Małymi kroczkami dotarliśmy do finału cyklu “Domowa rozdzielnica w małym palcu”.

W tym artykule “zaprojektuję” i złożę od zera małą domową rozdzielnicę i zademonstruję jej funkcjonalność, ale po kolei. Zacznijmy od tego, że finał również jest podzielony na dwie części 🙂 :

 1. Dwa słowa: wstęp teoretyczny. Od zera na schematach krok po kroku wyjaśnię:
  • Jakie zabezpieczenia i akcesoria modułowe wykorzystam
  • Jaką funkcję będzie pełnić każdy z modułów
  • Jakie połączenia wykonać w rozdzielnicy, aby spełniała swoją rolę
  • Jakie przewody użyję zarówno do wykonania połączeń jak i do obwodów wychodzących z rozdzielnicy
 2. Laborki 🙂 . Wszystkie informacje spisane na papierze, przeniosę do rzeczywistego świata. Pokażę każdy krok, każde dokręcenie śrubki, podłączenie przewodu i zademonstruję ostateczny efekt. Domową rozdzielnicę w akcji.

Na początku był chaos

DSC_1009

Śledząc kurs zapewne mniej więcej wiesz jak to będzie wyglądało. Nie będzie tutaj żadnej rewolucji. Omawiane w poprzednich artykułach elementy połączę ze sobą i doprowadzę do nich przewody z obwodów instalacji elektrycznej.

Założenia są następujące:

 • Instalacja będzie wykonana w wirtualnym dwupokojowym mieszkaniu.
 • Do mieszkania jest doprowadzona instalacja elektryczna jednofazowa w układzie TN-S. Moc przyłączeniowa wynosi 5.5kW czyli zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe przed licznikiem posiada prąd znamionowy o wartości 25A.
 • Podział obwodów elektrycznych wykonuję biorąc pod uwagę funkcjonalność oraz ograniczenia maksymalnego prądu jaki może płynąć w tym obwodzie. Prąd znamionowy najczęściej wykorzystywanego wyłącznika nadprądowego B16 wynosi 16A, co w przeliczeniu na moc (w uproszczeniu) daje 3 600W. Także sumaryczna moc urządzeń podłączonych jednocześnie w danym obwodzie nie powinna przekraczać tej wartości w dłuższym okresie czasu.
 • Obwody zabezpieczone wyłącznikiem B16, będą wykonane za pomocą przewodu 3×2.5mm².
 • Obwody zabezpieczone wyłącznikiem B10, będą wykonane za pomocą przewodu 3×1.5mm².

Wykonane zostanie 5 obwodów elektrycznych (w nawiasach kwadratowych podaję typ zabezpieczenia):

 1. Gniazdka elektryczne w pokojach [B16] – maksymalna ilość gniazdek w jednym obwodzie zgodnie z normą wynosi 10. Zakładamy, że ten wymóg jest spełniony.
 2. Gniazdka elektryczne w łazience [B16] – w łazience najczęściej znajdują się dwa urządzenia dużej mocy: pralka i suszarka. Dobrze odseparować je od innych urządzeń.
 3. Gniazdka elektryczne w kuchni (oprócz piekarnika i zmywarki) [B16] – w kuchni może znajdować się sporo urządzeń, które pobierają stosunkowo dużo prądu, dlatego w kuchni wykonam dwa obwody elektryczne.
 4. Piekarnik i zmywarka [B16]
 5. Oświetlenie w całym mieszkaniu [B10] – pobór prądu przez współczesne żarówki jest niewielki, dlatego całość bez problemu będzie pracować na jednym wyłączniku nadmiarowo-prądowym.

Do dyspozycji mam 12-modułową rozdzielnicę, która jak się okazuje wcale nie jest przewymiarowana.

