Gniazdka elektryczne to stosunkowo trwałe elementy domowej instalacji elektrycznej. Jednak niejednokrotnie czy to podczas remontu czy z powodu uszkodzenia gniazdka, zachodzi konieczność jego wymiany. I właśnie o tym będzie niniejszy artykuł.
Najpierw zdemontuję stare podwójne gniazdko elektryczne, a następnie zamontuje dwa nowe pojedyncze gniazdka.

Wpis jest w formie zdjęciowo-opisowej, aczkolwiek na jego końcu znajdziesz film z nagraniem całej procedury wymiany. Ruszamy!

Demontaż gniazdka

GE_001Wymiana gniazdka elektrycznego realizowana jest w oparciu o instalację elektryczną trójprzewodową tj. z przewodem ochronnym.
GE_002Pierwszą czynnością jaką powinno się wykonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac elektroinstalacyjnych to sprawdzenie czy element znajduje się pod napięciem elektrycznym. Do tego celu służy próbnik napięcia (opis działania próbnika). Sprawdzam obecność napięcia w otworze znajdującym się po prawej stronie… Nic się nie dzieje.
GE_003A teraz w drugim. Widać efekt, próbnik zasygnalizował, że gniazdko jest pod napięciem.
GE_004Teraz trzeba się udać do domowej rozdzielnicy.
Odnajduję wyłącznik nadprądowy (typu S) odpowiedzialny za dostarczenie napięcia do mojego gniazdka…
GE_005Wyłączam “eskę” poprzez ściągnięcie klawisza w dół. Teraz napięcie elektryczne w wymienianym gniazdku powinno być wyłączone (zawsze trzeba się upewnić przed rozpoczęciem pracy).
GE_006Gniazdko elektryczne rozkręcam etapowo. Najpierw odkręcam śrubkę przytrzymującą plastikowy front… a następnie go zdejmuję.
GE_007Teraz interesują mnie znajdujące się po bokach dwie śrubki, które służą do przytrzymywania gniazdka w puszce elektrycznej. Odkręcam najpierw jedną, potem drugą śrubkę.
GE_008W tej chwili mogę już wyciągnąć konstrukcję gniazdka… pociągam lekko za bolce i wyciągam podstawę gniazdka z puszki. Do gniazdka podpięte są 3 przewody. Przewód fazowy który najczęściej ma kolor brązowy lub czarny. To za pomocą tego przewodu dostarczane jest napięcie elektryczne do gniazdka. Oprócz tego jest jeszcze przewód neutralny koloru niebieskiego oraz żółto-zielony przewód ochronny (opis kolorów przewodów).
GE_009Odkręcam śrubki mocujące i wyciągam żyły przewodów.

Podpięcie nowych gniazdek

GE_010Nowe gniazdko elektryczne oprócz odmiennego wyglądu zewnętrznego, ma również inny rodzaj elementów mocujących żyły przewodu. Zamiast złącz śrubowych są… zaciski znajdujące się w sumie w 6 otworach. Po dwa otwory do każdego rodzaju przewodu:

  • otwory po prawej: przewody fazowe
  • otwory po lewej: przewody neutralne
  • otwory pośrodku: przewody ochronne

Uwaga! Rozmieszczenie otworów mocujących przewody może się różnić w zależności od typu gniazdka.

GE_011Zaciski działają w taki sposób, że biorę w dłoń odizolowany przewód i wkładam go w otwór zaciskowy gniazdka. Najpierw podpinam w odpowiednie miejsce przewód fazowy. Trzyma.
GE_012Jeśli jednak popełniłbym błąd i chciałbym przepiąć do innego otworu przewód, nic prostszego, muszę tylko nacisnąć element, który zwalnia zacisk…
GE_013…i przewód bez zbędnego oporu można wyciągnąć.
GE_014Przy okazji ściągam izolację z przewodów, które są poprowadzone pomiędzy sąsiednimi puszkami elektrycznymi, dzięki którym będę mógł doprowadzić napięcie do gniazdka znajdującego się obok.
GE_015Podpinam przewody. Pierwszy zestaw przewodów (fazowy, neutralny i ochronny) jest poprowadzony ze źródła zasilania do tego gniazdka. Drugi zestaw natomiast jest przeznaczony do zasilenia gniazdka znajdującego się obok. Pary zacisków są ze sobą połączone wewnątrz gniazdka, zatem np. wpinając przewody fazowe obok siebie, dostarczam potencjał z jednego do drugiego przewodu.
GE_018Drugi koniec przewodów wyprowadzonych z gniazdka nr 1, wpinam do gniazdka nr 2 analogicznie jak poprzednie.
GE_019Zestaw gniazdek gotowy do montażu.

