Jak ugryźć podwójny wyłącznik światła?

Temat ten nawiązuje i poszerza informacje zawarte w artykule o pojedynczym wyłączniku, w którym zaprezentowałem w formie foto i wideo, jak go – od A do Z – podpiąć i zamontować (artykuł).

Podłączenie podwójnego wyłącznika światła (świecznikowego) do lampy, od pojedynczej wersji różni się jedynie kilkoma drobnymi niuansami. Najwidoczniej są one na tyle istotne, że od czasu do czasu dostaję zapytanie, jak się dobrać do podwójnego wyłącznika światła.
Postanowiłem zebrać kilka tych kwestii w całość i opisać “z czym to się je”.
W artykule startuję od pewnego pułapu, jeśli chcesz znać podstawy, wiedzieć w jaki sposób zamontować wyłącznik w puszce i generalnie poznać genezę funkcjonowania wyłącznika światła, odsyłam do wspomnianego artykułu (tutaj).

A teraz…

…schemat

Zacznijmy od tego, że mamy lampę, która posiada dwie żarówki i chcemy, żeby każda z tych żarówek była załączana osobnym przyciskiem.

Zerknijmy na schemat obok:

Schemat_1Lampa
  • Do wyłącznika podpinamy jedynie przewody fazowe, a dokładniej:
    • Przewód fazowy zasilający
    • Przewód fazowy, który zasila pierwszą żarówkę
    • Przewód fazowy, który zasila drugą żarówkę
  • Przewody neutralne i ochronne spinamy razem wewnątrz puszki za pomocą złączek elektrycznych (artykuł), poza wyłącznikiem.
  • Do poprawnego funkcjonowania układu, potrzebujemy 4-żyłowego przewodu biegnącego od puszki do lampy.
    Jeśli instalacja elektryczna jest dwużyłowa (przewód ochronny nie istnieje, układ TN-C, patrz artykuł), wystarczą trzy przewody. W takim jednak przypadku, przewód neutralny podpinamy do zacisku ochronnego w lampie, a ten mostkujemy za pomocą krótkiego przewodu z zaciskiem neutralnym.
  • Działa to tak, że naciskając klawisz znajdujący się po lewej stronie, potencjał elektryczny z przewodu zasilającego podłączonego do zacisku nr 1, jest przekazany na zacisk nr 2 i stamtąd do żarówki górnej.
  • Naciskając natomiast klawisz po prawej, potencjał z zacisku nr 1, przekazywany jest na zacisk nr 3 i stamtąd do żarówki dolnej.
  • Załączając dowolny klawisz zamykamy obwód elektryczny, ponieważ od jednej strony dostarczamy potencjał, a od drugiej strony żarówki podpięty jest na stałe przewód neutralny.

Pora na niezawodną animację:

Schemat_1lampa

    Pamiętaj, aby wszelkie prace elektroinstalacyjne wykonywać przy WYŁĄCZONYM napięciu elektrycznym. Zanim przystąpisz do prac upewnij się, że napięcie jest wyłączone np. przy użyciu próbnika napięciowego o którym piszę tutaj.
    Wykręć bezpieczniki / wyłączniki nadprądowe jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że przewody nad którymi chcesz pracować są pod napięciem!
    Nie zastosowanie się do powyższego zalecenia może skutkować porażeniem prądem elektrycznym.

    Trochę praktyki

    Rozwiążmy temat za pomocą serii pytań i odpowiedzi.

    Co jeśli lampa ma więcej żarówek?

    Nic szczególnego się nie dzieje, układ pozostaje ten sam. Wewnątrz lampy żarówki są podzielone na dwie grupy, a dla użytkownika wyprowadzony jest po jednym zacisku na każdą grupę żarówek. Dla przykładu, w lampie posiadającej 5 żarówek napotkamy 4 zaciski na kostce elektrycznej:

    • Do dwóch z nich od strony lampy będą doprowadzone brązowe przewody (lub czarne), ew. oznaczone będą symbolem L. Do jednego podpinamy przewód podpięty do zacisku nr 2 wyłącznika, a do drugiego, przewód podpięty do zacisku nr 3.
    • Kolejny zacisk będzie połączony od strony lampy za pomocą przewodu niebieskiego i/lub będzie miał oznaczenie N. Do niego podpinamy przewód neutralny.
    • Do ostatniego zacisku – połączonego z obudową lampy – podpinamy przewód ochronny. Zacisk ten może być umiejscowiony osobno, bezpośrednio na obudowie lampy lub może go nie być jeśli obudowa lampy jest wykonana z materiału nieprzewodzącego np. z plastiku.