DSC_1000

Do zamontowania są (w nawiasach podaję symbol modułu wykorzystywany na schematach):

 • Rozłącznik izolacyjny (F0) – 1 szt.
 • Ochronnik przeciwprzepięciowy typu B+C (PP) – 1 szt.
 • Kontroler Faz (KF) – innymi słowy, wskaźnik napięcia – 1 szt.
 • Wyłącznik różnicowo-prądowy (RP1) – 1 szt.
 • Wyłącznik nadmiarowo-pradowy (F1-F5) – 5 szt.
 • Listwę zaciskową przewodów neutralnych “należących” do wyłącznika różnicowo-prądowego – 1 szt. (RP1N)

W sumie wykorzystanych jest 10 jednostek modułowych przez osprzęt, 2 pozostałe zajęte będą przez listwę zaciskową i przewody do niej podpięte.

Moduły_Null

Szynę DIN możemy i powinniśmy w początkowym etapie montażu odkręcić od podstawy rozdzielnicy. Generalnie rzecz biorąc będę tą operację wykonywał w kolejnej części, ale ta informacja jest istotna dla zrozumienia kolejnych, przedstawianych poniżej schematów. A więc odkręcamy.

DSC_1004

I tym sposobem będziemy mogli bez wysiłku i zbędnych wygibasów wykonać połączenia pomiędzy modułami.

DSC_1006

Połączenie zabezpieczeń modułowych

Przed rozpoczęciem omawiania schematu, kilka uwag organizacyjnych:

 • Kolorem brązowym i czerwonym oznaczony jest przewód fazowy. Teoretycznie dwa różne kolory najczęściej oznaczają dwie różne fazy. A przecież mamy tutaj doprowadzoną tylko jedną fazę. Jednak w celach szkoleniowych, żeby schemat był bardziej czytelny, połączenia z wskaźnikiem napięcia wyróżniłem kolorem czerwonym, wszystkie pozostałe połączenia przewodów fazowych są wykonane kolorem brązowym.
 • Linia przerywana oznacza, że przewód jest poprowadzony pod zabezpieczeniem.
 • Czarne kropki oznaczają, że przecinające się na schemacie linie, są ze sobą w tym miejscu połączone.
 • Dla większej przejrzystości (i mojej wygody przy rysowaniu), przewody ochronne są w całości zielone (ale tylko na schemacie). W rzeczywistości będą oczywiście zółto-zielone.

Moduły_Wired

W kilku punktach opiszę teraz co się dzieje na powyższym schemacie, zaczniemy od lewej strony:

 1. Do rozłącznika izolacyjnego (F0) – od spodu doprowadzony zostanie przewód zasilający rozdzielnicę (po zamontowaniu szyny w rozdzielnicy). W przypadku załączenia rozłącznika, podany potencjał elektryczny jest przekazywany do ogranicznika przepięć (PP) i wyłącznika różnicowo-prądowego (RP1).
 2. Ochronnik typu B+C (PP) – ma za zadanie wykonać zwarcie przewodu fazowego z przewodem ochronnym w przypadku wykrycia zbyt dużego skoku napięcia. Ten typ ochronnika powinien chronić całą rozdzielnicę, zatem jest podpięty bezpośrednio za rozłącznikiem F0. Złącze PE zostanie połączone z listwą zaciskową ochronną po zamontowaniu szyny DIN w rozdzielnicy.
 3. Wskaźnik napięcia (KF) – zwykle w opcji z trzema diodami używa się go do sprawdzenia obecności napięcia na każdej fazie (instalacja trójfazowa). My tutaj jednak mamy instalację jednofazową, dlatego:
  • 1. dioda będzie sygnalizowała obecność napięcia przed rozłącznikiem
  • 2. dioda będzie sygnalizowała obecność napięcia za rozłącznikiem
  • 3. dioda będzie sygnalizowała obecność napięcia za wyłącznikiem różnicowo-prądowym

  I w taki sposób to zostało połączone odpowiednio do zacisków X1, X2 i X3 wskaźnika. Zacisk N będzie podłączony do listwy zaciskowej N po zamontowaniu szyny DIN w rozdzielnicy.

