Kolorowe przewody i ich znaczenie

Dokonując zakupu przewodów jedno lub wielożyłowych na napięcie przemienne czyli takie, które posiadamy w domowych gniazdkach elektrycznych, otrzymujemy określoną liczbę miedzianych żył oplecionych podwójną (w przypadku wielożyłowych przewodów) warstwą izolacji:

 • izolacja żyły przewodu (różne kolory) – izolacja wewnętrzna
 • izolacja wszystkich żył przewodu (najczęściej kolor biały) – izolacja zewnętrzna

Kolory izolacji wewnętrznej przewodów są nieprzypadkowe i celem niniejszego artykułu będzie omówienie roli przewodów o określonym kolorze.

W instalacjach elektrycznych napięcia przemiennego przewody dzielimy na 3 rodzaje:

 • przewód fazowy – oznaczenie L (jeśli jest więcej faz to L1, L2, L3)
 • przewód neutralny – oznaczenie N
 • przewód ochronny – oznaczenie PE
Uwaga!
Poniższy artykuł opisuje znaczenie kolorów przewodów w elektryce, w oparciu o panujące obecnie standardy.
W starszym budownictwie oraz w instalacjach wykonywanych przez “kreatywnych” elektryków, przewody danych kolorów mogą mieć inne znaczenie i należy mieć to zawsze na uwadze.

Przewód fazowy L

Przewod_L

Przewód ten najczęściej jest koloru brązowego lub czarnego ale równie dobrze może być czerwony, szary, biały… Jest to zależne od ilości żył w przewodzie i producenta tegoż przewodu. W zasadzie jedynymi zabronionymi kolorami dla przewodu fazowego jest kolor niebieski i żółto-zielony. Przewody fazowe są bezpośrednio połączone z cewką transformatora. W przypadku domów w Polsce oznacza to, że napięcie elektryczne względem ziemi na przewodzie tego rodzaju wynosi 230V.

Dotknięcie części przewodzącej (czyli po prostu druta) przewodu fazowego podpiętego do sieci zasilającej skutkuje najczęściej porażeniem prądem elektrycznym. Zatem zanim zbliżysz się do “Fazy” upewnij się, że wyłącznik nadprądowy / bezpiecznik jest wyłączony (kilka słów o wyłączaniu wyłączników nadprądowych w domowej rozdzielnicy i podpinaniu przewodów elektrycznych w praktyce, przeczytasz w artykułach o gniazdku elektrycznym i o wyłączniku światła).

Przewód neutralny N

Przewod_N

Przewód neutralny N oznaczany jest kolorem niebieskim. Jest to przewód, który podobnie jak przewód fazowy, jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania urządzenia elektrycznego. Na tym jednak podobieństwa pomiędzy przewodami się kończą.

Przewód N jest połączony z punktem neutralnym transformatora sieci energetycznej i uziemiony, co oznacza, że napięcie elektryczne względem ziemi powinno wynosić 0V. W efekcie, dotknięcie przewodu neutralnego nie będzie (w teorii) skutkowało porażeniem prądem elektrycznym (więcej o porażeniu prądem piszę w artykule Słów kilka o… elektryczności cz. 3)
Użyłem określenia “w teorii” ponieważ zawsze trzeba zachować ostrożność jeśli chodzi o prąd elektryczny. Nie zawsze wiadomo w jaki sposób elektryk wykonał instalację, czy w sposób zgodny z obowiązującymi normami, czy w pewnych kwestiach poszedł na skróty.

Więcej wiedzy w tematyce elektryki i elektroinstalacji znajdziesz w Akademii Elektryka.

Przewód ochronny PE

Przewod_PE

Przewód ochronny jest oznaczony tylko i wyłącznie kolorem żółto-zielonym. Jak sama nazwa wskazuje, ma zadanie chronić. Przed kim i kogo/co? 🙂 . Oczywiście człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym.

Przewód ochronny jest połączony z:

 • ziemią – dosłownie, główny przewód ochronny “wychodzący” z mieszkania / domu kończy się na drucie lub bednarce (stalowy płaskownik) zakopanej w ziemi
 • w przypadku braku wyprowadzonego połączenia z ziemią, przewód ochronny jest połączony z przewodem neutralnym N w rozdzielnicy bezpiecznikowej w mieszkaniu (lub w każdym gniazdku elektrycznym osobno, gdy w całym mieszkaniu nie ma poprowadzonych przewodów ochronnych – dotyczy to głównie budownictwa starszego typu).

Należy tutaj zaznaczyć, że podpięcie przewodu PE np. do gniazdka, nie jest wymagane do prawidłowego funkcjonowania urządzenia elektrycznego podłączonego do ww. gniazdka. Jak już jednak ustaliliśmy, przewód ochronny nie jest dla urządzeń tylko dla ludzi. Przewód ten jest najczęściej połączony od wewnętrznej strony urządzenia z elementami, które są w zasięgu ręki człowieka czyli np. metalową obudową.
Jeśli urządzenie ulegnie uszkodzeniu (np. przewód fazowy dotknie obudowy od wewnątrz) i na obudowie pojawi się napięcie (potencjał) elektryczne, w tym przewodzie zacznie płynąć prąd po linii najmniejszego oporu (czyli w przewodzie) do ziemi.
Gdy przewód ochronny nie będzie podpięty, jeśli człowiek dotknie obudowy to właśnie on będzie stanowił linię najmniejszego oporu!