    W efekcie jednym klawiszem zapalimy 2 żarówki, drugim 3 żarówki, a naciskając oba uzyskamy moc świetlną płynącą z 5 żarówek.

    Jak to wygląda od strony wyłącznika?

    DSC_1651

    W przypadku powyższego wyłącznika posiadamy 4 pary zacisków. No nie do końca. Para otworów znajdująca się w prawym górnym rogu to atrapa. Ok, a więc 3 pary:

    • Do jednego z dwóch znajdujących się w lewym górnym rogu otworów, wsuwamy zasilający przewód fazowy.
    • Do pary zacisków w lewym dolnym rogu podpinamy jeden z przewodów fazowych poprowadzonych do lampy.
    • Do pary zacisków w prawym dolnym rogu podpinamy drugi z przewodów fazowych poprowadzonych do lampy.

    Skąd wiadomo, który zacisk jest który?

    Jest to zawsze w jakiś sposób zasygnalizowane na obudowie wyłącznika.

    DSC_1651a DSC_1651b

    Tutaj jest to oznaczone za pomocą strzałek wyżłobionych przy zaciskach. Na obrazku po lewej widać strzałkę skierowaną do wnętrza wyłącznika (lewy górny róg), co symbolizuje wprowadzenie potencjału czyli przewód zasilający.
    Na obrazku po prawej (lewy dolny róg wyłącznika), strzałka wskazuje kierunek poza wyłącznikiem, czyli odpływ z wyłącznika i zasilenie lampy.

    W różnych wyłącznikach może być to zobrazowane w inny sposób. Jeśli masz problemy z rozróżnieniem, który zacisk jest który, zrób fotkę i wrzuć do komentarza, albo wyślij na maila. Szybko rozgryziemy temat.

    Ach, jeszcze kwestia atrapy zacisków. Poznasz ją po tym, że wewnątrz otworów nie znajdują się żadne mocowania. Włożenie przewodu w ten otwór zakończy się zatem jego natychmiastowym wypadnięciem.

    Ale ja chcę sterować dwoma lampami

    No i git. Potrzeby są różne. Przykładowo będzie to wyglądać w taki sposób.

    Schemat_2Lampy

    Zamieniamy jeden przewód 4-żyłowy na dwa przewody min. 3-żyłowe (również mogą być 4-żyłowe na okoliczność przyszłych modernizacji, ale w tej chwili będą wykorzystywane tylko 3 z nich).

    Co do symulacji działania, mamy podobną sytuację.

    Schemat_2lampy

    Wyłącznik podwójny po angielsku

    W Polsce takie rozwiązanie jest bardzo rzadko spotykane, natomiast w Wielkiej Brytanii podwójne wyłączniki często posiadają 4 zaciski (lub 4 pary). Wygląda to tak jakby podwójny wyłącznik składał się z dwóch niezależnych wyłączników pojedynczych.

    Schemat_2Lampy_Eng

    Umożliwia to podpięcie każdej z lamp do innego źródła zasilania, natomiast najczęściej i tak wykonuje się mostek między zasilającymi zaciskami nr 1 i 2.

    It’s over

    Mam nadzieję, że po tym artykule (i wspomagającym opisującym pojedynczy wyłącznik światła) podłączenie podwójnego wyłącznika będzie dla Ciebie tak proste jak trafienie jedynki w totka. 🙂

    [bspanel title=”Przystąp do działania” type=warning id=”ZSR”]Chcesz wykonać całą instalację gniazd i oświetlenia w swoim domu?
    Możesz to zrobić krok po kroku za pomocą kursów online mojego autorstwa.
    Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam![/bspanel]
    4.8 14 głosów
    Ocena Artykułu


    Subscribe
    Powiadom o
    guest

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    180 komentarzy
    Newest
    Oldest Most Voted
    Inline Feedbacks
    Pokaż wszystkie komentarze
    Krzysztof
    Krzysztof
    8 miesięcy temu

    Firma Ospel,robi chyba najgorsze pod względem oznaczeń przełączniki natynkowe.Nie ma nic od spodu prócz litery „L”,która jest umieszczona na środku między stykiem i stykiem ślepym.Jest jeszcze miarka 10mm.Nic poza tym.Nie mogę się zorientować jak to podłączyć.Od góry widać dwa styki po prawej i dwa po lewej,z których jeden jest pusty.

