Jak zaświecić lampę z dwóch różnych miejsc? – Wyłącznik schodowy

Jest godzina 1 w nocy. Przed Tobą schody na piętro. Ciemno jak w… lesie. Drżącą ręką sięgasz do wyłącznika światła. Świetlówka leniwie migocze, by po kilku chwilach wieczności obudzić się do życia. Odetchnąłeś z ulgą i stopień po stopniu pniesz się do góry. Gdy dotarłeś na piętro powoli zaczynasz zdawać sobie sprawę z jednej b a r d z o ważnej rzeczy. Oblewa Cię zimny pot, gdy dociera do Ciebie, że światło można zgasić jedynie wyłącznikiem znajdującym się na dole…

Spokojnie, rzeczywistość nie jest taka straszna. Żeby mieć możliwość załączania/wyłączania światła w dwóch różnych miejscach, wystarczy zaopatrzyć się w wyłącznik schodowy. A w zasadzie w dwa wyłączniki 🙂 .
Nie jest to jedyne rozwiązanie, ale zdecydowanie najbardziej popularne. I o nim właśnie będzie mowa w poniższym wpisie. W szczegółach, poruszę następujące zagadnienia:

 • Sposób działania wyłączników schodowych
 • Sposób podpięcia wyłączników schodowych
 • Praktyczny przykład: omówienie i realizacja

Odpowiem też na pytanie, czy za pomocą wyłączników schodowych można zrealizować układ załączania/wyłączania lampy z trzech lub więcej lokalizacji.

Geneza

Okej, a więc mamy wyłączniki schodowe, dzięki którym zapalimy tą samą lampę z dwóch różnych miejsc. Nie musi to być wcale oświetlenie schodów pomiędzy piętrami. Może to być dowolne pomieszczenie w którym zasadne jest załączenie lampy w dwóch miejscach przykładowo:

 • większy przedpokój lub korytarz
 • pokój przechodni
 • światło główne w sypialni (załączane przy wejściu i przy łóżku)

Mało tego, wyłączniki schodowe można wykorzystać do załączania/wyłączania jakiegokolwiek urządzenia z dwóch lokalizacji, pytanie tylko czy będzie to miało sens. Ale tutaj już kwestia pomysłu i wyobraźni.

Przyjrzyjmy się teraz w jaki sposób działają wyłączniki schodowe.

SchodowyBasic

Uproszczony schemacik (animacja) wygląda tak.

 1. Przewodem fazowym (L) dostarczamy potencjał elektryczny.
 2. Wyłączniki są połączone dwoma przewodami brązowym i szarym (przynajmniej na schemacie).
 3. Żarówka zapala się, gdy obwód elektryczny nie jest przerwany, gdy potencjał elektryczny z przewodu L, dociera do lampy.
 4. Rzecz w tym, że obwód możemy przerwać niezależnie, zarówno przy pomocy wyłącznika schodowego S1, jak i wyłącznika schodowego S2.
 5. Przy pomocy wyłącznika schodowego nie przerywamy bezwzględnie obwodu. Wybieramy jedynie, którym przewodem do drugiego wyłącznika zostanie podany potencjał elektryczny.

Rzeczywistość

Wyłącznik schodowy posiada zatem o jeden zacisk więcej w porównaniu do wyłącznika pojedynczego. W sumie całe 3 zaciski. Ale po kolei. Zacznijmy od schematu.

SchodowyReal

Na powyższym rysunku widzisz w zasadzie to samo co na poprzednim – ideowym – tylko ten schemat ma trochę więcej wspólnego z rzeczywistością. A więc co tu się dzieje:

DSC_0029
 1. Zaczynamy od przewodu zasilającego, który jest podpięty do wyłącznika schodowego S1.
 2. Przewody neutralne (N) i ochronne (PE) łączymy poza wyłącznikami za pomocą złączek elektrycznych. Przewód ochronny podpinamy do obudowy lampy (lub zacisku PE w lampie), a przewód neutralny do zacisku N.
 3. Zasilający przewód fazowy (L) podpinamy do zacisku nr 1 wyłącznika S1. Po tej operacji i podaniu napięcia, potencjał elektryczny będzie podawany albo na zacisk nr 2 albo na zacisk nr 3 wyłącznika S1.
 4. Do wyłącznika S2 będzie zatem docierał potencjał elektryczny na zacisk nr 2 lub nr 3.
 5. Jeśli wyłącznik S1 i S2 będą w identycznych pozycjach to na zacisku nr 1 wyłącznika S2 pojawi się potencjał elektryczny i żarówka się zaświeci.