Przystąp do działania

Chcesz wykonać sam domową instalację lub chociażby wymienić gniazdka i włączniki światła?
Chętnie pomogę!
Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam!

Gdy w przewodzie brakuje określonego koloru

Może się zdarzyć i tak, że w zakupionym przewodzie elektrycznym brakuje koloru, który chcemy wykorzystać w instalacji elektrycznej np. koloru niebieskiego. Co wtedy?

4zyly
4 kolory – brak niebieskiego

Bierzemy żyłę innego koloru np. szarą i podpinamy ją do przewodu neutralnego i:

 • zapominamy o sprawie 🙁 . To nie jest poprawne postępowanie. Gdy za jakiś czas będzie trzeba wykonać pewne przeróbki w instalacji, możemy się mocno zdziwić co jest grane, nie mówiąc już o tym, że prace te może wykonywać osoba spoza kręgu wtajemniczenia.
 • bierzemy w dłoń taśmę izolacyjną o kolorze, który nas interesuje (tutaj niebieski) i oznaczamy przewód po obu jego końcach. Dzięki temu zachowamy ład i porządek. 🙂
Prawidłowe oznaczenie przewodu N (szary)
Prawidłowe oznaczenie przewodu N (szary)

A co z prądem stałym?

Zasilacz
Zasilacz – po jednej stronie 3 przewody (L, N i PE), po drugiej 2 (“+” i “-“)

Jeśli chodzi o kolory przewodów w przypadku prądu stałego to wygląda to następująco:

 • przewody z potencjałem “+” są najczęściej koloru czerwonego
 • przewody z oznaczeniem “-” są najczęściej koloru czarnego lub niebieskiego

Podsumowanie

Krótkie acz treściwe.
Prąd przemienny:

 1. Przewód fazowy L – brązowy, czarny, czerwony, szary, biały (na tym przewodzie jest napięcie elektryczne).
 2. Przewód neutralny N – niebieski
 3. Przewód ochronny PE – żółtozielony

Prąd stały:

 1. Przewód z potencjałem “+” – czerwony
 2. Przewód z potencjałem “-” – czarny lub niebieski

Spodobał Ci się artykuł? To świetnie 🙂

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o kolejnych wpisach i ciekawostkach ze świata elektryki.

print


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

84 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Max

Odłączam starą lampę, celem podłączenia nowej. Z sufitu wychodzi kabel z 3 żyłami.
Próbnikiem sprawdzam i brązowy i żółto zielony świeci natomiast niebieski – nie świeci. Czy to że świeci po dotknięciu żółto zielonego jest ok? Na ścianie zastosowany wyłącznik pojedynczy, po jego włączaniu i włączaniu nic się nie zmienia na żyłach wychodzących z sufitu (świeci tak jak opisane powyżej). W nowej lampie do podłączenia są N, L, PE. Rozumiem, że w lampie do L podłączam żyłkę brązowa, do N- niebieski. Ale co z PE w lampie, generalnie podłączyłbym żółto zielony tylko że wskaźnik na tym kablu pokazuje że jest napięcie???? Proszę o podpowiedź

oprawca_1978

Potencjal na przewodzie, idacym do lampy pojawiac sie powinien tylko wtedy, gdy wlaczany jest wlacznik, najlepiej aby byl to przewod o kolorze innym, niz niebieski i zolto-zielony, np. brazowy. Reszta przewodow, to powinien byc neutralny (najlepiej niebieski) oraz ochronny PE (najlepiej zolto-zielony) i na nich potencjalu byc prawa nie ma. Przewod PE przy zyrandolach podlaczany jest rzadko, tylko wtedy, gdy sa one wykonane z metalu, czyli elementow przewodzacych, na ktorych moze pojawic sie potencjal elektryczny i co moze stanowic ewentualne zagrozenie porazeniem. Tak wiec – przewody niebieski i ochronny laczysz w puszkach wszedzie z odpowiadajacymi im kolorami przewodow i zapominasz o nich. A fazowy doprowadzasz szeregowo, przez lacznik, do przewodu idacego do zyrandola. I juz. Jesli u ciebie jest na przewodzie PE potencjal, to oznacza, ze ktos uzyl go jako fazowego. Jest to zlamaniem zasad i lepiej jest go jakos oznaczyc, ze jest fazowym, a nie ochronnym. Np kawalkiem czarnej opaski termokurczliwej, czy jakos inaczej, zeby potem jaj z tego jakichs nie bylo.

Agnieszka

Mam pytanie, chcę podpiąć dodatkowe gniazdko w mieszkaniu i kabel to tego przedsięwzięcia ma następujące kolory niebieski, brązowy i czarny. Po dostaniu się do puszki gniazdka od którego chcę pociągnąć przewód, kable które są do niego podłączone to niebieski, brązowy i żółto-zielony. Jak w takim przypadku prawidłowo dopasować kable? Nie mogę chyba podpiąć czarnego z żółto-zielonym, prawda?

Marek

witam , 1 przewod Brazowy, 2 przewody Czarne , 1 przewod Niebieski , 1 przewod zolto zielony. Ile jest faz ? Czy to sa 2 fazy lub 3 ? Po co 2 przewody Czarne. Prosze o info.