Podpięcie gniazdek w układzie TN-C (dwuprzewodowym)

GniazdkoTNC

Jeśli w swoim mieszkaniu posiadasz instalację dwuprzewodową (TN-C) czyli nie ma w niej przewodu ochronnego, należy podłączyć zacisk bolca gniazdka w taki sposób, że przewód neutralny wpinasz w zacisk ochronny, a następnie zacisk ten łączysz z zaciskiem neutralnym za pomocą mostka. Czemu tak? Ponieważ w przypadku poluzowania lub wypadnięcia mostka pomiędzy złączem PE a N, wciąż jesteśmy chronieni przed pojawieniem się napięcia np. na obudowie uszkodzonego urządzenia. Co prawda urządzenie wtedy nie będzie działać ponieważ obwód elektryczny jest przerwany, ale przynajmniej będziemy świadomi, że coś się dzieje niedobrego.

GE_TNC_001GE_TNC_002

Podpinając zgodnie ze schematem, przewód neutralny wpinam do zacisków ochronnych (bolec gniazdka), a następnie łączę mostkiem zacisk ochronny z zaciskiem przeznaczonym do przewodu neutralnego.

Przystąp do działania

Chcesz wykonać całą instalację gniazd i oświetlenia w swoim domu?
Możesz to zrobić krok po kroku za pomocą kursów online mojego autorstwa.
Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam!

Montaż nowych gniazdek

GE_021Kolejnym krokiem jest przymocowanie podstawy gniazdka do puszki elektrycznej.
W tym celu wykręcam (do pewnego momentu) wkręty przymocowane do puszki elektrycznej.
GE_022Następnie zaczepiam podstawę gniazdka o wystające wkręty…
GE_023I dokręcam wkręty tak, aby wciąż było można manewrować gniazdkiem.
GE_027Analogicznie postępuję dla sąsiedniego gniazdka.Teraz należy wpasować obramowania gniazdek tak, żeby nie nachodziły na siebie. A następnie mocniej dokręcić wkręty mocujące w obu gniazdkach.
GE_028Dla uzyskania trwałego efektu montażowego, przykręcam dwie śrubki znajdujące się po bokach wewnątrz każdego gniazdka.
GE_029Dokręcając je, prowadnice znajdujące się wewnątrz gniazdka rozpychają się dociskając z dwóch stron puszkę i ostatecznie przytrzymując solidnie gniazdko w puszce.
GE_030Jednym z ostatnich kroków jest przykręcenie ramki i frontów gniazdek. Wkładam front jednego gniazdka w okienko obramowania i przykładam do ściany.
GE_031Lekko dokręcam…
GE_032…następnie drugi front gniazdka, ten już przykręcę solidnie. Przykręcę teraz mocniej pierwszy. I gotowe.
GE_035Podnoszę eskę, żeby podać napięcie na gniazdko.
GE_036Te gniazdka posiadają zabezpieczenie przed wkładaniem czegokolwiek tylko do jednego otworu. Zatem, żeby sprawdzić próbnikiem czy do gniazdka dostarczone jest napięcie elektryczne, dobrze mieć w zanadrzu albo mały śrubokręt z izolacją do 1000V, albo drugi próbnik. Przykładam zaizolowany śrubokręt do otworu obok tylko po to, żeby odblokować zabezpieczenie i gniazdko pozwala mi wsunąć próbnik do otworu.
GE_037Widać, że do gniazdka dostarczone jest napięcie elektryczne.
GE_033
Zamontowane gniazdko elektryczne

Mam nadzieję, że powyższy instruktaż wiele Ci wyjaśnił i pomógł rozwiązać Twój problem.