Proste? Jeśli jeszcze tego nie czujesz, zrób sobie 5 minut przerwy i jeszcze raz zerknij na powyższą animację.
Do zaświecenia żarówki kluczowe jest, żeby obwód nie był przerwany począwszy od przewodu fazowego zasilającego (L), a na lampie skończywszy.

Realizacja

W poniższym przykładzie nie uświadczysz, ani podpięcia żarówki, ani sposobu montażu wyłącznika w puszce podtynkowej. Obie kwestie znajdziesz we wspomnianym już artykule o wyłączniku pojedynczym.

Tutaj skupię się przede wszystkim na objaśnieniu podpięcia wyłączników schodowych:

 • do zasilania
 • pomiędzy sobą
 • do lampy

Żeby nie było zbyt łatwo schemat z przykładu jest nieco bardziej rozbudowany (oczywiście wyjaśnimy sobie dlaczego 🙂 ).

SchodowyOnSite_Schemat

Zmieniły się w zasadzie trzy rzeczy:

 1. Do puszki wyłącznika S1, doprowadzone są oprócz przewodu zasilającego i przewodu prowadzącego do wyłącznika S2, jeszcze dwa przewody, które służą do zasilania innych wyłączników oświetlenia.  .
 2. Coś z tym fantem trzeba zrobić. Zatem wszystkie przewody neutralne i wszystkie przewody ochronne wpinamy do dwóch osobnych złączek.
  Ponieważ zacisk nr 1 wyłącznika schodowego S1 ma tylko dwa zaciski, konieczne jest zastosowanie dodatkowej złączki elektrycznej do której będą wpięte:

  • Zasilający przewód fazowy L
  • Przewody fazowe prowadzące do innych wyłączników
  • Zasilanie wyłącznika S1

  Dzięki tej operacji potencjał elektryczny będzie doprowadzony non-stop do ww. elementów.

 3. Pomiędzy puszką wyłącznika S2, a lampą poprowadzony jest czwarty przewód (czarny). Może się przyda w przyszłości, ale w tej konfiguracji nie jest używany, i nie jest do niczego podpięty.

Oczywiście w Twoim rozwiązaniu wcale nie musisz mieć dodatkowych przewodów zasilających inne wyłączniki. Zmienia to jedynie tyle, że będziesz mieć do podpięcia mniej przewodów do złączki elektrycznej.

Instalacja krok po kroku

Wyłącznik S1

SchodowyOnSite_Schemat_S1

WylEskaJakąkolwiek instalację rozpoczynamy zawsze od wyłączenia napięcia w obwodzie przy którym będziemy majstrować.
DSC_0039aWidok przewodów wychodzących z puszki. Nas najbardziej interesuje przewód zasilający oraz przewód, który jest poprowadzony do wyłącznika S2.

Tym niemniej, zgodnie ze schematem połączymy już wszystkie przewody, żeby nie trzeba było tego wyłącznika rozkręcać w późniejszym terminie.

DSC_0022_pojPrzed przystąpieniem do działania, przy użyciu próbnika napięcia upewniamy się, że na przewodach zasilających, a najlepiej na wszystkich przewodach wychodzących z puszki nie ma potencjału elektrycznego.
DSC_0040Okej zabieramy się do roboty. Najpierw do jednej złączki wpinam wszystkie przewody neutralne, a do drugiej złączki, wszystkie przewody ochronne.

Podczas tej operacji wspomagam się kombinerkami.

DSC_0041Gdy już wszystkie przewody neutralne i ochronne są połączone, zwijam je i wkładam do puszki elektrycznej.

