Wyłącznik schodowy – uzupełnienie

Pierwotny artykuł o wyłączniku schodowym okazał się być nie do końca kompletny. Czytelnik o imieniu Tomasz zauważył, że brakuje schematu w którym zarówno przewód zasilający jak i przewód prowadzący do lampy podłączone są do jednej puszki. Do tego brakującego schematu stwierdziłem, że dołożę jeszcze swoje 3 grosze w postaci sposobu podłączenia jednego wyłącznika schodowego do pojedynczej lampy.

Podsumowując, w poniższym artykule omówię dwie kwestie:

  1. Jak podpiąć wyłącznik schodowy zamiast wyłącznika pojedynczego?
  2. Jak podpiąć wyłączniki schodowe, gdy do puszki tego pierwszego doprowadzone jest i zasilanie i “odpływ” do lampy?

Jak się dowiesz z artykułu, odpowiedź na drugie pytanie wynika pośrednio z pierwszego, ale nie uprzedzajmy faktów 🙂 .

1. Schodowy zamiast pojedynczego

Dawno temu w roku pańskim 2015 w artykule o wyłączniku pojedynczym przedstawiłem schemat podłączenia tegoż elementu w puszce elektrycznej. Oto i on:

Pojedynczy

Żadnej filozofii, wyłącznik pojedynczy to łączy to rozłącza przewód fazowy powodując zaświecenie lub zgaszenie żarówki.

Przypuśćmy teraz, że zamiast wyłącznika pojedynczego, chcemy zamontować wyłącznik schodowy. Powiesz może: “Hola hola, ale po co mi taka operacja, skoro wyłącznik pojedynczy wystarczy?”
Może na teraz wystarczy, ale być może w przyszłości będziesz chciał zamontować drugi wyłącznik, który będzie zaświecał/gasił tą samą lampę? A do tego są już potrzebne wyłączniki schodowe.

Wyłączniki schodowe są minimalnie droższe od pojedynczych, zatem jeżeli istnieje choć cień szansy, że w przyszłości będziemy potrzebować w pomieszczeniu dwa wyłączniki do sterowania jedną lampą, warto rozważyć zakupienie wyłącznika, który tą rozbudowę umożliwi czyli schodowego.

No to podpinamy:

SchodowyPoj

Co tu się zmieniło w stosunku do poprzedniego rysunku? Wyłącznik zamiast dwóch zacisków, ma ich trzy sztuki. Jako, że mamy jedynie przewód zasilający i przewód prowadzący do lampy, jeden z zacisków pozostaje “nieobszyty” i tyle. Obwód tak samo jak w wyłączniku pojedynczym będzie zwierany (prąd płynie – żarówka zaświecona) i rozwierany (żarówka zgaszona).

Przystąp do działania

Chcesz wykonać całą instalację gniazd i oświetlenia w swoim domu?
Możesz to zrobić krok po kroku za pomocą kursów online mojego autorstwa.
Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam!

2. Wszystko w jednej puszce

Dochodzimy tutaj do drugiego zagadnienia… ale najpierw przypomnienie:

SchodowyReal

Poprzednio sytuacja była taka, że do jednej puszki doprowadzony był przewód zasilający, a do drugiej puszki elektrycznej, przewód prowadzący do lampy. W takim wypadku należało połączyć obie puszki za pomocą przewodu 4-żyłowego.

A jak to wygląda gdy w jednej puszce jest i przewód zasilający puszkę i przewód poprowadzony do lampy?

Schodowy_S1_All_Faz

W takim wypadku:

  • Przewody neutralne i ochronne przewodu zasilającego łączymy za pomocą złączek z przewodami prowadzącymi do lampy.
  • Wyłączniki schodowe łączymy przy użyciu przewodu 3-żyłowego w sposób pokazany na schemacie. Zauważ, że w tym wypadku na wszystkich przewodach prowadzących do wyłącznika S2 może pojawić się potencjał elektryczny (lub jest podawany stale). Zatem są to przewody fazowe i dlatego są oznaczone kolorami przeznaczonymi dla tego typu przewodów (brązowy, czarny, szary).

Czy spostrzegłeś już, że powyższy schemat jest bardzo podobny do rysunku podpięcia wyłącznika schodowego w miejsce pojedynczego (pierwszy rozdział)?

Okej, pora na animację.

Schodowy_S1_All_BNZ

Oprócz tego, że żarówka zaświeca się i gaśnie, zmieniłem też kolory przewodów łączących wyłączniki. Dlaczego?
Ponieważ, gdy poprosisz w hurtowni przykładowo o przewód trzyżyłowy o przekroju 1.5mm² typu drut (oznaczenie YDYp 3×1.5), to na 98% dostaniesz przewód, którego kolory żył są takie jak na załączonym obrazku czyli: brązowy, niebieski i żółto-zielony.