Wymiana gniazdka na filmie

Warto również obejrzeć poniższy film, na którym widać cały proces wymiany gniazdka.

print

Dodaj komentarz

104 komentarzy do "Sposób na… gniazdko elektryczne"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Mr V.
Gość

“Jeśli w swoim mieszkaniu posiadasz instalację dwuprzewodową…” nigdy w życiu nie łączysz uziemienia do obiegu prądu. Mam jeszcze kilka takich gniazdek w domu. Efekt jest “szokujący” i to dosłownie 😉 Mam notebooka z metalową obudową – efekt mrowienia gwarantowany. Ciekawiej jest z pralką która stoi obok wanny, aż kusi żeby się o nią wesprzeć mokrymi rękoma…

Bolek
Gość

Opisałeś tutaj wszystko krok po kroku, na tyle dokładnie, że chyba pokuszę się o samodzielną wymianę gniazdek w moim mieszkaniu.

vytautas
Użytkownik

Witaj Radku,
Ja mam pytanie odnośnie podpięcia takich gniazdek jakich Ty użyłeś w tym wpisie tylko w instalacji dwuprzewodowej. Czy następujące podpięcie będzie prawidłowe/zgodne ze sztuką?
Jako że każda z pozycji ma po dwa sloty podpinam w ten sposób:
Do pozycji na lewo od bolca, w jeden slot, przewód fazowy przychodzący, w drugi slot, mostek fazy do gniazdka obok.
Do bolca, w jeden slot, przewód neutralny przychodzący, w drugi slot, mostek do pozycji na prawo od bolca czym zajmuje jeden slot w tej pozycji, a z drugiej pozycji robię mostek do bolca w gniazdku obok zajmując jeden slot bolca w tym gniazdku a z drugiego slotu bolca robię mostek na pozycję neutralną tego gniazdka.
Czy takie podłączenie jest prawidłowe?

P.S. Jeżeli opis nie jest wystarczająco jasny (zrozumiały), mogę to rozrysować 😉

Filip
Gość

Cześć wszystkim,

Mam taką sprawę. Parę miesięcy temu miałem remontowaną łazienkę. Jakiś tydzień temu zauważyłem, że bęben pralki jest pod napięciem (próbnik świeci się po dotknięciu bębna). Prałem wiele razy przez ostatnie miesiące i nie zauważyłem żeby wcześniej też tak było; chociaż nie wykluczam przeoczenia. Podejrzewałem, że coś jest nie tak z pralką, ale po podłączeniu innego urządzenia także czuć, że przepływa prąd przez metalową obudowę. Także zakładam, że to kwestia gniazdka.
Gniazdko jest podwójne. Jest w nim 6 kabli podłączonych, na pierwszy rzut oka, zgodnie ze sztuką: żółto-zielone na górze, niebieskie po prawej i brązowe po lewej. Po remoncie zamontowany był nowy kontakt, ale po ostatnim odkryciu, postanowiłem go wymienić na jeszcze nowszy. Problem pozostał.
Dzwonić po elektryka, czy macie jakieś inne propozycje.

Filip
Gość

aktualizacja: tylko na jednym z 2 przewodów fazowych (brązowy) jest napięcie. Czy to oznacza, że jest on gdzieś wcześnie przerwany, i że to jest przyczyną “elektryzującego” bębna?

Dan
Gość

Nie posiadam w instalacji przewodu PE. Lepiej mostkować bolec z N czy lepiej stosować gniazdka bez bolca?

Konrad
Gość

Witam ponownie.
Krótkie pytanie. Czy jest jakiś patent podczas przykręcania przewodów, żeby podczas przykręcania gniazdka układały się one w miare łagodnie w puszce zamiast wypychać gniazdko?

Michał
Gość

Witam
Łączyłem tak oświetlenie ledowe pod sufitem bo osprzęt nie dał kompromisu,zużyłem”wagon” wago,kostek i moc w rękach, ale świeci:) jeśli chodzi o łączenie kilku gniazdek moja wiedza się urwała. Zaglądałem w przedłużacze by podpatrzeć ale pewny nie byłem, teraz wszycho jasne:)
dzięki WIELKIE i do następnego
pozdrawiam

Michał
Gość

Witam Wszystkich
Mam ( dla większości pewno banalne) pytanie. Mam doprowadzony przewód 3×2,5mm do “listwy” składającej się z 5 puszek w której mają by zamontowane gniazdka( na tv, dekoder,lampkę itp. ogólnie bez szaleństw).Więc moje pytanie brzmi czy śmiało mogę łączyc żyły tak jak było pokazane w materiale aż do 5 gniazdaka czy istnieje jakiś inny sposób?
ps.
Tyle”Fachowców” w całym necie skacze sobie do gardeł, a tu MISTRZOSTWO LIGII w każdym calu:)
dzięki

kryspus
Gość

1. Czy te gniazdka teraz nie będą podpięte szeregowo, przed czym przestrzegałeś w przypadku podłączania oświetlenia?
2. jest jakaś różnica w podpinaniu urządzeń do osobnych gniazdek w ścianach a podpinania ich do przedłużacza bądź podpinania kolejnych przedłużaczy do przedłużaczy?