Pozostało mi 5 przewodów fazowych:

 • Zasilający – 1 szt.
 • Do zasilania innych wyłączników – 2 szt.
 • Do wyłącznika schodowego S2 – 2 szt.
DSC_0044Przewód zasilający i dwa przewody zasilania do innych wyłączników spinam razem w złączce elektrycznej. Do tej złączki podpinam również krótki, kilkucentymetrowy przewód, który będzie podpięty do zacisku nr 1 wyłącznika S1.
DSC_0047Krótki przewód zasilający fazowy (tutaj dolna część obrazka) podpinam po jednej stronie, a przewody prowadzące do wyłącznika S2 po drugiej (górnej) stronie wyłącznika.

Po podaniu napięcia, potencjał elektryczny znajdujący się w przewodzie zasilającym będzie przekazywany albo do brązowego, albo do czarnego przewodu, w zależności od pozycji wyłącznika.

DSC_0049 Ostatni etap to montaż i wyrównanie wyłącznika.
DSC_0053 Zakładamy ramkę…
DSC_0054…i klawisz.

Dla przypomnienia, o instalacji elementów podtynkowych szerzej rozpisuję się w artykule o wymianie gniazdka elektrycznego i w artykule o wyłączniku pojedynczym.

Jeśli nie jesteś biegły w podpinaniu wyłączników, ostateczny montaż możesz sobie zostawić po wykonaniu testów działania wyłącznika.

Wyłącznik S2

SchodowyOnSite_Schemat_S2

DSC_0021Okej jesteśmy w drugiej lokalizacji. Mamy tutaj dwa przewody, każdy posiada 4 żyły:

 • przewód poprowadzony od wyłącznika S1 (dolny)
 • przewód który prowadzi do lampy (górny)

Ze względu na brak izolacji w kolorze niebieskim w przewodzie, żyła w kolorze szarym jest owinięta taśmą izolacyjną niebieską w celu zasygnalizowania, że pełni ona rolę przewodu neutralnego.

DSC_0022Podobnie jak przy wyłączniku S1, łączymy ze sobą przewody ochronne przy użyciu jednej złączki i przewody neutralne przy użyciu drugiej złączki.
DSC_0025Pozostały nam 4 przewody fazowe. Z czego żyła koloru czarnego prowadząca do lampy, zgodnie ze schematem, nie będzie używana.
DSC_0030Podpinamy przewody. Od górnej strony wpinamy przewody poprowadzone od wyłącznika S1. A od dolnej przewód fazowy, który jest poprowadzony do lampy / żarówki.

Jak wspomniałem wcześniej, w zależności od pozycji klawisza wyłącznika S1, potencjał elektryczny będzie się znajdował albo na przewodzie brązowym (górnym) albo na przewodzie czarnym.

W zależności od pozycji klawisza wyłącznika S2, przewód prowadzący do lampy (dolny brązowy) będzie połączony z jednym z górnych przewodów.

DSC_0031 Ok teraz wystarczy przystąpić do montażu… (po lewej stronie znajduje się jeszcze jeden wyłącznik ale na niego nie zwracamy uwagi, służy do czegoś innego)
DSC_0035 … założyć ramkę i klawisze.

A w ramach podsumowania montażu, po załączeniu wyłącznika nadmiarowo-prądowego, krótki film z testów działania wyłącznika.

Więcej klawiszy!

Czy jest możliwość podpięcia większej ilości wyłączników schodowych do sterowania oświetleniem jednej lampy?
Domyślasz się? Wiesz? 🙂

Przy użyciu samych wyłączników schodowych nie da się zrealizować sterowania lampą więcej niż z dwóch lokalizacji.
Do większej liczby lokalizacji trzeba zaopatrzyć się w wyłączniki krzyżowe, które umieszczamy pomiędzy wyłącznikami schodowymi. Warto to przetestować np. w osobnym artykule 🙂 .
Natomiast w tej chwili, żeby nie pozostawić Was z niczym, umieściłem poniżej małą animację.