Dawid

Witam. Ja ma mianowicie kłopot i zarazem pytanie. Mieszkam w UK i tak jak wyżej opisane znam kolory przewodów i ich role w instalacji, kłopot w tym ze dziwnie tu jest zrobione , kolor niebieski podpisy do gniazdka „N” ale ma „ fazę” a brązowy do gniazdka „L” , przyczyn na kablu brak napięcia. Możliwe jest ze jakiś „ fachura” na starcie pomieszał kable przy instalacji ?

oprawca_1978

Bo kolory przewodów są fajne i bardzo ułatwiają sprawę. O ile, oczywiście, były zastosowane właściwie. A jak jest w praktyce z tym? Nigdy nic nie wiadomo, jak jakiś mistrzu elektryki to odmalował i jakie herezje nawyczyniał. Więc trzeba taką sieć zinwentaryzować i określić samemu, każdy przewód, który to jest fazowy, który neutralny, który ochronny a który nie wiadomo, jeszcze, jaki. I pooznaczać to trwale, np. krótkimi odcinkami kolorowych koszulek termokurczliwych na końcówkach tychże przewodów, w każdej puszce, gniazdku i innej rozdzielnicy.

Zbigniew

Uściślam. Przewód neutralny (N) dla prądu zmiennego (potocznie: zero lub zero robocze) jest koloru niebieskiego jasnego (jasnoniebieski). Natomiast w przypadku prądu stałego przewód “minus” jest niebieski (ciemniejszy), a “plus” zawsze czerwony. Uważam, że nie powinno być dopuszczalne stosowanie przewodów w izolacji koloru popielatego (a także białego) dla przewodu fazowego, ponieważ kolor popielaty nie kontrastuje z materiałami budowlanymi (tynk, zaprawa murarska, beton – to są różne odcienie szarości) i może być tak, że przy remoncie jakiś robotnik kuje ścianę, nie widząc przewodu do ostatniej chwili, przerywa go i .. ulega porażeniu. Dlatego też powinno być zalecane stosowanie koloru czerwonego (i to jaskrawego – nie bordo) dla przewodu fazowego (a spokojniejszy czerwony – np. wiśniowy – jako + dla prądu stałego), gdyż wtedy jest on najlepiej widoczny (kontrastuje na tle wszelkich materiałów budowlanych). Jak jest jedna faza, to powinien być czerwony (jaskrawy), jak trzy: czerwony, brązowy, czarny.

Karol

Głupie pytanie do autora. Czy jeśli do żarówki podłącze fazę a ja złapię za Neutralny ( wychodzący z żarówki) to czy mnie zabije i czy żarówka będzie świecić :D. Zakładam że zaświeci na chwilę a później się przerwie od natężenia ale nurtuje mnie ta kwestia. Nie jestem na tyle odważny by robić takie eksperymenty.

wojtek

witam. jako laik mam pytanie mam w bloku 2 przewody czarny i niebieski. chciałem żonie zamontować bajer w postaci dotykowego włącznika światła. wszędzie na aukcjach piszą ze musi być przewód neutralny jest możliwość obejścia?

Maciej

Masz w bloku instalację dwufazową bez przewodu neutralnego? Raczej chyba nie. Tak więc te dwa przewody to fazowy i neutralny. I łatwo to stwierdzisz, najprostszym próbnikiem elektrycznym tzw. neonówką. Fazowy będzie świecić, neutralny nie. I już.

Adrian

jednak skoryguję to, że przewód ochronny, zerowanie zółto-zielony jest niepotrzebny dla urządzeń, a tylko człowieka. To w ogóle są awarie, jeżeli chodzi o człowieka, natomiast prosty przykład pompy w wodzie, czy innego urządzenia z wyłącznikiem różnicowym. Zerowanie, czy uziemienie może być potrzebne dla normalnej pracy i zapobiega na przykład spaleniu przy awarii. Jeżeli instalacja jest bez przerw(pół żartem wstępnie jeżeli światło nie przygasa przy włączeniu wiertarki), to w danym obiekcie można po prostu połączyć przewód ochronny z neutralnym(bez napięcia). To w teorii i praktyce powinno czasem zmniejszać też zakłócenia.

Marcin

Chcę zainstalować światło w ale ze ściany wychodzą mi jedynie żółty-zielony czarny i brązowy Brak niebieskiego Jak wtedy się podłączyć?

Maciej

A sprawdź po puszkach i połączeniach, do czego ten żółto-zielony jest podłączony. Jeśli gdzieś łączy się z przewodem PEN czy N, to po prostu ta żyła została wykorzystana przez osobę kładącą instalację, jako żyła PEN czy N. Oczywiście nie powinno się tak robić, ale cóż.. Oznacz go jako neutralny przy przyłączu, np. niebieskim odcinkiem rurki termokurczliwej i wykorzystaj jako neutralny. Jeśli zaś jest przewodem PE i łączy się gdzieś z przewodami PE instalacji, to nie wolno ci tego zrobić pod żadnym pozorem.

Elektryk amator

Artykuł może się i komuś spodobać. Ale to jakie kolory żył stosuje producent kabli jego broszka, ( dobrze że nareszcie kolory żył różnych producentów są podobne). Istotne jest jakie kolory żył przewidziane są w Prawie Energetycznym. To na wstępie trzeba podać. A co do reszty artykułu wszelkie porady w nim zawarte są pomocne ale co z tego. Za każdym razem gdy coś zapomnę będę szukał w internecie. Zanim zaczniesz pracę usiądź stwórz rysunek (schemat) jak poprowadzisz kable, opisz przekroje przewodów zaznacz kolory nie będziesz musiał się dziwić jak wrócisz do tematu za parę lat.

