Sposób na… gniazdko elektryczne

Gniazdka elektryczne to stosunkowo trwałe elementy domowej instalacji elektrycznej. Jednak niejednokrotnie czy to podczas remontu czy z powodu uszkodzenia gniazdka, zachodzi konieczność jego wymiany. I właśnie o tym będzie niniejszy artykuł.
Najpierw zdemontuję stare podwójne gniazdko elektryczne, a następnie zamontuje dwa nowe pojedyncze gniazdka.

Wpis jest w formie zdjęciowo-opisowej, aczkolwiek na jego końcu znajdziesz film z nagraniem całej procedury wymiany. Ruszamy!

Demontaż gniazdka

GE_001Wymiana gniazdka elektrycznego realizowana jest w oparciu o instalację elektryczną trójprzewodową tj. z przewodem ochronnym.
GE_002Pierwszą czynnością jaką powinno się wykonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac elektroinstalacyjnych to sprawdzenie czy element znajduje się pod napięciem elektrycznym. Do tego celu służy próbnik napięcia (opis działania próbnika). Sprawdzam obecność napięcia w otworze znajdującym się po prawej stronie… Nic się nie dzieje.
GE_003A teraz w drugim. Widać efekt, próbnik zasygnalizował, że gniazdko jest pod napięciem.
GE_004Teraz trzeba się udać do domowej rozdzielnicy.
Odnajduję wyłącznik nadprądowy (typu S) odpowiedzialny za dostarczenie napięcia do mojego gniazdka…
GE_005Wyłączam “eskę” poprzez ściągnięcie klawisza w dół. Teraz napięcie elektryczne w wymienianym gniazdku powinno być wyłączone (zawsze trzeba się upewnić przed rozpoczęciem pracy).
GE_006Gniazdko elektryczne rozkręcam etapowo. Najpierw odkręcam śrubkę przytrzymującą plastikowy front… a następnie go zdejmuję.
GE_007Teraz interesują mnie znajdujące się po bokach dwie śrubki, które służą do przytrzymywania gniazdka w puszce elektrycznej. Odkręcam najpierw jedną, potem drugą śrubkę.
GE_008W tej chwili mogę już wyciągnąć konstrukcję gniazdka… pociągam lekko za bolce i wyciągam podstawę gniazdka z puszki. Do gniazdka podpięte są 3 przewody. Przewód fazowy który najczęściej ma kolor brązowy lub czarny. To za pomocą tego przewodu dostarczane jest napięcie elektryczne do gniazdka. Oprócz tego jest jeszcze przewód neutralny koloru niebieskiego oraz żółto-zielony przewód ochronny (opis kolorów przewodów).
GE_009Odkręcam śrubki mocujące i wyciągam żyły przewodów.

Podpięcie nowych gniazdek

GE_010Nowe gniazdko elektryczne oprócz odmiennego wyglądu zewnętrznego, ma również inny rodzaj elementów mocujących żyły przewodu. Zamiast złącz śrubowych są… zaciski znajdujące się w sumie w 6 otworach. Po dwa otwory do każdego rodzaju przewodu:

  • otwory po prawej: przewody fazowe
  • otwory po lewej: przewody neutralne
  • otwory pośrodku: przewody ochronne

Uwaga! Rozmieszczenie otworów mocujących przewody może się różnić w zależności od typu gniazdka.

GE_011Zaciski działają w taki sposób, że biorę w dłoń odizolowany przewód i wkładam go w otwór zaciskowy gniazdka. Najpierw podpinam w odpowiednie miejsce przewód fazowy. Trzyma.
GE_012Jeśli jednak popełniłbym błąd i chciałbym przepiąć do innego otworu przewód, nic prostszego, muszę tylko nacisnąć element, który zwalnia zacisk…
GE_013…i przewód bez zbędnego oporu można wyciągnąć.
GE_014Przy okazji ściągam izolację z przewodów, które są poprowadzone pomiędzy sąsiednimi puszkami elektrycznymi, dzięki którym będę mógł doprowadzić napięcie do gniazdka znajdującego się obok.
GE_015Podpinam przewody. Pierwszy zestaw przewodów (fazowy, neutralny i ochronny) jest poprowadzony ze źródła zasilania do tego gniazdka. Drugi zestaw natomiast jest przeznaczony do zasilenia gniazdka znajdującego się obok. Pary zacisków są ze sobą połączone wewnątrz gniazdka, zatem np. wpinając przewody fazowe obok siebie, dostarczam potencjał z jednego do drugiego przewodu.
GE_018Drugi koniec przewodów wyprowadzonych z gniazdka nr 1, wpinam do gniazdka nr 2 analogicznie jak poprzednie.
GE_019Zestaw gniazdek gotowy do montażu.

Podpięcie gniazdek w układzie TN-C (dwuprzewodowym)

GniazdkoTNC

Jeśli w swoim mieszkaniu posiadasz instalację dwuprzewodową (TN-C) czyli nie ma w niej przewodu ochronnego, należy podłączyć zacisk bolca gniazdka w taki sposób, że przewód neutralny wpinasz w zacisk ochronny, a następnie zacisk ten łączysz z zaciskiem neutralnym za pomocą mostka. Czemu tak? Ponieważ w przypadku poluzowania lub wypadnięcia mostka pomiędzy złączem PE a N, wciąż jesteśmy chronieni przed pojawieniem się napięcia np. na obudowie uszkodzonego urządzenia. Co prawda urządzenie wtedy nie będzie działać ponieważ obwód elektryczny jest przerwany, ale przynajmniej będziemy świadomi, że coś się dzieje niedobrego.

GE_TNC_001GE_TNC_002

Podpinając zgodnie ze schematem, przewód neutralny wpinam do zacisków ochronnych (bolec gniazdka), a następnie łączę mostkiem zacisk ochronny z zaciskiem przeznaczonym do przewodu neutralnego.

Przystąp do działania

Chcesz wykonać całą instalację gniazd i oświetlenia w swoim domu?
Możesz to zrobić krok po kroku za pomocą kursów online mojego autorstwa.
Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam!

Montaż nowych gniazdek

GE_021Kolejnym krokiem jest przymocowanie podstawy gniazdka do puszki elektrycznej.
W tym celu wykręcam (do pewnego momentu) wkręty przymocowane do puszki elektrycznej.
GE_022Następnie zaczepiam podstawę gniazdka o wystające wkręty…
GE_023I dokręcam wkręty tak, aby wciąż było można manewrować gniazdkiem.
GE_027Analogicznie postępuję dla sąsiedniego gniazdka.Teraz należy wpasować obramowania gniazdek tak, żeby nie nachodziły na siebie. A następnie mocniej dokręcić wkręty mocujące w obu gniazdkach.
GE_028Dla uzyskania trwałego efektu montażowego, przykręcam dwie śrubki znajdujące się po bokach wewnątrz każdego gniazdka.
GE_029Dokręcając je, prowadnice znajdujące się wewnątrz gniazdka rozpychają się dociskając z dwóch stron puszkę i ostatecznie przytrzymując solidnie gniazdko w puszce.
GE_030Jednym z ostatnich kroków jest przykręcenie ramki i frontów gniazdek. Wkładam front jednego gniazdka w okienko obramowania i przykładam do ściany.
GE_031Lekko dokręcam…
GE_032…następnie drugi front gniazdka, ten już przykręcę solidnie. Przykręcę teraz mocniej pierwszy. I gotowe.
GE_035Podnoszę eskę, żeby podać napięcie na gniazdko.
GE_036Te gniazdka posiadają zabezpieczenie przed wkładaniem czegokolwiek tylko do jednego otworu. Zatem, żeby sprawdzić próbnikiem czy do gniazdka dostarczone jest napięcie elektryczne, dobrze mieć w zanadrzu albo mały śrubokręt z izolacją do 1000V, albo drugi próbnik. Przykładam zaizolowany śrubokręt do otworu obok tylko po to, żeby odblokować zabezpieczenie i gniazdko pozwala mi wsunąć próbnik do otworu.
GE_037Widać, że do gniazdka dostarczone jest napięcie elektryczne.
GE_033
Zamontowane gniazdko elektryczne