    Damian
    Damian
    8 miesięcy temu

    Witam,
    Mam problem .
    Łącznik dwubiegunowy, nie rozdziela świateł.

    Mario
    Mario
    11 miesięcy temu

    Bardzo pomocna strona
    pozdrawiam

    Łukasz
    Łukasz
    2 lat temu

    Witam, podwójny włącznik światła, 3 kable niebieski, zielony, brązowy. 6 dziur na górze i 6 na dole. Jak to podłączyć?

    Dariusz
    Dariusz
    2 lat temu

    Kozacka strona… Prosta i przejrzysta pozdrawiam !

    Mariusz
    Mariusz
    2 lat temu

    Witam. Mam pytanie chciałbym założyć włącznik podwójny świecznikowy tylko nie bardzo wiem jak się za to zabrać z puszki wychodzą dwa przewody trzyzylowe . Przy połączeniu w jednym przewodzie fazy z neutralnym świeci jedna lampa przy połączeniu w drugim przewodzie fazy z neutralnym drugą lampa . Jak to można podłączyć?

    Eugeniusz
    2 lat temu

    W końcu trafiłem na właściwy instruktaż.Pozdrawiam

    Kuba
    Kuba
    2 lat temu

    Super, bardzo przejrzyście. Dzięki. Mam dodatkowe pytanie. Mam włącznik podwójny schodowy Lexman, zmostkowany. Wszystko Działa, tylko niedbały elektryk podłączył to “na krzyż” czyli jeden przycisk w pozycji góra zapala żarówkę a drugi w pozycji góra gasi. Bez sensu. Nie bardzo wiem jak to przełączyć.

    gniazdko.jpg
    Kamil
    Kamil
    2 lat temu

    Witam wszystkich
    Chciałem wymienić włącznik pojedyńczy na podwójny,w puszce jest kabel dwużyłowy, od drugiego źródła światła które ma być przeciągnąłem kabel trzyżyłowy do puszki włącznika jak to teraz połączyć. Pozdrawiam

    Wojtek
    Wojtek
    2 lat temu

    Hej.
    Mam taki dziwny układ, z którym nie mogę sobie poradzić. Pomocy!
    Chcę podłączyć podwójny włącznik w kuchni. Mam 4 kable w puszce :
    1 – światło nr1 w kuchni
    2 – światło nr2 w kuchni
    3 – faza
    4 – przesyła prąd do oświetlenia w dwóch kolejnych pomieszczeniach

    1.jpg
    Wojtek
    Wojtek
    2 lat temu

    Hej.
    Mam taki dziwny układ, z którym nie mogę sobie poradzić. Pomocy!
    Chcę podłączyć podwójny włącznik w kuchni. Mam 4 kable w puszce :
    1 – światło nr1 w kuchni
    2 – światło nr2 w kuchni
    3 – faza
    4 – przesyła prąd do oświetlenia w dwóch kolejnych pomieszczeniach

    2.jpg
    Marcin
    Marcin
    2 lat temu

    Witam wszystkich.
    Prawdopodobnie ten temat już był tu wałkowany, ale albo jestem tak głupi albo nie mogę znaleźć. Mam starą instalację z jednym kablem 3żyłowym, i podwójny przełącznik. Teraz muszę go wymienić i jak się okazało mam do dyspozycji włącznik podwójny “schodowy”, i tutaj jest tych wtyków na 14 dziur. Proszę o pomoc, gdzie mam wtyknać trzy kable i gdzie zrobić mostek, aby to działało?? Serdecznie pozdrawiam. Chętnie dołączę zdjęcia starego i nowego przełącznika.

    Last edited 2 lat temu by Marcin
    Czarek
    Czarek
    2 lat temu

    Witam, chciałbym wymienić podwójny włącznik świecznikowy na pojedyńczy dotykowy do pojedyńczej lampy z czterema żarówkami. Do włącznika były przyczepione fazowy (L) i na wyściu drugi fazowy oraz ochronny (żółto-zielony). W puszce wisi luzem drugi ochronny. Czy do pojedyńczego dotykowego wystarczy te dwa ochronne złączyć ze sobą np złączką WAGO, i wykorzystać tylko oba fazowe? Kostka przy lampie jest przerobiona na pojedyńczy włącznik. Pozdrawiam.