Wszystko spoko, ale należy pamiętać, żeby po obu stronach tych przewodów zaznaczyć taśmą izolacyjną (artykuł) lub opaską termokurczliwą, że żyła niebieska i żółto-zielona będą wykorzystane jako przewody fazowe (może być na nich potencjał elektryczny). To jest super ważne.
Dopuszczalny kolor taśmy izolacyjnej w takim wypadku to: czarny, brązowy, szary, czerwony, biały. Na rysunku wykorzystałem kolor czerwony.

Tylko tyle?

Yup! Tym razem, krótko, zwięźle i na temat. Bywaj! 🙂

Spodobał Ci się artykuł? To świetnie 🙂

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o kolejnych wpisach i ciekawostkach ze świata elektryki.


print


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

87 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina

Dziękuję bardzo za publikację, ogromnie się przydała.

Wojtek

Mam taki problem. Podłączenie wygląda tak jak tutaj. Mianowicie tam gdzie napięcie z rozdzielni tam i żarówka tylko jak pomiędzy tym schematem dołożyć włącznik krzyżowy.

Maciej

Jak wybija bezpieczniki, to musisz łączyć bezpośrednio neutralny z fazowym bez obciążenia żarówką. Nie rób tego.. Sprawa jest prosta. Od żyrandola do włącznika musi iść przewód trójżyłowy, lub cztero, jeśli jest tam żyła ochronna PE. I tak, jeden z tych przewodów pewnie jest niebieski, czyli neutralny. Połącz go z przewodem neutralnym w puszcze, idącym od przewodu zasilającego. Zasilający to ten, w którym jeden z przewodów zaświeca próbnik. To zostaną ci dwa przewody od żyrandola do podłączenia. Podłącz je do włącznika dwuklawiszowego, tam, gdzie są dwa złącza, czyli wyjścia. Z drugiej strony włącznika zostanie ci jedno złącze do podłączenia, to jest wejście. Do niego dajesz przewód fazowy, idący od przewodu zasilającego (to ten, który świeci, gdy dotknie się go próbnikiem). I jeśli żyrandol podłączony jest dobrze, masz załatwioną sprawę.

Dorota

A czy ktoś wie jak podłączyć dwa pojedyncze łączniki schodowe, gdzie w jednej puszcze jest przewód od zasilania z rozdzielni, przewód do zasilenia kolejnych punktów oraz przewód do lampy, który robi pętlę w lampie i wpada do drugiej puszki, w której ma być drugi łącznik schodowy ?? mam takie coś w kotłowni patrząc po zdjęciach i nie mam pojęcia jak to powinno być podłączone….a i elektryk nie odbiera….

Maciej

To banalnie proste. W puszcze przewód neutralny (niebieski) łączy się ze wszystkimi niebieskimi i zapomina o tym. To samo dotyczy przewodów ochronnych PE (żółto-zielonych). Zaś przewód zasilający, fazowy, daje się do pierwszego łącznika schodowego, na jego zacisk wspólny (schodowe z jednej strony mają jedno wejście, z drugiej dwa wyjścia), między łącznikami schodowymi muszą być dwa przewody fazowe, które łączy się do dwóch wejść drugiego łącznika schodowego, a z niego znów wychodzi pojedynczy, który idzie na punkt, lub punkty świetlne. Istotą zapalania ich z dwóch łączników naprzemiennie, jest zastosowanie dwóch przewodów fazowych między oboma tymi łącznikami, które de facto, nie są łącznikami, a przełącznikami, gdyż przełączają zasilanie z jednego zacisku na drugi, ale na prawdę to nie rozłączają zasilania, a jedynie przełączają między sobą na dwóch przewodach, które zowie się korespondencyjnymi, ale zasilanie, faza, jest na nich cały czas.
W praktyce, w puszce, jeśli robiono wszystko z zasadami, to między oboma tymi łącznikami powinny być cztery przewody, jeden neutralny (niebieski), jeden ochronny (zółto-zielony) i dwa fazowe (pewnie brązowy i czarny czy coś w tym rodzaju).

Dorota

No właśnie nie mam czterech przewodów w drugiej puszce mam jeden potrójny, który idzie od lampy. W lampie jest zrobiona pętla na przewodzie tak jak robi się do kolejnego punktu świetlnego. nie mam jak wkleić rysunku żeby to zobrazować 😉

Maciej

W praktyce żeby toto działało, to wystarczą dwa przewody od zasilania, neutralny i fazowy. Neutralny daje się od razu na punkt świetlny. Zaś fazowy na wejście pierwszego łącznika schodowego, z niego muszą wychodzić minimum dwa fazowe do drugiego łącznika schodowego i z niego wychodzić znów jeden, na punkt świetlny. I już.

Tomasz

Świetny post, znalazłem go szukając informacji o indukowaniu napięcia w instalacjach z żarówkami LED. Mam na schodach układ jak ten ostatni z przewodem trzyżyłowym, i żarówka (pięciowatowa G9), która tli się przy wyłączonym świetle (przy jednym układzie bardziej, przemy innym mniej). Nie chodzi mi o nic, poza tym że działa ni to na nerwy 😀
Czy jedynym sposobem na to jest wpięcie rezystorów? Jak dobrać typ?