Mam nadzieję, że powyższy instruktaż wiele Ci wyjaśnił i pomógł rozwiązać Twój problem.

Wymiana gniazdka na filmie

Warto również obejrzeć poniższy film, na którym widać cały proces wymiany gniazdka.

print


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

143 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
klucha

Przez jedno urządzenie coś odkryłem, gdzie uziemienie jest zrobione przy instalacji dwużyłowej. W Polsce przyjęło się, że “faza” powinna być po lewej stronie. Urządzenie moje niestety jest wrażliwe i obudowa przy dotyku “mrowiła”, gdzie rozwiązaniem było przełożenie przewodów i “faza” podłączona została na prawą stronę.
W związku z powyższym zaczęły się poszukiwania – “dlaczego?”. Normy tego nie regulują, lecz u nas przyjeto “zwyczajowo” po lewej stronie, choć na świecie jest zalecane po prawej (start od Francji). U nas w latach 70-tych wydano książkę, gdzie bolec był na dole (faza z lewej) . I cóż zaczęto “dobrym zwyczajem” po lewej, tylko nikt nie zwrócił uwagę że uziemienie (bolec) było na dole, a nie u góry.
Dobrze, że mój sprzęt nie poszedł z dymem.
Nie wiem jak przy instalacji 3-żyłowej, może na tyle byłoby skuteczne, że z jakiej strony jest “faza” to byłoby nieistotne. Natomiast znajomy technik ma mierniki, gdzie wprost jest napisane w instrukcji, że “faza” ma być po prawej stronie, stąd zrobił sobie przejściówki.

Maciej

To, że “mrowienie” jest na urządzeniu, nie wynika z tego, że faza jest po prawej, ale z tego, że w urządzeniu jest przebicie na obudowę.

Robert

stare puszki nie miay śrubek/wkrętów mocuujących gniazdka czy wyłączniki a te gniazda miały takie łapki. Teraz się stosuje gniazda bez łapek i co wtedy? wymiana puszki? może pokażesz co w takim razie zrobić…szczególnie smart dom wyłączniki i gniazda są bezłapkowe….

Maciej

Gniazda i łączniki są zazwyczaj uniwersalne ,mają zarówno rozpieracze, jak i gniazda na śrubki.

Anna

A co zrobić jeżeli chce się pozbyć gniazdka? jak zabezpieczyć przewody?

Krzysiek

Bardzo fajny portal z ciekawymi i przejrzystymi poradami na ciekawe tematy!

Mam pytanie, jak podpiąć się od działającego gniazdka elektrycznego, tak by poprowadzić przewody elektryczne i kawałek obok i zamontować nowe gniazdko eklektyczne? Chodzi mi o to w jaki sposób podpiąć nowe przewody elektryczne w działającym, trzykablowym, gniazdku, by taka instalacja działała i nie powodowała problemów. Mając poprawnie podłączone i wyprowadzone przewody z działającego gniazdka poradzę sobie (używając innych porad na Twoim portalu :-)) z instalacja nowego.

Maciej

Przecież to najbanalniejsza sprawa pod Słońcem. Po prostu podpinasz nowe gniazdo równolegle, czyli fazowy do fazowego, neutralny do neutralnego a ochronny do ochronnego. Zazwyczaj współczesne gniazda mają po dwa przyłącza, wchodzące i wychodzące, więc sprawa jest śmiesznie prosta.

Rafał

Cześć. Gratuluję świetnego poradnika. W instalacji dwużyłowej zmostkowałem gniazdko podwójne. Próbnik pokazuje, że jest ok,. Sprzęt działa. Jednak gdy podpinam urządzenie w jedną część gniazdka to w drugiej części próbnik świeci w dwóch dziurkach i na bolcu. Czy coś jest nie tak?

Szymon

Nie mam uziemienia w gniazdku. Wszystko super, ale co to jest ten cały mostek w instalacji dwuprzewodowej, i jak go się robi?

Maciej

Prosto. Bierzesz próbnik elektryczny i sprawdzasz w gniazdku, gdzie masz przewód fazowy. Fazowy jest tam, gdzie próbnik zaświeci. Jak to sprawdzisz, to drugi przewód w gniazdku – to przewód neutralny. I po prostu robisz od niego, krótkim przewodem elektrycznym, najlepiej tego samego przekroju i materiału (miedź, aluminium), połączenie od niego do bolca ochronnego. I już. Masz instalację TN-C, czyli bez wydzielonego przewodu ochronnego PE. Pomyśl, czy nie warto by było przejść na instalację TN-S czy TN-C/S, dla własnego bezpieczeństwa, wyposażając ją zarazem w wyłącznik różnicowo-prądowy (i może też zabezpieczenia przeciwprzepięciowe). Obecnie koszt przewodów nie jest wielki, a robota przy wykonaniu nowej elektryki, w cale nie taka straszna, zwłaszcza jak się ma bruzdownicę. Wszak – to de facto – tylko łączenie trzech przewodów ze sobą – fazowego, neutralnego i ochronnego. Pamiętaj – przewód do gniazd minimum 3×2.5 mm^2 miedź a do oświetlenia 3×1.5 mm^2 miedź, zabezpieczenia nadprądowe na gniazdka najlepiej dać B-16 (B: charakterystyka, 16: amperaż), na oświetlenie B-10. I już. Róznicówka, zależnie od przydziału mocy, daj taką, której prąd maksymalny jest “oczko” wyżej niż maksymalny prąd, jaki może płynąć, czyli np. jak masz zabezpieczenie przedlicznikowe np. C-16 (czy D-16), daj róznicówkę 25A, a jeśli masz C-25 czy D-25, daj różnicówkę 40A. I tyle.

Szymon

A nowe połączenie należy zrobić tym samym kablem który już jest podłączony do otworu neutralnego (1 przewód do 2 dziur), czy powinienem użyć nowego przewodu 2,5mm, czy może nie ma to różnicy?

