Drukuj
Dostaję od Was zapytania w jaki sposób sprawdzić czy przewód znajdujący się w jednym pokoju to jest ten sam co przewód wychodzący z puszki w tym samym lub innym pomieszczeniu. Jasne, każdy w szczegółach ma inną sytuację, ale wspólnym mianownikiem jest pytanie, jak się do tego zabrać?

Nie jest to skomplikowane zagadnienie, opisałem je w zasadzie w artykule “Wyszukiwarka… przewodów“. Rzecz w tym, że prezentowane tam narzędzie, choć gadżeciarskie, nie jest podstawowym elementem skrzynki narzędziowej każdego “bohatera domu” 😉 . Dużo częściej (bo taniej w podstawowej wersji) można w niej znaleźć multimetr. Nieważne jakie ma parametry, czy chiński, tajwański, albo inny budżetowy – każdym multimetrem możemy sprawdzić tzw. ciągłość obwodu.

Na czym to polega?

Testowanie ciągłości obwodu (przewodu) to tak naprawdę sprawdzenie rezystancji. A dokładniej rzecz ujmując, jej wyjątkowych przypadków. Jak wiemy, każdy przewód posiada swój opór elektryczny, jednak na kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu metrach jest on bardzo mały. Zatem, jeśli po jednej i drugiej stronie jest ten sam przewód, to opór pomiędzy jego końcówkami powinien wynosić co najwyżej kilka omów. W domowych warunkach, najczęściej jest to wartość poniżej .
Z drugiej strony, gdy rezystancja wynosi dziesiątki kΩ (kiloOm) lub MΩ (MegaOm), to albo jest przerwa w obwodzie, albo sprawdzamy dwa różne przewody.

Proste? Pewnie! Ale…

…jak się do tego zabrać?

Zanim się zabierzemy do czegokolwiek upewnijmy się, że przewód / przewody które chcemy sprawdzić nie znajdują się pod napięciem. Jest to kluczowe, ponieważ w przeciwnym wypadku najprawdopodobniej będzie to ostatni (i nieudany) pomiar wykonany tym multimetrem (usmaży się szybciej niż schabowy w niedzielę).
W celu sprawdzenia obecności napięcia możemy wykorzystać próbnik napięcia (artykuł), lub wykonać pomiar napięcia multimetrem (artykuł), który i tak trzymamy w rękach.

Najlepiej żeby badany przewód był odłączony w ogóle od czegokolwiek (złączek elektrycznych, osprzętu, urządzeń), żeby nie okazało się że połączenie pomiędzy przewodami co prawda jest, ale zupełnie inną drogą, przy użyciu podłączonych do złączek przewodów.

dsc_2282
Czyli dochodzimy do sytuacji, gdy mamy po obu stronach gołe końcówki przewodów. I teraz są 3 opcje:

  • Przewód krótki – możliwość sprawdzenia w jednej lokalizacji za pomocą sond multimteru
  • Przewód długi – końcówki przewodów w dużej odległości lub w dwóch różnych pomieszczeniach
  • Przewód długi – tylko jedna żyła poprowadzona na danym odcinku, lub wiele żył ale chcemy sprawdzić każdą z nich z osobna.

Ustawiamy miernik

dsc_2284

Zacznijmy od wpięcia sond miernika. Jak zawsze czarną sondę wpinamy do złącza oznaczonego COM, a czerwoną sondę tam gdzie jest symbol jednostki rezystancji Ω, ponieważ jak wspomniałem wcześniej będziemy sprawdzać opór (rezystancję) przewodu.

dsc_2286  dsc_2287

Następnym krokiem jest wybór zakresu. Musimy odnaleźć na obudowie miernika symbol odwróconego WiFi 😉 , a jeśli go nie ma to symbol jednostki rezystancji Ω. W moim mierniku zarówno pomiar rezystancji jak i pomiar ciągłości znajduje się w tym samym miejscu na cyferblacie. Ustawiam zatem wskaźnik na tej pozycji, a następnie za pomocą niebieskiego przycisku wybieram opcję “pomiaru ciągłości”, co zostanie potwierdzone odpowiednim symbolem w górnej części wyświetlacza (rysunek po prawej).

Dygresja. Wskazanie 0L w przypadku pomiaru rezystancji oznacza, że opór elektryczny jest zbyt duży dla tego multimetru, żeby wskazać właściwy wynik pomiaru.

dsc_2291  dsc_2290

W miernikach nie posiadających automatycznego wyboru zakresu, szukamy na tarczy miernika identycznych symbolów. Jeśli ikony “odwróconego WiFi” nie ma, to możemy wybrać pomiar rezystancji w zakresie 0-200Ω. W obu przypadkach mierzymy w zasadzie to samo, z tym że podczas standardowego pomiaru rezystancji multimetr nie sygnalizuje dźwiękiem niskiego poziomu rezystancji, tak jak ma to miejsce przy pomiarze ciągłości obwodu.