Maciej

A zrob prosta rzecz – zamien przy wlaczniku przewod fazowy z neutralnym, tak, by lacznik rozlaczal przewod fazowy a nie nieutralny. Prawdopodobnie masz rozlaczany przewod neutralny, a fazowy jest na stale i dla tego LED swieci. Poderzewam, ze masz taka sytuacje. Podstawowa zasada budowania obwodow, nie tylko oswietlenia, jest konsekwentne trzymanie sie rozlaczania przewodu fazowego, zas neutralny jest na stale, tak samo, jak ochronny PE. Ten sposob gwarantuje tez unikanie niepotrzebnych niebezpieczenstw porazenia pradem jak i mocno ogranicza prawdopodobienstwo wystapienia pozaru.

Tomasz

Dzięki za odpowiedź. No ale ja mam tak jak na ostatniej animacji. Fazowy wchodzi do puszki i rozchodzi się na dwa (dokładnie jak opisałeś niebieski i zero) do drugiego wyłącznika gdzie wchodzą dwa i wychodzi faza. Jak przytrzymam wyłącznik tak że nie łączą oba styki to żarówka gaśnie. Chyba że elektryk podłączył fazę do innego przewodu.

Maciej

Kolory przewodów nie mają dla przepływu prądu znaczenia, chodzi o sposób “rozrządzenia” przewodem fazowym. Istotą – zawsze – jest takie łączenie przewodów w instalacji, by łącznikiem włączać i wyłączać przewód fazowy, tak, by przy wyłączonym oświetleniu nie było potencjału na przewodzie od łącznika do punktu świetlnego. Wtedy nie będzie efektów lekkiego świecenia czy też migania energooszczędnych żarówek typu led. Co ważne – popatrz jeszcze, czy nie masz w łącznikach neonówek podświetlających. Jeśli są, to przed świeceniem żarówek led przy wyłączonym zasilaniu ratuje się wstawienie odpowiedniego kondensatora równolegle do przewodów, z tego, co pamiętam, idących do żarówki, ale upewnij się z tym.

Tomasz

Nie ma neonówek, przewody są podłączone prawidłowo, z tym że przy sprawdzeniu kontrolką te nieaktywne też lekko świecą.

Maciej

Jeśli łącznik jest bez neonówki a zasilanie na łącznikach rozprowadzone jest przewodem fazowym, a nie neutralnym, to jest coś nie tak. Sprawdź przewody idące do opraw, czy jest na nich jakikolwiek potencjał, gdy łącznik (łączniki) są wyłączone. Jeśli tak – to w jakiś magiczny sposób te łączniki nie rozłączają obwodów jak trzeba, albo leci przebicie na te przewody skądś. Weź na chwilę wymontuj łącznik, wypnij go z obwodu i wtedy sprawdź, czy ten potencjał nadal jest na przewodzie do opraw. Nie ma prawa być wtedy.

Tomasz

Po wypięciu nie ma potencjału, zarówka przestaje sie tlić jak trzymam wyłącznik w pozycji gdzie nie działają oba styki. Spróbuję kupić inny wyłącznik i sprawdzę wtedy. Dzięki za pomoc 😀

Maciej

Taki efekt jest, gdy włącznik ma podświetlenie, taka neonówka, która ma moc poniżej 1 W dla zwykłej żarówki nie spowoduje jej świecenia ale dla LED-ów, które mają moc po parę watów i ciągną prąd rzędu kilkunastu mA, już tak. A wszystko przez to, że takie neonówki wpięte są szeregowo między styki łącznika, gdy jest wyłączony, neonówka świeci, a przestaje tylko gdy się go naciska. Tutaj ratuje wstawienie kondensatora równolegle do styków łącznika. Gdzieś to tu było, czy na Youtube. Znalazłem – https://www.youtube.com/watch?v=M8fZj-LsMzQ. Kondensator 10 mikro F, na napięcie powyżej 230V.

Wojtek

Witam Państwa
Z góry proszę o wyrozumiałość 😎 co nie co wiem o elektryce jakieś podstawy(trochę się poczytalo u wuja googla)…Sytuacja wyglada następująco na korytarzu mam instalacje schodowa z dwoma pojedynczymi włącznikami z lampka LED i dwie lampy(tak żebym wychodząc z kuchni mógł zapalić i wchodząc do pokoju mógł zgasić) 😎 ale chciałbym to zmienić i tu pytanie czy można z takiej instalacji zmienić/przerobić ją na włączniki pojedyncze tak żeby jeden włącznik włączał jedna lampe(ten przy moim pokoju lampe ktora znajduje się przy moim pokoju) 😀 pozdrawiam

Maciej

Tak. To proste. Wystarczy, ze zewrzesz na stałe przewody korespondencyjne przy drugim łączniku schodowym, wtedy ten pierwszy będzie działał jak zwykły łącznik dwustabilny. Ja bym tego nie przerabiał, skoro masz układ schodowy. Jeśli chciałbyś mieć układ z dwoma łącznikami niezależnymi od siebie, to tu już jest gorzej, musiałbyś uniezależnić obie lampy od siebie.