SLAYER74
Gość

http://obrazki.elektroda.pl/2553943100_1478893274.jpg

Spotkałem się z takimi wskazówkami jeśli chodzi o podłączanie gniazdka za pomocą dwóch przewódów 3*2.5mm². Autor tłumaczy że tak jest bezpieczniej np. przy wypięciu się np. przewodu PE i też wygodniej jeśli chodzi o układanie przewodów przy przykręcaniu gniazdka. Ja i każdy znajomy elektryk całą karierę podłączam tak jak Ty Radek pokazałeś w swoim filmiku w tym wątku.

http://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/21507-bezpuszkowa-instalacja-gniazdek-wtyczkowych-krok-po-kroku
http://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/21485-jak-nalezy-poprowadzic-bezpuszkowa-instalacje-elektryczna

ryszard
Gość

Co zrobić jak przewody w gniazdku z bolcem w kuchni po remoncie i położeniu terakoty są za krótkie i nie można zainstalować gniazdka?

slayer74
Gość

A puszki pod gniazdka zostały wymienione/ wysuniete mniej więcej do lica płytek? Czy gniazdko będzie się trzymać po remoncie? Bo to też częsty błąd fachowców od płytek i robót wykończeniowych zostawienie instalacji tak jak jest jeśli chodzi o puszki pod gniazdka i wyłączniki, zdarza się, że zostanie zostawiona też instalacja aluminiowa itp.
https://elektrykadlakazdego.pl/puszka-elektryczna-podtynkowa/#comment-873

ryszard
Gość

NIe opisano dotychczas sytuacji ,której do końca nie rozumiem.Mieszkanie w bloku z końca lat 80.Układ sieci TNC. Kolega Radek perfekcyjnie narysował jak on wygląda, a rzeczywistość? W kuchni i łazience są gniazda z bolcem.Nie ma żadnego mostkowania przewody PE z N. CO jest zatem podpięte do bolców? Podłączenie PE jest niezgodne z założeniem sieci TNC? Proszę o przybliżenie problemu. Czy do gniazd są doprowadzone osobno PEN? Nie byłoby to logiczne. Zabezpieczenie w TNC przed napięciem dotykowym min.polega na połączeniu części dostępnych z przewodem PEN. Nie potrafię tego dopasować do powyższej sytuacji.

ryszard
Gość

Czy NIKT nie jest w stanie odpowiedzieć gdzie podłączone są bolce gnizd w kuchni i łazience w bloku oddanym w 1989 roku.Na pewno nie ma mostka z bolca na N w gnieździe.

Krzysztof
Gość

Witam. Jeśli dobrze rozumiem, to nie ma mostka w gniazdku między zaciskiem uziemiającym a przewodem “N”, ale jest podłączony przewód zielono-żółty. Ja logiką bym się nie sugerował. Są dwie możliwości: 1- przewód zielono-żółty, na końcu nie jest nigdzie podłączony. 2-zielono-żółty jest podłączony do przewodu “N” np; w puszce rozdzielczej lub rozdzielnicy.

SLAYER74
Gość

#ryszard czytałeś mój post poniżej?
A do bolców są jakieś przewody podpięte czy nie? Najlepiej zrób zdjecie.
https://elektrykadlakazdego.pl/wymiana-gniazdka-elektrycznego/#comment-1336

SLAYER74
Gość

W tamtych czasach tj. lata 80/90 jak biały montaż elektryki robił jakiś złota rączka albo elektryk partacz (aby szybko aby tanio i za flachę) to się nie bawił w podłączanie bolca nawet w łazience i kuchni. Trzeba zrobić mostki jak już pisał Radek: PEN podłączasz na bolec a z bolca mostek na zasilanie N. Zgodnie z zasadą: najpierw chronimy potem zasilamy. Bo jak odwrotnie to w przypadku jak przerwany zostanie połączenie będziesz miał zasilany N a bolec nie będzie podłączony. Nawet się tego nie zauważy do czasu jak będzie przebicie i ktoś zostanie porażony.