SchodowyKrzyzowy

Przystąp do działania

Chcesz wykonać całą instalację gniazd i oświetlenia w swoim domu?
Możesz to zrobić krok po kroku za pomocą kursów online mojego autorstwa.
Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam!

Podsumowanie

Podsumowując, wyłącznik schodowy to niedrogi i prosty sposób wykonania sterowania oświetleniem z dwóch różnych miejsc. Wymaga on jednak wcześniejszego zaplanowania i położenia dodatkowych przewodów pomiędzy wyłącznikami na etapie remontu / budowy. W późniejszym etapie operacja ta może być uciążliwa.

Alternatywę do wyłączników schodowych stanowią tzw. przekaźniki bistabilne. Jest to zupełnie inna historia o której na pewno kiedyś opowiem.

W artykule przedstawiłem podłączenie wyłączników schodowych w najbardziej zalecany sposób, a we wpisie uzupełniającym (link poniżej) dołączam jeszcze jeden schemat. Pomysłów i rozwiązań połączenia wyłączników schodowych jest jednak kilka (mniej zalecanych, ale spotykanych). O nich wszystkich i generalnie o wszelkich rodzajach dostępnego osprzętu elektroinstalacyjnego pastwię się w kursie “Osprzęt i Okablowanie”.

Jeśli zauważyłeś (zauważyłaś) jakieś błędy, coś niejasno napisałem, zapraszam do kontaktu.
Do dyspozycji masz komentarze, e-mail, fanpejdż i… to chyba wszystko 🙂 .

Dobrego dnia życzę Drogi Czytelniku!

PS. Opublikowałem uzupełnienie artykułu o wyłączniku schodowym o tutaj.

Spodobał Ci się artykuł? To świetnie 🙂

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o kolejnych wpisach i ciekawostkach ze świata elektryki.


print


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

30 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek

Dzień dobry! Dziękuję za ten Pana posty, bardzo pomocne.
Udało mi się w dwóch podłączeniach. Ale trzecim przypadku nie potrafię. Stary dom, stara instalacja, z puszki trzy przewody, próbnik pokazuje “jakby” dwie fazy i zero. To samo na górze.
Jak to podłączyć?
 

Inny

Witam. Wszystko ładnie ale istnieje drugi równoważny sposób podłączania dwóch przełączników schodowych, w którym do każdego z nich doprowadzone są przewody fazy i oświetlenia. Sam nie wymyśliłem ale taki układ napotkałem i dobrą godzinę mi zeszło żeby zrozumieć że tak też można. I także z podświetleniem przełączników.

Hubert

Rewelacyjnie wyjaśniony temat, nic dodać nic ująć. Oby tak dalej !

ania

Czy wyłącznik schodowy zawsze ma symbol schodów na przycisku? Chciałabym takie mieć w salonie aby móc zaświecać światło z dwóch miejsc. Jak przeglądałam w sklepie to te schodowe zawsze mają ten symbol.

Łukasz

Można kupić łączniki z jakiegoś systemu modularnego, gdzie osobno dobierasz sobie rodzaj mechanizmu, osobno jest ramka i osobno sam klawisz. Wtedy możesz mieć nawet klawisz z dzwonkiem albo roletą. 🙂

slayer74

#Radek – może warto dodać do nazwy tematu Wyłącznik schodowy np. “Wyłącznik schodowy czyli jak zaświecić lampę z dwóch różnych miejsc? cz.1” , Często wracam do tego tematu jak tłumaczę znajomym np. fachowcom od wykończeniówki jak podłączyć wyłączniki schodowe a obecny tytuł jest dla mnie “mało czytelny”.

Łukasz

Strach takich fachowców wpuścić do mieszkania. W sprawie prądu pokażesz im co i jak i zrobią może dobrze. W innej sprawie powiedzą, że dadzą radę i skończy się np. zalaniem sąsiada, bo zapomniało im się zaizolować podkład pod płytki albo będziesz marnował tony wody, bo rurkę od ciepłej zamurowali bez izolacji w ścianie zewnętrznej.

