Drukuj
Główne hasło rodzimego projektu SUPLA, o którym chciałbym Wam opowiedzieć, brzmi: „Internet rzeczy nadchodzi”. Co to oznacza? Według Wikipedii to „koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać, lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej….” , ale szczerze mówiąc to tłumaczenie do mnie nie trafia.

A co to może oznaczać dla Was? SUPLA pozwala na stworzenie inteligentnego domu zarówno na etapie jego budowy (najbardziej komfortowa sytuacja), jak i już po jego wybudowaniu bez potrzeby istotnej modyfikacji instalacji (elektrycznej, grzewczej itp.).

1. Dlaczego SUPLA?

Długo szukałem projektu, który pozwala na stworzenie inteligentnego domu nie tylko osobom, które posiadają IQ  Jasia Fasoli (Rowan Atkinson – 178 IQ), ale także użytkownikom, którzy chcą stworzyć prostą automatykę domową bez konieczności studiowania na MIT (Massachusetts Institute of Technology).
Moim zdaniem SUPLA usatysfakcjonuje zarówno użytkowników, których oczekiwania kończą się na zapalaniu oświetlenia poprzez smartphone’a bez wstawania z kanapy, jak i osobom, które chcą stworzyć dedykowane narzędzia do sterowania ogrzewaniem.

2. Urządzenia wykonawcze

Urządzenia wykonawcze w projekcie SUPLA możemy podzielić na 2 kategorie:

 • Dedykowane
 • Wszystkie pozostałe 🙂

2.1. Dedykowane

Z zainstalowanym oprogramowaniem SUPLA np. urządzenia Zamel, Nice (liczba firm, które tworzą urządzenia kompatybilne z SUPLĄ stale się powiększa).

Ich niepodważalną zaletą jest fakt, iż przed dopuszczeniem do sprzedaży podlegają różnego rodzaju testom, co przekłada się na stabilność ich pracy, dokumentację, gwarancję itp. Dodatkowo ich adaptacja w warunkach domowych jest bardzo łatwa. Z reguły moduły dostosowane są do wymiaru puszek instalacyjnych, tak więc nie powinno być problemu z ich podłączeniem do już istniejącej instalacji elektrycznej.

Zastosowanie: modułu firmy Zamel obsługują m.in.: sterowanie oświetleniem led/taśmami rgb, sterowanie roletami, sterowanie napędami (brama garażowa/wjazdowa/furtka), włączanie/wyłączanie zasilania. Nice – sterowanie napędami.

2.2. Wszystkie pozostałe

Tutaj oprogramowanie SUPLA musimy zainstalować/napisać sami.

Żeby nie było tak ponuro, istnieje bardzo duża społeczność projektu SUPLA, więc bardzo dużo zostało już wymyślone i napisane. Każdy z niewielką wiedzą techniczną i nastawieniem na wszechobecne w ostatnich czasach DIY będzie w stanie sobie poradzić. Oczywiście, jeżeli ktoś zna się na elektronice, możliwe jest tworzenie/lutowanie własnych modułów.

Zastosowanie: ograniczone tak naprawdę naszą wyobraźnią i potrzebą…

3. Zastosowanie SUPLI

Poprzez SUPLĘ możemy sterować:

 • Oświetleniem;
 • Urządzeniami elektrycznymi;
 • Bramą wjazdową/garażową/furtką z powiadomieniem o ich stanie otwarta/zamknięta;
 • Roletami;
 • Nawadnianiem ogrodu;
 • Instalacją grzewczą;
 • Instalacją alarmową;
 • Zaworami.

Powyższe przykłady to oczywiście tylko cześć funkcjonalności, które możemy osiągnąć poprzez użycie urządzeń wykonawczych pracujących pod oprogramowaniem SUPLA. Zakres wykorzystania SUPLI jest bardzo szeroki i zależy od potrzeb oraz wyobraźni użytkownika.

Mam marzenie…

Wyobraźmy sobie sytuację, że wracamy samochodem do domu jest godzina 22 (po zachodzie słońca) i po otwarciu bramy wjazdowej otwiera się także brama garażowa, zapala się oświetlenie na podjeździe, w wiatrołapie, rolety zostają opuszczone, zwierzęta nakarmione… tu już mnie poniosło (chyba, że mamy automatyczne poidełko/karmidełko zintegrowane z SUPLA).

Albo sytuację, w której na etapie budowy domu mamy wyciągnięte zasilanie na zewnątrz budynku,  jednak nie jesteśmy w stanie nim sterować – brak włącznika na ścianie w salonie, kuchni itp. tu także z pomocą przychodzi SUPLA, która pozwala sterować podłączonym urządzeniem poprzez telefon/tablet, jak i pozwala na utworzenie czegoś w rodzaju wirtualnego przycisku….

4. Co potrzebujemy?

Do funkcjonowania SUPLI niezbędne jest:

 • posiadanie sieci Wifi z dostępem do Internetu (jest też możliwość utworzenia własnego serwera, który uniezależnia nas od dostępu do Internetu, jednak wymaga to zakupu co najmniej Maliny/Raspberry PI – czyli minikomputera, który posłuży nam za serwer. Oczywiście wiąże się to także z koniecznością mocniejszego zagłębienia się w temat);
 • posiadanie urządzeń wykonawczych (moduły Zamel, Shelly oraz mnóstwo innych wynalazków z Chin);
 • smartphone / tablet (iOS, Android) wraz z zainstalowaną aplikacją SUPLA.