http://static.elektroda.pl/attach/dwa_sposoby_pod____czenia_gniazda_1-f_w_starej_instalacji_2e868fe.jpg

Gniazdko podwójne natynkowe. Na drugim zdjęciu pokazane jak wygląda mostek bez przecinania przewodu. Jest tylko odizolowany kawałek ok. 1cm tak aby zmieścił się pod śrubkę. Tak robili kiedyś prawdziwi fachowcy i to często scyzorykiem.

http://obrazki.elektroda.pl/7715224200_1412601086.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/9464246200_1412599513.png

slayer74
Użytkownik

1. W uzupełnieniu do artykułu dodam, że są różne rodzaje gniazdek i wtyczek w zależności od kraju. W Polsce, Francji, Belgii jest typu E “francuskie” lub C bez bolca. W Niemczech, Austrii, Skandynawii, Holandii typu F zwane schuko. W Wielkiej Brytanii typu G. Są też gniazdka uniwersalne unischuko typ. E/F. Mieszkam w zachodniej Polsce na przełomie wieków gdy u mnie w okolicy nie było marketów budowlanych i ludzie kupowali w Niemczech w marketach przedłużacze na zwijadle bo w promocji a tu wtyczka nie pasuje i trzeba było przerabiać 🙂

http://energiadirect.pl/poradniki/rodzaje-gniazdek-elektrycznych
http://tripolo.pl/turystyka/porady/standardy-napiec-i-wtyczek-elektrycznych-na-swiecie/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gniazdo_elektryczne
2. Fajny system – mobilne gniazdka tylko cena na razie poraża
http://mobilnegniazdka.pl/

slayer74
Użytkownik

Filmik – jak podłączyć profesjonalnie gniazdko – lepiej pokazać już się chyba nie da 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=9EDSfAi2iUY

Krzysztof
Gość

Witam Radku. Mam pytanie czy przewody które łączysz w gniazdkach mają przekrój 1,5 mm2 a w rożdzielnicy jest wył. nadprądowy 16A?

Jerzy
Gość

witam cię Radku i pozdrawiam , dzięki za te wpisy są pouczające i dla takich laików jak ja przydatne dlatego ja je czytam i niektóre drukuję a tak przy okazji mam pytanie.Spotkałem się ze są gniazdka w których pod bolec jest podłączony przewód neutralny , czy tak może być i co to daje.

slayer74
Gość

Zaśniedziałe styki gniazdka w kuchni po 15 latach od montazu. Gniazdo bez klapki przepisy nie wymagają z tego co pamiętam ale chyba warto takie zainstalować lub teraz sa takie z blokadą na dziury tam gdzie wchodzi wtyczka
http://obrazki.elektroda.pl/7129983300_1470050179.jpg

slayer74
Użytkownik

Przy okazji zdjęcia powyżej: Jeśli pojedyncze żyły będą zasilały gniazdko to żyłę wkładamy pod śrubę z lewej strony wtedy śruba przy dokręcaniu pociągnie przewód do środka styku, jak damy z prawej przy dokręcaniu śruba może wypychać przewód z zacisku. Jeśli wkręcamy dwie żyły pod jeden zacisk aby żyła przewodu z prawej strony nie cofała się przy dokręcaniu można pomóc sobie “kombinerkami” lub szczypcami płaskimi chwytając pod kątem 90 st. przewody.

slayer74
Użytkownik

Gniazdko polecam wybierać takie,które ma sprężynki trzymające styki. Obecnie dużo producentów produkuje bez sprężynek, twierdząc że blaszki styków odpowiednio sprężynują i trzymają kształt. Przy wyciąganiu wtyczki i ruszaniu nią na boki którą mocno trzyma się w gniazdku styki bez sprężynki ulegają odkształceniu styk robi się luźniejszy i gniazdko już po paru latach jest do wymiany.
http://obrazki.elektroda.pl/2866020700_1471599200.jpg

Krzysztof
Gość

Już chyba wymagają w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności IP 44.

slayer74
Gość

Do poziomowania pojedynczych gniazdek i wyłączników polecam minipoziomicę z magnesem Stabila Pocket Electric podobne robi firma Wurth ena na allegro 35 zł
http://e-stabila.pl/pl/p/POZIOMNICA-POCKET-ELECTRIC-Z-KLIPSEM-NA-PASEK/361