Miernik gotowy? Pora przejść do…

…testu “zero”

dsc_2292

Przed wykonaniem pierwszego pomiaru, po ustawieniu miernika, warto sprawdzić czy multimetr jest sprawny co testujemy przytulając do siebie końcówki sond.

Urządzenie powinno wydać z siebie pisk, a na wyświetlaczu po chwili pojawić się wynik pomiaru rezystancji bliski 0.0Ω.

Sygnalizacji dźwiękowej na obrazku nie uświadczysz, ale wynik pomiaru jest poprawny także przystępujemy do działania.

Krótki przewód

Gdy przewód jest na tyle krótki, że bez żadnych sztuczek dosięgniemy sondami do obu końców, sprawa jest banalnie prosta.

dsc_2295

Dotykamy jedną sondą jednej końcówki, drugą sondą drugiego końca przewodu i czekamy na sygnał dźwiękowy, ewentualnie potwierdzamy wynik pomiaru zerkając na wyświetlacz.

dsc_2288a

Przewody pod naporem lubią się odginać, dlatego w celu solidniejszego dociśnięcia końcówek przewodów, można wykorzystać złączki elektryczne. Ewentualnie można złapać i ścisnąć palcami końcówkę przewodu wraz z sondą. Robimy to tylko pod warunkiem, gdy trzykrotnie sprawdziliśmy że przewód nie znajduje się pod napięciem (co i tak musimy zrobić przed wykonaniem pomiaru).
Miernik piszczy, rezystancja wynosi 0.0Ω, następny!

Gdy przewód jest zbyt długi

Najczęstsza sytuacja, końcówki przewodu znajdują się w dwóch, oddalonych od siebie lokalizacjach. Cóż począć?

dsc_2293a  dsc_2295a

Po jednej stronie łączymy ze sobą dwie żyły tego samego przewodu np. za pomocą kostki elektrycznej, lub po prostu skręcając je ze sobą.
Po tej operacji po drugiej stronie, jeśli przewód nie jest w żadnym miejscu przerwany, opór pomiędzy żyłą niebieską, a żółto-zieloną powinien być znikomy, ze względu na bezpośrednie połączenie tych żył w pierwszej lokalizacji. Spinamy je zatem na osobnej kostce (lub nie korzystamy z kostki wcale) i przykładamy sondy miernika.

dsc_2296

Voila. Mamy “przejście”. 🙂

Ale ja chcę sprawdzić tylko jedną żyłę

Może i tak być. Przykładowo masz przewód dwużyłowy i ewidentnie nie ma “przejścia” przy zastosowaniu powyższej metody. Zatem interesuje Cię czy tylko jedna żyła jest przerwana i jeśli tak to która.
W zasadzie trzeba zrobić to samo co w poprzednim rozdziale, tylko z użyciem dodatkowego przewodu, o dowolnym przekroju.

dsc_2300 dsc_2301

Bierzemy dodatkowy przewód i:

  • Po jednej stronie skręcamy go (w miarę solidnie) z żyłą którą chcemy przebadać.
  • Prowadzimy go do drugiej lokalizacji w której znajduje się druga końcówka badanej żyły.

dsc_2304

Zapinamy na kostce (lub nie) i wykonujemy pomiar. Jeśli żyła dobra, będzie pomiar bliski , jeśli coś będzie nie tak, pomiar będzie rzędu kΩ, MΩ lub na wyświetlaczu będzie po prostu 0L.

Podsumowanie

Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliśmy się, że:

  • Pomiary rezystancji wykonujemy zawsze w stanie beznapięciowym badanych przewodów. Pomiar przewodów, które są pod napięciem jest zabójczy. Co najmniej dla miernika.
  • Pomiar ciągłości obwodu to tak naprawdę sprawdzenie szczególnego przypadku rezystancji elektrycznej (poniżej 50Ω).
  • Gdy żyła przewodu jest nienaruszona, wynikiem pomiaru powinno być co najwyżej kilka Ω. W przeciwnym przypadku otrzymamy wynik rzędu tysięcy (kΩ), milionów (MΩ) om lub 0L (czyli miernik nie ogrania).
  • Przed wykonaniem właściwego pomiaru, warto wykonać pomiar testowy na samych sondach, żeby sprawdzić czy miernik żyje.

22
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
ArturAndrzejMateuszAniaPudelszczak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Czesc, Twoje artykuly sa swietne, podziwiam Cie za to ze dzielisz sie swoja wiedza, a przedwdzystkim za sposob tlumaczenia , prosty i prejrzysty, a moglbys zrobic jakis kurs o pomiarach elektrycznyh? Krok po kroku?

Andrzej
Gość
Andrzej

No to prościej jest to zrobić za pomocą fazera i drugiej osoby gdy przewody nie są w zasięgu ręki. Jeden przykłada fazer do druta a drugi palcami dotyka każdego pokolei jak dotknie właściwego to fazer wyda dźwięk 🙂

Mateusz
Gość
Mateusz

Dziękuje bardzo tego potrzebowałem 🙂

Ania
Gość
Ania

Dziekuje, bardzo mi sie przyda .