SUPLA jest oprogramowaniem otwartym i bezpłatnym, tak więc każdy z Was w zależności od poziomu wiedzy ma możliwość rozwijania tego projektu.

Dodatkowym atutem SUPLI jest fakt, że jest to polski projekt i posiada on coraz większe grono zwolenników oraz użytkowników, a co za tym idzie zwiększa się wsparcie i możliwości projektu. Minusem jest fakt, że do jego działania niezbędne jest posiadanie sieci Wifi.

Podsumowanie

Obecnie na własnym „organizmie”, czyli w swoim domu testuję zarówno moduły gotowe (Zamel ROW-02), jak i chińskie wynalazki tj. Sonoff, Yungshan.
Mogę  z czystym sumieniem powiedzieć, że urządzenia działają stabilnie (podczas pisania artykułu pojawił się mały problem z zasięgiem Wifi w jednym Sonoffie – po ok. 5 miesiącach działania) i zgodnie z moimi oczekiwaniami.

Przedstawione powyżej moduły wykonawcze oparte są na modułach wykorzystujących platformę ESP8266 (mikrokontroler Wifi), jednak projekt SUPLA  integruje się także z Arduino (platforma programistyczna) oraz Raspberry PI (platforma komputerowa działająca m.in. pod kontrolą systemu operacyjnego Linux), co jeszcze bardziej zwiększa możliwości rozwoju domowej automatyki.

W tym cyklu będę chciał pokazać Wam, jak w prosty sposób można wykorzystać we własnym domu urządzenia działające z wykorzystaniem oprogramowania SUPLA.

Aha, jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, która prawie mi umknęła.
Strona bazowa projektu, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje o SUPLI, forum, inspiracje i masę innych rzeczy, jest pod adresem:
https://www.supla.org/pl/

13
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
eAlarmycosGabiMichałWojtek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gabi
Gość

Wydaje się bardzo łatwym w obsłudze i instalacja nie jest również skomplikowana. Czekam na dalszy rozwój inwestycji.

Wojtek
Gość
Wojtek

“SUPLA jest oprogramowaniem otwartym i bezpłatnym, tak więc każdy z Was w zależności od poziomu wiedzy ma możliwość rozwijania tego projektu.”
Ciekawi mnie schemat zabezpieczenia w tym momencie mojego domu. Bo nawet zabezpieczenie hasłem raczej mi nie da nic, bo jak ktoś wie jak obejść kod źródłowy, to i tak mi się włamie do mojej sieci i obejdzie zabezpieczenia.

Dodatkowym atutem SUPLI jest fakt, że jest to polski projekt i posiada on coraz większe grono zwolenników oraz użytkowników, a co za tym idzie zwiększa się wsparcie i możliwości projektu. Minusem jest fakt, że do jego działania niezbędne jest posiadanie sieci Wifi.”
WI – FI posiada już każdy w domu więc wykorzystać posiadaną sieć lub rozbudować ją tylko o dodatkowe odbiorniki nie będzie zbyt trudne.
Na pewno ciekaw alternatywa dla FIBARO.

eAlarmy
Gość

Do tego żeby być dla Fibaro alternatywą na tym samym poziomie, Supli jeszcze sporo brakuje. Na razie nazwałbym ten system młodszym bratem, ale wszystko idzie w dobrą stronę 🙂

Marek
Gość
Marek

Z zainteresowaniem czekam na dalszy ciąg 🙂
Suplą interesowałem się już wcześniej właśnie ze względu na to, że to otwarty projekt.
BTW Marzył by mi się cykl artykułów z pogranicza elektroniki i programowania opisujący przygotowanie prostego projektu automatyki od zera – bez gotowych modułów i na własnym serwerze.

Jaaaa
Gość
Jaaaa

Jest w artykule informacja co się stanie jak stracimy dostęp do i ternetu lub chmura supli ulegnie awarii?

Krzysztof
Gość

A ja zastanowię się i jeśli będę miał okazję to zastosować to to zrobię. Jak do tej pory nie zawiodłem się na produktach Zamela. Bo zamiast Hansowi produkującemu w Chinach wolę dać Edwardowi produkującemu w Polsce.

Andrzej
Gość

Czekam na więcej

Tomasz
Gość
Tomasz

Warto napisać, że za cenę jednego ROW-01 mamy 8-9 Sonoff Basic z Chin. Niestety ale nasze rodzime firmy chcą być od razu jak Apple więc windują ceny. Supla najwyraźniej chce się stać drugim Fibaro. Ja podziękuję, nie lubię przepłacać. Nie zapłacę za urządzenie 10x więcej tylko dla logo.
PS. Szkoda, że nie wybrałeś Home Assistant.

cos
Gość
cos

mialem w domu 20 pare przelacznikow sonoff od starego touch po basic, jedynki i dwojki. dom sprzedalem i w nastepnym nie bedzie zadnego sonoff. wariowaly przelaczniki. potrawfialy sie same wlaczac i wylaczac. masakra jakas…

Mateusz
Gość
Mateusz

Ciekawe, ciekawe ale… Ja jednak jestem bardziej przekonany do modułów działających na z-wave. Fibaro jest moim faworytem. Artykuł na plus.