Te do trasowania puszek pod kilka gniazdek i wyłączników poziomice Stabila 43cm i 120cm wyglądają nieźle w akcji ale nie miałem jeszcze okazji testować
http://www.kros.pl/katalogi/Poziomica%20Stabila%20dla%20Elektryka%20typ%2070%20Electric.pdf

http://obrazki.elektroda.pl/8021296900_1470089623.jpg
https://youtu.be/iKu3usUfr1o?t=33

http://obrazki.elektroda.pl/7236111800_1470090012.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=B1XND57fZ2M

slayer74
Gość

Prawidłowe i nieprawidłowe odizolowywanie żyły przewodu gdy napięcie jest wyłączone albo chodzi N, PEN lub PE . Nie strugamy przewodu nożem jak temperowanie ołówka ponieważ końcówka jest postrzępiona i może skutkować to luzem pod zaciskiem co powoduje m.in. iskrzenie, grzanie się przewodu. Pseudo fachowcy niby od wszystkiego na budowie tak często robią. Brakuje lewej ręki, którą powinniśmy dla wygody trzymać żyłę ale potrzebna mi była do zrobienia fotki
http://obrazki.elektroda.pl/4994605200_1470001852.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/9899433700_1470001997.jpg

slayer74
Gość

Odizolowywanie przewodu pod napięciem gdy np. się urwała się odizolowana część np. przy wymianie gniazdka (lub za mało wystaje z puszki i chcemy dokręcić mostek) za pomocą szczypiec uniwersalnych zwanych potocznie kombinerkami i noża z ostrzem łamanym gdy nie ma innych narzędzi pod ręką. Nożykiem kręcimy prostopadle do izolacji osi przewodu można też kombinerki gdy czujemy że obracamy izolacje a nie cały przewód. Ostrożnie w przypadku starych instalacji aluminiowych choć mi tym sposobem nigdy nie zdarzyło się coś urwać.

http://obrazki.elektroda.pl/2189402900_1470001214.jpg

slayer74
Użytkownik

Filmiki o pracy pod napięciem choć trochę w nich nieścisłości np. w filmie o iskrzeniu nie ma żadnego zwarcia jak mówi autor filmu tylko występuje przeskok łuku elektrycznego gdy przewód i zacisk jest na tyle blisko że następuje przebicie powietrza przez łuk elektryczny i zamyka się obwód elektryczny. Jakby nastąpiło zwarcie byłby o wiele większy błysk i huk oraz nie było by już napięcia ponieważ zadziałałyby bezpieczniki w instalacji.

Jak wygląda praca pod napięciem – Może wystąpić ISKRZENIE gdy nie odłączymy odbiorników od obwodu pod napięciem a zachodzi konieczność jego rozłączenia i ponownego połączenia pod napięciem obwodu np. wymiana gniazdka, wyłącznika światła
https://www.youtube.com/watch?v=U5JimwG_6uw&list=PL80E90AC9F7908B62&index=5

Jak bezpiecznie pracować pod napięciem ? Używanie wkrętaka i szczypiec do przykręcenia/odkręcenia przewodu pod zacisk będący pod napięciem
https://www.youtube.com/watch?v=C3QOoihXhos&list=PL80E90AC9F7908B62&
index=23

Krzysiek
Gość

Witam Panie Radku. Chcę podłączyć gniazdo bez bolca uziemiającego. W puszce mam trzy przewody: L, N i PE. W takim przypadku przewód N łącze razem z PE, czy PE do obudowy? Za odpowiedź z góry dziękuję.

slayer74
Gość

.

slayer74
Gość

Przy okazji wymiany gniazdek i włączników na nowe w związku z malowaniem albo większym remontem mieszkania lub domu radzę sprawdzić czy nie należy wymienić także puszek (pod gniazdka i włączniki) na nowe ponieważ do puszek starego typu bez wkrętów nie można dokręcić pierścienia dystansowego. Często fachowcy od wykończeniówki położą np. nowe płytki lub tynk/gładź i inne maziaje a tu puszka starego typu np. blaszana z lat 70-tych została i jest już za głęboko wtedy gniazdo lub wyłącznik nie trzyma się w puszce lub puszka jest wytarta tam gdzie są łapki i one już nie trzymają się. Poza tym warto wymienić instalację aluminiową na miedzianą jeśli taka jeszcze jest w domu.

http://obrazki.elektroda.pl/3966111700_1469568105.jpg

Jacek
Gość

Jak podłączyć płytę indukcyjna

slayer74
Gość

Również bym prosił o artykuł na ten temat.