Maciej

Mostek zrób przewodem o minimum takim samym przekroju, jaki idzie do gniazdka. Generalnie zasada jest taka, że przewód neutralny idący do gniazdka, najpierw powinno się podłączać do bolca ochronnego, a dopiero od niego mostkiem do końcówki dla przewodu neutralnego w gniazdku. Jak masz przewód 1.5 mm^2 – to zrób mostek takim przewodem, jak 2,5 mm^2 – to odpowiednio takim samym. Jak masz możliwość, to zastosuj przewód o kolorze niebieskim, żeby była zastosowana zasada oznaczania przewodów. A docelowo, pomyśl o instalacji trój-przewodowej, z wydzielonym przewodem ochronnym PE a w instalacji o modyfikację potem o wyłącznik różnicowo-prądowy, a może i o zabezpieczeni przeciwprzepięciowe

Szymon

Czyli nie ma różnicy czy ten mostek to fizycznie oddzielny przewód, czy ten sam w dwóch dziurach, byle by przekrój, kolor i materiał się zgadzał, tak? A co do instalacji trójprzewodowej to sobie odpuszczę, bo ja co dopiero w życiu zacząłem zarabiać, a koszt wymiany instalcji dla kilkunastu gniazdek + zabezpieczenia to chyba kosztuje wysoką liczbę trzycyfrową.

Maciej

Po prostu bierzesz kawałek przewodu, najlepiej w niebieskiej izolacji i zakładasz go w gniazdku od przewodu neutralnego do bolca ochronnego. Który to neutralny -sprawdzisz próbnikiem. Przewód fazowy – próbnik zaświeci, neturalny – nie. I już. A jeśli chodzi o koszta instalacji, to nie są one strasznie duże, koszt 1 metra przewodu 3×2,5 mm miedź teraz to mniej niż 3 PLN, a 3×1.5 mm^2 to mniej niż 2 PLN. Koszta puszek są mniejsze, najgorzej to tylko rwać ściany, robiąc bruzdy, bo murowanie ich to też proste. Ja się wkurzyłem, jak mi się w kuchni puszka wypaliła (a połączenia w niej robił mi elektryk z “uprawnieniami”), kupiłem przewód, puszki, gniazdka i zrobiłem elektrykę sam, najpierw kuchnia i łazienka, a potem pokoje.

Dominik

Mam pytanie. Czy mogę połączyć gniazdko przewodem 3 żyłowym do gniazdka które jest podłączone do 2 przewodów 2 żyłowych i zmostkowane ( blok z lat 80 z wielkiej płyty )?

Dominik

Dzięki za pomoc ????

Mariusz

Witam

Już od paru lat borykam się z instalacją typu TN-C w starym bloku z wielkiej płyty. Była ona mocno łatana i nadszedł jej kres. Teraz stanąłem przed decyzją jej wymiany. Chciałbym zrobić ją już z przewodem ochronnym natomiast do starej skrzynki dochodzą tylko dwa przewody i kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać. Czy mam neutralny przewód zmostkować z ochronnym i czy w takim przypadku mogę instalować moduły w skrzynce prądowej jak na filmie pt montaż domowej rozdzielnicy pańskiego autorstwa. Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki.

Olo_1994

Czy podłączając lampę z metalową obudową, w sieci TN-C również podłączamy przewód neutralny do zacisku ochronnego lampy, a następnie mostkujemy z zaciskiem neutralnym lampy? Pozdrawiam

Olo_1994

I co więcej czy w przypadku gdy ze ściany wystają mi tylko dwa przewody (Fazowy i Neutralny). A w mieszkaniu jest sieć TN-S (sugeruje się obecnością wyłączniku różnicowo-prądowego na rozdzielni). To czy mogę podpiąć lampę w identyczny sposób jak ten opisany powyżej? Wiem że “różnicówka” nie zadziała. Ale nie mam możliwości podciągnięcia trzeciego (ochronnego) przewodu, a zależy mi na podpięciu tej konkretnej lampy. Z tego co rozumiem tak podpięty układ zadziała dokładnie jak układ TN-C i tylko w miejscu montażu tej lampy. Na resztę nie powinno mieć to wpływu

lok

Lampa jeżeli jest wykonana w I kl. ochronności (posiada zacisk PE albo zacisk ozn. symbolem uziemienia) będzie pozbawiona ochrony przy uszkodzeniu(pojawieniu się fazy na obudowie) w przypadku braku podłączenia przewodu PE.Lampa, nawet w obudowie metalowej może być wykonana w II kl. ochronnosći (symbol kwadrat w kwadracie) i wtedy przyłączenie PE jest zabronione.Nie jest to układ TN-C.

pkpk

Super opis!!! Wielkie dzięki za pomoc

Przemek

Witam serdecznie Państwa. U siebie w starym bloku mam instalację typu: TN-C. Jak prawidłowo zmostkować gniazdo podwójne z bolcem?

Krzysztof

Żyła ”PEN” na zacisk ochronny, a następnie mostek na zacisk ”PEN”. Chyba że pytanie dotyczyło innej kwestii.

Przemek

Dziękuję 😉 Tak zrobiłem 🙂

Konrad

Witam. Świetny materiał. Mam pytanie odnośnie zerowania gniazdka w instalacji dwużyłowej (aluminiowej)… Neutral do bolca i dopiero do dziurki. Ok to wiem. Jakim kablem wykonać to mostkowanie? Aluminiowym?

jack

Witam. Mam maly problem,posiadam gniazdko pojedyncze typu F Schuko i cztery przewody w scianie starego typu (alu), jak mam je podłaczyć aby wszystko grało. Prosze o jakis schemat podłączenia

Jacek

Witam, czy jest możliwość rozdzielić zasilanie z 1 gniazdka na dwa inne.

Kanisz

NAJLEPIEJ ZASTĄPIĆ STARĄ INSTALACJĘ NOWĄ, A JEŻELI NIE JEST STARA TYLKO 2żyłowa to dołożyć kabel PE i “różnicówkę” według schematu…

comment image

link do artykułu…
https://elektrykadlakazdego.pl/dzialanie-wylacznika-roznicowopradowego/

Mr V.

“Jeśli w swoim mieszkaniu posiadasz instalację dwuprzewodową…” nigdy w życiu nie łączysz uziemienia do obiegu prądu. Mam jeszcze kilka takich gniazdek w domu. Efekt jest “szokujący” i to dosłownie 😉 Mam notebooka z metalową obudową – efekt mrowienia gwarantowany. Ciekawiej jest z pralką która stoi obok wanny, aż kusi żeby się o nią wesprzeć mokrymi rękoma…

Mr V.

nie ma napięcia na bolcu uziemienia i jest tak od lat. Uziemienie jest podłączone do przewodu neutralnego.

Łukasz

Podłącz odwrotnie (jak masz możliwość) faza i neutralny – zamień miejscami – mrowienie powinno zniknąć. Jest to możliwe w podwójnych gniazdkach. Np. Gniazdo na dole ma fazę po lewej stronie, a to samo gniazdo na górze ma fazę po prawej stronie.