    Arek
    Arek
    3 lat temu

    Witam, mam problem. Przeprowadziłem się do nowego mieszkania i tutaj mam podwójny wyłącznik, który powinien działać na lampę w łazience i salonie. Problem polega na tym, że nie można zapalić światła osobno w łazience. Działa dopiero wtedy gdy pali się to w salonie. Tak wygląda podłączenie

    Darek
    Darek
    3 lat temu

    Dzień dobry mam sprawę
    Robie remont i chce założyć halogeny. Poprzednio mialem jedna lampe na jedną żarówkę. Mam poprowadzone do tej lamy 4 żyłowy kabel. I chce żeby 3 halogeny zapalały się osobno i 2 osobno. Wystarczy podlaczyc tak jak na 1 schemacie ?

    Mateusz
    Mateusz
    3 lat temu

    Super poradnik – świetna sprawa!
    U siebie mam jednak inny problem. Mam w jednym pokoju lampę sufitowa włączaną na dwa przyciski, jeden włącza dwie żarówki, drugi jedną. Pod lampę podpięty był kabel 4-żyłowy. Do tej pory lampa działała bez zarzutu. Malowałem w ostatnim tygodniu ten pokój i w związku z tym musiałem zdjąć lampę i odkręcić włącznik. Po pomalowaniu zamontowałem z powrotem oświetlenie i zonk – działaja albo 2 żarówki albo 1, nigdy razem. Wymieniłem włącznik, bo myślałem, że stary się popsuł, ale nie. Na nowym to samo. Zdemontowalem lampę, zostawiłem sam przewód na suficie. Wygląda tak https://imgbox.com/ugZPBLxJ
    W kontakcie mam tak, że jeden przewód doprowadza fazę, drugi 3-żyłowy idzie dalej do drugiego pokoju, a trzeci 4-żyłowy idzie do lampy na suficie (https://imgbox.com/JNpEJ014). Po wielu próbach i sprawdzeniach okazało się, że jeśli pod zasilanie podepnę L1 albo L2 biegnący do sufitu, to napięcie pojawia się w obu, przy czym w tym nie podłączonym słabsze (próbówka słabiej świeci niż na tym podłączonym). Czy to znaczy, że mam jakieś przebicie w ścianie? Czy mogą zaizolować L2 i spiąć lampę tylko na L1 bez ryzyka?

    Marcin
    Marcin
    3 lat temu

    Cześć. Postanowiłem do istniejącej instalacji świetlnej w pokoju gdzie miałem dwie lampy zapalane oddzielnie z dwóch przycisków w jednym włączniku (świecznikowy) dodać jeszcze 5 ledów (zrobiłem zabudowe i poprowadziłem 3 żyłowy przewód). Dołożyłem jeszcze drugą puszkę obok istniejącej, i z niej postanowiłem wziąć zasilanie. Chciałbym aby ledy włączały się też dwoma przyciskami, czyli raz 2, drugi przycisk 3 ledy, albo wszystkie naraz (włącznik świecznikkowy). Tylko mam problem, bo nie wiem jak to podłączyć, żeby działało. Jak to właściwie rozdzielić / podłączyć biorąc zasilanie z istniejącej puszki?

    Tomek
    Tomek
    3 lat temu

    Dzień dobry, czy jeżeli patrząc na schemat 1 początkowo będziemy chcieli wyprowadzić prąd z gniazdka elektrycznego, to reszta pozostaje bez zmian? Czy muszę na coś zwrócić szczególną uwagę?

    Lucjan
    Lucjan
    3 lat temu

    Cześć,
    W tym przypadku mam do podłączenia dwie żarówki z dwóch pomieszczeń, każda ma oddzielne zasilanie.
    Rozumie, że dwa przewody zasilające wpinam w miejsce w lewym górnym rogu, zaś przewód N od jednej lampy idzie do lewego dolnego otworu, a od drugiej do prawego górnego otworu?
    Pozdrawiam

    IMG_20201203_135920[1].jpg
    Marek
    Marek
    3 lat temu

    Witam
    Mam na brązowym napięcie i niebieski idzie do lampy. Na drugim brązowym i niebieskim jest drugi obwód z lampą ale bez napięcia. Sprobowałem podłączć oba brązowe do L a niebieskie do dolnych naroznych i do prawego ale nie zadzialalo tylko lampa z napięciem. Drugi obwod nie. Jest dobry bo z kabla dziala

    Lucjan
    Lucjan
    3 lat temu

    dzień dobry. Ja kupiłem włącznik jak na zdjęciu. Ma służyć jak włącznik dwóch źródeł światła w jednym pomieszczeniu. I jak rozumiem faza zasilająca idzie do 1 (środek góry), a od włącznika z 2 (lewa strona góra) i 3 (lewa strona dół) idą fazy na osobnych źródeł światła?