Pudelszczak
Użytkownik
Pudelszczak

Fajny artykuł

Lisz
Gość
Lisz

Hej, świetnie i przystępnie wytłumaczone, dzięki Tobie udało mi się naprawić instalację blokady międzyosiwej w Land Cruiserze. Diagnoza usterki wymagała testowania ciągłości i oporności w różnych modułach i czujnikach. Robiłem to 1 raz w życiu, również 1 raz użyłem multimetru. Z Twoim blogiem było to proste! Pozdrawiam 🙂

Maciej
Gość
Maciej

Witam .
Mam taki problem ,mam wypiety przewod dwuzyłowy dokonujac pomiaru rezystancji otrzymuje wynik 189 Om caly czas w tych granicach ale uwaga teraz bedzie dobre w momecie gdy przewod nie jest zwarty.O co tu kaman ?Pomiar na zakresie 200 Om

Janek
Gość
Janek

Witam,
czy mozna jakos w ten sposob sprawdzic bardzo dlugi, zatynkowany już kabel ale ANTENOWY? Na końcu wystaje ich 5, wiec nie wiem, ktory idzie z ktorego pomieszczenia.

michl
Gość
michl

Świetny Blog!!
Więc jeżeli jest dźwięk, piszczy tzn. że jest wszystko ok, czyli jest zwarcie?

slayer74
Gość
slayer74

Jest połączenie galwaniczne ( połączenie metaliczne) zwane “przejściem”. Nie zawsze oznacza to zwarcie np. gdy badamy ciągłość jednej żyły. Zwarciem nazywa się połączenie przewodów, pomiędzy którymi występuje różnica potencjałów (jest napięcie np. 230V z gniazdka), z pominięciem odbiorników energii elektrycznej.
Parę postów niżej napisałem małe uzupełnienie do tego artykułu
https://elektrykadlakazdego.pl/pomiar-ciaglosci-obwodu/#comment-1230

michl
Gość
michl

A jak sprawdzamy np. kondensator przylutowany na płytce z innym elementami i piszczy tzn. ze jest przejście czyli wszystko w porządku?

slayer74
Gość
slayer74

szybciej ci odpowiedzą na forum elektroda w dziale początkujący elektronicy.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum27.html

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Jeżeli mówimy tu konkretnie, o kondensatorach, to należy zmierzyć jego pojemność. wartość ta musi się zgadzać z jego opisem, Jeżeli taki element współpracuje z innymi, a więc jest połączony galwanicznie, jak najbardziej może to fałszować wynik. Taka sama zasada jest w elektrotechnice np: mierząc cewkę przekażnika, nie wystarczy, że jest zachowana ciągłość ale także oporność jest ważna.

Tomek
Gość
Tomek

Nie zwarcie! Tylko jest ciągłośc przewodu

Robert
Gość
Robert

Witaj Radek . Chyba jesteś kimś dość niezwykłym tzn porządnym inżynierem bez zadufania w stosunku do mniej świadomych i podoba mi się Twoje podejście do wiedzy i problemów innych ludzi . Sam jestem ponad półwiecznym technikiem elektrykiem , energetykiem z doświadczeniem w niszowej branży liczników energii elektrycznej, pomiary , wzorcowanie liczników . W kwestii doświadczenia instalacji elektrycznych była tylko teoria , praktyka minimalna posiłkowana dedukcją , logiką w tym również elektrotechniczną .W istalacji elektrycznej w domu mojego ojca pojawiła się faza na neutralnym i poszukiwania rozpoczęte . Instalacja stara, mieszana al/cu . Wiedza jest , praktyki brak stąd Twoje łopatologiczne wyjaśnienia bardzo przydatne . Brawo za takie podejście do ludzi i ich codziennych problemów . Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów

Sylwester
Gość

Świetna sprawa, na pewno spróbuje lepiej wcześniej wszystko posprawdzać już zawalić robotę 🙂
Dzięki za przydatny wpis, pozdrawiam 🙂

slayer74
Użytkownik
slayer74

Kolejny przypadek gdy używamy funkcji: ciągłość obwodu. Jeśli miernik pokazuje “przejście” tam gdzie nie powinien to znaczy że mamy:
– zwarcie z przewodu fazowego na obudowę np. lodówka, pralka
– coś jest źle połączone na kostkach, listwach: w puszce, rozdzielnicy, w urządzeniu
– jeśli pokazuje trochę większą rezystancję to “przejście” – ciągłość obwodu jest przez np. żarówkę (kilkadziesiąt omów -rezystancja wewnętrzna), podłączone urządzenie do gniazdka itp.

Piotr
Gość
Piotr

Witam,

super 🙂
Brakuje mi tylko pokazania wskazań miernika na przerwanym obwodzie.

Życzę dalszych sukcesów.
Piotrek