SUPLA czyli Inteligentny Dom dla początkujących

Główne hasło rodzimego projektu SUPLA, o którym chciałbym Wam opowiedzieć, brzmi: „Internet rzeczy nadchodzi”. Co to oznacza? Według Wikipedii to „koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać, lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej….” , ale szczerze mówiąc to tłumaczenie do mnie nie trafia.

A co to może oznaczać dla Was? SUPLA pozwala na stworzenie inteligentnego domu zarówno na etapie jego budowy (najbardziej komfortowa sytuacja), jak i już po jego wybudowaniu bez potrzeby istotnej modyfikacji instalacji (elektrycznej, grzewczej itp.).

1. Dlaczego SUPLA?

Długo szukałem projektu, który pozwala na stworzenie inteligentnego domu nie tylko osobom, które posiadają IQ  Jasia Fasoli (Rowan Atkinson – 178 IQ), ale także użytkownikom, którzy chcą stworzyć prostą automatykę domową bez konieczności studiowania na MIT (Massachusetts Institute of Technology).
Moim zdaniem SUPLA usatysfakcjonuje zarówno użytkowników, których oczekiwania kończą się na zapalaniu oświetlenia poprzez smartphone’a bez wstawania z kanapy, jak i osobom, które chcą stworzyć dedykowane narzędzia do sterowania ogrzewaniem.

2. Urządzenia wykonawcze

Urządzenia wykonawcze w projekcie SUPLA możemy podzielić na 2 kategorie:

 • Dedykowane
 • Wszystkie pozostałe 🙂

2.1. Dedykowane

Z zainstalowanym oprogramowaniem SUPLA np. urządzenia Zamel, Nice (liczba firm, które tworzą urządzenia kompatybilne z SUPLĄ stale się powiększa).

Ich niepodważalną zaletą jest fakt, iż przed dopuszczeniem do sprzedaży podlegają różnego rodzaju testom, co przekłada się na stabilność ich pracy, dokumentację, gwarancję itp. Dodatkowo ich adaptacja w warunkach domowych jest bardzo łatwa. Z reguły moduły dostosowane są do wymiaru puszek instalacyjnych, tak więc nie powinno być problemu z ich podłączeniem do już istniejącej instalacji elektrycznej.

Zastosowanie: modułu firmy Zamel obsługują m.in.: sterowanie oświetleniem led/taśmami rgb, sterowanie roletami, sterowanie napędami (brama garażowa/wjazdowa/furtka), włączanie/wyłączanie zasilania. Nice – sterowanie napędami.

2.2. Wszystkie pozostałe

Tutaj oprogramowanie SUPLA musimy zainstalować/napisać sami.

Żeby nie było tak ponuro, istnieje bardzo duża społeczność projektu SUPLA, więc bardzo dużo zostało już wymyślone i napisane. Każdy z niewielką wiedzą techniczną i nastawieniem na wszechobecne w ostatnich czasach DIY będzie w stanie sobie poradzić. Oczywiście, jeżeli ktoś zna się na elektronice, możliwe jest tworzenie/lutowanie własnych modułów.

Zastosowanie: ograniczone tak naprawdę naszą wyobraźnią i potrzebą…

3. Zastosowanie SUPLI

Poprzez SUPLĘ możemy sterować:

 • Oświetleniem;
 • Urządzeniami elektrycznymi;
 • Bramą wjazdową/garażową/furtką z powiadomieniem o ich stanie otwarta/zamknięta;
 • Roletami;
 • Nawadnianiem ogrodu;
 • Instalacją grzewczą;
 • Instalacją alarmową;
 • Zaworami.

Powyższe przykłady to oczywiście tylko cześć funkcjonalności, które możemy osiągnąć poprzez użycie urządzeń wykonawczych pracujących pod oprogramowaniem SUPLA. Zakres wykorzystania SUPLI jest bardzo szeroki i zależy od potrzeb oraz wyobraźni użytkownika.

Mam marzenie…

Wyobraźmy sobie sytuację, że wracamy samochodem do domu jest godzina 22 (po zachodzie słońca) i po otwarciu bramy wjazdowej otwiera się także brama garażowa, zapala się oświetlenie na podjeździe, w wiatrołapie, rolety zostają opuszczone, zwierzęta nakarmione… tu już mnie poniosło (chyba, że mamy automatyczne poidełko/karmidełko zintegrowane z SUPLA).

Albo sytuację, w której na etapie budowy domu mamy wyciągnięte zasilanie na zewnątrz budynku,  jednak nie jesteśmy w stanie nim sterować – brak włącznika na ścianie w salonie, kuchni itp. tu także z pomocą przychodzi SUPLA, która pozwala sterować podłączonym urządzeniem poprzez telefon/tablet, jak i pozwala na utworzenie czegoś w rodzaju wirtualnego przycisku….

