Planujemy elektrykę cz.3 – wiatrołap, salon

Nadszedł najwyższy czas, abyśmy skierowali swe kroki w stronę części mieszkalnej. Tutaj przestawiamy nieco myślenie. Nadal musi być praktycznie, ale większą rolę odgrywa tutaj estetyka. Jak dużą? To już sprawa indywidualna.

Będę skupiał się na możliwych rozwiązaniach i elementach, które warto wziąć pod uwagę, a gdzie Ty je ostatecznie umieścisz w swoim domu, to Twoja sprawa. Na cokolwiek się zdecydujesz, będziesz musiał z tą decyzją żyć długie lata. Bo jak już ten beztroski czas budowy domu przejdzie do przeszłości to wszelkie przeróbki będą przychodziły z trudem.

Dlatego też warto poświęcić kilka wieczorów na zaplanowanie instalacji, a w czasie budowy stale weryfikować swoje pomysły. Zmiany po uzgodnieniach, mogą wkurzać Twojego elektryka (jeśli sam robisz instalację, to sam na siebie będziesz się wkurzał 😉 ), zmiany mogą Cię trochę kosztować, ale powiadam Ci, nie będziesz żałował. Zatem planuj, wyobrażaj sobie i weryfikuj sens swojego planu zanim będzie za późno.

Przejdźmy do konkretów.

4. Wiatrołap

Wiatrołap to niewielkie pomieszczenie w którym znajduje się co najwyżej szafa na ubrania/buty, wieszak i… no w zasadzie tyle. Co tutaj nam się przyda jeśli chodzi o instalacje?

4.1. Oświetlenie wewnętrzne

Warto wyznaczyć jedno miejsce gdzie będą wszystkie łączniki i przyciski. Naturalnym miejscem jest ściana znajdująca się:

 • Po lewej stronie jeśli klamka drzwi wejściowych znajduje się po lewej stronie
 • Po prawej stronie jeśli klamka znajduje się po prawej stronie

Pierwszy łącznik będzie odpowiadał za załączanie oświetlenia wewnątrz wiatrołapu. Zwykle instalujemy tam jedną oprawę np. plafon lub dwa źródła światła punktowe. Warto od razu zastanowić się czy oświetlenie wewnętrzne będzie sterowane tylko z tego punktu, czy też przy wejściu do salonu/przedpokoju będzie znajdował się kolejny łącznik. W zasadzie co najmniej 2 punkty sterujące są tutaj normą. Po co się wracać do drzwi wejściowych żeby zgasić światło, gdy masz zamiar iść w drugą stronę?


3 punkty sterujące też mają sens w przypadku większych wiatrołapów: ostatni łącznik może znajdować się przy wejściu do garażu. Zrób symulację, wejdź z garażu do wiatrołapu i sprawdź czy wyłącznik światła znajdujący się przy drzwiach wejściowych będziesz miał na wyciągnięcie ręki, czy musisz zrobić krok, może 2 czy 3 i czy jakieś przeszkody będą po drodze.

Będziesz miał szafę w wiatrołapie? Może warto zastanowić się nad oświetleniem ledowym wewnątrz szafy, które będzie załączane za pomocą czujnika otwarcia drzwi szafy? To popularne rozwiązanie. Na tym etapie wystarczy, ze doprowadzisz przewód zasilający (z zapasem) do miejsca gdzie będzie stała szafa.

4.2. Oświetlenie zewnętrzne

Kolejny łącznik w wiatrołapie może “odpalać” oświetlenie zewnętrzne, a konkretnie oprawę znajdującą się nad drzwiami lub kinkiety umieszczone symetrycznie po lewej i prawej stronie drzwi na wysokości 1.8-2.0m.
Dygresja: na rysunku po prawej widzisz jeden przewód wyprowadzony po lewej stronie od drzwi. W późniejszym terminie ten punkt będzie połączony przewodem z analogicznym punktem znajdującym się  prawej stronie drzwi.
Jeżeli wzdłuż ścieżki do furtki będziesz mieć zainstalowane oprawy lub taśmę led, to też należy to tutaj uwzględnić wraz z ew. lokalizacją zasilacza, jeśli zewnętrzne oprawy oświetleniowe będą zasilone niskim napięciem.