Bolek

Opisałeś tutaj wszystko krok po kroku, na tyle dokładnie, że chyba pokuszę się o samodzielną wymianę gniazdek w moim mieszkaniu.

vytautas

Witaj Radku,
Ja mam pytanie odnośnie podpięcia takich gniazdek jakich Ty użyłeś w tym wpisie tylko w instalacji dwuprzewodowej. Czy następujące podpięcie będzie prawidłowe/zgodne ze sztuką?
Jako że każda z pozycji ma po dwa sloty podpinam w ten sposób:
Do pozycji na lewo od bolca, w jeden slot, przewód fazowy przychodzący, w drugi slot, mostek fazy do gniazdka obok.
Do bolca, w jeden slot, przewód neutralny przychodzący, w drugi slot, mostek do pozycji na prawo od bolca czym zajmuje jeden slot w tej pozycji, a z drugiej pozycji robię mostek do bolca w gniazdku obok zajmując jeden slot bolca w tym gniazdku a z drugiego slotu bolca robię mostek na pozycję neutralną tego gniazdka.
Czy takie podłączenie jest prawidłowe?

P.S. Jeżeli opis nie jest wystarczająco jasny (zrozumiały), mogę to rozrysować 😉

vytautas

Dokładnie o takie połączenie mi chodziło. W takim razie rozumiem że jest to prawidłowe. Dzięki i gratuluje bloga bo na prawdę jest prowadzony solidnie. Pozdrawiam.

Robert

witam,

Czy można prosić o schemat bo ten link nie działa.

Filip

Cześć wszystkim,

Mam taką sprawę. Parę miesięcy temu miałem remontowaną łazienkę. Jakiś tydzień temu zauważyłem, że bęben pralki jest pod napięciem (próbnik świeci się po dotknięciu bębna). Prałem wiele razy przez ostatnie miesiące i nie zauważyłem żeby wcześniej też tak było; chociaż nie wykluczam przeoczenia. Podejrzewałem, że coś jest nie tak z pralką, ale po podłączeniu innego urządzenia także czuć, że przepływa prąd przez metalową obudowę. Także zakładam, że to kwestia gniazdka.
Gniazdko jest podwójne. Jest w nim 6 kabli podłączonych, na pierwszy rzut oka, zgodnie ze sztuką: żółto-zielone na górze, niebieskie po prawej i brązowe po lewej. Po remoncie zamontowany był nowy kontakt, ale po ostatnim odkryciu, postanowiłem go wymienić na jeszcze nowszy. Problem pozostał.
Dzwonić po elektryka, czy macie jakieś inne propozycje.

Filip

aktualizacja: tylko na jednym z 2 przewodów fazowych (brązowy) jest napięcie. Czy to oznacza, że jest on gdzieś wcześnie przerwany, i że to jest przyczyną “elektryzującego” bębna?

Lucjusz

wszystko jest ok, jeden brązowy na którym jest napięcie – doprowadza prąd do gniazda – a drugi brązowy odprowadza do dalszego gniazda w szeregu

Dan

Nie posiadam w instalacji przewodu PE. Lepiej mostkować bolec z N czy lepiej stosować gniazdka bez bolca?

Dan

Ale jakbym nie zmostkował i miałbym gniazdko bez bolca to też by było? Pytam bo różne są opinie na temat mostkowania. Np. jakby na słupie zmienili fazy to na bolcu nie pojawiłaby się faza? Miałem taki przypadek, że próbnik pokazywał na bolcu napięcie. Drugi przykład na obudowie kinkietu próbnik też zażył. Podłączenie gniazda jak i kinkietu wykonywał elektryk.

Jakie są plusy i minusy mostkowania gniazd z bolcem a jakie plusy i minusy gniazdka bez bolca?
Byłbym wdzięczny jakbyś rzetelnie rozwinął ten temat, bo czuje niedosyt wiedzy a siedzę na tej stronie od wczoraj i zauważyłem, że bardzo fachowo jest prowadzona. Nie wspominając o schematach i animacjach, które potrafią rozjaśnić osobom niezwiązanym z tematyką.

Krzysztof

Jeśli chodzi, o tzw. zerowanie to w układzie sieci TN-C jest bezwzględnie wymagane. W razie zwarcia na obudowę ( pierwsza klasa ochronności) powinno, zadziałać zabezpieczenie nadprądowe, oczywiście wszystko zależy od wartości prądu. Kiedy nie ma mostka zabezpieczenie, nie ma szans zadziałać, oczywiście mowa tu o zwarciu na obudowę.

Konrad

Witam ponownie.
Krótkie pytanie. Czy jest jakiś patent podczas przykręcania przewodów, żeby podczas przykręcania gniazdka układały się one w miare łagodnie w puszce zamiast wypychać gniazdko?

Michał

Witam
Łączyłem tak oświetlenie ledowe pod sufitem bo osprzęt nie dał kompromisu,zużyłem”wagon” wago,kostek i moc w rękach, ale świeci:) jeśli chodzi o łączenie kilku gniazdek moja wiedza się urwała. Zaglądałem w przedłużacze by podpatrzeć ale pewny nie byłem, teraz wszycho jasne:)
dzięki WIELKIE i do następnego
pozdrawiam

Michał

Witam Wszystkich
Mam ( dla większości pewno banalne) pytanie. Mam doprowadzony przewód 3×2,5mm do “listwy” składającej się z 5 puszek w której mają by zamontowane gniazdka( na tv, dekoder,lampkę itp. ogólnie bez szaleństw).Więc moje pytanie brzmi czy śmiało mogę łączyc żyły tak jak było pokazane w materiale aż do 5 gniazdaka czy istnieje jakiś inny sposób?
ps.
Tyle”Fachowców” w całym necie skacze sobie do gardeł, a tu MISTRZOSTWO LIGII w każdym calu:)
dzięki

kryspus

1. Czy te gniazdka teraz nie będą podpięte szeregowo, przed czym przestrzegałeś w przypadku podłączania oświetlenia?
2. jest jakaś różnica w podpinaniu urządzeń do osobnych gniazdek w ścianach a podpinania ich do przedłużacza bądź podpinania kolejnych przedłużaczy do przedłużaczy?

SLAYER74

http://obrazki.elektroda.pl/2553943100_1478893274.jpg

Spotkałem się z takimi wskazówkami jeśli chodzi o podłączanie gniazdka za pomocą dwóch przewódów 3*2.5mm². Autor tłumaczy że tak jest bezpieczniej np. przy wypięciu się np. przewodu PE i też wygodniej jeśli chodzi o układanie przewodów przy przykręcaniu gniazdka. Ja i każdy znajomy elektryk całą karierę podłączam tak jak Ty Radek pokazałeś w swoim filmiku w tym wątku.

http://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/21507-bezpuszkowa-instalacja-gniazdek-wtyczkowych-krok-po-kroku
http://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/21485-jak-nalezy-poprowadzic-bezpuszkowa-instalacje-elektryczna

slayer74

Takie podłączenie można zastosować jak na tej fotce na kostki Wago to jako “prowizorka” przed białym montażem na przedłużenie/przejście do zasilania jednego gniazda na pomieszczenie dla fachowców od wykończeniówki np. przy remoncie domu aby mieli gdzie podłączyć swoje elektronarzędzia narzędzia i lampy halogenowe

Bartek

Witam, a ja mam troszke inne pytanie.
Rzecz jest banalna.
Moja Pani musi miec czarno na bialym napisane aby do Niej dotarly moje racje ☺:-)
Remontuje dziecku pokój i mam w gniazdku 4 czarne przewody (w tym jeden fazowy), 4 niebieskie i 2 żółto-zielone.
Po polaczeniu przewodow ‘faza przechodzi’ do kolejnych gniazdek tak samo N i PE.
Niestety gniaza które zakupila Żona maja tylko po 2 sloty i ni w zab nie da sie upchac przewodow (wczesniej byly gniazda z przykrecanymi stykami).
I teraz sedno czy bawic sie w Wago (Polowka sie upiera przy gniazdkach) czy szukac innych gniazd (moja opcja tylko czy takie znajde).