Krzysztof
Gość

Schemat podłączenia jest zawsze dołączony do płyty indukcyjnej. Wspomnę jeszcze tylko. że producent wymaga podłączenia płyty przez osobę posiadającą stosowne Swiadectwo kwalifikacyjne. W innym wypadku nie uzna gwarancji.

slayer74
Użytkownik

Zgadza się Krzysztofie. Dlatego nie miałem jeszcze okazji w życiu podłączać żadnej nowej płyty, raz mogłem asystować ale akurat nie miałem czasu. Każdy producent zamieszcza tabliczkę bo sposoby podłączania mogą się różnić. Różne są też moce płyt. Oto dwa przykładowe schematy:
http://obrazki.elektroda.net/16_1264074325.jpg
http://obrazki.elektroda.net/71_1268941565.jpg

Krzysiek
Gość

Dzieki za porady, Bardzo fajnie przejrzyście i zrozumiale. Oby tak dalej i w tym samym stylu. Wymiana gniazdka mi nie straszna:)

Robert
Gość

Czy ten stalowy stelaż jest jakość znormalizowany? Czy ramki, gniazda może wymieniać między producentami?

Misiek
Gość

Mam 2 pytania:
1. Czy mostkowanie gniazdka w starej dwużyłowej instalacji jest bezpieczne? Gdy do zmostkowanego gniazdka włożymy płaską wtyczkę (bez otworu na bolec ochronny) i bolec będzie odsłonięty to czy nie porazi nas prąd gdy go dotkniemy? Na forum ISE.pl są wpisy odradzające mostkowanie ze względu na możliwość pojawienia się napięcia na obudowie urządzenia. Jedni piszą, żeby mostkować, drudzy żeby nie mostkować…
2. Co w przypadku, gdy w starej, dwużyłowej instalacji chcę wymienić podwójne gniazdko (jedno pod drugim) na nowe (też podwójne w takim samym układzie)? Czy niektóre nowe gniazdka są tak zbudowane, że trzeba mostkować 2 razy, czy też wszystkie mają połączone odpowiednie blaszki nawet jeśli nie są widoczne?

brzozka7209
Gość

super porady..zrozumiałe i przejrzyste,pozwalasz zaoszczędzić trochę grosza w tych niełatwych czasach..

Roman
Gość

Witam, trafiłem na twoją stronę ponieważ szukam informacji, a nie bardzo znam się na prądzie 😉 Mój problem jest następujący: mam do wymiany 2 lampy ogrodowe – są do nich doprowadzone przewody 3żyłowe ale przewód PE nie jest podpięty pod żaden otwór w lampie tylko zaizolowany a do kostki w lampie dochodzą tylko 2 przewody plus mostek łączący PE i N. Czy przy wymianie lampy powinienem podpiąć ten przewód PE? Dlaczego ktoś kto zakładał kiedyś te lampy zastosował takie rozwiązanie?I czy gdybym podpiął ten do tej pory nieużywany przewód PE i oprócz tego zrobił ten mostek który był to byłby to jakiś duży błąd w sztuce? Pozdrawiam.

ajot
Gość

Obejrzałem filmik o wymianie gniazdek, to jest dobra robota – wykonałem subskrypcję. Przeczytałem kilka artykułów na blogu. Szkoda, że tak nie uczyli w szkole… Dzięki i proszę o więcej.
-pozdrawiam ajot

Kamil
Gość

A jak w drugiej “dziurce” gniazdka zaświeci neonówka to co wtedy może być?Czy neonówka może kłamać ? Ogólnie fajne poradniki 🙂 🙂 🙂

Benek
Gość

Bardzo ładnie i ciekawie opowiedziany film. Poruszona wieloaspektowość tej bądź co bądź prostej czynności. Zwrócenie uwagi nawet na najdrobniejsze detale i w związku z tym poradziłby sobie z wymianą gniazda także Koziołek Matołek po obejrzeniu tego wzorowego instruktażu 🙂 W innych filmach widziałem, że pokazana jest sama wymiany gniazda bez narracji, a tu spójnie opowiedziana każda kolejna czynność. Jest dobrze!
Pozdrawiam 🙂

All
Gość

Fajny poradnik naprawdę przydatny, do tej pory jedyne dobre filmiki instruktażowe wypuszczał Ospel do swoich produktów.

wpDiscuz