Maciej

Elektryk z praktyką i tak zawsze bierze próbnik czy fazomierz i inwentaryzuje przewody zanim cokolwiek porobi. Jeszcze wiele jest w kraju instalacji, w których wszystko jest porobione do góry nogami, bez ładu, składu, logiki i sensu. Ale powoli to znika, całe szczęście.

Marcin

Witam mam wystające że ściany dwa kable. Niebieski i czarny a w kinkiecie który chce podłączyć brązowy i biały. Jak je połączyć. Mam kostkę ceramiczna 2 pin.
Z góry dziękuję

Maciej

Kolory dla przepływu prądu nie mają znaczenia. Na początek sprawdź próbnikiem, czy na choć jednym z przewodów przy przełączniku (przewody wychodzące ze ściany), jest faza, tj. czy się na choć jednym, zaświeci próbnik. Jeśli tak, to już pół sukcesu. Sprawdź potem te dwa przewody idące do kinkietu. Nie powinno być “fazy” na żadnym. A potem połącz te dwa przewody wychodzące ze ściany (uważaj, żeby cię nie walnęło), i sprawdź ponownie, czy na przewodach do kinkietu, pojawiła się choć na jednym faza. Oczywiście próbnikiem. Jeśli tak – to masz już sukces. Wyłącz bezpieczniki w domu, sprawdź przed założeniem przełącznika raz jeszcze (profilaktyka!) czy nie ma na przewodach “fazy”, podłącz przełączniki, potem załóż kinkiet, oczywiście wcześniej sprawdzając, czy nie ma na przewodach do niego “fazy”. I już, włącz bezpieczniki i kinkiet powinien zacząć świecić. Aż tyle i tylko tyle.

Zbigniew

osobiście uważam, że w przypadku przewodu fazowego powinno się bezwzględnie unikać koloru popielatego, ponieważ w razie np. kucia ścian murarz czy inny robotnik może go w ścianie nie zauważyć (tynk, beton itp. sa zwykle koloru popielatego czy stalowego), uszkodzić i porażenie gotowe. Dlatego też powinno się dążyć do tego, by oficjalnie zalecano stosowanie przewodów w izolacji CZERWONEJ jako fazowych, przy czym powinien to być kolor jaskrawoczerwony (cynober) – nie bordo. Taki przewód jest dobrze widoczny na tle wszelkich materiałów budowlanych (zwykle szarych). Czyli, gdy jest jedna żyła fazowa, to zalecanym kolorem powinien być czerwony (jaskrawy), a jak są 3 fazy, to powinno się przyjąć: czerwony, brązowy, czarny. W przypadku prądu stałego + powinien być czerwony, ale spokojny (wiśniowy) – tym powinien się różnić od czerwonego (jaskrawego) oznaczającego fazowy w prądzie zmiennym, podobnie jak – (minus) w instalacjach (urządzeniach) prądu stałego powinien mieć kolor niebieski ciemniejszy (a zerowy w instalacjach i urządzeniach prądu zmiennego -jasnoniebieski). W każdym razie przewód szary (czyli popielaty) jako fazowy to niewypał i nie powinien być stosowany ze względów bezpieczeństwa (podczas prac murarskich, tynkarskich można go nie zauważyć, gdyż materiały budowlane też są zwykle w różnych odcieniach szarości (od popielatego do stalowego). . Widoczność to bezpieczeństwo, więc przewód, w którym płynie prąd pod napięciem sieciowym powinien być widoczny (stąd powinno się zalecać izolację w kolorze czerwonym – jaskrawym).

Maciej

A praktyk i tak, nawet żeby przewód fazowy miał kolor czarny migający i to metalic, i tak, zanim czego się dotknie, to sam, osobiście, posprawdza testerem, czy najprostszym próbnikiem z jarzeniówką, który to jest fazowy przewód, a który to nie jest..Kolory kolorami, ale jak się wchodzi na już wykonaną instalację, zwłaszcza przez “fahofcuf” i “szpecjalistuf”, to lepiej toto porządnie sprawdzić, zanim się czego tknie, żeby przede wszystkim, nie dać się zbić i nie zabić kogo innego.

Gosia

Witam.Dziękuję z całego Serca,za te bezcenne porady. Bardzo pomogły mi zrozumieć,co jest czym,w tak prosty sposób. Jestem wdzięczna. Serdecznie pozdrawiam. Gosia.

Albert

Witam. Potrzebuje porady… mam wystające ze ściany cztery przewody: brązowy (fazowy L) oraz dwa czarne i niebieski. Jak sprawdzić który z nich jest przewodem neutralnym N, a który ochronnym PE ?? … w instalacji brak RCD

Zbigniew

Neutralny powinien być niebieski. Lepiej jednak sprawdzić to za pomocą przyrządu (wkrętak z kontrolką – podstawowe narzędzie elektryka). Dotknięcie przyrządem przewodu fazowego spowoduje zaświecenie się kontrolki, a dotknięcie neutralnego nie spowoduje zaświecenia się wskaźnika. Przewód ochronny PE powinien być zawsze żółto-zielony (jest to kolor zastrzeżony dla niego) – pewnie w instalacji tego przewodu nie ma.