Bartek

Radek dzieki za odpowiedź.
Zrobilem juz tak jak napisaleś.
Dlaczego dwa żółto-zielone, sam nie wiem.
Rozebralem wszystkie 3 gniazdka w pokoju i sie okazalo ze jedno jest dorabiane i ktos pozalowal kabla jest tylko czarny i niebieski.
w drugim sa po 2 kazdego koloru.
3 opisalem wyzej.
Okazalo sie jeszcze że gniazdo w sasiednim pokoju tez jest podlaczone do tego 3 gniazda, ot taka mala rozdzielnia.

ryszard

Co zrobić jak przewody w gniazdku z bolcem w kuchni po remoncie i położeniu terakoty są za krótkie i nie można zainstalować gniazdka?

ryszard

Miedziane 2,5
Obawiam się sztukować bo podłączona tam jest kuchenka mikrofalowa albo piecyk pobierający “trochę ” prądziku…prawie 2KW.

slayer74

A puszki pod gniazdka zostały wymienione/ wysuniete mniej więcej do lica płytek? Czy gniazdko będzie się trzymać po remoncie? Bo to też częsty błąd fachowców od płytek i robót wykończeniowych zostawienie instalacji tak jak jest jeśli chodzi o puszki pod gniazdka i wyłączniki, zdarza się, że zostanie zostawiona też instalacja aluminiowa itp.
https://elektrykadlakazdego.pl/puszka-elektryczna-podtynkowa/#comment-873

ryszard

NIe opisano dotychczas sytuacji ,której do końca nie rozumiem.Mieszkanie w bloku z końca lat 80.Układ sieci TNC. Kolega Radek perfekcyjnie narysował jak on wygląda, a rzeczywistość? W kuchni i łazience są gniazda z bolcem.Nie ma żadnego mostkowania przewody PE z N. CO jest zatem podpięte do bolców? Podłączenie PE jest niezgodne z założeniem sieci TNC? Proszę o przybliżenie problemu. Czy do gniazd są doprowadzone osobno PEN? Nie byłoby to logiczne. Zabezpieczenie w TNC przed napięciem dotykowym min.polega na połączeniu części dostępnych z przewodem PEN. Nie potrafię tego dopasować do powyższej sytuacji.

SLAYER74

W tamtych czasach tj. lata 80/90 jak biały montaż elektryki robił jakiś złota rączka albo elektryk partacz (aby szybko aby tanio i za flachę) to się nie bawił w podłączanie bolca nawet w łazience i kuchni. Trzeba zrobić mostki jak już pisał Radek: PEN podłączasz na bolec a z bolca mostek na zasilanie N. Zgodnie z zasadą: najpierw chronimy potem zasilamy. Bo jak odwrotnie to w przypadku jak przerwany zostanie połączenie będziesz miał zasilany N a bolec nie będzie podłączony. Nawet się tego nie zauważy do czasu jak będzie przebicie i ktoś zostanie porażony.

http://static.elektroda.pl/attach/dwa_sposoby_pod____czenia_gniazda_1-f_w_starej_instalacji_2e868fe.jpg

Gniazdko podwójne natynkowe. Na drugim zdjęciu pokazane jak wygląda mostek bez przecinania przewodu. Jest tylko odizolowany kawałek ok. 1cm tak aby zmieścił się pod śrubkę. Tak robili kiedyś prawdziwi fachowcy i to często scyzorykiem.

http://obrazki.elektroda.pl/7715224200_1412601086.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/9464246200_1412599513.png

ryszard

Czy NIKT nie jest w stanie odpowiedzieć gdzie podłączone są bolce gnizd w kuchni i łazience w bloku oddanym w 1989 roku.Na pewno nie ma mostka z bolca na N w gnieździe.

SLAYER74

#ryszard czytałeś mój post poniżej?
A do bolców są jakieś przewody podpięte czy nie? Najlepiej zrób zdjecie.
https://elektrykadlakazdego.pl/wymiana-gniazdka-elektrycznego/#comment-1336

Krzysztof

Witam. Jeśli dobrze rozumiem, to nie ma mostka w gniazdku między zaciskiem uziemiającym a przewodem “N”, ale jest podłączony przewód zielono-żółty. Ja logiką bym się nie sugerował. Są dwie możliwości: 1- przewód zielono-żółty, na końcu nie jest nigdzie podłączony. 2-zielono-żółty jest podłączony do przewodu “N” np; w puszce rozdzielczej lub rozdzielnicy.

slayer74

1. W uzupełnieniu do artykułu dodam, że są różne rodzaje gniazdek i wtyczek w zależności od kraju. W Polsce, Francji, Belgii jest typu E “francuskie” lub C bez bolca. W Niemczech, Austrii, Skandynawii, Holandii typu F zwane schuko. W Wielkiej Brytanii typu G. Są też gniazdka uniwersalne unischuko typ. E/F. Mieszkam w zachodniej Polsce na przełomie wieków gdy u mnie w okolicy nie było marketów budowlanych i ludzie kupowali w Niemczech w marketach przedłużacze na zwijadle bo w promocji a tu wtyczka nie pasuje i trzeba było przerabiać 🙂

http://energiadirect.pl/poradniki/rodzaje-gniazdek-elektrycznych
http://tripolo.pl/turystyka/porady/standardy-napiec-i-wtyczek-elektrycznych-na-swiecie/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gniazdo_elektryczne
2. Fajny system – mobilne gniazdka tylko cena na razie poraża
http://mobilnegniazdka.pl/

slayer74

Filmik – jak podłączyć profesjonalnie gniazdko – lepiej pokazać już się chyba nie da 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=9EDSfAi2iUY

Krzysztof

Witam Radku. Mam pytanie czy przewody które łączysz w gniazdkach mają przekrój 1,5 mm2 a w rożdzielnicy jest wył. nadprądowy 16A?

Krzysztof

Dziękuję za odpowiedż. wydawało mi się że to 1,5mm2.

Bartłomiej

Ja mam jedno nurtujące pytanie. Elektryk zamontował mi 3 puszki szeregowe w których mają być 3 gniazdka. Do jednego z nich doprowadzil przewód fazowy 2.5 mm2 po czym 2 kolejne gniazdka połączył już przewodem 1.5 mm2. Czy jest to prawidłowe połączenie?

Jerzy

witam cię Radku i pozdrawiam , dzięki za te wpisy są pouczające i dla takich laików jak ja przydatne dlatego ja je czytam i niektóre drukuję a tak przy okazji mam pytanie.Spotkałem się ze są gniazdka w których pod bolec jest podłączony przewód neutralny , czy tak może być i co to daje.