Mateusz

Odrazu mówie jestem początkującym: czym różni się wyłącznik pojedynczy od wyłącznika schodowego, a dokładniej mówiąc czy można w powyższej operacji posłużyć sie zwykłymi pojedynczymi wyłącznikami czy trzeba zaopatrzyć się w wyłączniki schodowe?

slayer74

Musisz posłużyć się dwoma wyłącznikami schodowymi! Wyłącznik schodowy można użyć jako pojedynczy ale odwrotna kombinacja nie jest możliwa. Wyłącznik pojedynczy ma jeden styk, który włączamy i wyłączamy naciskając klawisz. Wyłącznik schodowy przełącza napięcie podłączone na wejściu na jeden lub drugi styk na wyjściu. Jeśli przewód jest podpięty tylko do jednego ze styków na wyjściu wyłącznik schodowy działa wtedy jako pojedynczy. Niektóre firmy sprzedają swoje wyłączniki schodowe też jako pojedyncze.

Maciej

Po prostu zwykły włącznik, nieważne czy jednoklawiszowy, dwu czy dziesięcio, rozwiera lub zwiera dany obwód, czyli jest “zwierno-rozwierny” a przełącznik “schodowy” przełącza podłączony doń obwód na jedno z dwóch swoich wyjść, a nie go rozwiera, czyli jest de facto, rzeczywistym “przełącznikiem”, bo przełącza, a “normalny” włącznik jest właśnie włącznikiem, a nie przełącznikiem, bo łączy lub rozwiera a nie przełącza dwa obwody.

Tomasz

Wyłącznik pojedyńczy jest oznaczony jako 210, a wyłącznik schodowy jako 220. Jak się mylę, to mnie poprawcie.

slayer74

Schemat “bardziej” montażowy dla wyłącznika krzyżowego i dwóch schodowych. Radek! Trzymam za słowo jesli chodzi o artykuł o wyłącznikach schodowych
http://obrazki.elektroda.pl/5913930400_1470003253.jpg

slayer74

Radek! Do edycji – Ostatnie zdanie miało brzmieć: Trzymam za słowo jesli chodzi o artykuł o wyłącznikach krzyżowych i to nawet przydał by się schemat montażowy z dwoma wyłącznikami krzyżowymi

slayer74

Drugi wyłącznik krzyżowy i następne jest podłączony na tej samej zasadzie co pierwszy na moim schemacie powyzej

Bartosz

Dokładnie Pełen szacunek za tak dokładne opisanie każdej czynności i przygotowanie materiału:) Śledze strone od początku i jestem pelen podziwu:) Osobiscie czekam na wytłumaczenie obwodu trójfazowego. Mam nadzieje ze w niedługim czasie się doczekam;)

Filip

No to jeszcze artykuł a automatach schodowych by się przydał. Tych na szynę DIN też. Pełen szacunek za włożoną pracę w ten artykuł.

Błażej

Jestem zachwycony całym blogiem . Wspaniale wytłumaczone , bardzo ciekawe informację , ale co najważniejsze to kawał dobrej roboty 😀 Gratuluje i zazdroszczę wiedzy .

krzysztof

można było by tez dac zagadnenie wyl.bistabinego bo to przeciesz ten sam temat

krzysztof

Wszystkiego najlepszego.

Tomasz

Witam
Jak zwykle świetnie opracowane zagadnienie! Gratuluję bloga!
Może przydałby się schemat w wariancie z zasilaniem przychodzącym do puszki S2? Tak dla zobrazowania wszystkich możliwości.

Pozdrawiam

Adam

Czy mógłbyś dodać lub przęsła schemat rzeczywisty połączenia światła z wyłącznikiem krzyżowym. Będę ogromnie wdzięczny. Mam taki u siebie na budowie a nie potrafię tego rozgrść że zwykłych schematów. Pozdrawiam Adam

adam

Z góry dzięki za zainteresowanie moim problemem, na podany adres wysłałem ala schemat rozprowadzenia przewodów. Jestem na etapie stanu surowego przed tynkami, więc kable mogę jeszcze poprzekładać lub wymienić tak by było to łatwiej połączyć. Co do wyłącznika to Simon Basic.
Pozdrawiam

30
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x