 4. Wyłącznik różnicowo-prądowy (RP1) – jak napisałem wcześniej, zasilający przewód fazowy prowadzimy bezpośrednio od rozłącznika F0. Zasilający przewód neutralny wyłącznika RP1 będzie podpięty do listwy zaciskowej N po zamontowaniu szyny DIN w rozdzielnicy.
  Wyłącznik różnicowo-prądowy będzie chronił wszystkie 5 obwodów, dlatego przewód fazowy wyprowadzony z RP1 jest poprowadzony do wyłączników nadprądowych F1-F5.
  Obwody chronione przez RP1 muszą być podpięte do listwy neutralnej przeznaczonej tylko dla tego wyłącznika różnicowo-prądowego, zatem przewód neutralny po stronie “wtórnej” jest połączony z dodatkową listwą zaciskową RP1N.
 5. Wyłączniki nadmiarowo-prądowe (F1-F5) – zostały zasilone za pośrednictwem wyłącznika różnicowo-prądowego RP1. Po zamontowaniu szyny DIN w rozdzielnicy, od górnej strony wyłączników zostaną podpięte przewody fazowe poszczególnych obwodów.

Przygotowanie rozdzielnicy

DSC_1012

Po obszyciu modułów na szynie DIN, pora przystąpić do przygotowania rozdzielnicy. Doprowadzone zostanie do niej 5 przewodów “z mieszkania”, po jednym dla każdego obwodu oraz przewód zasilający.
Zanim przystąpimy do montażu szyny DIN, trzeba poukładać te przewody w rozdzielnicy.

Rozdzielnica_Null

Ok, zaczynamy od zera. Mamy gołą rozdzielnicę w której znajduje się jedynie główna listwa zaciskowa przewodów neutralnych (N) i listwa zaciskowa przewodów ochronnych (PE).

Rozdzielnica_Basic

Następnie przygotowujemy przewód zasilający:

 • Przewód neutralny prowadzimy do listwy N
 • Przewód ochronny do listwy PE
 • Przewód fazowy przygotowujemy tak, żeby go potem wpiąć do rozłącznika izolacyjnego

Wszystkie przewody ochronne układamy na dnie rozdzielnicy i podpinamy do listwy PE.

Rozdzielnica_Basic_L

Przewody fazowe poszczególnych obwodów również układamy na dnie i przygotowujemy do podpięcia do zabezpieczeń F1-F5.
Z przewodami neutralnymi poszczególnych obwodów póki co nic nie robimy, będą one podpięte do listwy RP1N, której póki co tutaj nie ma.

Czas na połączenie

Rozdzielnica_Moduly_NotConn

Po przykręceniu przygotowanej szyny DIN z przygotowaną rozdzielnicą otrzymamy taki oto schemacik. Pora te dwa elementy ze sobą połączyć:

 • Zasilający przewód fazowy połączyć z rozłącznikiem F0
 • Przewody fazowe obwodów podpiąć odpowiednio do wyłączników F1-F5

Rozdzielnica_Moduły_Basic_L

Kolejnymi połączeniami są:

 • Zacisk PE ochronnika PP z listwą zaciskową przewodów ochronnych
 • Zacisk N wskaźnika napięcia KF z główną listwą N
 • Zacisk neutralny zasilający wyłącznik różnicowo-prądowy RP1 z główną listwą N

Czego tu jeszcze brakuje?

Rozdzielnica_ALL

Brakuje oczywiście przewodów neutralnych poszczególnych obwodów, które podpinamy grzecznie do listwy przewodów neutralnych RP1N (przypominam, dzieje się tak dlatego, że wszystkie obwody w rozdzielnicy chronione są przez jedną “różnicówkę”).

No i teraz już mamy komplet 🙂 .

Co dalej?

