Pierwotny artykuł o wyłączniku schodowym okazał się być nie do końca kompletny. Czytelnik o imieniu Tomasz zauważył, że brakuje schematu w którym zarówno przewód zasilający jak i przewód prowadzący do lampy podłączone są do jednej puszki. Do tego brakującego schematu stwierdziłem, że dołożę jeszcze swoje 3 grosze w postaci sposobu podłączenia jednego wyłącznika schodowego do pojedynczej lampy.

Podsumowując, w poniższym artykule omówię dwie kwestie:

  1. Jak podpiąć wyłącznik schodowy zamiast wyłącznika pojedynczego?
  2. Jak podpiąć wyłączniki schodowe, gdy do puszki tego pierwszego doprowadzone jest i zasilanie i “odpływ” do lampy?

Jak się dowiesz z artykułu, odpowiedź na drugie pytanie wynika pośrednio z pierwszego, ale nie uprzedzajmy faktów 🙂 .

1. Schodowy zamiast pojedynczego

Dawno temu w roku pańskim 2015 w artykule o wyłączniku pojedynczym przedstawiłem schemat podłączenia tegoż elementu w puszce elektrycznej. Oto i on:

Pojedynczy

Żadnej filozofii, wyłącznik pojedynczy to łączy to rozłącza przewód fazowy powodując zaświecenie lub zgaszenie żarówki.

Przypuśćmy teraz, że zamiast wyłącznika pojedynczego, chcemy zamontować wyłącznik schodowy. Powiesz może: “Hola hola, ale po co mi taka operacja, skoro wyłącznik pojedynczy wystarczy?”
Może na teraz wystarczy, ale być może w przyszłości będziesz chciał zamontować drugi wyłącznik, który będzie zaświecał/gasił tą samą lampę? A do tego są już potrzebne wyłączniki schodowe.

Wyłączniki schodowe są minimalnie droższe od pojedynczych, zatem jeżeli istnieje choć cień szansy, że w przyszłości będziemy potrzebować w pomieszczeniu dwa wyłączniki do sterowania jedną lampą, warto rozważyć zakupienie wyłącznika, który tą rozbudowę umożliwi czyli schodowego.

No to podpinamy:

SchodowyPoj

Co tu się zmieniło w stosunku do poprzedniego rysunku? Wyłącznik zamiast dwóch zacisków, ma ich trzy sztuki. Jako, że mamy jedynie przewód zasilający i przewód prowadzący do lampy, jeden z zacisków pozostaje “nieobszyty” i tyle. Obwód tak samo jak w wyłączniku pojedynczym będzie zwierany (prąd płynie – żarówka zaświecona) i rozwierany (żarówka zgaszona).

Przystąp do działania

Chcesz wykonać całą instalację gniazd i oświetlenia w swoim domu?
Możesz to zrobić krok po kroku za pomocą kursów online mojego autorstwa.
Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam!

2. Wszystko w jednej puszce

Dochodzimy tutaj do drugiego zagadnienia… ale najpierw przypomnienie:

SchodowyReal

Poprzednio sytuacja była taka, że do jednej puszki doprowadzony był przewód zasilający, a do drugiej puszki elektrycznej, przewód prowadzący do lampy. W takim wypadku należało połączyć obie puszki za pomocą przewodu 4-żyłowego.

A jak to wygląda gdy w jednej puszce jest i przewód zasilający puszkę i przewód poprowadzony do lampy?

Schodowy_S1_All_Faz

W takim wypadku:

  • Przewody neutralne i ochronne przewodu zasilającego łączymy za pomocą złączek z przewodami prowadzącymi do lampy.
  • Wyłączniki schodowe łączymy przy użyciu przewodu 3-żyłowego w sposób pokazany na schemacie. Zauważ, że w tym wypadku na wszystkich przewodach prowadzących do wyłącznika S2 może pojawić się potencjał elektryczny (lub jest podawany stale). Zatem są to przewody fazowe i dlatego są oznaczone kolorami przeznaczonymi dla tego typu przewodów (brązowy, czarny, szary).