Jarosław

Dzień dobry,
Szukam odpowiedzi jak zastąpić jeden z wyłączników schodowych czujnikiem ruchu Orno OR-CR-220 (z czujnikiem ruchu i zmierzchu). Podłączyłem pod L przewód pod napięciem a pod N (lub ten środkowy) jeden z przewodów korespondencyjnych ( a przynajmniej tak mi się wydaje). I tu właśnie pojawia się problem czujka nie działa jak planowałem. Tzn żarówki świecą, ale słabiej niż normalnie (w holu są 2 kinkiety z żarówkami LED po 8 W), a czujka nie reaguje na ruch. Schematy i więcej informacji na stronie :
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3640969.html

Maciej

Jak chcesz mieć oświetlenie włączane czujką ruchu, to musi być do niej zasilanie podprowadzone na stałe. Więc musisz zlikwidować te łączniki i zewrzeć odpowiednie przewody w ich puszkach, żeby podać napięcie na stałe do sterownika. Resztę roboty zrobi czujka.

Krzysztof

A jak mam dwa punkty świetlne ????

Maciej

Nie ma znaczenia, czy masz jeden, dwa czy dziesięć punktów do zapalenia, różni się tylko ilość włączanych odbiorników, a “filozofia” nie. Grunt tylko, żeby nie przekroczyć maksymalnego prądu, na jaki może pracować włącznik (przełącznik) schodowy.

pulasty

dzięki pomogły mi twoje schematy

Michał

Super opisane. ????????

leszek

Wszystko fajnie, tylko teraz pytanie. Połączenie schodowe do lamp led, ilość odbiorników trzy sztuli……. szeregowo, czy równolegle?

Piotr

Bardzo jasno opisany schemat działania łącznika schodowego, rysunki też wiele wyjaśniają. Super!

Paweł

Dzień dobry,
Ja mam jeszcze inną sytuację do rozpatrzenia. Mianowicie, dwa źródła światła włączane łącznikiem schodowym, ale każde oświetlenie wychodzi z innej puszki schodowej. Może trochę niejasno się wyrażam, więc na konkrecie:
Mam schodki do łazienki. Chcę na dolnej i górnej kondygnacji mieć łączniki schodowe. Oświetlenie to lampa górna na poziomie +1 oraz taśmy ledowe oświetlające stopnie. Czy można zrobić tak, by zasilanie taśm led wyprowadzić z puszki na poziomie 0, a górnej lampy z puszki na poziomie +1? Czy musi być z jednej puszki i np. przewodem 4×1,5 do ledów, a później od nich 3×1,5 do drugiej lampy (alternatywnie dwa przewody 3×1,5 z jednej puszki – takie rozwiązanie jest przeze mnie niepożądane, bo i tak sporo kabli w tej puszce będzie).
Pozdrawiam.

Łukasz

Witam!
Jak wygląda sytuacja z zamontowaniem włącznika krzyżowego pomiędzy włącznikami schodowymi, gdy zasilanie i lampa dochodzi do jednej puszki tak jak w tym przypadku?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

kontrs

Lepiej ja zasilanie by szło do s1 a do lampy z sp2. Mniej kabla przecież.

Marek

Bardzo fajny opis. Dziękuję!

Andrzej

Mam taka sama sytuacje co Anna z tym ze sprawdziłem podłaczenia sa ok. kabli jest dosyc wiec to tez odpada. właczniki typowo schodowe nadtynkowe ( instalacja piwniczna) a niestaty jest tak ze jak na górze zapale a na dole zgasze to ponownie na gorze nie zapale. sprawdzałem probówka przeppływ napiecia i w jednym właczniku pokazało mi zasilenie dwóch kabli miedzywłacznikowych. funkcjonuje to na dwuch zarówkach. Nie wiem czy mmam dobre przypuszczenie ale stawiam na zepsuty włacznik.

Anna

Proszę o pomoc. Sytuacja zastana: schody, jeden punkt świetlny (lampa), dwa wyłaczniki(na dole i na górze). Ktoś podłączył to tak, że na dole można włączyć i wyłaczyć lampę. Natomiast na górze można lampę włączyć i wyłączyć tylko wtedy, jeśli wcześniej na dole została włączona. Jeśli ktoś Ci na dole wyłączy światło to na górze już nie dasz rady włączyć (w żadnej pozycji pstryczka).
Jak może być przyczyna? Jak to poprawić, czy da się bez kucia ściany?
Czy jest możliwe, że któryś łacznik nie jest schodowy?
Ponieważ jestem laikiem chciałabym się przygotować zanim zacznę rozkręcać łączniki i zaglądać do środka.