    124608982_815314142627255_5849817584290835107_n.jpg
    Michal
    Michal
    3 lat temu

    Witam.
    Ja mam problem tego typu, że na jednym włączniku mam podłączone lampy Led z zasilaczem, a na drugim zwykła żarówkę.
    Gdy zapalam sam Led to jest ok, lecz gdy próbuję załączyć drugi obwód to ledy migają a żarówka miga. Próbowałem przed Leda wpiąć kondensator lecz bez skutku. Co może być przyczyną?
    Pozdrawiam.

    Patryk
    Patryk
    3 lat temu

    Czy w sprzedaży są dostępne włączniki z czterema parami zacisków (tak, żeby nie było atrapy zacisków) ?

    Krzysztof
    3 lat temu

    Mieszkam w UK i mam problem z podłączeniem żyrandola 6 zarówek ż sufitu 4 kable wystają .Czerwony niebieski żółto zielony i goły kabel zakończony zieloną nasadką .Lampa kupiona tutaj ale ma trzy kable Brązowy , niebieski. Żółto zielony . .A z kolei od bezpiecznika są trzy kable. Czerwony. Czarny.żółto zielony ….I teraz jest tak podłączony ( wysyłam zdjęcia ). Zrobiłem wszystko co mogłem i nic nie działa .Możesz mi doradzić jak to podłączyć ??

    Damian
    Damian
    3 lat temu

    Cześć,
    Jaka jest praktyczna różnica pomiędzy schematem 1 na kablu 3 żyłowym (sytuacja opisana w rozdziale “….schemat”) A na 4 żyłach (sytuacja opisana w rozdziale “A ja chcę sterować dwoma lampami).?
    Ogólnie rzecz biorąc sytuacja jest następująca:
    Chcę wykonać oprawę świetlną z 3 żarówkami, chcę mieć podwójny włącznik, za pomocą którego, będę mógł sterować i wybierać następujące kombinacje:

    • 1 żarówka – włącznik 1
    • 2 żarówki – włącznik 2
    • 3 żarówki – włącznik 1+2

    Teoretycznie deweloper na rysunku oznacza tego typu instalację jako łącznik instalacyjny świecznikowy z oznaczeniem numerów obiegów oraz odpowiadający punkt oświetleniowy sufitowy, z tymi samymi numerami (2 numery).
    Rzecz w tym, że kasuje za to tak jakby były to dwa układy pojedyncze. 210 zł od sztuki. Czy jestem w stanie zaoszczędzić, zamawiając pojedynczy i przerabiając go we własnym zakresie? Czy będzie to możliwe?
    Nie chodzi tylko o oszczędność 200 zł, takich punktów mam więcej stąd pytanie.

    rafał
    rafał
    3 lat temu

    Cześć. Mam stary włącznik światła do którego doprowadzone są 4 przewody czarny,biała i dwa brązowe. Na czarnym i białym jest faza cały czas nabrązowych jak przełaczam przełącznikiem. Chcę podłaczyć nowy przełącznik jak mam połączyć przewody w tym nowym.To jest włącznik światła jednej lamy która jest na zewnątrz. Pozdrawiam

    IMG_20201010_121528[1].jpg
    Krzysztof
    Krzysztof
    3 lat temu

    A jak to zrobić jak mają być dwa włączniki podwójne tzn. Z dwóch miejsc pokoju powinna być możliwość włączenia i wyłączenia dwóch lamp?

    misiou
    misiou
    3 lat temu

    chciałbym ci tylko podziękować, bo dzięki twojemu opisowi i tutorialowi, rozprowadziłem sobie dziś właśnie podwójne oświetlenia w dwóch pokoikach. Wielkie dzięki, przyjacielu!;)

    Marcin
    Marcin
    3 lat temu

    Witam,
    Potrzebuje pomocy, otóż mam włącznik świecznikowy firmy Abex, z puszki wychodzą 4 przewody: czarny, 2 brązowe i szary, jak podłączyć oświetlenie podszawkowe i żyrandol.
    Pozdrawiam

    Sebastian
    Sebastian
    3 lat temu

    Witam,
    Łącznik swiecznikowy Legrand Valena Life.
    Z puszki wychodzi jeden przewód 3 zylowy. Chce w kuchni zeby zapaly sie dwa zrodla swiatla.
    Zielony przewod zlaczka wago, niebieski zlaczka wago a brazowy 3 polowa zlaczka wago i od tej zlaczki dwa przewody na kazdy przycisk wlacznika tak?