Czy spostrzegłeś już, że powyższy schemat jest bardzo podobny do rysunku podpięcia wyłącznika schodowego w miejsce pojedynczego (pierwszy rozdział)?

Okej, pora na animację.

Schodowy_S1_All_BNZ

Oprócz tego, że żarówka zaświeca się i gaśnie, zmieniłem też kolory przewodów łączących wyłączniki. Dlaczego?
Ponieważ, gdy poprosisz w hurtowni przykładowo o przewód trzyżyłowy o przekroju 1.5mm² typu drut (oznaczenie YDYp 3×1.5), to na 98% dostaniesz przewód, którego kolory żył są takie jak na załączonym obrazku czyli: brązowy, niebieski i żółto-zielony.

Wszystko spoko, ale należy pamiętać, żeby po obu stronach tych przewodów zaznaczyć taśmą izolacyjną (artykuł) lub opaską termokurczliwą, że żyła niebieska i żółto-zielona będą wykorzystane jako przewody fazowe (może być na nich potencjał elektryczny). To jest super ważne.
Dopuszczalny kolor taśmy izolacyjnej w takim wypadku to: czarny, brązowy, szary, czerwony, biały. Na rysunku wykorzystałem kolor czerwony.

Tylko tyle?

Yup! Tym razem, krótko, zwięźle i na temat. Bywaj! 🙂

print

Podobne artykuły

65
Dodaj komentarz

avatar
33 Comment threads
32 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
KrzysztofpulastyMichałleszekPiotr Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

A jak mam dwa punkty świetlne 😁

pulasty
Gość
pulasty

dzięki pomogły mi twoje schematy

Michał
Gość
Michał

Super opisane. 🙂🙂

leszek
Gość
leszek

Wszystko fajnie, tylko teraz pytanie. Połączenie schodowe do lamp led, ilość odbiorników trzy sztuli……. szeregowo, czy równolegle?

Piotr
Gość

Bardzo jasno opisany schemat działania łącznika schodowego, rysunki też wiele wyjaśniają. Super!

Paweł
Gość
Paweł

Dzień dobry,
Ja mam jeszcze inną sytuację do rozpatrzenia. Mianowicie, dwa źródła światła włączane łącznikiem schodowym, ale każde oświetlenie wychodzi z innej puszki schodowej. Może trochę niejasno się wyrażam, więc na konkrecie:
Mam schodki do łazienki. Chcę na dolnej i górnej kondygnacji mieć łączniki schodowe. Oświetlenie to lampa górna na poziomie +1 oraz taśmy ledowe oświetlające stopnie. Czy można zrobić tak, by zasilanie taśm led wyprowadzić z puszki na poziomie 0, a górnej lampy z puszki na poziomie +1? Czy musi być z jednej puszki i np. przewodem 4×1,5 do ledów, a później od nich 3×1,5 do drugiej lampy (alternatywnie dwa przewody 3×1,5 z jednej puszki – takie rozwiązanie jest przeze mnie niepożądane, bo i tak sporo kabli w tej puszce będzie).
Pozdrawiam.

Łukasz
Gość
Łukasz

Witam!
Jak wygląda sytuacja z zamontowaniem włącznika krzyżowego pomiędzy włącznikami schodowymi, gdy zasilanie i lampa dochodzi do jednej puszki tak jak w tym przypadku?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

kontrs
Gość
kontrs

Lepiej ja zasilanie by szło do s1 a do lampy z sp2. Mniej kabla przecież.

Marek
Gość
Marek

Bardzo fajny opis. Dziękuję!