Chciałoby się powiedzieć: “Dalej już tylko z górki”. I w sumie tak jest. Teraz pozostało rzemiosło. Przeniesienie schematu w rzeczywistość.

Długo zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób zaprezentuję Wam sposób podłączenia. Tym razem rozdzielnica położona na biurku wydała mi się słabym pomysłem i szukałem alternatywy.

Znalazłem ją ni stąd ni zowąd patrząc się w ścianę:

DSC_0997

W głowie zapaliła mi się żarówka i wymyśliłem coś takiego:

DSC_0997a

Rozdzielnicę i dwa przykładowe obwody zamontuję na ścianie nad swoim biurkiem! Przepięknie 🙂 .
Ale to historia na kolejny, ostatni już odcinek z tego cyklu.

Przystąp do działania

Idź o krok dalej, poznaj budowę rozdzielnicy trójfazowej i od podstaw zaplanuj, zaprojektuj i podłącz zabezpieczenia w rozdzielnicy w Twoim domu!
Możesz to zrobić krok po kroku za pomocą kursów online mojego autorstwa.
Wejdź na stronę domowaelektryka.pl i przekonaj się sam. Polecam!

Jeżeli coś opisałem niejasno w powyższych schematach, lub czegoś wg Ciebie w artykule brakuje, daj znać w komentarzu.
Jeżeli natomiast uważasz, że artykuł jest godzien, daj mu lajka poniżej 🙂 .

print

Dodaj komentarz

57 komentarzy do "Domowa rozdzielnica… finał cz.1"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Andrzej
Gość

Radku, mam pytanie związane ze sposobem podłączenia wskaźnika napięcia. Na jedno wejście (X3) podałeś napięcie z wyjścia RP1. Czy nie ma obawy, że ten niewielki upływ prądu może “wybijać” RP1, albo “uczulić” ten wyłącznik (tak, że będzie reagował przy mniejszym niż 30mA upływie prądu w obwodach – wszak cześć prądu “ucieka” przez wskaźnik napięcia)?

andrzej1369
Gość

Witaj Radku. Powiedz jak zrobić rozdzielnicę z zasilania trójfazowego. Dobudowałem duży garaż do obecnego już domu a wcześniej na ścianie miałem gniazdo trójfazowe. Pokaż w jaki sposób wykorzystać to gniazdo do zbudowania rozdzielnicy na dwa pomieszczenia. Z Twojego kursu już wiem jak połączyć po nowoczesnemu wszystkie włączniki i gniazdka ale chyba zrobię to w starym stylu bo tak mam zrobiony cały dom, oczywiście robił to elektryk z “papierami” a ja patrzyłem Mu na ręce. Nie wiem natomiast jak mam wykorzystać te trzy fazy do mojego planu. Proszę o podpowiedź.
pozdrawiam Andrzej1369

Luca
Gość

A jak to podłaczenie będzie wyglądało w przypadku zasilania trójfazowego ?

bogdan
Gość

Witam. Mam pytanie odnośnie tej wzorcowej rozdzielnicy. Do jednej różnicówki RP1 podłączamy kilka obwodów poprzez łączówkę RP1N. A gdybym chciał zastosować dwie różnicówki nazwijmy tę drugą RP2 to czy przewody N tych innych obwodów dołączamy do RP1N czy musimy dołożyć drugą łączówkę nazwijmy ją RP2N nie połączoną z RP1N.

Krzysztof
Gość

Każdy RCD posiada swoją osobną szynę “N”.

Michał
Gość

Czy istnieje urządzenie, które w instalacji trójfazowej w przypadku braku napięcia na jednej z faz rozłączy całość?