    Bartek
    Bartek
    3 lat temu

    Ja walczę z podpięcie 2 oddzielnych lamp do podwójnego łącznika. W miejscu podłączenia mam wprowadzone dwa 3 żyłowe kable. Niestety kiedy udaje mi się podłączyć obie lampy to wychodzi mi błąd tego rodzaju, że jedna lampa jest załączana prawidłowo a druga odwrotnie. Położenie wyciśniętych obu przycisków zapala jedna lampę a dopiero “wyłączenie” jednego z przycisków zapala drugą. Gdzie tkwi błąd ?

    Robert
    Robert
    4 lat temu

    Cześć.
    Instalowałem ostatnio nową lampę w pokoju. Wcześniej na tym miejscu była zwykła lampa z jedną żarówką. Ta nowa miała dwa niezależne “obwody”, można było zapalić część albo całość.

    Z sufitu wychodziły 4 kable: czarny, brązowy, szary i żółto-zielony.

    Lampa działa normalnie, tzn. jedna połówka przełącznika włącza 2 żarówki, druga 4. Ale mam kilka pytań.

    1) Jeśli mierzyłem multimetrem szary (N) i żółto-zielony (PE), wskazaniem było 0V. Jeśli szary i czarny (L1), szary i brązowy (L2), zielony i czarny, zielony i brązowy, wskazaniem było ~230V. Rozumiem, że z tego wynika, że brązowy i czarny to fazy, a z grupy zielony i szary jeden z nich to neutralny, a drugi PE, zgadza się?

    2) Zakładając, że nie wiem, kto robił instalację, w jaki sposób można rozróżnić kabel N od PE? Teoretycznie zielono-żółty powinien być PE, ale jak upewnić się na 100%?

    3) Przy mierzeniu napięcia na włączonym jednym włączniku, pomiar na N+L1 dawał 230V, ale N+L2 (dla którego przełącznik był wyłączony) dawał też jakieś napięcie, coś w granicy 120-140V. To samo w drugą stronę, tzn. przy włączeniu drugiej połówki włącznika dla L2, pomiar N+L2 dawał 230V, ale N+L1 (wyłączony) dawał 120-140V. Dlaczego? Nie powinno dla “wyłączonego” kabla 0V?

    Daniel
    Daniel
    4 lat temu

    Witam, mam problem z podłączeniem dwóch podwójnych wyłączników światła. Chciałbym żeby działały oddzielnie ale z jednego zasilania (kabel 3-żyłowy). Do podłączenia są 4 różne punkty świetlne. Z góry dziękuje za pomoc

    Karol
    Karol
    4 lat temu

    Witam,
    a ja mam problem następujący. Mam włącznik podwójny świecznikowy z Ospel As
    https://apollo-ireland.akamaized.net/v1/files/vwiuu5miot151-PL/image;s=644×461

    Na dole podłączam główne zasilanie F, a na górze daję z lewej strony napicie które ma iść do lewej lampy, a po prawej stronie daję kabelek zasilający prawą lampę.
    Problem wygląda następująco, że jak włączę lewą lampę to jest światło, wyłączę ja i włączę prawą lampę i nie ma napięcia.. Natomiast jak zapalę lewą i prawą lampę to świecą wszystkie lampy.. Dlaczego?

    Łukasz
    Łukasz
    4 lat temu

    Fajny ten blog. Mam taki problem. Jest stara instalacja i jest podwójny włącznik – jakaś wersja niezależna. Są w puszce 4 przewody: A B C D. Połączenie A i B skutkuje zaświeceniem Lampy1. Połącznie CD to zaświecenie lampy2. Przy wyłączonych włącznikach na dwóch kablach jest faza na A i C. Próba połączenia A z D to wybicie korków. Mam włącznik podwójny na 3 kable. Czy jest możliwe podłączenie go?

    KAZIMIERZ
    KAZIMIERZ
    4 lat temu

    Chyba mam “skopaną” nowiuteńko zamontowaną instalację…..Spróbuję puścić trzy żarówki na jeden włącznik….Ciężko samodzielnie, czasami, coś zdziałać….