Andrzej
Gość
Andrzej

Mam taka sama sytuacje co Anna z tym ze sprawdziłem podłaczenia sa ok. kabli jest dosyc wiec to tez odpada. właczniki typowo schodowe nadtynkowe ( instalacja piwniczna) a niestaty jest tak ze jak na górze zapale a na dole zgasze to ponownie na gorze nie zapale. sprawdzałem probówka przeppływ napiecia i w jednym właczniku pokazało mi zasilenie dwóch kabli miedzywłacznikowych. funkcjonuje to na dwuch zarówkach. Nie wiem czy mmam dobre przypuszczenie ale stawiam na zepsuty włacznik.

Anna
Gość
Anna

Proszę o pomoc. Sytuacja zastana: schody, jeden punkt świetlny (lampa), dwa wyłaczniki(na dole i na górze). Ktoś podłączył to tak, że na dole można włączyć i wyłaczyć lampę. Natomiast na górze można lampę włączyć i wyłączyć tylko wtedy, jeśli wcześniej na dole została włączona. Jeśli ktoś Ci na dole wyłączy światło to na górze już nie dasz rady włączyć (w żadnej pozycji pstryczka).
Jak może być przyczyna? Jak to poprawić, czy da się bez kucia ściany?
Czy jest możliwe, że któryś łacznik nie jest schodowy?
Ponieważ jestem laikiem chciałabym się przygotować zanim zacznę rozkręcać łączniki i zaglądać do środka.

Twt
Gość
Twt

Witam
Na początku chciałbym pogratulować bloga, świetne artykuły.

Mam pytanie czy poprawne będzie podłączanie włączników schodowych jak na schemacie “nie w jednej puszce” lecz z podłączeniem przewodu ochronnego w inny obwod niż w ten który idzie z kabla z zasilaniem tzn. – zasilanie + neutralny (obok) do pierwszego włącznika – dwa zasilania + neutralny (obok) do drugiego włącznika – zasilanie i neutralny do lampy, a ochronny z lampy pod inny obieg np. do innego włącznika obok łączony z przewodem ochronnym tam się znajdującym.

Pozdrawiam

Paweł
Gość
Paweł

Witam serdecznie.
Kupilem wlasnie wylaczniki schodowe zamiast zwykłych bo mają fajne podswietlenie led na których mi zależy. Niestety na kablu dwużyłowym podświetlenie nie działa. Czy da się to jakoś zrobić??
Z góry dzięki.

Konrad
Gość
Konrad

Witam, świetne artykuły
Moje pytanie dotyczy opisanej sytuacji, gdy w jednej puszce mamy zasilanie oraz wyjście na lampę.
Czy nie jest błędem łączenie w inny sposób tj
– pozostawienie przewodu fazowego z zasilania na wejście 1 przełącznika s1 – znajdującego się w tej puszce
– połączenie przewodu fazowego L odchodzącego na żarówkę z korespondencja prowadząca do wejścia 1 przełącznika S2.

Tomasz
Gość
Tomasz

Witam, świetne bardzo pomocne artykuły. Brakuje mi tylko lacznik schodowego podwójnego z przewodem zasilajacy i prowadzącym do lampy w jednej puszce. Szukam wszędzie schematu takiego podlaczenia i doszukać się nie mogę. Proszę o pomoc.

Rafal
Gość
Rafal

Witam,

ja troszę z innej beczki. Na poczatku w korytarzu posiadałem łącznie 3 włączniki – 2 schodowe oraz 1 krzyżowy. Ze względu że wg mnie było ich za dużo zrezygnowałem z jednego schodowego (odpowiednio podłączyłem kabelki żeby pozostałe włączniki działały prawidłowo) i wszystko jest w porządku, ale ostanio kupiłem włącznik wi-fi jak poniżej:

https://www.banggood.com/SONOFF-AC90-To-250V-400W-Touch-Wifi-Switch-Module-Luxury-Glass-Panel-Wireless-Timing-Switch-p-1139688.html?rmmds=search

i z tego co wiem nie można go używć jako typowego połączenia dla włączników schodowo-krzyżowych. Ale jest jedno rozwiązanie aby te włączniki działały – jeden podłączamy jako włączynik “zwykły”, natomiast drugi tylko do fazy oraz N i programujemy go za pomocą aplikacji, aby odpowiednio reagował na zachowanie pierwszego włącznika. Teraz moje pytanie jak przerobić włącznik krzyżowy na zwykły ?