Bartłomiej

osobiście w takich chwilach jako zwykły amator 🙂 robię tak:
*sprawdzam czy to na pewno jedyny fazowy przewód (próbnikiem rzecz jasna)
*biorę oprawkę z żarówką
*przykładam jeden z przewodów od oprawki do fazowego, a drugim po kolei dokładam do pozostałych przewodów
*tam gdzie zaświeci się żarówka mamy przewód neutralny, którym jak już tu Radek pięknie opisał wcześniej można zmostkować z uziemieniem w gniazdku i gotowe 🙂
jeżeli się mylę proszę o poprawienie, jak już napisałem jestem kompletnym amatorem 🙂

Maciej

W ten sposób sprawdzasz po prostu, który przewód ma połączenie z ziemią (jakiekolwiek), skoro żarówka się zapala. A czy to jest przewód neutralny, ochronny, uziom, czy przewód odgromowy, tudzież jakiś partyzancki przewód, mający jakieś połączenie z ziemią, to tego już nie wiesz.

E(lekt)ryk

Oznaczaniee zyl przwodu tasma izolacyjna lub inny sposob zmisny ich koloru? Kryminał! Neutral zawsze i tylko niebieskim, ochronny zawsze i tylko zolto-zielonym, fazy roznymi od tych wymienionych. Bardzo dobrze, ze to pdkreslasz. Ale zyla musi miec swoj wlasny kolor na calej dlugosci. Wyrwane gniazdko, odklejona tasma izolacyjna(to ajgorszy z mozliwych oznacznikow), przestawienie gniazda pol metra blizej rozdzielnicy (a wiec uciecie pol metra wraz z nasza tasma) – to tylko pierwsze kilka popularnych przypadkow, w ktorych widav ze takie oznaczenie nie dziala. Nie ma odpowiedniej zyly, to niestety trzeba ja dorobic kladac nowy przewod. Rzetelny elektryk nigdy:
-nie uzywa tasmy izolacyjnej poza tymczasowym zabezpieczeniem w trakcie wlasnych prac
-nie prowadzi niewlasciwym kolorem
-nie montuje miekkiego przewodu (linki) w tzw. kostce bez tulejki ochronnej lub blaszki – srubka w kostce kaleczy i odcina czesc drucikow, a potem sie takie polaczenie przegrzewa
-nie cynuje koncowek kabli (cyna jest miekka i po jakims czasie takie polaczenie iskrzy lub sie grzeje)
-nie laczy PE z N ponownie, juz za rozdzielnica. PE spelnia swoje zadanie tylko w pewnych przypadkach, podlaczenie go inaczej xasem wrecz usuwa jego funkcje ochronna.
Jesli wasz elektryk zrobil cos z powyzszej listy, powinniscie go oskarzyc o usilowanie zabojstwa.

Daster

Ooo Panie. Po takim wpisie nie chciałbym aby Pan u mnie pracował 😐

Tadek_niejadek

A miałeś kolego kiedyś w rękach przewód YdY-żo 4-ro żyłowy ? Pytam, bo większość tych przewodów dostępnych na rynku nie posiada żyły niebieskiej. Dla przypomnienia są wówczas brązowa, czarna, szara i żo oczywiście. Bardzo często wykorzystywane są do oświetlenia z dwoma obwodami i jak w takim przewodzie bez żyły niebieskiej na całej długości poprowadzić N ? Najczęściej właśnie szarą wykorzystuje się jako N i oznacza końcówki na niebiesko, czyż nie ? Owszem od mniej-więcej trzech lat jeden z krajowych producentów (nie wspomnę który) produkuje przewód 4-ro żyłowy o nazwie Lumen dedykowany właśnie do instalacji oświetleniowych z dwoma żyłami fazowymi i niebieską (oprócz żo), jednak nie jest popularny na tyle by był w każdym punkcie sprzedaży i jest droższy od standardowego co sprawi, że długo jeszcze przewody 4x bez żyły niebieskiej będą stosowane. Wówczas każdy rzetelny elektryk powinien oznaczyć na niebiesko żyłę zastępczą. Uważam, że nie ma co się wstydzić użycia taśmy bo to mniejsze zło niż nie oznaczyć wcale.
To samo dotyczy miekkich przewodów sterowniczych typu YstY, które mają żyłę PE a pozostałe są czarne numerowane. Nie ma w nich żyły niebieskiej a mimo to N warto oznaczyć.
Z pozostałymi punktami się zgodzę, no poza straszeniem ludzi kryminałem, pozdrawiam.

Tomasz

Witam
potrzebuje porady co do mojej instalacji w bloku ponieważ mam 3 przewody czarny fazowy (L) brązowy ? i niebieski (N) dodam że w brązowym nie ma potencjału elektrycznego więc co to jest ?

Tomasz

już obczaiłem teraz wszystko wiem nie było pytania

Foxiu

Witam
U mnie jest identyczna sytuacja i bardzo chciałbym się dowiedzieć jakie ma zadanie ten brązowy przewód?

Krzysztof

Zależy, w jakiej dokładnie części instalacji, znajduje się ten przewód?.

Beata

Mam podobny problem, Chodzi o instalacje od lampy sufitowej (to co wystaje z sufitu). Stary blok z 1983. Wg opisu a art. czarny to fazowy, niebieski neutralny, a brązowy? Pozdrawiam

Wacław

Ten przewód jest fazowy,który wychodzi z podwójnego wyłącznika do załączenia żyrandola.Po załączeniu jednego z przycisków napięcie pojawia się na czarnym świeci wtedy część żyrandola,A po załączeniu drugiego na brązowym.Wtedy świeci cały żyrandol.

Maciej

Blok pewnie z PRL-u. Po prostu, taki mieli przewód, jaki akurat dostali, to i taki założyli. Pewnie to miedź, więc i tak się ciesz z tego, co masz, trzy żyły w miedzi.