Krzysztof

Dokładnie, profesjonalnie w myśl zasady: w pierwszej kolejności chronimy póżniej zasilamy

slayer74

Zaśniedziałe styki gniazdka w kuchni po 15 latach od montazu. Gniazdo bez klapki przepisy nie wymagają z tego co pamiętam ale chyba warto takie zainstalować lub teraz sa takie z blokadą na dziury tam gdzie wchodzi wtyczka
http://obrazki.elektroda.pl/7129983300_1470050179.jpg

Krzysztof

Już chyba wymagają w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności IP 44.

Krzysztof

Ciekawe jak to ma się do gastronomi?

slayer74

Przy okazji zdjęcia powyżej: Jeśli pojedyncze żyły będą zasilały gniazdko to żyłę wkładamy pod śrubę z lewej strony wtedy śruba przy dokręcaniu pociągnie przewód do środka styku, jak damy z prawej przy dokręcaniu śruba może wypychać przewód z zacisku. Jeśli wkręcamy dwie żyły pod jeden zacisk aby żyła przewodu z prawej strony nie cofała się przy dokręcaniu można pomóc sobie “kombinerkami” lub szczypcami płaskimi chwytając pod kątem 90 st. przewody.

slayer74

Gniazdko polecam wybierać takie,które ma sprężynki trzymające styki. Obecnie dużo producentów produkuje bez sprężynek, twierdząc że blaszki styków odpowiednio sprężynują i trzymają kształt. Przy wyciąganiu wtyczki i ruszaniu nią na boki którą mocno trzyma się w gniazdku styki bez sprężynki ulegają odkształceniu styk robi się luźniejszy i gniazdko już po paru latach jest do wymiany.
http://obrazki.elektroda.pl/2866020700_1471599200.jpg

slayer74

Do poziomowania pojedynczych gniazdek i wyłączników polecam minipoziomicę z magnesem Stabila Pocket Electric podobne robi firma Wurth ena na allegro 35 zł
http://e-stabila.pl/pl/p/POZIOMNICA-POCKET-ELECTRIC-Z-KLIPSEM-NA-PASEK/361

Te do trasowania puszek pod kilka gniazdek i wyłączników poziomice Stabila 43cm i 120cm wyglądają nieźle w akcji ale nie miałem jeszcze okazji testować
http://www.kros.pl/katalogi/Poziomica%20Stabila%20dla%20Elektryka%20typ%2070%20Electric.pdf

http://obrazki.elektroda.pl/8021296900_1470089623.jpg
https://youtu.be/iKu3usUfr1o?t=33

http://obrazki.elektroda.pl/7236111800_1470090012.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=B1XND57fZ2M

slayer74

Prawidłowe i nieprawidłowe odizolowywanie żyły przewodu gdy napięcie jest wyłączone albo chodzi N, PEN lub PE . Nie strugamy przewodu nożem jak temperowanie ołówka ponieważ końcówka jest postrzępiona i może skutkować to luzem pod zaciskiem co powoduje m.in. iskrzenie, grzanie się przewodu. Pseudo fachowcy niby od wszystkiego na budowie tak często robią. Brakuje lewej ręki, którą powinniśmy dla wygody trzymać żyłę ale potrzebna mi była do zrobienia fotki
http://obrazki.elektroda.pl/4994605200_1470001852.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/9899433700_1470001997.jpg

slayer74

Odizolowywanie przewodu pod napięciem gdy np. się urwała się odizolowana część np. przy wymianie gniazdka (lub za mało wystaje z puszki i chcemy dokręcić mostek) za pomocą szczypiec uniwersalnych zwanych potocznie kombinerkami i noża z ostrzem łamanym gdy nie ma innych narzędzi pod ręką. Nożykiem kręcimy prostopadle do izolacji osi przewodu można też kombinerki gdy czujemy że obracamy izolacje a nie cały przewód. Ostrożnie w przypadku starych instalacji aluminiowych choć mi tym sposobem nigdy nie zdarzyło się coś urwać.

http://obrazki.elektroda.pl/2189402900_1470001214.jpg

slayer74

Filmiki o pracy pod napięciem choć trochę w nich nieścisłości np. w filmie o iskrzeniu nie ma żadnego zwarcia jak mówi autor filmu tylko występuje przeskok łuku elektrycznego gdy przewód i zacisk jest na tyle blisko że następuje przebicie powietrza przez łuk elektryczny i zamyka się obwód elektryczny. Jakby nastąpiło zwarcie byłby o wiele większy błysk i huk oraz nie było by już napięcia ponieważ zadziałałyby bezpieczniki w instalacji.

Jak wygląda praca pod napięciem – Może wystąpić ISKRZENIE gdy nie odłączymy odbiorników od obwodu pod napięciem a zachodzi konieczność jego rozłączenia i ponownego połączenia pod napięciem obwodu np. wymiana gniazdka, wyłącznika światła
https://www.youtube.com/watch?v=U5JimwG_6uw&list=PL80E90AC9F7908B62&index=5

Jak bezpiecznie pracować pod napięciem ? Używanie wkrętaka i szczypiec do przykręcenia/odkręcenia przewodu pod zacisk będący pod napięciem
https://www.youtube.com/watch?v=C3QOoihXhos&list=PL80E90AC9F7908B62&
index=23

Krzysztof

Moim zdaniem ten film nie powinien powstać.

Krzysiek

Witam Panie Radku. Chcę podłączyć gniazdo bez bolca uziemiającego. W puszce mam trzy przewody: L, N i PE. W takim przypadku przewód N łącze razem z PE, czy PE do obudowy? Za odpowiedź z góry dziękuję.

slayer74

.

slayer74

Przy okazji wymiany gniazdek i włączników na nowe w związku z malowaniem albo większym remontem mieszkania lub domu radzę sprawdzić czy nie należy wymienić także puszek (pod gniazdka i włączniki) na nowe ponieważ do puszek starego typu bez wkrętów nie można dokręcić pierścienia dystansowego. Często fachowcy od wykończeniówki położą np. nowe płytki lub tynk/gładź i inne maziaje a tu puszka starego typu np. blaszana z lat 70-tych została i jest już za głęboko wtedy gniazdo lub wyłącznik nie trzyma się w puszce lub puszka jest wytarta tam gdzie są łapki i one już nie trzymają się. Poza tym warto wymienić instalację aluminiową na miedzianą jeśli taka jeszcze jest w domu.

http://obrazki.elektroda.pl/3966111700_1469568105.jpg

slayer74

W blokach z końca lat 80-tych ostatnimi budowanymi masowo przez Spółdzielnię Mieszkaniową w moim mieście z fajnymi rozkładowymi mieszkaniami proste ściany i sufity, duże kuchnie itd. spotkałem się z tym że zamiast puszki był wycięty kawał plastiku zawinięty na kształt puszki i osadzony w ścianie.