Monika
Gość
Monika

Super pomocne porady! Nawet nic niepotrafiącą kobieta podlaczyla włączniki schodowe☺ Dzieki wielkie!

Robert
Gość
Robert

Witam, a jak podłączyć automat schodowy czasowy z czujnikiem ruchu CR-1 180 stopni czarny CR-CR1000-10 GTV 8184? Automat schodowy starego typu. Czy można go bezpośrednio podłączyć do tego automatu?

Mariusz
Gość
Mariusz

Witam. Elektryk wykonał schodowke ale zamontowal zła puszkę wymieniłem ją zrobilem zdjęcie i poprzecinalem przewody i nie potrafię teraz tego poskladac w puszce jest przewód zasilajacy przewod z lampy i przewod na kolejny wlacznik i z tamtego wlacznika jest jakos zabrane zasilanie dalej jak to ugryźć?

Ilona
Gość
Ilona

Dzień dobry
Posiadam dwa włączniki schodowe na dwie lampy. Wszystko działało bez zarzutu dopóki nie postanowiłam zmienić jednej z lamp. Nowa lampa jest całkowicie sprawna (działa podłączona w innym pomieszczeniu) jednak po podłączeniu w docelowym miejscu żarówki zaczynają migać i wybija bezpieczniki (co dziwne nie ma prądu w kontaktach, pozostałe lampy wciąż świecą). Co może być przyczyną? Czy w przypadku dwóch lamp na przełącznikach schodowych muszą być jednakowe żarówki? Poprzednio obie lampy miały żarówki halogenowe. Obecnie jedną z nich chciałabym wymienić na żarówki ledowe. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Dawid
Gość
Dawid

cześć.
dlaczego nie ma nic o włacznikach krzyrzowych

Dariusz
Gość
Dariusz

Witam.
Mam taką sytuację obecnie na klatce schodowej jest lampa na piętrze z wyłącznikiem i podpiętym tam zasilaniem muszę doprowadzić na parter drugą lampę i spiąć to wyłącznikiem schodowym. będę wdzięczny za schemat

slayer74
Gość
slayer74

Jeśli klasyczne wykonanie to nie obędzie się bez kucia bruzd lub położenia w listwie przewodów typu linka. Od lampy do lampy jeden przewód. Od włącznika do włącznika drugi przewód np. 3*1.5 mm. Wymiana wyłączników ze zwykłych na schodowe.
Schemat połączenia wyłączników “obróć przeciwnie do wskazówek zegara o 90 stopni aby był w pionie”
https://elektrykadlakazdego.pl/wylacznik-schodowy-uzupelnienie/#comment-796
wyłacznik z lewej nowy wyłącznik na parterze, z prawej wyłacznik na piętrze

Radek pewnie rozrysuje ci ładnie schemat tak jak to robi w swoich artykułach.
Bardziej zaawansowane rozwiązania np. jak w tym linku
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3108653.html

Leszek
Gość
Leszek

Witam,

Jeżeli potrzebujemy 5 wyłączników to jak wygląda schemat?

slayer74
Gość
slayer74

Należy zastosować 2 wyłączniki schodowe “na końcach” i trzy krzyżowe “w środku” obwodu.
W linku schemat do 4 wyłączników należy dodać do niego jeszcze jeden wyłącznik krzyżowy.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455234.html#2321181
http://www.elektroinstalacje.info/articles.php?article_id=1
Szukaj też w google schemat montażowy wyłącznik krzyżowy