Krzysztof
Gość

Przekażnik kontroli faz.

czesio
Gość

Te schematy robiłeś w jakim programie? Dedykowany do tego czy po prostu rysowałeś w programie graficznym? Chodzi mi o schematy połączeń w rozdzielnicy

lukas
Gość

Witam, chcę zrobić u siebie w mieszkaniu dokładnie taką samą rozdzielnice. Mam tylko zagwozdkę czy mogę dokładnie tak samo podłączyć wszystkie kable jeśli część mieszkania będzie w układzie TN-C – część obwodów będzie z 3 żyłą uziemiającą a część starych obwodów na 2 żyły? (2-pokoje i łazienka – niestety jeszcze przed remontem) a na kuchnie aktualnie remontowaną puszczę sobie 3 żyłowe kable – chcę tam puścić 3 obwody ponieważ w kuchni mam wszystkie urządzenia prądożerne: pralkę, zmywarkę, lodówkę, płytę kuchenną i piekarnik? Tutaj kolejna kwestia, przed licznikiem mam bezpuecznik 25A, czy na te 3 nowe kuchenne obwody mogę dać 3x wyłącznik nadmiarowo prądowy 20A? Ostatnia kwestia to czy uziemienie z zerem mam spiąć w swojej rozdzielnicy czy ewentualnie mogę pociągnąć przewód uziemiający i podłączyć go w pionie na klatce schodowej (zauważyłem że chyba jest tam uziemienie dla całej instalacji bloku)? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Krzysztof
Gość

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jest upewnienie się jaki jest układ sieci zasilającej. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym uziemieniem. Trzeba sprawdzić na 100%, czy na klatce schodowej jest PEN czy zrobiony jest już podział, na “PE” i “N”.

Konrad
Gość

Witam. Bardzo dziękuję za prowadzenie bloga o takiej właśnie tematyce.
Mam pytanie dotyczące zabezpieczeń RCB czyli różnicowo-prądowych. Ile obwodów powinno przypadać na “różnicówkę”? Czy np. obwody łazienkowe nie powinny być zabezpieczone oddzielnie.
Mam do okablowania dwupokojowe mieszkanie jak w przykładzie , dochodzi tylko taka mini pralnia i zastanawiam się czy łazienkę i pralnię nie zabezpieczyć osobnym RCB?
Czy ma to w ogóle znaczenie.
Pozdrawiam.

lukas
Gość

Witam, czy można stosować ochronnik przeciwprzepięciowy typu B+C w układzie tn-c?

MICHAŁ
Gość

Witam mam takie pytanko mógł by pan zrobić taki przejrzysty schemacik jak jest tu tyle że na 3 fazy na pewno się przyda też innym 🙂

Bartosz
Gość

Witam mam taki mały problem jak podłączyć dwu fazową rozdzielnie domową rozdzielnie w domu z kilkoma mieszkaniami przydałby mi się plan na to jak można prosić

Krzysiek
Gość

Ok dzięki za info pozdrawiam:)

Krzysiek
Gość

Czy ten schemat jest poprawny?? oczywiście piwnica, parter i poddasze będzie zasilane z innej fazy.I dlaczego nie mogę połączyć tych 2 listew N w jedna całość?? a jest osobno różnicówki z światłami i gniazdkami a osobno jest ta 2 po stronie pierwotnej??
Ten schemat http://obrazki.elektroda.pl/9640561200_1477234858.jpg

Krzysiek
Gość

Dlaczego przewody neutralne RP1N nie są podłączone razem z listwa N ???

slayer74
Użytkownik

Nazwy osprzętu używanego w rozdzielnicy często stosowane na innych forach elektrycznych np. elektroda.pl , forumsep.pl
Ogranicznik przepięć – SPD (ang. Surge Protection Device)
Wyłącznik różnicowoprądowy:
RCD – wyłącznik różnicowoprądowy – najczęsciej spotykane określenie (ang. residual current devic)
RCCB – wyłącznik różnicowoprądowy bez wbudowanego zabezpieczenia nadmiarowo -prądowego (ang. residual current circuit breaker)
RCBO – wyłącznik różnicowoprądowy z wbudowanym zabezpieczeniem nadmiarowo -prądowym (ang. residual-current circuit breaker with overcurrent protection) RCD+MCB
Rozłącznik instalacyjny – w Polsce często zwany FR (od Legrand FR)
Wyłącznik nadmiarowo-prądowy (wyłącznik instalacyjny, wyłącznik instalacyjny typu DS nazywany też potocznie eską od FAEL S191) Miniature Circuit Breaker (MCB)