Krzysztof

Instalacja niskobudżetowa?

slayer74

Raczej materiał sprzedany na lewo za alkohol i trzeba było sobie radzić. Blok budowany był w czasach kryzysu w PRLu. Podejście do pracy jak w Alternatywy 4. Na budowie domku rodziców w I połowie lat 80-tych też były cyrki jak w komediach Barei. Nikt z poważnych prywaciarzy nie pchał się do robienia usług w domkach jednorodzinnych. Złotą żyłą były budowa i remonty szkół, szpitali, hal produkcyjnych, biurowców, bloków. Znałem takiego murarza, że specjalizował się w nadganianiu roboty za państwowa firmę gdy ta się nie wyrabiała, pieniądze jak szalał inflacja woził reklamówkami do banku, podobnie malarze, elektrycy, hydraulicy. W szczycie jego ekipa liczyła dwa pełne samochody typu Żuk.

slayer74

Podobny przypadek też w bloku tej Spółdzielni. na zdjęciu poniżej: Stara puszka była za płytka – stare gniazdko mieściło się ale nowe już nie. Prawdopodobnie nie chciało się kuć głębiej pod puszkę. Złota raczka od wykończeniówki nieźle radzący sobie z elektryką po remoncie wymienił biały osprzęt ale z tym i paru innymi rzeczami u znajomych w mieszkaniu nie dał sobie rady. Inny zonk lampy rozłączane N a nie fazą we włącznikach światła.comment image

Krzysztof

Jestem tego samego zdania. Niestety dużo osób o tym nie myśli.

Jacek

Jak podłączyć płytę indukcyjna

slayer74

Również bym prosił o artykuł na ten temat.

Krzysztof

Schemat podłączenia jest zawsze dołączony do płyty indukcyjnej. Wspomnę jeszcze tylko. że producent wymaga podłączenia płyty przez osobę posiadającą stosowne Swiadectwo kwalifikacyjne. W innym wypadku nie uzna gwarancji.

slayer74

Zgadza się Krzysztofie. Dlatego nie miałem jeszcze okazji w życiu podłączać żadnej nowej płyty, raz mogłem asystować ale akurat nie miałem czasu. Każdy producent zamieszcza tabliczkę bo sposoby podłączania mogą się różnić. Różne są też moce płyt. Oto dwa przykładowe schematy:
http://obrazki.elektroda.net/16_1264074325.jpg
http://obrazki.elektroda.net/71_1268941565.jpg

Krzysiek

Dzieki za porady, Bardzo fajnie przejrzyście i zrozumiale. Oby tak dalej i w tym samym stylu. Wymiana gniazdka mi nie straszna:)

Robert

Czy ten stalowy stelaż jest jakość znormalizowany? Czy ramki, gniazda może wymieniać między producentami?

Robert

OK, rozumiem. Choć wydaje się to oczywiste to dopytam jeszcze, każdy stelaż ma miejsca na wkręty umożliwiające tym samym przykręcenie go do każdej dowolnej puszki (o ile ta posiada miejsca na wkręty)?

I przy okazji brawa za pomysł i prowadzenia bloga! Oby chęci starczyło na jak najdłużej.

Misiek

Mam 2 pytania:
1. Czy mostkowanie gniazdka w starej dwużyłowej instalacji jest bezpieczne? Gdy do zmostkowanego gniazdka włożymy płaską wtyczkę (bez otworu na bolec ochronny) i bolec będzie odsłonięty to czy nie porazi nas prąd gdy go dotkniemy? Na forum ISE.pl są wpisy odradzające mostkowanie ze względu na możliwość pojawienia się napięcia na obudowie urządzenia. Jedni piszą, żeby mostkować, drudzy żeby nie mostkować…
2. Co w przypadku, gdy w starej, dwużyłowej instalacji chcę wymienić podwójne gniazdko (jedno pod drugim) na nowe (też podwójne w takim samym układzie)? Czy niektóre nowe gniazdka są tak zbudowane, że trzeba mostkować 2 razy, czy też wszystkie mają połączone odpowiednie blaszki nawet jeśli nie są widoczne?

Major

Co gniazdka podwójnego, widziałeś kiedykolwiek prawidłowo wykonane gniazdko tego typu. Neutralny na dole po prawej i na górze po lewej / albo po prostu na krzyż, tak aby na górnym gniazdku L i N nie były zamienione?

slayer74

Właśnie jak to jest z gniazdkami podwójnymi z bolcem na dzień dzisiejszy? Można je stosować ale np. nie są zalecane? Co na to normy? Kiedyś w internecie znalazłem ten rysunek. Produkowane są w ogóle takie gniazdka?

http://obrazki.elektroda.pl/1270469100_1434803894.jpg

slayer74

ps. znalazłem w necie takie gniazdo: Gniazdo podwójne z bolcem Legrand Forix – faza w każdym z gniazd po lewej stronie
http://obrazki.elektroda.pl/1982718500_1469571235.jpg

Major

Dobrze wiedzieć, jakbym miał cokolwiek robić w instalacji, to chicałbym mieć w 100% zgodnie z PN.

slayer74

Szukałem w necie gniazd innych producentów ale nic nie znalazłem bo te gniazdo Legrand okazuje się być tylko w wersji natynkowej 🙁

ICI-POWERI

Gniazdo podwójne z bolcem

ABB s. r. o., Elektro-Praga CZ

http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=5760&category=2441

Daniel

Cześć Radku, Czy możesz jeszcze dodać to tego artykułu lub zrobić kolejny jak podłączyć dwa gniazda w układzie tnc. W pierwszej puszcze mam dwa fazowe przewody i dwa PEN a w drugiej jeden fazowy i jeden PEN. Zależny mi abyś opisał jak dokładnie zrobić połączenie gniazda w puszcze gdzie mam 4 przewody i wykonać prawidłowo mostek między PE i N. Bo w tej drugiej to tak jak opisane jest w komentarzach. Dzięki 🙂

brzozka7209

super porady..zrozumiałe i przejrzyste,pozwalasz zaoszczędzić trochę grosza w tych niełatwych czasach..

Roman

Witam, trafiłem na twoją stronę ponieważ szukam informacji, a nie bardzo znam się na prądzie 😉 Mój problem jest następujący: mam do wymiany 2 lampy ogrodowe – są do nich doprowadzone przewody 3żyłowe ale przewód PE nie jest podpięty pod żaden otwór w lampie tylko zaizolowany a do kostki w lampie dochodzą tylko 2 przewody plus mostek łączący PE i N. Czy przy wymianie lampy powinienem podpiąć ten przewód PE? Dlaczego ktoś kto zakładał kiedyś te lampy zastosował takie rozwiązanie?I czy gdybym podpiął ten do tej pory nieużywany przewód PE i oprócz tego zrobił ten mostek który był to byłby to jakiś duży błąd w sztuce? Pozdrawiam.