Gdzie taki zasilacz może się znajdować:

 • W rozdzielnicy
 • Ponad oprawą punktową zainstalowaną na suficie podwieszanym
 • W skrzynce natynkowej zabudowanej wspomnianą szafą na ubrania np. przy suficie, żeby nie przeszkadzała.

Generalnie chodzi o to, żeby był dostęp do zasilacza w razie potrzeby i jednocześnie, żeby był ukryty.

4.3. Inne

Tym innym może być np. przycisk otwierania furtki. Warto go zainstalować obok wyłączników oświetlenia bez względu na liczbę i zajebistość planowanych systemów domowej automatyki.

Z rzeczy teletechnicznych, przy wejściu umieszcza się również manipulator systemu alarmowego do szybkiego wklepania kodu po wejściu do domu.

Można tutaj też pomyśleć nad słuchawką / monitorem (video)domofonu, pod warunkiem, że nie będzie to jedyna słuchawka zainstalowana w domu. Każdorazowe wędrówki do wiatrołapu, doprowadziłyby Cię do pasji.
Natomiast w przypadku mieszkania, zainstalowanie jedynej słuchawki domofonu przy drzwiach może być dobrym rozwiązaniem, zależy od układu i wielkości mieszkania.

5. Salon (szeroko pojęty)

We współczesnych projektach salon w połączeniu z jadalnią, kuchnią i być może przedpokojem, często stanowi jedno duże pomieszczenie, gdzie podział funkcjonalny pomieszczeń jest bardziej wirtualny, aniżeli w postaci fizycznych ścian i drzwi.

Jeśli chodzi o gniazda to każde z tych “pomieszczeń” możemy rozpatrywać osobno, ale w przypadku oświetlenia potrzebujemy jasnej wizji zarówno rozmieszczenia opraw jak i lokalizacji łączników sterujących.

5.1. Oświetlenie wewnętrzne

Od czego zacząć? Najlepiej od początku. 🙂

5.1.1. Lokalizacja opraw oświetleniowych

Tutaj jest bardziej praca dla architekta wnętrz, ale jak najbardziej samemu można dojść do pewnych wniosków. Poniżej rzucam bardziej pomysłami, wszystko trzeba dopasować do własnej wizji i układu pomieszczeń. Najpierw zadaj sobie pytanie: gdzie źródła światła będą potrzebne?

Przedpokój

Właściwa część salonu może być poprzedzona przedpokojem, mniej lub bardziej odseparowanym. Tak czy inaczej w przedpokoju przebywa się krótko. Ew. rozmowy toczą się na stojąco, nie ma stołu, ławy, szafki raczej też nie ma, może jakaś komoda. Nie będzie tu raczej potrzeby mocnego doświetlenia. Ale wiadomo, jakiś plafonik czy ze dwie oprawki punktowe są na miejscu.

Salon

W salonie mamy kilka kluczowych lokalizacji.

 1. Pierwsza sprawa to kanapa wraz ze stolikiem kawowym. Co się robi na kanapie? Wiadomo… ogląda telewizor, ale można też czytać książki, leżąc na lewym i na prawym boku, więc dobre oświetlenie w min. 2 punktach nad kanapą może się przydać, a na pewno warto to rozważyć. Zamiast tego (albo jako uzupełnienie), możesz rozważyć podłączenie do gniazda lampy stojącej lub lampy na ścianie z wysięgnikiem tak, że ustawisz sobie ją w razie potrzeby w dowolnej pozycji.
 2. Druga sprawa to okolice telewizora. Czy pójdziesz w klasyk i zainstalujesz robiącą klimat lampę stojącą podłączaną do gniazda czy też zastosujesz dwie/trzy punktowe dekoracyjne oprawki na suficie podwieszanym? Jeżeli planujesz zainstalować dodatkowo opuszczany ekran do projektora to w zasadzie druga opcja odpada. Przy wszelkich lampach stojących warto rozważyć zainstalowanie gniazda posadzkowego zamiast typowego ściennego. Wychodzi dużo drożej ale ładnie wygląda.
 3. Trzecia sprawa to LED zainstalowany np. we wnęce podsufitowej w centralnej części salonu, albo wręcz przeciwnie na jego obrzeżach.
Jadalnia

Cóż, w jadalni centrum stanowi stół. Czy pójdziesz w jedną dużą lampę, żyrandol czy ze 3 zwisające oprawy lub punktowe źródła światła, nie ma znaczenia. Grunt, że nad stół doprowadzisz przewód zasilający czy Ci się to podoba czy nie. 🙂
Dodatkowo na granicy jadalni z kuchnią może znajdować się barek. Doświetlenie tego blatu jest również jak najbardziej wskazane.