Jacek

Świetnie i logicznie opisane ale ja mam problem i mieszkam w Niemczech. Tutaj mam 3 kolory -czerwony, szary i czarny i “za Chiny” nie mogę podłączyć w korytarzu 2 włączników aby móc 1 włączyć i 2 wyłączyć światło w korytarzu. Nie mam miernika, a w ogóle to ze mnie taki elektryk że ho,ho !!
Pozdrawiam i idę “walczyć” dalej !

zwq

No to lipa, nie wiem jakim cudem ale “upierdzielilo” mi sie ze niebieski to przewod fazowy przypadkiem zajrzalem tutaj i jestem w szoku 😀 Intuicyjnie kolor niebiski korzy mi sie z przewodem fazowym z uwagi na “zywosc” koloru a brazowy z neutralnym z uwagi na “spokojnosc” tego koloru, ale coz jesli takie sa standardy to bede musial sie do nich dostosowac :(.

E(lekt)ryk

Kolory są intuicyjne. Niebieski jest kolorem “zimnym” i to najzimniejszym z grupy. Brązowy, czerwony i inne cieplejsze od niebieskiego są do faz.

Zbigniew

Uważam, że przewód fazowy – jako będący pod napięciem – nie powinien być oznaczony nigdy kolorem szarym, ponieważ barwa popielata jest taka sama (lub zbliżona) do koloru tynku, zaprawy murarskiej, ścian betonowych, czyli NIE KONTRASTUJE z elementami budowlanymi. Przez to można np. kując w ścianie nie zauważyć przewodu fazowego (pod napięciem), przebić izolację (lub przewiercić) i porażenie gotowe. Dlatego też najlepszym oznakowaniem jest kolor jaskrawy, dobrze kontrastujący z szarością tynków, betonu, a więc czerwony (najlepiej jaskrawoczerwony – cynober) a czarny i brązowy stosować wtedy, gdy są 3 fazy i trzeba je rozróżnić (każdy przewód w innym kolorze). Tak więc dla przewodu fazowego kolor czerwony (jaskrawy – nie bordo) powinien być podstawowy (bordo raczej dla + dla prądu stałego).

E(lekt)ryk

Wszystkie czerwone substancje jakich da się użyć do barwienia lakierów i izolacji kabli, niestety najszybciej się degradują. Dlatego czerwone i pomarańczowe samochody już po paru latach są spłowiałe, a w kablu wielożyłowym czerwona izolacja najszybciej staje się krucha, w dodatku miedź pod nią utlenia się na czarno podczas gdy pozostałe izolacje posoztają miękkie a miedź po jej obraniu czysta.

Mariusz

Witam. Nie znalazłem artykułu o rodzaju przewodów to zapytam tutaj. Czy dużym błędem jest układanie przewodów YDYp na zewnątrz budynków. Już je zakupiłem i część położyłem i dopiero teraz przeczytałem że na zewnątrz budynków powinno się układać przewody typu YKY. I jeszcze zapytam czy przewody na zęwnątrz należy układać lużno czy można naciągać żeby przylegały dobrze do ściany ? Naciągniętym nie powinno nic złego się stać podczas dużego mrozu ?

Zbigniew

A propos kolorów przewodów, to uważam, że powinno się coś sprecyzować. Mianowicie, przewód fazowy (L), nie powinien być pod żadnym pozorem oznaczony kolorem szarym, albowiem jest to przewód, którego dotknięcie grozi PORAŻENIEM, a kolor szary (zwłaszcza jasnoszary -popielaty) nie kontrastuje z zaprawą tynkarską, betonem i innymi materiałami budowlanymi, stąd też może być (dla osób o gorszym wzroku) słabo widoczny. Stąd też uważam, że powinno się dążyć do tego, by przewód fazowy (L) powinien być -w miarę możliwości – oznaczony kolorem CZERWONYM i to jaskrawym, jasnoczerwonym (nie bordo – ciemnoczerwony to raczej dla przewodu dodatniego dla prądu stałego). Izolacja jaskrawoczerwona jest najbardziej widoczna (dobrze kontrastuje z materiałami budowlanymi: beton, zaprawa murarska, tynkarska…) a kolor czerwony jest kolorem ostrzegawczym. Czyli gdy przewód fazowy jest jeden (instalacja jednofazowa) powinien być CZERWONY (jaskrawy) a w przypadku instalacji 3-fazowej powinny być :czerwony, brązowy, czarny (brązowy też nie jest optymalny, gdyż z pewnymi materiałami może słabo kontrastować). Neutralny – jak jest obecnie -NIEBIESKI (jasny). Co do prądu stałego, to czerwony (ale ciemniejszy) +, niebieski (ciemny -nawet granatowy; ale nie czarny) -.
W każdym razie szary (popielaty) kolor izolacji przewodu fazowego nie powinien być dopuszczalny (na tle pewnych elementów budowlanych, szczególnie tynków, ścian betonowych, zaprawy murarskiej, tynkarskiej itd. może być źle widoczny). Najlepiej widoczny byłby czerwony (jasny).

rob

witam, na którym próbowka powinna się palić na jednym kolorze brązowym czy niebieskim, bo u mnie palą się dwie

Konrad

W Wielkiej Brytanii stare kolory to : fazowy – czerwony , neutralny – czarny. Po unifikacji z normami europejskimi odpowiednio brązowy i niebieski. I pytanie – czy w Polsce nie stosuje się norm unijnych przy kolorach przewodów, czy nie jest to obowiązkowe?

