W poziomie i pod kątem

Tak to już jest, że gdy mowa o czterech ścianach, w głowie rodzi nam się obraz sześcianu. Ściany prostopadłe do podłogi, sufit prostopadły do ścian. To samo dotyczy wyposażenia, mebli, a także naszych ukochanych wyłączników światła, gniazd czy innego osprzętu instalacyjnego.
Co sprytniejsi architekci, producenci mebli, stolarze, wykończeniowcy eksperymentują z sukcesem z kątami i krzywiznami, ale nie da się ukryć, że ludzie mają pewną słabość do kąta prostego. Niektórzy mniej, inni nieco bardziej jakby kątomierz mieli w oku.

Elektroinstalator, czy to profesjonalista czy amator powinien mieć przyrządy, aby tym naturalnym oczekiwaniom sprostać. Bądź co bądź, na instalatora, który krzywo zainstalował wyłączniki znajdziesz wiele określeń, ale na pewno nie powiesz o nim, że ma wizję i niepowtarzalny styl.

W tym artykule zaprezentuję kilka przyrządów znajdujących się na moim wyposażeniu:

 1. Mikro poziomica (8cm)
 2. Mała poziomica (23cm)
 3. Średnia poziomica (80cm)
 4. Niwelator laserowy

Opowiem też, co warto byłoby mieć, aby usprawnić wykonywanie instalacji elektrycznych.

Ruszamy?

Ten wpis jest częścią cyklu "Skrzynka elektroinstalatora" w skład którego wchodzą artykuły:

 1. Zaciskamy! (tulejki, eRJotki, konkektory)
 2. Długości i odległości – miary w akcji
 3. Obcinamy, przycinamy, przytrzymujemy
 4. Wkrętaki śrubokręty
 5. Noże i nożyki
 6. Zaznaczamy, oznaczymy, rysujemy
 7. Próbniki i mierniki
 8. W poziomie i pod kątem (prostym)
 9. BHP w praktyce
 10. Przylutujmy coś razem
 11. Podtynkowo zawsze zdrowo
 12. Szlifierka kątowa vs bruzdownica
 13. Bez wkrętarki ani rusz
 14. Wiercimy, uderzamy, rozwalamy.
 15. Narzędzia różne cz.1
 16. Narzędzia różne cz.2
 17. Narzędzia różne cz.3
 18. Akcesoria cz.1 - Wspomagacze pracy
 19. Akcesoria cz.2 - Organizer
 20. Akcesoria cz. 3 – wkręty, śruby, kołki

1. Mikro poziomica (8cm) – sznurkowa

Zaczynamy od najmniejszej. W zasadzie nie wiem jak ona się u mnie znalazła. Nie jest zbyt poręczna, ale przydaje się wszędzie tam, gdzie jest bardzo mało miejsca. Rzadko spotykana sytuacja, ale jednak jak już wystąpi to spełni swoje zadanie.

W zasadzie, biorąc pod uwagę haczyki po obu jej stronach, jej głównym przeznaczeniem jest zawieszenie na sznurku traserskim. Mówiąc, szczerze nie korzystam, ale jak wpiszesz u wujka gugla ‘poziomica sznurkowa’ to szybko znajdziesz kilka fotek z jej przykładowym zastosowaniem.

2. Mała poziomica (23cm)

Tę poziomicę używam najczęściej. Stanowi ona dobry kompromis pomiędzy swobodą operowania, a długością, która też jest istotna, gdy jest szansa, że ta sama obudowa czy gniazda w szeregu na jednym końcu są zainstalowane równolegle, a na drugim końcu niekoniecznie.

Jeśli jakiś element wypukły lub wygięcie się zdarzy, będziesz to widział na poziomicy, która albo będzie się kołysać na powierzchni, albo w środkowej części pomiędzy poziomicą, a sprawdzaną powierzchnią będzie prześwit.