Kuchnia

Siłą rozpędu lądujemy w kuchni. Projekt kuchni to inna historia. Oświetlenie musi jednak współgrać z oprawami nad barkiem czy w jadalni. W kuchni możemy mieć oświetlenie:

 • Główne – np. w centralnej części pomieszczenia
 • Nad blatem roboczym – jeżeli blatu jest dużo to można dać nad nim więcej opraw i zrezygnować z oświetlenie głównego
 • Dekoracyjne – to może być niewielkiej mocy taśma LED np. zainstalowana przy podłodze lub we wnęce sufitu podwieszanego. To oświetlenie będzie szczególnie istotne dla nocnych głodomorów.

Dodatkowo czasem stosuje się taśmy led lub oświetlenie punktowe pod górnymi szafkami lub w samych szafkach. To już kwestia do przedyskutowania z Twoim projektantem kuchni.

5.1.2. Sterowanie oświetleniem

Jak już zauważyłeś, opraw w salono-jadalnio-kuchni wraz z przedpokojem, może być całkiem sporo. Jak tym wszystkim sterować?! Obłęd! No nie, spokojnie.

Zacznijmy od wejścia z wiatrołapu do przedpokoju/salonu. Jakie wyłączniki światła tam będą potrzebne?

 • Do Wiatrołapu
 • Do Przedpokoju
 • Sterowanie oprawą oświetlającą schody (wisząca lub kinkiet) jeśli oczywiście schody na piętro znajdują się w tym miejscu (a często tak jest).

Tak więc na wejściu do salonu możesz potrzebować ze 3 łączniki. Do tego może jeszcze dojść sterowanie oświetleniem małego WC / łazienki. Ale to już zależy bezpośrednio od lokalizacji drzwi wejściowych do tego pomieszczenia.

W dalszej części pomieszczenia, już na styku jadalni, kuchni i salonu często znajduje się “Centrum Sterowania Wszechświatem” (CSW) czyli zestaw łączników umożliwiających załączenie praktycznie każdej oprawy lub zestawu opraw w obrębie tych pomieszczeń. Warto je wyznaczyć miejscu, w którym znajdziesz się naturalnie po wejściu do pomieszczenia. Szereg 4-5 łączników (często podwójnych) instaluje się najczęściej w pionie, ale to wiesz, kwestia Twojej decyzji, a nie odgórnych trendów.
Sterowanie poszczególnymi oprawami rozmieszczasz intuicyjnie w taki sposób, że sąsiadujące ze sobą oprawy sterowane są z sąsiadujących ze sobą łączników.

W okolicy CSW warto rozważyć zainstalowanie końcówki (wideo)domofonu i/lub tabletu, takiego standardowego na Androidzie (choć niekoniecznie, zależy czy idziesz w jakiś konkretny system domowej automatyki, ale zostawmy ten temat, ważne żebyś miał wyobrażenie co jeszcze może się znaleźć w tej okolicy znaleźć).

Dobra, wracając do sterowania oświetleniem, pytanie. Czy do salonu możesz wejść od innej strony? Jeśli tak, to nie jest przesadą zdublowanie liczby łączników CSW i zainstalowanie ich od strony drugiego wejścia. Liczy się komfort. 🙂

Ponadto rozważyłbym też sam salon i kluczowy mebel czyli kanapę. Siedząc na kanapie jak daleko będziesz miał do najbliższego łącznika sterującego oświetleniem nad kanapą / nad TV? Może chciałbyś mieć to oświetlenie załączane na wyciągnięcie ręki? 🙂