Maciej

Witajcie, ja mam ten sam problem co Anna, ale ja wprowadzając się na mieszkanie miałem działające włączniki na górze i dole schodów. Ten na górze był brzydki więc go wymieniłem. Podmienione kable tak jak były w starym włączniku i teraz mam tak jak Anna,jak zgaszę na dole nie zapalę na górze. Jedyne co mi przychodzi do głowy to może włącznik podłączyłem do góry nogami. A najlepsze że stary poszedł w śmieci. Pozdrawiam

Maciej

Witam,

Problemem jest błędne podłączenie kabli. Miałem ten sam problem. Kabel fazowy zasilający jest podłączony w miejsce korespondencyjnego i na odwrót. To samo w drugiej puszcze. Pamiętaj aby kierować się schematem na kontakcie a nie rysunkiem wyżej bo nie zawsze kable referencyjne w kontakcie są tak samo ułożone jak na rysunku. O co mi chodzi, żeby nie być opacznie zrozumianym :):

Na rysunku pokazane jest, że to zacisku numer 1 podłączamy Fazę a do zacisku 2 i 3 kable referencyjne. Jednakże na gniazdku schemat może pokazywać, aby podłączyć fazę\lampę do zacisku 3 a kable referencyjne do zacisku nr 1 i 2. Miałem ten sam problem, bo nie było schematu na moich starych kontaktach ale dodatkowy filmik na YT pomógł mi do tego dojść 🙂

Twt

Witam
Na początku chciałbym pogratulować bloga, świetne artykuły.

Mam pytanie czy poprawne będzie podłączanie włączników schodowych jak na schemacie “nie w jednej puszce” lecz z podłączeniem przewodu ochronnego w inny obwod niż w ten który idzie z kabla z zasilaniem tzn. – zasilanie + neutralny (obok) do pierwszego włącznika – dwa zasilania + neutralny (obok) do drugiego włącznika – zasilanie i neutralny do lampy, a ochronny z lampy pod inny obieg np. do innego włącznika obok łączony z przewodem ochronnym tam się znajdującym.

Pozdrawiam

Paweł

Witam serdecznie.
Kupilem wlasnie wylaczniki schodowe zamiast zwykłych bo mają fajne podswietlenie led na których mi zależy. Niestety na kablu dwużyłowym podświetlenie nie działa. Czy da się to jakoś zrobić??
Z góry dzięki.

Paweł

Ok juz zalatwione. Potrzebny był kondensator miflex. Co prawda zalozyć yrzeba było 2sztuki ale juz jest ok.

Konrad

Witam, świetne artykuły
Moje pytanie dotyczy opisanej sytuacji, gdy w jednej puszce mamy zasilanie oraz wyjście na lampę.
Czy nie jest błędem łączenie w inny sposób tj
– pozostawienie przewodu fazowego z zasilania na wejście 1 przełącznika s1 – znajdującego się w tej puszce
– połączenie przewodu fazowego L odchodzącego na żarówkę z korespondencja prowadząca do wejścia 1 przełącznika S2.

Tomasz

Witam, świetne bardzo pomocne artykuły. Brakuje mi tylko lacznik schodowego podwójnego z przewodem zasilajacy i prowadzącym do lampy w jednej puszce. Szukam wszędzie schematu takiego podlaczenia i doszukać się nie mogę. Proszę o pomoc.

Rafal

Witam,

ja troszę z innej beczki. Na poczatku w korytarzu posiadałem łącznie 3 włączniki – 2 schodowe oraz 1 krzyżowy. Ze względu że wg mnie było ich za dużo zrezygnowałem z jednego schodowego (odpowiednio podłączyłem kabelki żeby pozostałe włączniki działały prawidłowo) i wszystko jest w porządku, ale ostanio kupiłem włącznik wi-fi jak poniżej:

https://www.banggood.com/SONOFF-AC90-To-250V-400W-Touch-Wifi-Switch-Module-Luxury-Glass-Panel-Wireless-Timing-Switch-p-1139688.html?rmmds=search

i z tego co wiem nie można go używć jako typowego połączenia dla włączników schodowo-krzyżowych. Ale jest jedno rozwiązanie aby te włączniki działały – jeden podłączamy jako włączynik “zwykły”, natomiast drugi tylko do fazy oraz N i programujemy go za pomocą aplikacji, aby odpowiednio reagował na zachowanie pierwszego włącznika. Teraz moje pytanie jak przerobić włącznik krzyżowy na zwykły ?

Monika

Super pomocne porady! Nawet nic niepotrafiącą kobieta podlaczyla włączniki schodowe☺ Dzieki wielkie!

Robert

Witam, a jak podłączyć automat schodowy czasowy z czujnikiem ruchu CR-1 180 stopni czarny CR-CR1000-10 GTV 8184? Automat schodowy starego typu. Czy można go bezpośrednio podłączyć do tego automatu?

Mariusz

Witam. Elektryk wykonał schodowke ale zamontowal zła puszkę wymieniłem ją zrobilem zdjęcie i poprzecinalem przewody i nie potrafię teraz tego poskladac w puszce jest przewód zasilajacy przewod z lampy i przewod na kolejny wlacznik i z tamtego wlacznika jest jakos zabrane zasilanie dalej jak to ugryźć?