4. Co potrzebujemy?

Do funkcjonowania SUPLI niezbędne jest:

 • posiadanie sieci Wifi z dostępem do Internetu (jest też możliwość utworzenia własnego serwera, który uniezależnia nas od dostępu do Internetu, jednak wymaga to zakupu co najmniej Maliny/Raspberry PI – czyli minikomputera, który posłuży nam za serwer. Oczywiście wiąże się to także z koniecznością mocniejszego zagłębienia się w temat);
 • posiadanie urządzeń wykonawczych (moduły Zamel, Shelly oraz mnóstwo innych wynalazków z Chin);
 • smartphone / tablet (iOS, Android) wraz z zainstalowaną aplikacją SUPLA.

SUPLA jest oprogramowaniem otwartym i bezpłatnym, tak więc każdy z Was w zależności od poziomu wiedzy ma możliwość rozwijania tego projektu.

Dodatkowym atutem SUPLI jest fakt, że jest to polski projekt i posiada on coraz większe grono zwolenników oraz użytkowników, a co za tym idzie zwiększa się wsparcie i możliwości projektu. Minusem jest fakt, że do jego działania niezbędne jest posiadanie sieci Wifi.

Podsumowanie

Obecnie na własnym „organizmie”, czyli w swoim domu testuję zarówno moduły gotowe (Zamel ROW-02), jak i chińskie wynalazki tj. Sonoff, Yungshan.
Mogę  z czystym sumieniem powiedzieć, że urządzenia działają stabilnie (podczas pisania artykułu pojawił się mały problem z zasięgiem Wifi w jednym Sonoffie – po ok. 5 miesiącach działania) i zgodnie z moimi oczekiwaniami.

Przedstawione powyżej moduły wykonawcze oparte są na modułach wykorzystujących platformę ESP8266 (mikrokontroler Wifi), jednak projekt SUPLA  integruje się także z Arduino (platforma programistyczna) oraz Raspberry PI (platforma komputerowa działająca m.in. pod kontrolą systemu operacyjnego Linux), co jeszcze bardziej zwiększa możliwości rozwoju domowej automatyki.

W tym cyklu będę chciał pokazać Wam, jak w prosty sposób można wykorzystać we własnym domu urządzenia działające z wykorzystaniem oprogramowania SUPLA.

Aha, jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, która prawie mi umknęła.
Strona bazowa projektu, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje o SUPLI, forum, inspiracje i masę innych rzeczy, jest pod adresem:
https://www.supla.org/pl/

Spodobał Ci się artykuł? To świetnie 🙂

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o kolejnych wpisach i ciekawostkach ze świata elektryki.


print


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

19 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz

Witam.Zamierzam kupić włącznik; Sonoff 4CH Pro R2 4 kanałowy przełącznik WiFi + RF 433MHz
Pytanie czy wgrać oprogramowanie SUPLA ?:
https://elty.pl/pl/p/Sonoff-4CH-Pro-R2-4-kanalowy-przelacznik-WiFi-RF-433MHz/2133
Pozdrawiam

Roman

Witam. Mam Suple od kilku dni. Narazie steruje roletami. Mam zamiar wsadzić suple w oświetlenie, bramę wjazdowa i garażowa. Sterowanie kotłem CO i z czasem nawadnianiem ogrodu. Nie znam się do końca w tych sprawach. Ale sadze ze Fibaro zostało przereklamowane. Nie do końca jest potrzebny serwer czy tez centrala za kupę kasy.

Wojciech

Fibaro nie tyle przereklamowane, ale ciężko jest dostać się na ich szkolenia jak i być instalatorem z certyfikatem. Udało mi się wstępny zlapać i mam ale tu pojawia się minus. masz tylko na 2 lta i musisz jakieś kilka instalacji zrobić aby dalej go mieć. Potem kilka szkoleń średnie opłaty praktyka i teoria. Wszystko zależy który region kraju. ja mieszam tam gdzie ciężko niektórych przekonać do czegoś, stereotyp u większości pokolenia dalej funkcjonuje. Ale tu widzę wieksze możliwości. mam propozycję coś innego złapać szkolenia. Problem bo od razu płatne ale jest alternatywa, bo obsługuje i kablowo jak i Wi – Fi. Na pewno ciekawa alternatywa dla ofert dostępnych na rynku obecnie.
Zastanawiam się przy remoncie czy nie zainstaluję SUPLI w całym domu.

Gabi

Wydaje się bardzo łatwym w obsłudze i instalacja nie jest również skomplikowana. Czekam na dalszy rozwój inwestycji.

Wojtek

“SUPLA jest oprogramowaniem otwartym i bezpłatnym, tak więc każdy z Was w zależności od poziomu wiedzy ma możliwość rozwijania tego projektu.”
Ciekawi mnie schemat zabezpieczenia w tym momencie mojego domu. Bo nawet zabezpieczenie hasłem raczej mi nie da nic, bo jak ktoś wie jak obejść kod źródłowy, to i tak mi się włamie do mojej sieci i obejdzie zabezpieczenia.