slayer74

Poboczny tematy
1. Jak zwijać przedłużacze:
I sposób – w stylu jak oczka w swetrze – rozwijanie jakby pruć sweter 🙂
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zwijac-przedluzacze-ogrodowe)
II sposób – nawijanie na łokciu podwójnie złożonego przedłużacza
https://www.youtube.com/watch?v=EXSE7S6JN1s
2. Jak rozwijacie przewody z krążka aby unikać skręcania?
http://ise.pl/forum/o-elektryce-elektrykach-i-nie-tylko/jak-rozwijacie-przewody-z-krazka-aby-unikac-skrecania-10430

Adam

Mam zgrzyt ze ściany wychodzą mi 4 kable, chcę podłączyć na zewnątrz led z czujką ruchu ale tam jest kostka na 3 kable, po drodze mam przełącznik, pojedyńczy, jak to podłączyć żeby led działał czujka ruchu albo całkiem wyłączony ? Ew druga wersja zmieniam przełącznik na 2 przyciskowy i jak podłączyć led, całkiem wyłączony (oba oba przyciski), jeden przycisk działa na czujce ruchu, drugi przycisk na stałe zapalone. Da się to jakoś, największy problem to te 4 kable ze sciany a 3 w lampie. 🙁

Radecki

Witam,

Kupiłem kinkiet. Podłączyłem przewody wg kolorów i po pstryknięciu światła wywala bezpiecznik główny w skrzynce. Co może być przyczyną?

Krzysztof

W takim wypadku należy sprawdzić, czy zwarcie jest na kinkiecie czy żarówce. Oczywiście wcześniej trzeba sprawdzić, czy nie ma zwarcia na przewodach doprowadzonych do kinkietu.

Michał

witam mam pytanie czy wg tego schematu gdy nie mam przewodu niebieskiego w kablu 4x4mm2 a mam miec podlaczone 3 fazy i N od licznika do rozdzielni to moge uzyc koloru zolto zielonego oczywiscie oznaczonego tasma na niebiesko czy poprostu szukac nowego kabla z odpowiednimi kolorami w sklepie ?

arek

Witam, mam pytanie – jesli przewod n jest uziemniony w transformatorze to zwarcie fazy i n spowoduje przeplyw ogromnego pradu do ziemi i odciecie na bezpieczniku? Dlaczego ten sam prad nie ucieka do ziemi, gdy podlaczony jest odbiornik (tzn. czemu prad ‘idzie’ tylko do odbiornika a nie ‘ucieka’ tez do ziemi)?

arek

Czesc,
czytalem te artykuly ale dalej tego nie rozumiem…intuicyjnie te elektrony powinny tak samo uciekac do ziemi bez wzgledu czy jest odbiornik czy nie…jakos nie umiem zrozumiec czemu. przeciez za odbiornikiem dalej jest roznica potencjalow miedzy ziemia a zarowka…

Andrzej

“Przewód neutralny N oznaczany jest kolorem niebieskim. Jest to przewód, który podobnie jak przewód fazowy, jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania urządzenia elektrycznego” – BZDURA! Np. silnik 3-fazowy takiego nie potrzebuje.

slayer74

Powinno być zmienione np. na takie zdanie: Przewód neutralny N oznaczany jest kolorem niebieskim. Jest to przewód, który podobnie jak przewód fazowy, jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania urządzenia elektrycznego w instalacjach jednofazowych 230V. Nie zawsze występuje w instalacjach 3 fazowych np. silnik 3-fazowy takiego nie potrzebuje.

tw Bolek

Publikacja traktuje o obwodzie jednofazowym i zakłada pewną dozę inteligencji u czytającego ze zrozumieniem. Nie jest to ogólna teoria wszystkiego.

Witold

a ja mam pytanie, jak ustalić który przewód jest który… mam czterożyłowy, który niestety ma te same kolory. jak ustalić który jest który na obydwu końcach przewodu ???

slayer74

Musisz mieć miernik z testem ciągłości obwodu czyli dźwiękową sygnalizację przewodzenia lub z funkcją omomierza (pomiar oporu elektrycznego) . Wystarczy że podłączysz przewody pomiarowe do zacisków i wybierzesz przełącznikiem obrotowym funkcję “buzzer”. Po zwarciu końcówek powinieneś usłyszeć dźwięk, który znika po rozwarciu. W ten sam sposób mierzysz ciągłość obwodów dotykając odpowiednimi końcówkami mierzone obwody. Jeśli jest to ta sama żyła przewodu usłyszysz własnie ten dźwięk i pomiar oporu elektrycznego równy (lub prawie równy) zeru na wyświetlaczu. W Twoim przypadku trzeba by było jeszcze jakoś oznaczyć obydwa końce każdej żyły przewodu np. za pomocą taśmy izolacyjnej różnych kolorów, za pomocą pisaka robiąc kropki, kreski, cyfry itp. Jeśli miedzy dwoma żyłami jest też przejście to znaczy ze jest zwarcie, jeśli wychodzi na to że dana żyła nie ma przejścia to znaczy ze jest przerwana. Z ciekawości co to za przewód:używany będzie do napięcia 230V/400V? Możesz zamieścić fotkę?

https://www.youtube.com/watch?v=6xwST2LSB08

slayer74

Rodzaje i oznaczenia przewodów elektrycznych
http://www.gdzie.pl/mczakan/02_klasyfikacja%20przewodow.pdf

Mateusz

Cześć,
fajny artykuł, gratuluję. Ale tak na marginesie, proszę o informację jakie są skutki podpięcia fazy pod nautral w transformatorze (na neutrala do fazowego wpięcia)? “Fachowcy” tak zrobili u mnie. Raz działało, raz nie. Teraz zamieniłem wpięcia i działa… częściej niż przedtem 😉
I do czego służy, jak się nim posługiwać ADJ V+ w transformatorze?