Mariusz

Tak zapoznałem się i to nie odpowodpowiedź na mój problem. W jednej puszczę mam zasilanie lampę i przewody do drugiego wlacznika z tego drugiego wlacznika był o wzięte zasilanie dalej według mnie coś jest nie tak
Schodowke potrafię zrobić tylko jak zasilenie wziąść z tego drugiego wlacznika?

Ilona

Dzień dobry
Posiadam dwa włączniki schodowe na dwie lampy. Wszystko działało bez zarzutu dopóki nie postanowiłam zmienić jednej z lamp. Nowa lampa jest całkowicie sprawna (działa podłączona w innym pomieszczeniu) jednak po podłączeniu w docelowym miejscu żarówki zaczynają migać i wybija bezpieczniki (co dziwne nie ma prądu w kontaktach, pozostałe lampy wciąż świecą). Co może być przyczyną? Czy w przypadku dwóch lamp na przełącznikach schodowych muszą być jednakowe żarówki? Poprzednio obie lampy miały żarówki halogenowe. Obecnie jedną z nich chciałabym wymienić na żarówki ledowe. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Dawid

cześć.
dlaczego nie ma nic o włacznikach krzyrzowych

Dariusz

Witam.
Mam taką sytuację obecnie na klatce schodowej jest lampa na piętrze z wyłącznikiem i podpiętym tam zasilaniem muszę doprowadzić na parter drugą lampę i spiąć to wyłącznikiem schodowym. będę wdzięczny za schemat

slayer74

Jeśli klasyczne wykonanie to nie obędzie się bez kucia bruzd lub położenia w listwie przewodów typu linka. Od lampy do lampy jeden przewód. Od włącznika do włącznika drugi przewód np. 3*1.5 mm. Wymiana wyłączników ze zwykłych na schodowe.
Schemat połączenia wyłączników “obróć przeciwnie do wskazówek zegara o 90 stopni aby był w pionie”
https://elektrykadlakazdego.pl/wylacznik-schodowy-uzupelnienie/#comment-796
wyłacznik z lewej nowy wyłącznik na parterze, z prawej wyłacznik na piętrze

Radek pewnie rozrysuje ci ładnie schemat tak jak to robi w swoich artykułach.
Bardziej zaawansowane rozwiązania np. jak w tym linku
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3108653.html

Leszek

Witam,

Jeżeli potrzebujemy 5 wyłączników to jak wygląda schemat?

slayer74

Należy zastosować 2 wyłączniki schodowe “na końcach” i trzy krzyżowe “w środku” obwodu.
W linku schemat do 4 wyłączników należy dodać do niego jeszcze jeden wyłącznik krzyżowy.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455234.html#2321181
http://www.elektroinstalacje.info/articles.php?article_id=1
Szukaj też w google schemat montażowy wyłącznik krzyżowy

Bartosz K

Dzień dobry! Wielkie dzięki za tę instrukcję!:) nigdy wcześniej nie robiłem nic związanego tego typu instalacjami (oprócz baterii r12? i małej żaróweczki + włącznik, taki dynks jak w samolotach:). Szybko się uczę i jestem w miarę kumaty ale to dzięki doskonałemu opisowi, rysunkom i wytłumaczeniu udało mi się podłączyć w moim mikro pokoju włącznik schodowy – na dole pod antresolą i na górze. DZIĘKUJĘ!
Mam dwie lampy – jedna podciągnięta na górę, druga opuszczona poniżej antresoli – obie włączają się i wyłączają razem. Nie podjąłem się montaży podwójnego włącznika schodowego, żeby można było odseparować obie lampy (żarówki). Tzn żeby na górze się świeciła, a na dole nie lub odwrotnie, a później można było wyłączyć jedną z drugiego miejsca… nie wiem czy to możliwe przy jednym nawet podwójnym włączniku. Zamiast tego zastanawiam się czy po prostu nie zamontować dodatkowych włączników (na sznureczek:) żeby można było po włączeniu na dole obu lamp, wyłączyć jedną tymże włącznikiem (np. na górze, żeby partnerka mogła spać:). Następnie wejść na górę i wyłączyć górnym schodowym lampę na dole:) Oczywiście jeżeli nie włączymy z powrotem sznureczkiem lamy górnej, to pozostanie ona ciągle wyłączona… no ale cóż. I tak takie rozwiązanie mnie satysfakcjonuje – i jestem je w stanie wykonać (chyba:).
Trochę chaotycznie opisałem sprawę ale najważniejsze jest, że jestem bardzo wdzięczny za pomoc! Pozdrawiam!
Bartosz K.

krzysztof

Wydaje mi się że w tym układzie ( chodzi mi o rysunek sypialni) powinno się zastosować komplet podwójnych łączników ,krzyżowy podwójny i schodowe podwójne będzie wtedy można sterować dwoma obwodami z każdego miejsca gdzie zamontujemy wyłączniki.

