
 • Do zacisków oznaczonych przeze mnie Nż i Lż podpinamy przewody, które prowadzą do żarówki (lampy)

No i już, jak będzie zbyt ciemno w okolicy, czujnik zaświeci lampę poprzez podanie potencjału elektrycznego na zacisk Lż.

Elegancko, tylko co w przypadku, jeśli chcemy ten moduł wpiąć w rozdzielnicy i sterować nim kilkoma lampami jednocześnie?

Idziemy do rozdzielnicy

CzujnikZmierzchu_2a

Sprawa wygląda bardzo podobnie. Małą różnicę stanowi podłączenie przewodu neutralnego prowadzącego od lamp, nie do zacisku Nż, a do listwy zbiorczej przewodów neutralnych w rozdzielnicy. Prawdę powiedziawszy zarówno sposób podłączenia przedstawiony na rysunku, jak i podłączenie przewodu neutralnego do zacisku Nż jest poprawne, ponieważ wszystkie te zaciski są ze sobą połączone na sztywno. Najważniejsze, że w obu opcjach będzie to po prostu działać.

CzujnikZmierzchu_3

Idziemy dalej i łączymy czujnik zmierzchu z programatorem czasowym. Co tu mamy:

 • Oba moduły trzeba przede wszystkim zasilić poprzez podłączenie przewodu fazowego i neutralnego do odpowiednich zacisków (L i N – cz. zmierzchu, 1 i 2 – programator).
 • Czujnik zmierzchu będzie podawał potencjał 230V na zacisk , gdy uzna, że natężenie oświetlenia jest niewystarczające.
 • Zacisk połączony jest z zaciskiem nr 4 programatora.
 • Potencjał elektryczny z zacisku nr 4 programatora zostanie przeniesiony na zacisk nr 3, gdy wybije zaprogramowana wcześniej godzina.

Podsumowując, jeśli czujnik zmierzchu uzna że jest ciemno (potencjał na) i będzie odpowiednia godzina wprowadzona do programatora (potencjał z zacisku nr 4 przeniesiony na zacisk nr 3) to lampa się zaświeci.

Jest to ciekawe połączenie biorąc pod uwagę podświetlenie podjazdu przed domem, ponieważ np. programator czasowy zablokuje możliwość załączania podjazdu w godzinach nocnych (po co podświetlać podjazd podczas snu), a w pozostałych godzinach o załączeniu podświetlenia będzie decydował czujnik zmierzchu.
To moja interpretacja tego układu, być może czytelnik miał na to inny pomysł. Może podzieli się tym z nami w komentarzu? 🙂

Złodziejom mówimy “STOP”

Pierwsze artykuły o przekaźniku czasowym (przyp. 1. Część, 2. Część) stanowiły opis realizacji układu do samoczynnego załączania oświetlenia, podczas nieobecności domowników. Czy do tego celu przyda nam się czujnik zmierzchu?

CzujnikZmierzchu_4

TAK! Powyższy układ da nam trochę większe możliwości symulacji zapalania światła, nie tylko w trakcie z góry ustalonego przedziału czasowego, ale także będzie brał pod uwagę czy faktycznie na zewnątrz jest odpowiednie natężenie światła. Czyli w skrócie: jest to połączenie przewidywalności (gdy ciemno zapalamy światło) z pewną losowością (zapalamy tylko w pewnych, zaprogramowanych wcześniej przedziałach czasowych).

I myślę, że tym pozytywnym akcentem zakończę powyższy wywód. Pozdrawiam! 🙂

print

Dodaj komentarz

15 komentarzy do "Programator czasowy + czujnik zmierzchu"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Robert
Gość

Witam.
Jak wyglądałby układ bez czujnika zmierzchu? Czyli tylko z programatorem czasowym i wyłącznikiem schodowym.
Z góry dziękuję za pomoc.

Mateusz
Gość

Załóżmy sytuację, że ustawię na “czasówce”, aby napięcie szło na żarówki w przedziale godzinowym 16:00 – 00:00. Zachód słońca będzie np. o 18:00 – załączy czujnik zmierzchu, więc żarówki będą włączone w przedziale godzinowym 18:00 – 00:00 (ustawiony przedział na czasówce + czujnik zmierzchu). Mogę w każdej chwili rozłączyć każdą z żarówek wyłącznikiem światła. Przedział na czasówce wybrałem ze względu na to, aby światło nie paliło się całą noc.

A co jeśli będzie potrzeba zapalenia światła manualnie (włącznikiem) np. o 2:00? Idzie to jakoś rozwiązać, aby uzyskać efekt “światło zależne od “czasówki” i czujnika zmierzchu + możliwość włączenia o dowolnej porze doby, niezależnie od w/w?

Dlaczego takie rozwiązanie? Dlatego, że raz ustawiam wszystko i zapominam: światło włącza się gdy zapada zmrok – niezależnie od pory roku, wyłącza się o północy, gdy już śpimy (oszczędności – nie pali się do rana), ponadto mamy możliwość “włączenia awaryjnego” o dowolnej porze bez konieczności zaglądania do rozdzielni.

Filip
Gość

Polecam zegary astronomiczne do sterowania oświetleniem nocnym. Z mojego doświadczenia mają dłuższą żywotność niż czujka zmierzchu.

Seba
Gość

Przydała by się rozbudowa o losowe włączanie światła. włączanie o określonym czasie można wykryć w ciągu 2-3 dni.

Janusz
Gość

I jeszcze “połączenia wyrównawcze”

Bartek
Gość

Witam. Ciekawy i fajny blog. Przydałby się tylko jakiś artykuł na temat układania przewodów w domku – “bezpuszkowe prowadzenie przewodów”, podział pen na pe i n itp. Pozdrawiam

wpDiscuz