Dodatkowym atutem SUPLI jest fakt, że jest to polski projekt i posiada on coraz większe grono zwolenników oraz użytkowników, a co za tym idzie zwiększa się wsparcie i możliwości projektu. Minusem jest fakt, że do jego działania niezbędne jest posiadanie sieci Wifi.”
WI – FI posiada już każdy w domu więc wykorzystać posiadaną sieć lub rozbudować ją tylko o dodatkowe odbiorniki nie będzie zbyt trudne.
Na pewno ciekaw alternatywa dla FIBARO.

eAlarmy

Do tego żeby być dla Fibaro alternatywą na tym samym poziomie, Supli jeszcze sporo brakuje. Na razie nazwałbym ten system młodszym bratem, ale wszystko idzie w dobrą stronę 🙂

Damian

Otwartych oprogramowań jest sporo i wiele dobrze zabezpieczonych np. Linux na którym zapewne postawione są serwery dla hostingu bagatela tego forum. Wyobraźcie sobie bitcoin oparty na opensourcowym blockchain. Nikt nie panikuje bo wszystko opiera się o algorytmy w szyfrowaniu pseudolosowym, które jest dość mocne póki nie wprowadzą komputerów kwantowych. Wtedy zacznę się bać ALE już nie o dostęp do moich rolet a pieniędzy na koncie:P Otwarte zwykle oznacza bezpieczniejsze bo pracuje nad tym społeczność, która jest silniejsza od niejednego korpo. Zapewne, ktoś czuwa nad tym projektem bo każda zmiana, linijka kodu musi dostać pewną aprobate od strony nazwijmy to moderatora. Także spokojnie. To czy jest to bezpieczne oczywiście zależy od społeczności oby jak najliczniejszej. Oczywiście bez bagatelizowania bo każde zabezpieczenie da się złamać.

Marek

Z zainteresowaniem czekam na dalszy ciąg 🙂
Suplą interesowałem się już wcześniej właśnie ze względu na to, że to otwarty projekt.
BTW Marzył by mi się cykl artykułów z pogranicza elektroniki i programowania opisujący przygotowanie prostego projektu automatyki od zera – bez gotowych modułów i na własnym serwerze.

Jaaaa

Jest w artykule informacja co się stanie jak stracimy dostęp do i ternetu lub chmura supli ulegnie awarii?

Jan

Dobre pytanie. Ja z zawodu jestem elektromechanikiem. Jeden zawód ściśle z drugim współpracuje. Zadaję sobie nieraz pytanie co się stanie jak braknie prądu ? Przechodzimy wtedy na mechanikę. Myjemy się we wiaderku w wodzie zaczerpniętej z rzeki, uprawiamy motykami rolę, świecimy świeczkami ręcznie zapalanymi, itd itd. Generalnie musimy sobie zostawić alternatywne działanie na wypadek awarii, czy to chmury, czy tez serwera. Inteligentny dom oparty wtedy jest na naszej głowie. Na najlepszym “komputerze” na świecie. :))))

Krzysztof

A ja zastanowię się i jeśli będę miał okazję to zastosować to to zrobię. Jak do tej pory nie zawiodłem się na produktach Zamela. Bo zamiast Hansowi produkującemu w Chinach wolę dać Edwardowi produkującemu w Polsce.

Andrzej

Czekam na więcej

Tomasz

Warto napisać, że za cenę jednego ROW-01 mamy 8-9 Sonoff Basic z Chin. Niestety ale nasze rodzime firmy chcą być od razu jak Apple więc windują ceny. Supla najwyraźniej chce się stać drugim Fibaro. Ja podziękuję, nie lubię przepłacać. Nie zapłacę za urządzenie 10x więcej tylko dla logo.
PS. Szkoda, że nie wybrałeś Home Assistant.

cos

mialem w domu 20 pare przelacznikow sonoff od starego touch po basic, jedynki i dwojki. dom sprzedalem i w nastepnym nie bedzie zadnego sonoff. wariowaly przelaczniki. potrawfialy sie same wlaczac i wylaczac. masakra jakas…

Jan

Święta racja. Stosuje Zamela (w jednym domu) i Sonoff (w innym). Zamel mi się nie spisuje w jednym przypadku z zasięgiem mimo wymiany na inne nowe zestawy. Sonoff jakoś działa. Zamel mógłby być tańszy i zarabiać na masówce. Fibaro to raczej dla bogatych, ale po co im to jak mają służbę.

Mateusz

Ciekawe, ciekawe ale… Ja jednak jestem bardziej przekonany do modułów działających na z-wave. Fibaro jest moim faworytem. Artykuł na plus.

19
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x