Jaco

To jest to! Dziękuję! 🙂

slayer74

Wyłącznik krzyżowy podwójny plus dwa schodowe – zapalanie dwóch obwodów świateł z trzech miejsc
http://obrazki.elektroda.net/9_1282509335.jpg

Układ dwóch podwójnych wyłączników schodowych
http://obrazki.elektroda.pl/3118056600_1297595173.jpg

Podwójny wyłącznik schodowy i dwa pojedyncze wyłączniki schodowe
http://obrazki.elektroda.pl/1161896300_1470489957.jpg

Podwójny wyłącznik krzyżowy oraz podwójny wyłącznik schodowy
http://obrazki.elektroda.pl/8853111500_1470490399.jpg

slayer74

Przykład zastosowania podwójnych wyłączników schodowych i wyłącznika krzyżowego
Sypialnia – dwa podwójne schodowe i jeden wyłącznik krzyżowy – dwa obwody – żyrandol i dwa kinkiety nad łóżkiem.
[znalezione na elektoda.pl]
http://obrazki.elektroda.pl/2566430100_1477651776.jpg
#Radek jakby w tym wypadku wyglądał schemat montażowy?

KKK

to chyba nie będzie działać? ;] Wydaje mi się, że potrzebny jest wyłącznik krzyżowy podwójny, by obsłużyć dwa obwody, dodatkowo, musi być on pomiędzy podwójnymi wyłącznikami schodowymi, patrząc od strony zasilania.

slayer74

1. Mi się wydaje że chodziło tutaj o to aby wyłącznik krzyżowy obsługiwał tylko główne światło na suficie. Więc chyba pojedynczy krzyżowy wystarczy. Ale wersja z podwójnym też możliwa wtedy możemy obsługiwać nim dwa obwody czyli również kinkiety nad łożkami.
2. Też tak dedukowałem, że krzyżowy połączany w środku miedzy schodowymi. Przewód 4*1.5m do jednego z wyłączników schodowych jako do puszki łączeniowej a potem wyjść na drugi schodowy ale czy zmieści się tyle tych przewodów nawet jak na głęboką puszkę chyba że użyć takiej z dodatkowym miejscem jak Radek pokazał w artykule o puszkach. Jak policzyłem będą trzy przewody trzyżyłowe i jeden czterożyłowy oraz mostki na wyłącznik schodowy. Choć jak sprawdziłem w artykule Radka o wyłączniku schodowym on tam zastosował w przypadku schodowego 4 przewody 3* i się wszytko zmieściło. Ale w tej puszcze wtedy można połączyć tak aby montażowo wyglądało to tak że wyłącznik krzyżowy jest pośrodku a przewód od niego może być położony jak na rysunku a nie np. przez środek sufitu. Metoda łączenia za pomocą puszek podsufitowych nie wchodzi chyba w dzisiejszych czasach w rachubę wtedy rzeczywiście przewód od wył. krzyżowego musiałby być po środku i odejście z puszki na schodowe.

SLAYER74

#Radek pytanie odnośnie drugiego rysunku “zawijasa”? Zmieści się to wszystko w puszcze głębokiej wykonane czterema przewodami 1.5 mm kw. Z tego co oglądałem w temacie o schodowym to chyba tak.
comment image

Dorota

A jak wyglądałby schemat gdyby w pierwszej puszcze był podwójny schodowy do włączania lampy głównej oraz dodatkowego oświetlenia żeby nie odpalać lampy u góry a następnie dwa pojedyncze łączniki krzyżowe i dwa pojedyncze schodowe żeby tylko ten pierwszy był łącznikiem podwójnym? Lampy zapalane w 3 miejsc.

Maciej

No to razem pięć puszek wychodzi, o ile dobrze policzyłem. I między nimi od sześciu przewodów, przez cztery, do trzech. I schemat odpowiedni, między podwójnymi schodowymi czy krzyżowymi trzeba dać przewód sześciożyłowy, wejście do nich trójżyłowy, wyjście na punkty świetlne czterożyłowy, między pojedynczymi schodowymi odpowiednio przewód czterożyłowy, dojście zasilania trójżyłowy, wyjście na punkty czterożyłowy, reszta to tylko doprowadzić zasilanie, wystarczy trójżyłowy i odejście na punkty świetlne, trzeba by dać przewód czterożyłowy. I już. Albo inaczej – jeśli się mylę, albo całkiem inaczej, jeśli się bardzo mylę.

slayer74

Schemat podobny do tych w artykule ale dotyczy sytuacji gdy puszka z zasilaniem jest osobno pod sufitem a w puszce istniejącego wyłącznika pojedynczego który ma być schodowym są tylko dwa przewody
http://obrazki.elektroda.pl/9925273100_1392993181.jpg

ps. Sorki za ten niebeski kolor przewodów fazowych

KKK

A znasz jeszcze jedną metodę podłączenia instalacji schodowej, która mimo że działa jest całkowicie błędna, niezgodna ze sztuką i niebezpieczna? ;]