    Marcin
    Marcin
    4 lat temu

    witam, mam podwojny wlacznik, wchodza 2 fazy na gorze i wychodza 2 na oswietlenie, przelaczylem w jednej lampie N na ochronny plus mostek i nadal jedynie przy wlaczniku dziala wszystko albo nic-szukam problemu? pozdrawiam

    Wojtek
    Wojtek
    4 lat temu

    Cyt. ” Jeśli instalacja elektryczna jest dwużyłowa (przewód ochronny nie istnieje, układ TN-C, patrz artykuł), wystarczą trzy przewody. W takim jednak przypadku, przewód neutralny podpinamy do zacisku ochronnego w lampie, a ten mostkujemy za pomocą krótkiego przewodu z zaciskiem neutralnym.”
    Jeszcze raz dla słabszych 🙁 Z sufitu wychodzą 3 przewody ( wszystkie czarne 🙁 ), ale dwa są pod napięciem, jeden nie ( wpięte w kostkę).
    Z żyrandola ( 3 żarówki) wychodzą 4 przewody: brązowy, czarny i niebieski oraz odrębnie zielono-żółty, który jest podpięty pod obudowę lampy.

    I co dalej ? Które przewody z lampy ( kolory), do którego miejsca w kostce ( dwa pod napięciem, jeden nie). Jeden wyłącznik ma zapalać jedną żarówkę, drugi dwie żarówki.

    I tak na marginesie, w tej chwili jest tak, że przewód brązowy jest podłączony do jednego przewodu z sufitu pod napięciem. Dwa przewody: czarny i niebieski podłączone są do drugie przewodu z sufitu pod napięciem, żółto-zielony nie jest podłączony do niczego. W kostce przewód bez napięcia też nie jest podłączony do niczego. Palą się dwie żarówki z jednego przycisku wyłącznika, drugi przycisk wyłącznika nic nie zapala..

    Rafal
    Rafal
    5 lat temu

    Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące problemu z lacznikiem swiecznikowym podwojnym z podświetleniem firmy Ospel model Akcent. Łącznik podpiety pod 1 żarówkę działa prawidlowo. Jednak nie działa samo podswietlenie łącznika. Podlacznenie łącznika prawidłowe jak na schemacie. Czy możliwe ze uszkodzone jeat podswietlenie lacznika? Pozdrawiam

    Matuesz
    Matuesz
    5 lat temu

    Dzien dobry,

    Ja natomiast mam pytanie innego rodzaju. Na wlaczniku podwojnym mam podpieta lampe sufitowa oraz ledy w meblach w kuchni.

    Mam potrzebe przerobic LEDy na wlacznik zblizeniowy, w tym celu musze podac napiecie do sterownika wlacznika (240V) i dalej na transformator pod ledy. Czy wystarczy zmostowac przewod fazowy na czesci wlacznika odpowiadajaca za LEDy. Potrzebuje po prostu ominac wlacznik i z podwojnego wlacznika “zrobic” pojedynczy. Na moj rozum mostuje faze na ledy, reszta instalacji zostaje bez zmian i zmieniam klapke na wlaczniku na pojedyncza.

    Z gory dziekuje za rozwianie moich watpliwosci.

    Marek
    Marek
    5 lat temu

    Co mam źle ustawione? Mam podwójny wyłącznik światła, jak zapalę jeden włącznik, zapala się jedna lampa, jak zapalę drugi włącznik, to nic się nie dzieje, przy zapaleniu dwoch, oba się palą. Chciałbym, żeby przy włączeniu drugiego, też druga lampa się zapaliła.

    Marek
    Marek
    5 lat temu

    Świetny artykuł z tym że ja mam problem krórego nie mogę rozgryść u mnie w domu.Instalacja jest z lat 60 i w puszce przy włączniku światła podwojnym mam wyprowadzone 3 przewody(2 brązowe i 1 czerwony) i na brązowych jest faza a na czerwonym zero przez co na żyrandolu cały czas jest napięcie nawet gdy światło jest wyłączone.We włączniku jest miejsce na 1 przewód zasilający L a co ja mam zrobić gdy u mnie są 2 przewody fazowe? Da radę to jakoś ogarnąć czy zostaje elektryk?

    Mirosław
    Mirosław
    5 lat temu

    Witam
    Mam prośbę o pomoc chciałbym podłączyć w kuchni dodatkową lampę i tak, w lampie mam przewód brąz i żółto niebieski ,w przełączniku brąz i niebieski czy następny punkt podłącza sie od lampy czy od puszki i jak podłącza się podwójny przełącznik.

    Halina
    Halina
    5 lat temu

    Mam na scianie wlacznik dwuklawiszowy, a miedzy nimi pali sie male swiatelko. Jak wlacze oswietlenie, to swiatelko gasnie. Czy mozna sie tego pozbyc?