Jak większość poziomic, tak i ta posiada 3 oczka do ustawienia:

 • poziomu
 • pionu
 • skosu 45°

Poziomica ta posiada również magnes, który ułatwia pracę i pozwala wyregulować poziom / pion nie martwiąc się, że przyrząd spadnie na ziemię. Na widocznym po prawej stronie zdjęciu widać bez przytrzymywania jak byk, że noga od stołu nie trzyma pionu.

3. Średnia poziomica (80cm)

Najpierw odpowiedzmy sobie pytanie dlaczego 80cm?

Moim zdaniem dla elektryka taka długość spokojnie wystarczy. Wcześniej posiadałem poziomicę 60cm, która zanim zaginęła w akcji dobrze się sprawdzała, aczkolwiek w niektórych przypadkach brakowało jej nieznacznie długości. Dlatego ostatecznie stanęło na 80cm.

Do czego więc może przydać się elektroinstalatorowi taka poziomica? Jako linijka do wyznaczania poziomych i pionowych linii tak, aby gniazda / łączniki / osprzęt był w jednej linii i równolegle / prostopadle do podłoża. 

Zawsze warto wykonywać nieco dłuższe linie wykraczające poza wiercone pod puszki otwory po to, żeby szybko ocenić czy wywiercony otwór znajduje się w osi czy też nieco ręka uciekła i wymagana jest poprawka.

Może również służyć do sprawdzania poziomu zainstalowanego osprzętu, natomiast najlepiej jakby ramka była wielokrotna, gdyż na pojedynczych łącznikach łatwo o pomyłkę i małą precyzję pomiaru.

Ten model poziomicy posiada również swobodnie obrotowy moduł, gdzie ustalasz dokładnie kąt jaki Ciebie interesuje lub w drugą stronę, sprawdzasz pod jakim kątem w stosunku do poziomej płaszczyzny zamontowany jest badany obiekt. Na załączonym obrazku mamy  belkę pod kątem bodajże 64º w stosunku do podłoża.

Na drugim zdjęciu widzisz porównanie wyznaczonej poziomej linii przez poziomicę i przez niwelator laserowy.

4. Niwelator laserowy

Niwelator laserowy to jest coś co tygrysy lubią najbardziej. W ciągu kilku sekund potrafi wyznaczyć poziom i pion na dużej powierzchni. W przypadku pionu linia rysowana jest nie tylko na ścianie ale również na suficie czy posadzce co również może być bardzo przydatne (poprowadzenie przewodu w linii prostej, zainstalowanie oświetlenia punktowego w jednej linii itp.)

Nie zastąpi jednak w tej czynności w 100% poziomicy, głównie z tego powodu, że łatwo o sytuację gdy zasłaniamy własnym ciałem źródło lasera no i w wtedy nie wiadomo do końca gdzie mamy wiercić. 🙂

W początkowej fazie wykonywania instalacji elektrycznej niwelator służy mi do wyznaczania jednolitego poziomu instalacji gniazd i łączników w pomieszczeniu. To prawda, najlepiej byłoby posiadać tutaj niwelator 360º, który wysyła wiązkę w każdym kierunku na całym obwodzie pomieszczenia.

Z niwelatorem, który wysyła wiązkę pod kątem 160-170º, też jednak można sobie spokojnie poradzić. Wyznaczasz poziom montażu gniazd i zaznaczasz go trwale na ścianach linie za pomocą np. poziomicy i kredy. Następnie obracasz niwelator tak, żeby “końcówka” linii lasera nachodziła na zaznaczoną kredą linię. I tyle.

Zresztą bez względu na posiadany niwelator, konieczne jest wyznaczenie na stałe linii w miejscach gdzie będą wiercone otwory pod puszki. Bieganie z niwelatorem i jego każdorazowe ustawianie przy poprawkach, sprawdzaniu poziomu nie jest zbyt optymalnym procesem.