Roman

Witaj Radku, przede wszystkim dzięki serdeczne że pochyliłeś się nad moim pytaniem 🙂
Przeczytałem Twój artykuł, który mi poleciłeś..ale… problem w tym że na zbyt wiele pytań moja odpowiedź brzmi nie wiem 😉 A ponieważ tak jest muszę chyba bazować na zastanych rozwiązaniach..zastanych bo dom w którym teraz mieszkam jest budynkiem budowanym dość dawno temu i niestety nie było mnie tutaj gdy była robiona większość instalacji….i tak sobie pomyślałem, że jeśli ktoś do rzeczonych lamp poprowadził przewód 3 żyłowy ale podpiął tylko prądowy i neutralny to może wiedział jak sytuacja wygląda – że podpięcie tego przewodu ochronnego nic nie da… Czy w związku z tym jeśli np podepnę mimo wszystko ten ochronny przewód do lampy to czy może mieć to jakiś negatywny skutek? I czy np lepiej zrezygnować z tego mostkowania PE i N – bo jak piszesz i tak to się na nic nie zda? A może takie rozwiązanie i tak byłoby lepsze niż podłączyć tylko przewód prądowy i neutralny a darować sobie zarówno PE jak i ten mostek? Zależy mi przede wszystkim na tym żeby całe to podłączenie poprostu miało jak najmniej negatywnych skutków. Skoro nie wiem jaka jest instalacja to czy z praktycznego punktu widzenia bezpieczniej będzie zrobić tak że podepnę i PE i zrobię mostek PE i N (ale tutaj też spotkałem się z rozbieżnościami co do tego jak podpiąć przewód N – bo niektórzy zalecają żeby wtedy wpiąć przewód N do gniazda PE i dopiero stąd mostek z PE do N)? Zdaję sobie sprawę że ciężko się czyta takie opisy laika więc jeszcze raz dzięki za wsparcie. I widzę że powoli zacznę sobie studiować Twoje artykuły bo masz talent do tłumaczenia skomplikowanych rzeczy w prosty sposób 🙂 Jeszcze raz pozdrawiam.

Roman

Teraz Radku to już pozostaje mi tylko powiedzieć staropolskie muczos gracjas 😉 Powinieneś jakąś książkę wydać… “Prąd dla opornych” na przykład 😉 Pozdrawiam Cię!

Krzysztof

O rodzaju sieci możesz się dowiedzieć w swoim Z.E. lub z protokołu kontroli instalacji elektrycznej która jest robiona co 5 lat.

ajot

Obejrzałem filmik o wymianie gniazdek, to jest dobra robota – wykonałem subskrypcję. Przeczytałem kilka artykułów na blogu. Szkoda, że tak nie uczyli w szkole… Dzięki i proszę o więcej.
-pozdrawiam ajot

Kamil

A jak w drugiej “dziurce” gniazdka zaświeci neonówka to co wtedy może być?Czy neonówka może kłamać ? Ogólnie fajne poradniki 🙂 🙂 🙂

Benek

Bardzo ładnie i ciekawie opowiedziany film. Poruszona wieloaspektowość tej bądź co bądź prostej czynności. Zwrócenie uwagi nawet na najdrobniejsze detale i w związku z tym poradziłby sobie z wymianą gniazda także Koziołek Matołek po obejrzeniu tego wzorowego instruktażu 🙂 W innych filmach widziałem, że pokazana jest sama wymiany gniazda bez narracji, a tu spójnie opowiedziana każda kolejna czynność. Jest dobrze!
Pozdrawiam 🙂

All

Fajny poradnik naprawdę przydatny, do tej pory jedyne dobre filmiki instruktażowe wypuszczał Ospel do swoich produktów.

Andrzej

Poproszę o pilną poradę fachowca -elektryka, na tym forum. Czy mogę -oprócz zmostkowania gniazdka z bolcem (tzn. przewód neutralny podpięty do bolca i stąd mostek do dziurki Neutralnego zacisku w gniazdku) – podłączyć jeszcze bolec ochronny gniazda – dodatkowo- do rury wodociągowej? Chodzi o dodatkowe zabezpieczenie, jeśli upali się gdzieś po drodze przewód N- zerowy (neutralny), od tablicy rozdzielczej na klatce schodowej, albo gdzieś w ścianie mieszkania!
Nadmienię, że to i tak się chyba odbywa – mimochodem, bo obudowa kuchenki elektrycznej z lat 2002, oprócz wtyczki zasilania z dziurką na bolec, ma z tyłu obudowy wyprowadzone dwa krótkie przewody zielono-zółte – złączone na wsuwce (typu “dziewczynka”) – przewidziane chyba do podłączenia dodatkowego uziemienia, niezależnie od wtyczki na bolec ochronny.
Podłączyłem ten kabelek uziemienia -od obudowy kuchenki – dodatkowym kabelkiem plecionką, chyba fi -1,5 mm2 -do kranika metalowego rurze wodnej, za pomocą opaski zaciskowej, solidnie umocowanej, a kabelek bez izolacji na tym odcinku, podłożony pod opaskę zaciskową metalową, dotyka solidnie do obudowy metalowego kranika. Taka prowizorka, na razie. Gdy wkładam wtyczkę od kuchenki z dziurką na bolec, do zmostkowanego gniazda – to tym samym, w czasie pracy kuchenki -i w czasie pozostawania wtyczki kuchenki, włożonej do zmostkowanego gniazdlka- to tym samym przewód N (neutralny z gniazdka) – poprzez bolec gniazdka i obudowę kuchenki – połączony zostaje równolegle z rurą wodociągową, tym krótkim kabelkiem “uziemienia” obudowy kuchenki -do rury wodoc.
Czy tak może pozostać, i czy tak samo warto-należy zrobić -z podobnym uziemieniem do wodoc. -od obudowy lodówki i pralki, stojących w kuchni i korzystających ze zmostkowanych gniazdek z bolcami.
Podobnie – czy mam prawo tak zrobić z bojlerem w łazience, który obecnie ma bolec ochronny w gniazdku (nie zmostkowanym)- ale ten bolec ochronny podłączony jest tylko do opaski w ścianie, na rurze wodoc. – co ma zapewniać “uziemnienie”,. niezależnie od rurek wodnych bojlrera.. To połączenie wykonał elektryk, podfczas przedłużania gnizdka w inn e miejsce w łazience. Bojler obecnie korzysta z gniazda bez mostkowania, ale bolec uziemiony jest do rury wodoc. Myślę o zmostkowaniu także tego gniazdka w łazience, dla bojlera, czyli bolec ochronny byłby podłączony do przewodu Neutralnego i jednocześnie do rury wodociągowej- poprzez kabelek z opaską na rurze wodoc (opaska zamurowana z kabelkiem – biegnącym od rury wodoc,-do bolca w gniazdku dla bojlrera).
Liczniki mamy od kilku lat “wyniesione” już na klatki schodowe, tam jest taka szafka z licznikami i bezpiecznikami “klapkowymi”, po jednym bezpieczniku na każde mieszkanie z klatki i w mieszkaniu- jest drugi bezpiecznik, też “klapkowy”. Mamy instalację elektryczną dwużyłową (miedzianą) -w budynku starej daty (ok..60 lat)- wielorodzinnym, przy metalowej instalacji wodociągowej., Wodociąg w pionie, także w piwnicach jest metalowy i na pewno był uziemiony od lat, (mieszkam na parterze i mam od ponad 20 lat wymienioną -nową rurę metalową w pionie). Gdy ponad 20 lat temu -hydraulicy wymieniali mi tę pionową rurę wodną w łazience, to musieli robić bocznikowanie, kilkoma grubymi przewodami elektrycznymi..

Krzysztof

Z tego co wiem nie możesz podpiąć przewodu neutralnego do rury.

143
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x