    Mick
    Mick
    5 lat temu

    Witam, mam pod sufitem (lampa 2-sekcyjna) trzy przewody w izolacji podtynkowej – białej. Bez podłączania przełącznika naściennego w jednym (L) z nich jest napięcie. W puszce na przełącznik też mam 3 przewody w tym jeden (L) z napięciem. Jak to podłączyć aby mieć dwie sekcje oświetlenia ? Wg. Twoich opisów napięcie (L) trafia pod sufit poprzez przełącznik w puszce, a ja mam go bez podłączania przełącznika. Na razie podłączam dwa przewody z puszki do kontaktu i mam jedną sekcję oświetlenia.
    Pozdr.

    Robert
    Robert
    5 lat temu

    Jak podłączyć 2 lampy i sterować nimi 2 załącznikami na przewodzie 4 zylowy?

    Jacek
    Jacek
    5 lat temu

    Witam serdecznie, fajnie wytłumaczony problem ale niestety u mnie raczej nie zadziała. Mieszkam w bloku z wielkiej płyty i w puszce elektrycznej mam trzy kable: czarny, brązowy i niebieski. Zastanawiam się jak tutaj dokonać takiego podłączenia?
    Będę wdzięczny za każde rozsądne rozwiązanie. Pozdrawiam

    Paweł
    Paweł
    5 lat temu

    Witam,
    mam sprawę dotyczącą podłączenia lamp z włącznikiem. Chodzi mi o kwestię techniczno-kablową. Mianowicie przedstawiłeś we wpisie schemat z dwiema lampami, do których od włącznika wyprowadzasz oddzielnie dwa przewody trzyżyłowe. Ja planuję montaż włącznika potrójnego i nie chciałbym prowadzić aż tylu przewodów po ścianie. Trzy oddzielne punkty świetlne, więc trzy przewody trzyżyłowe… Czy możliwe jest takie rozwiązanie, by od włącznika poprowadzić przewód 5*1,5 do pierwszej lampy, tam podłączyć ją pod jedną nitkę fazową + N i PE. Następnie od tej lampy poprowadzić przewód 4*1,5 łącząc dwie pozostałe nitki fazowe złączką z tymi z przewodu 4*1,5 oraz oddzielnie przewody N i PE. To doprowadzić do drugiej lampy i podłączyć jeden fazowy + N i PE do lampy. Od tej lampy poprowadzić przewód 3*1,5 łącząc niewykorzystaną fazę z fazą w tym trzyżyłowym przewodzie oraz oczywiście N i PE oddzielnie. Te trzy żyły doprowadzić do ostatniej lampy i tam podłączyć.

    Mam nadzieję, że napisałem jasno. I pytanie: czy tak się da (czy jest to zgodne ze ‘sztuką’) i czy będzie to działać?

    Pozdrawiam.

    Wiktor
    Wiktor
    6 lat temu

    A jak ugryźć następujący temat.
    Mianowicie, mam wyłącznik podwójny. Zasilanie przychodzi 3×1.5 i mam do tego spiąć dwa szynoprzewody 5×1.5. Po jednym na włącznik. Czy użyć tylko jednego obwodu do spięcia tego?

    Bartek
    Bartek
    6 lat temu

    Mam problem poniewaz zachcialo mi sie z zona dodatkowego oswietlenia w lazience. Ma to byc pojedyncza lampka. W lazience mam obok siebie gniazdko i pojedynczy wlacznik. Chcialbym wiec ten pojedynczy (ktory zapala juz inne swiatlo) podmienic na podwojny. Nie wiem tylko jak to zrobic bo przewody ochronne i masowe mam pochowane w puszce od gniazdka. Tam jest platanina kabli, a ostatnio doszly jeszcze dodatkowe bo podpialem do tego gniazdka, kolejne gniazdko (dorobilem dodatkowe). Z tego co tu wyczytalem to do wlacznika podwojnego wprowadzam 3 przewody zasilajace. 1 z sieci zasilajacy wlacznik i 2 kable zasilajace wyprowadzam z wlacznika aby zasilaly zarowki. Jeden jedna, a drugi druga, tak? Dobrze zrozumialem? Jesli tak, to watpliwosc mam tylko z tym, gdzie podpiac kabel ochronny i masowy od tej dodatkowej zarowki, ktora chce dorobic? Bo w calej tej plataninie nie dojde do tego gdzie to wpiac. Nie wiem czy nie przeciac poza puszka tego glownego zasilajacego i tam jakos ich nie polaczyc. Prosze o pomoc. Przepraszam za brak polskich znakow,ale pisze z telefonu.

    180
    0
    Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x