5.2. Oświetlenie zewnętrzne

Dobra, idziemy dalej. Z salonu lub z jadalni często jest opcja wyjścia na taras. Przy oknie tarasowym zatem też warto, żeby znalazło się kilka elementów, w tym:

 • Wyłączniki oświetlenia elewacji i/lub tarasu
 • Przyciski do sterowania markizą
 • Sterowanie gniazdami zewnętrznymi (opcja)

O oprawach oświetlenia zewnętrznego, nie będę się póki co rozpisywał, w końcu mówimy o salonie. 🙂

W kursach Domowej Elektryki pokazuję krok po kroku techniczne aspekty i daję narzędzia wspomagające do wykonania instalacji elektrycznej na przykładach rzeczywistego domku:

 • Jak podzielić instalację na obwody,
 • Jak dobrać zabezpieczenia w rozdzielnicy i z czym to się wiążę
 • Jak podłączyć każdy typ łącznika i przycisku wraz ze schematami
 • Jak wykonać rozdzielnicę od A do Z

Zapisz się na listę oczekujących na kurs, a otrzymasz przedpremierowy rabat. Dostaną go jedynie zapisani na poniższą listę. 5.3. Gniazda

5.3.1. Okolice sprzętu RTV

To jest newralgiczna część salonu pod kątem instalacji. Na standardowej wysokości 20-30cm od gotowej posadzki umieszczamy szereg gniazd do zasilenia sprzętu RTV. Ile tych gniazd musi być? Policzmy:

 1. Telewizor
 2. Amplituner
 3. Dekoder SAT
 4. Bluray (ktoś to jeszcze używa? 😉 )
 5. Konsola do gier

Dałbym 5 gniazd, takie minimum.
Gniazdo od TV może być na wyższej wysokości, i tak ostatecznie sprzęt go przesłoni.

Warto tutaj zainstalować przepust kablowy na kable sygnałowe / zasilające tak, żeby nie wisiały pomiędzy TV, a innymi urządzeniami i nie robiły pajęczynki. Tak naprawdę, to co widzisz na zdjęciu to nie jest przepust kablowy tylko kanał wentylacyjny o wymiarach 110x55mm. Dostępny w każdym markecie budowlanym.

5.3.2. Gniazda ogólnego przeznaczenia salon, jadalnia

Profilaktycznie na każdej ścianie możesz umieścić parę gniazd. Szczególnie w okolicach kanapy, aby podłączyć ładowarkę do telefonu czy laptopa.

Podobnie sprawa wygląda w rejonie stołu w jadalni. Jeżeli żona dokona wrogiego przejęcia gabinetu (true story 🙂 ), to przy stole też będziesz mógł zasilić laptop.

5.3.3. Gniazda przedpokój

Czy w przedpokoju potrzebne są gniazda? Niekoniecznie. Może jakbyś nie miał odkurzacza centralnego to zainstalowanie jednego gniazda mogłoby się przydać. W przeciwnym przypadku raczej tego nie wykorzystasz, ale jeszcze to przemyśl.

5.4. Sterowanie rekuperator

Jeszcze jeden panel sterujący wyląduje Ci w tym obszarze. Gdzie go zainstalować? Panel sterowania rekuperacją jest wykorzystywany rzadko, dlatego odradzam umieszczenie go w Centrum Sterowania Wszechświatem, razem ze wszystkim innym.

Może znajdzie się jakieś ustronne miejsce w kuchni, przy schodach, w przedpokoju, aby go umieścić, żeby nie rzucał się w oczy, ale oczywiście był dostępny.

5.5. Projektor

Telewizor telewizorem, ale może wieczorną porą masz chrapkę na porządne kino domowe?

Jeżeli tak, będziesz potrzebował doprowadzić zasilanie w dwa punkty:

 1. Zasilanie zdalnie opuszczanego ekranu projektora
 2. Miejsce zainstalowania rzutnika

Do rzutnika będziesz też musiał doprowadzić kabel HDMI, najlepiej w peszlu, żeby w razie uszkodzenia (albo zainstalowania kabla zbyt słabej jakości) można go było wymienić bez szarpania ścian.