Zbigniew

Ja uważam, że powinno się zalecać, by przewód fazowy miał kolor czerwony (jasny -nie bordo), aby ostrzegał, ze jego dotknięcie jest niebezpieczne), ew. czarny czy brązowy (ale zalecany czerwony). Natomiast przewód + prądu stałego (zwykle niskie napięcie) powinien być czerwony – nieco ciemniejszy (karmin lub prawie bordo). Tak samo przy prądzie przemiennym neutralny – niebieski (jasny) a w prądzie stałym minusowy (-) niebieski (ciemniejszy – może być granat). Oczywiście jak jest prąd 3-fazowy, to każda z faz powinna mieć inny kolor: czerwony, czarny, brązowy. Oczywiście kolory nie powinny zwalniać od sprawdzenia obecności napięcia za pomocą odpowiedniego przyrządu.

Michał

Wg norm IEC należy stosować dla faz L1, L2, L3 odpowiednio kolor brązowy, czarny i szary (bardzo upraszcza to prawidłowe podłączenie gniazd trójfazowych co w Polsce niestety bardzo kuleje i każde gniazdo podłączane jest inaczej a rodzi to potem problemy i wymusza późniejsze przeróbki bo maszyny nie działają tak jak trzeba). Dla obwodów jednofazowych z kolei żyła fazowa powinna być brązowa. Faza była czerwona w UK w czasach jeszcze przed harmonizacją norm.

Dawid

mam pytanie dot. podłaczenia lampy sufitowej, bo piszecie ze kolor czarny czerwony brazowy to fazowe, a u mnie w mieszkaniu ze sicany wychodza dwa czarne i dwa czerwone… a w nowej lampie mam tylko własnie brazowy fazowy i neutralny niebieski. Jak to podłaczyć ?

włodek

przewód neutralny też może porazić jeśli dotkniemy go z niewłaściwej strony, dlatego ostrożność jest wskazana zawsze.

harding

z niewłaściwej strony?

Marcin

Bardzo dobrze wyjaśnione w szczególności dla osób podlaczajacych kable po raz pierwszy. A umówmy się nie każdy jest elektrykiem

Mateusz

Przewód fazowy ma też inne oznaczenia np:
R, S, T lub A, B, C.

slayer74

R,S,T – z tego co pamiętam to stare oznaczenie zasilania trójfazowego tzw. “siła” funkcjonujące do lat 90-tych, wtedy już wchodziło oznaczenie L1, L2, L3 – liczby zapisywane są dolnym indeksem jak wzory chemiczne

Kolory przewodów w tablicy rozdzielczej np. w Niemczech są uregulowane w następujący sposób:
L1 – brązowy
L2 – czarny
L3 – szary
Przewód neutralny N- niebieski
Przewód ochronny PE-żólto-zielony
Niektórzy elektrycy w Polsce przy montażu stosują kolejność:czarny, brązowy, szary.

Kolory przewodów fazowych w instalacjach trójfazowych do oznaczania szyn w rozdzielni, przewodów na słupach średniego i wysokiego napięcia, jednym słowem w tej “mocniejszej” energetyce. :
Faza L1-żółty
Faza L2-zielony
Faza L3-fioletowy
Przewód neutralny N- niebieski
Przewód ochronny PE-żólto-zielony
Przewód ochronno-neutralny PEN żółto-zielono-niebieski

Zbigniew

Szary jako fazowy nie powinien być dopuszczalny, gdyż nie kontrastuje z tynkiem, zaprawą murarską, betonem a przewód fazowy powinien być dobrze widoczny, gdyż dotknięcie jego odizolowanej końcówki jest NIEBEZPIECZNE. Powinno się rekomendować kolor czerwony (jaskrawy – nie bordo)a czarny i brązowy powinny być dopuszczalne. Powinno być zalecane – jeśli jest jeden fazowy, to czerwony, jeśli są 3 fazy: czerwony, czarny, brązowy.

Przemysław

“Po linii najmniejszego oporu”, a nie po “najmniejszej linii oporu”. Poza tym świetny blog, właśnie czegoś takiego potrzebowałem. Każdy artykuł rozjaśnia mi mnóstwo rzeczy, o których warto wiedzieć. Na dodatek wszystko jest w jednym miejscu.

johan

to jeszcze tutaj:
“jeśli człowiek dotknie obudowy to właśnie on będzie stanowił najmniejszą linię oporu!”

Mateusz

Jeżeli chodzi o brak żyły o odpowiednim kolorze to z izolacją bywa różnie. Jeżeli mogę się podzielić doświadczeniem to preferuje oznaczanie żyły termokurczką (jest trwała i świadczy o celowym działaniu). Generalnie użycie takiego przewodu w instalacji domowej (w przypadku obwodów 1f) świadczy o wykonaniu instalacji przez elektryka materiałami jakimi ma pod ręką, bo raczej taki układ kolorystyczny żył służy do zasilania np. silników 3f

84
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x