Bartosz K
Gość

Dzień dobry! Wielkie dzięki za tę instrukcję!:) nigdy wcześniej nie robiłem nic związanego tego typu instalacjami (oprócz baterii r12? i małej żaróweczki + włącznik, taki dynks jak w samolotach:). Szybko się uczę i jestem w miarę kumaty ale to dzięki doskonałemu opisowi, rysunkom i wytłumaczeniu udało mi się podłączyć w moim mikro pokoju włącznik schodowy – na dole pod antresolą i na górze. DZIĘKUJĘ!
Mam dwie lampy – jedna podciągnięta na górę, druga opuszczona poniżej antresoli – obie włączają się i wyłączają razem. Nie podjąłem się montaży podwójnego włącznika schodowego, żeby można było odseparować obie lampy (żarówki). Tzn żeby na górze się świeciła, a na dole nie lub odwrotnie, a później można było wyłączyć jedną z drugiego miejsca… nie wiem czy to możliwe przy jednym nawet podwójnym włączniku. Zamiast tego zastanawiam się czy po prostu nie zamontować dodatkowych włączników (na sznureczek:) żeby można było po włączeniu na dole obu lamp, wyłączyć jedną tymże włącznikiem (np. na górze, żeby partnerka mogła spać:). Następnie wejść na górę i wyłączyć górnym schodowym lampę na dole:) Oczywiście jeżeli nie włączymy z powrotem sznureczkiem lamy górnej, to pozostanie ona ciągle wyłączona… no ale cóż. I tak takie rozwiązanie mnie satysfakcjonuje – i jestem je w stanie wykonać (chyba:).
Trochę chaotycznie opisałem sprawę ale najważniejsze jest, że jestem bardzo wdzięczny za pomoc! Pozdrawiam!
Bartosz K.

krzysztof
Gość
krzysztof

Wydaje mi się że w tym układzie ( chodzi mi o rysunek sypialni) powinno się zastosować komplet podwójnych łączników ,krzyżowy podwójny i schodowe podwójne będzie wtedy można sterować dwoma obwodami z każdego miejsca gdzie zamontujemy wyłączniki.

Jaco
Gość
Jaco

To jest to! Dziękuję! 🙂

slayer74
Użytkownik
slayer74

Wyłącznik krzyżowy podwójny plus dwa schodowe – zapalanie dwóch obwodów świateł z trzech miejsc
http://obrazki.elektroda.net/9_1282509335.jpg

Układ dwóch podwójnych wyłączników schodowych
http://obrazki.elektroda.pl/3118056600_1297595173.jpg

Podwójny wyłącznik schodowy i dwa pojedyncze wyłączniki schodowe
http://obrazki.elektroda.pl/1161896300_1470489957.jpg

Podwójny wyłącznik krzyżowy oraz podwójny wyłącznik schodowy
http://obrazki.elektroda.pl/8853111500_1470490399.jpg

slayer74
Gość
slayer74

Przykład zastosowania podwójnych wyłączników schodowych i wyłącznika krzyżowego
Sypialnia – dwa podwójne schodowe i jeden wyłącznik krzyżowy – dwa obwody – żyrandol i dwa kinkiety nad łóżkiem.
[znalezione na elektoda.pl]
http://obrazki.elektroda.pl/2566430100_1477651776.jpg
#Radek jakby w tym wypadku wyglądał schemat montażowy?