O niwelatorach można napisać znacznie więcej, pytanie tylko czy warto. Jak myślisz? 🙂

5. Czego brakuje?


Źródło: phuabc.com

Brakuje w tym wszystkim choćby takiej specjalistycznej poziomicy, która pomaga wyznaczyć kolejne centralne punkty otworów wykonanych później otwornicą. Dla przykładu przygotowanie pod puszkę wielokrotną potrójną wyglądałoby następująco:

 • Wyznaczasz poziom i przytrzymujesz poziomicę
 • Markerem zaznaczasz 3 punkty w 3 kolejnych otworach poziomicy
 • Zdejmujesz poziomicę
 • Otwornicą wykonujesz otwory we wskazanych punktach
 • Profit

Podsumowanie

Myślę, że każdy czytając ten artykuł miał już do czynienia z poziomicami. Kluczowe jest tutaj posiadanie kilku o różnych rozmiarach, żeby nie być ograniczonym przez warunki środowiskowe w jakim dane jest nam wykonywać pomiar lub wyznaczać trasę. Różne jest też zastosowanie poziomic o różnych rozmiarach.

Niwelator laserowy zaś świetnie uzupełnia ten zestaw. Wyznaczenie prostej linii na większej powierzchni, niekoniecznie w pionie czy poziomie ale też po skosie, na prawie każdym etapie budowy jest pożądane.

Hej, tak z innej beczki, nie wiem czy wiesz, ale od 20 marca do 4 kwietnia będziesz mógł zaopatrzyć się w kurs Osprzęt i Okablowanie i/lub Zbuduj Swoją Rozdzielnicę. Szczegóły na https://www.domowaelektryka.pl.

Spodobał Ci się artykuł? To świetnie 🙂

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o kolejnych wpisach i ciekawostkach ze świata elektryki.


print


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Od siebie dodałbym jeszcze jak sprawdzić czy poziomica nie przekłamuje i rzeczywiście pokazuje poziom. Ponieważ poziomica jest przyrządem którym można sprawdzić “samą siebie” to do testu nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi. Poziomice kładziemy na stole i obracamy aż wskarze poziom. Następnie obracamy o 180 stopni i sprawdzamy czy wciąż pokazuje poziom. Zdziwicie się ile poziomic kłamie.

Maciej

Laserowa? Bo moja klasyczna, z libellą ampułkową, choć ma z pół wieku, ani razu jeszcze mnie nie oszukała.

Jakub

Nie ma znaczenia laserowa czy nie. Sposób działa w obu wypadkach. Laser to tylko sposób pokazania przebiegu linii. Zauważ że poziomice maszynowe mają możliwość kalibracji, a sposób jaki opisałem daje możliwość ich kalibrowania. Jeśli posiadasz poziomicę co do której masz pewność to możesz potwierdzić sposób jej sprawdzenia.

Pozdrawiam

Piotr

Ja ze swojej strony mogę polecić poziomice do montażu osprzętu elektrycznego – Stabila 17775. Przykładowy link poniżej ????
https://goo.gl/images/W6Jbwc

Bartek

Artykul bardzo trafnie przedstawia zagadnienie wyznaczania otworów i lini prowadzenia przewodów. Jak dla mnie, ja niewyobrażalne sobie pracy bez niwelatora 3-plaszczyznowego. Oszczędza czas. Warto dodać jeszcze, iż producenci niwelatorów wprowadzili kolor zielony wiązki, który jest bardzo dobrze widoczny gołym okiem za dnia. Natomiast czerwony, no niekoniecznie. Sam jeździłem rano lub wieczorem na plac budowy, aby zaznaczyć punkty.

zard

w wersji eco polecam niwelator w linku rozsądna cena i przyzwoita jakość
https://www.leroymerlin.pl/narzedzia-budowlane/narzedzia-reczne/poziomnice/poziomnica-laserowa-krzyzowa-ze-statywem-nl360-2-dexter,p413311,l720.html
a poziomica specjalistyczna najtaniej powstaje poprzez zaznaczenie markerem środków kolejnych puszek co 7,2 cm sprawdza się 😉

Mateusz

Pracowałem na niwelatorach boscha z zieloną wiązką i czerwoną i osobiście nie “widzę” różnicy. W ogóle bosch GCL 2-15G (zielony) drogi strasznie a na bateriach wytrzymuje bardzo krótko (ok 4 godz) .

8
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x