KKK

Co powiesz na takie podłączenie – w jednym włączniku na stały styk podłączamy brązowy od żarówki, na pozostałe dwa przewód fazowy i neutralny.
W drugim włączniku na stały styk podłączamy neutralny od żarówki, na pozostałe tak samo jak w pierwszym – fazowy i neutralny. Faza w obu włącznikach powinna być ta sama.
To raczej w ramach ciekawostki ;] Będzie działać? ;]

slayer74

Jak to mówi trudna młodzież udająca cwaniaków: Pozdro dla kumatych 😉
Będzie działać ale takie rozwiązanie jest niebezpieczne ponieważ mamy cały czas fazę na żarówce w przypadku wyłączania światła np. górnym wyłącznikiem na moim schemacie a np. chcemy wymienić pękniętą żarówkę. Schemat montażowy też trudno mi sobie wyobrazić.
http://obrazki.elektroda.pl/9838946400_1469576040.png

Inny schemat połączenia wyłączników schodowych:
http://obrazki.elektroda.net/61_1215988566.jpg

Motto: “W starych budynkach diabeł prądem steruje… i tylko on wie jak to jest podłączone”.
Spotykałem się z pojedynczym wyłącznikiem w którym światło gasiło się przerywając N i tak było w całym domku klocku z początku lat 70-tych. Albo w kamienicy poniemieckiej zamiast automatu schodowego na klatce na parterze i II piętrze wyłącznik schodowy a na I pietrze wyłącznik krzyżowy starego typu ceramiczny przekręcany i jak się zużył ze starości nikt z elektryków z ADM i z sąsiedztwa nie chciał się podjąć naprawy. Schodowe już były wymienione na nowe zapalanie klapką

slayer74

#KKK – fachowa nazwa takiego podłączenia wyłączników schodowych to układ brandenburski
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1685823.html

http://obrazki.elektroda.net/91_1275683300.jpg

KKK

dzięki 🙂 człowiek całe życie się uczy 😉

slayer74

Nie żebym wszystko wiedział:) trafione przypadkiem jak przeglądałem dział instalacje oświetlenie na elektroda.pl

Arek

Wszystko fajnie wytłumaczone ale mam wątpliwość w przypadku 3 żarówek, np. jedna na pierwszym piętrze przy puszce nr1, druga żarówka na półpiętrze i trzecia żarówka na parterze obok puszki nr 2, jak włączyć w układ te żarówki żeby świeciły i gasły razem?
Pozdrawiam
Arek.

Arek

Cześć Radku, mam zamiar przerobić istniejącą instalację , mogę na tym etapie dołożyć przewodów, wszystkie połączenia są wykonane przewodem 3 żyłowym, Chcę dołożyć 3 lampę na na półpiętrze która będzie świeciła i gasła równocześnie z pozostałymi. Gdzie na twoim schemacie wpiąć 2 i 3 lampę?

Arek.

Dzięki za pomoc. Rozumiem już zasadę i zrobię tak: 1 i 2 lampa będą zasilana z S1, 3 lampa jest w pobliżu puszki S2 i wykorzystam ją do przeciągnięcia zasilana . Doprowadzę z puszki S1 ze styku 1 jedna żyłę przez puszkę S2 ( bez połączeń) do lampy nr.3. Myślę że będzie ok. Pozdrawiam.

Dariusz

znalazłem odpowiedź na mój komentarz. Szukajcie a znajdziecie 🙂 Dzięki

artur

hej chce zrobic oswietlenie schodowe z 2 zaruwkami pomoze ktos jakis schemat schodowy dwa wyloczniki dwie zaruwki

Duncan

Panie Radku, wybaczy Pan ale muszę się zapytać.
Jestem tępawy jak widać i nie mogę załapać pewnych rzeczy.
Napisał Pan tak:

Wyłączniki schodowe łączymy przy użyciu przewodu 3-żyłowego w sposób pokazany na schemacie. Zauważ, że w tym wypadku na wszystkich przewodach prowadzących do wyłącznika S2 może pojawić się potencjał elektryczny (lub jest podawany stale). Zatem są to przewody fazowe i dlatego są oznaczone kolorami przeznaczonymi dla tego typu przewodów (brązowy, czarny, szary).

Co znaczy że potencjał elektryczny pojawi się na wszystkich przewodach
które prowadzą do S2?
Pojawi się tylko wtedy kiedy przełącznik puści napięcie np: z S2 zacisku 2
do S1 zacisku 2, lub z 3 do 3.
Wiec jak ma się pojawić w przypadku kiedy napięcie, np: idzie z 2 do 2, zaś
przewodzik szary, ten od 3 do 3 jest w żaden sposób nie podłączony.
Czego nie zrozumiałem?

marek

Super, jasno i na temat

Mariusz

Właśnie poszukiwałem tego schematu, bardzo fajny wpis i w ogóle jestem zaskoczony treścią bloga, wszedłem na chwilę i spędziłem przy nim dłuższą chwilę 🙂 Piszesz w taki sposób, że nawet dla laika jest to interesujące 🙂

87
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x