Podsumowanie

Największe pomieszczenie w domu mamy za sobą. 🙂

Nie zapomnij o zostawieniu komentarza, jeżeli jest coś co chciałbyś dodać lub o coś spytać, lub też wytknąć mi fragment wpisu, który razi Cię w oczy.

Pamiętaj, jeśli artykuł się podobał, zostaw łapkę, udostępnij, powiedz znajomemu itp. My blogerzy żywimy się zasięgiem. 😉 Dziękuję!

Spodobał Ci się artykuł? To świetnie 🙂

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o kolejnych wpisach i ciekawostkach ze świata elektryki.


print


Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof

Witam to gdzie najlepiej umiejscowić wideofon w wiatrołapie czy w csw i czy masz może jakiś schemat bo z bramy wjazdowej mam wyprowadzone 2x kable utp 0.5mm10parowe tylko nie wiem gdzie i jak je doprowadzić a też chciałam spiąć też z alarmem domek jest z poddaszem użytkowym???oraz jak doprowadzić zasilanie do wideofonu?

dawid333

jeżeli zasilacz do led znajduje sie w rozdzielni to jakie kable puszczasz do włącznika. z rozdzielni do włacznika 230 v i z powrotem do rozdzielni i z rodzielni znowu do taśmy led. Czy odrazu z rozdzielni 24 v na wyłącznik i z wyłącznika na taśmę.

dawid333

Witam. bedziesz może robil artykuły o pomiarach odbiorczych i okresowych ???

Tomek

I polecam gniazdo we wnęce okiennej, potrójne na wąskie wtyczki… Zazwyczaj na święta stoją jakieś lampiony na parapetach, a tak nie trzeba ciągnąć przedłużaczy…
I przy rtv też tego typu gniazda, zazwyczaj sprzęty mają wąskie wtyczki…

Wojtek

Tomek ja bym jeszcze wyciągnął z jedno gniazdko na zewnątrz, w tym pomyśle co mówisz. Teraz nastała moda aby oświetlać domy lampkami dekoracjami, jak w USA. Nigdy nie wiadomo czy nie przyda się do czegoś innego w lecie. A tak nie trzeba ciągnąc przedłużacza z garażu.

Dawid

Takie gniazdka najczęściej montuje się pod okapem.

Wojtek

Radek piszesz o peszlu i ewentualnej wymianie kabla HDMI. Ja bym dał raczej jakiś kanał na stałe lub rurkę instalacyjna elektryczną. A dzięki temu mam większe pole do popisu z wymianą kabla bo jest sztywna i nie mam opcji aby tynkarz mi ją złamał lub na tyle uszkodził z kablem. A dodatkowo mogę puścić kable do głośników podwieszonych w suficie tzw satelitek aby wzmocnić jeszcze bardziej dźwięk kina domowego. Oczywiście nie licząc kabli położonych do głośników stojących na podłodze.

Kanon

Kable prowadzące do lamp powinny być linkowe, a nie pełne druty, bo podłączanie lamp, zwłaszcza, gdy na jednej linii jest kilka, to przy drutach jest horror.

Maciej

E, dla czego? Robiłem z rok temu, czy trochę więcej, pomagałem koledze, oświetlenie w pomieszczeniach byłej chłodni mięsa (strategicznej), obiekt o wielkości bloku pięciopiętrowego, ponury bunkier. Wszystkie pomieszczenia magazynowe ślepe. Zakładaliśmy po minimum 15 lamp i więcej na pomieszczenia, już oprawy LED-owskie, lekkie, plastikowe, wywalając stare jarzeniówki. Wszystko na nowym przewodzie, 3×1.5 mm^2 miedź. Nie było z tym kłopotu, szły tylko po dwa przewody do jednego gniazda w kostce, żadnego problemu z tym nie było. Oprawy 2x16W, 32W każda. Na jednym przewodzie teoretycznie można było dać do prawie 70-ciu lamp (suma obciążenia do 10A, 2300W). Nigdy nie było więcej, niż około 30-tu. Najwięcej kłopotu było z wierceniem sufitów w tym bunkrzysku pod chwytaki pod rurki i oprawy, niż podłączaniem przewodów.

13
0
Co o tym myślisz? Zostaw komentarz.x
()
x