slayer74
Użytkownik

Kiedyś wszystko było prostsze 🙂 Dla porównania skrzynka bezpiecznikowa z 1912 roku Texas (USA) ponoć używana do dziś.
http://obrazki.elektroda.pl/8709970500_1472766043.jpg

http://elektrykapradnietyka.com/15652/skrzynka-bezpiecznikowa-z-1912-r-z-teksasu-sluzy-do-dzis/

Artur
Gość

Witam.
W powyżym artykule zauważyłem wykonanie rozdzielni w układzie TN-S.
Czemu nie zainstalowano ochronnika przeciwprzepięciowego na “N”, tylko na fazie?

MarK
Gość

Witam, w budynku na klatce w bloku mam bezp. topikowy 16A – stara instalacja przed wymianą wygląda na TN-C, a w domu mam wymienione przewody na miedziane. Chcę przerobić na TN-C-S i zainstalować RDC AC 25A do: 3x oświetlenie – wyłączniki nadprądowe po 10A + 3 x gniazdo po 10A – (tutaj pytanie czy do pralki lepiej dać 16A?) Czy będzie OK? Dziękuję za odpowiedź.

Filip
Gość

Bezpieczniki topikowe są bezpieczniejsze. Może i mniej wygodne w obsłudze ale masz większą pewność, że zadziała. W rozdzielni głównej budynku i tak masz są zabezpieczenia topikowe.

Krzysztof
Gość

Wszystko ma swoje zalety i wady.

Janusz
Gość

Obwody oświetleniowe – 10A
Obwody siłowe – 16A

MarK
Gość

A czy będzie pasował wyłącznik różnicowo-prądowy AC 25A ? Dzięki…

Janusz
Gość

RCD 25A 30 mA AC

Kamil
Gość

Witam

Czy mógłbyś napisać jaka to jest rozdzielnica nazwa etc i gdzie ja można dostać ?
Pozdrawiam

ANDRZEJ BASTIAN
Gość

Zajmuje się hobbistycznie elektrycznością. Zaciekawił mnie tytuł „Elektryka dla każdego” ale jakoś siebie nie widzę, przy tak dużych napięciach. Wszystkiego dobrego

slayer74
Użytkownik

Skoro boisz się napięcia 230V/400V jesli dobrze zrozumiałem to może dla Ciebie Andrzeju Bastian jest jakąś pokrewna dziedzina np. elektromechanika a właściwie dziś już można mówić o mechatronice samochodowej albo elektroniką polecam ksiązkę Elektronika od praktyki do teorii http://helion.pl/ksiazki/elektronika-od-praktyki-do-teorii-charles-platt,eleodp.htm

Ta książka prezentuje najlepsze z możliwych podejście do nauki elektroniki. Już od pierwszych stron zaczniesz pracować nad realnymi projektami. W serii interesujących eksperymentów poznasz najważniejsze elementy tej układanki oraz sposób ich działania. Jednak na samym początku przygotujesz swoją domową pracownię – będziesz potrzebował trochę miejsca, odpowiednich przyrządów i części. Potem będzie już tylko ciekawiej! Każdy kolejny projekt to nowe, trudniejsze wyzwanie. Jednak ponad 500 kolorowych zdjęć gwarantuje, że poradzisz sobie w mig ze wszystkimi problemami. Spełnij swoje marzenia i zbuduj własne układy elektroniczne!