KKK
Gość
KKK

to chyba nie będzie działać? ;] Wydaje mi się, że potrzebny jest wyłącznik krzyżowy podwójny, by obsłużyć dwa obwody, dodatkowo, musi być on pomiędzy podwójnymi wyłącznikami schodowymi, patrząc od strony zasilania.

slayer74
Gość
slayer74

1. Mi się wydaje że chodziło tutaj o to aby wyłącznik krzyżowy obsługiwał tylko główne światło na suficie. Więc chyba pojedynczy krzyżowy wystarczy. Ale wersja z podwójnym też możliwa wtedy możemy obsługiwać nim dwa obwody czyli również kinkiety nad łożkami.
2. Też tak dedukowałem, że krzyżowy połączany w środku miedzy schodowymi. Przewód 4*1.5m do jednego z wyłączników schodowych jako do puszki łączeniowej a potem wyjść na drugi schodowy ale czy zmieści się tyle tych przewodów nawet jak na głęboką puszkę chyba że użyć takiej z dodatkowym miejscem jak Radek pokazał w artykule o puszkach. Jak policzyłem będą trzy przewody trzyżyłowe i jeden czterożyłowy oraz mostki na wyłącznik schodowy. Choć jak sprawdziłem w artykule Radka o wyłączniku schodowym on tam zastosował w przypadku schodowego 4 przewody 3* i się wszytko zmieściło. Ale w tej puszcze wtedy można połączyć tak aby montażowo wyglądało to tak że wyłącznik krzyżowy jest pośrodku a przewód od niego może być położony jak na rysunku a nie np. przez środek sufitu. Metoda łączenia za pomocą puszek podsufitowych nie wchodzi chyba w dzisiejszych czasach w rachubę wtedy rzeczywiście przewód od wył. krzyżowego musiałby być po środku i odejście z puszki na schodowe.

slayer74
Gość
slayer74

Schemat podobny do tych w artykule ale dotyczy sytuacji gdy puszka z zasilaniem jest osobno pod sufitem a w puszce istniejącego wyłącznika pojedynczego który ma być schodowym są tylko dwa przewody
http://obrazki.elektroda.pl/9925273100_1392993181.jpg

ps. Sorki za ten niebeski kolor przewodów fazowych

KKK
Gość
KKK

A znasz jeszcze jedną metodę podłączenia instalacji schodowej, która mimo że działa jest całkowicie błędna, niezgodna ze sztuką i niebezpieczna? ;]

Arek
Gość
Arek

Wszystko fajnie wytłumaczone ale mam wątpliwość w przypadku 3 żarówek, np. jedna na pierwszym piętrze przy puszce nr1, druga żarówka na półpiętrze i trzecia żarówka na parterze obok puszki nr 2, jak włączyć w układ te żarówki żeby świeciły i gasły razem?
Pozdrawiam
Arek.

Duncan
Gość
Duncan

Panie Radku, wybaczy Pan ale muszę się zapytać.
Jestem tępawy jak widać i nie mogę załapać pewnych rzeczy.
Napisał Pan tak:

Wyłączniki schodowe łączymy przy użyciu przewodu 3-żyłowego w sposób pokazany na schemacie. Zauważ, że w tym wypadku na wszystkich przewodach prowadzących do wyłącznika S2 może pojawić się potencjał elektryczny (lub jest podawany stale). Zatem są to przewody fazowe i dlatego są oznaczone kolorami przeznaczonymi dla tego typu przewodów (brązowy, czarny, szary).

Co znaczy że potencjał elektryczny pojawi się na wszystkich przewodach
które prowadzą do S2?
Pojawi się tylko wtedy kiedy przełącznik puści napięcie np: z S2 zacisku 2
do S1 zacisku 2, lub z 3 do 3.
Wiec jak ma się pojawić w przypadku kiedy napięcie, np: idzie z 2 do 2, zaś
przewodzik szary, ten od 3 do 3 jest w żaden sposób nie podłączony.
Czego nie zrozumiałem?

marek
Gość
marek

Super, jasno i na temat

Mariusz
Gość

Właśnie poszukiwałem tego schematu, bardzo fajny wpis i w ogóle jestem zaskoczony treścią bloga, wszedłem na chwilę i spędziłem przy nim dłuższą chwilę 🙂 Piszesz w taki sposób, że nawet dla laika jest to interesujące 🙂