Odkrywaj poprzez niszczenie rzeczy – eksperymentuj przy użyciu różnych części i ucz się na błędach.
Przygotuj miejsce przeznaczone do prowadzenia projektów: swoją własną pracownię w domu, wyposażoną w narzędzia i części, których będziesz potrzebował.
Poznaj kluczowe części elektroniczne oraz ich funkcje w obwodach elektronicznych.
Zbuduj alarm przeciwwłamaniowy, lampki choinkowe, elektroniczną biżuterię, procesory dźwięku, tester refleksu oraz zamek szyfrowy.
Skonstruuj autonomicznego robota, który może badać swoje otoczenie i unikać przeszkód.
Przeczytaj jasne i łatwe do zrozumienia wskazówki dotyczące tego, co będziesz robił i dlaczego. — tekst pochodzi ze strony http://helion.pl/?utm_source=cb&utm_medium=paste&utm_campaign=cb1

Cezary
Gość

Z niecierpliwością czekam na finał finałów 🙂 Mam pytanie trochę z innej beczki.

Sieć TN-C-S (póki co bez uziemionego pkt rozdziału). Mieszkanko małe, ale z pokojem na poddaszu gdzie prądu brak. A fajnie by było jakby był. Sensownie byłoby poprowadzić z rozdzielnicy dwa przewody, jeden dla gniazdek, drugi dla światła. To jednak kłopotliwe. Dlatego chciałbym u góry zrobić małą rozdzielnię z różnicówką, dwoma eskami i szynami N i PE. Pytanie czy jeśli z rozdzielnicy głównej pociągnę przewód 3×2,5mm^2 (L z eski 16A, N z szyny N, PE z szyny PE – tak jakbym normalnie ciągnął przewód do gniazdka) i ów przewód potraktuję w górnej rozdzielni jak zwykły przewód zasilający mieszkanie (L wepnę w różnicówkę, N i PE na osobne szyny, a dalej już normalnie rozprowadzę kolejne przewody po pokoju) to nie będzie to niezgodne z zasadami? Bo działać powinno 🙂

Niko
Gość

Hej, a może pomożesz mi w doborze RDC. Zastanawiam się nad typem A oraz HPI. Będę miał po 2 obwody do gniazdek w łazience, kuchni, pokojach. Dlaczego po dwa ?, a dlatego bo będę chciał oddzielić pralkę i wannę od reszty gniazdek w łazience; piekarnik i zmywarkę od reszty w kuchni oraz tv i pc od reszty w pokojach.

Zastanawiam się czy jest sens używania typu HPI we wszystkich przypadkach. Czy może HPI zastosować tylko do pc i tv a do reszty typ A ?

Tym sposobem wychodzi 4 różnicówki ( kuchnia, łazienka, pokoje, reszta gniazd ogólnych)

Oczywiście różnicówki 40A 0,03A

Czy ma to sens czy za bardzo przekombinowałem ? 🙂

Kamil kowalski
Gość

W mieszkaniu typ sieci TN-S jednofazowa .Gniazdka w kuchnia ,łazienka, pralka, suszarka przewód 3×2,5mm kwadrat gniazdka w pokojach i obwody świetlne przewód 3×1,5mm kwadrat
Ja bym domową rozdzielnię zrobił tak:
1. Bezpiecznik 20A typ C daje jako główny wyłącznik napięcia w domu (rozłącznik instalacyjny sobie daruje) za wyłącznikiem głównym daje ochronnik B+C , i wskaznik napięcia.
2. Od wyłącznika głównego robie odzielne obwody na gniazdka w kuchni pokojach i łazience ( RCD i bezpiecznik B16 ). Pralka i suszarka odzielny obwód z RCD i bezpiecznikiem B16.
3.Światło w mieszkaniu ( podzielił bym na dwa odzielne obwody w przypadku awarii światła w jednym pomieszczeniu mam światło w innych pomieszczeniach) bezpiecznik B10.
4.Piekarnik i zmywarka na osobnych obwodach z RCD i bezpiecznikiem B16.
Czy może tak być zrobiona instalacja w mieszkaniu.Proszę o opinie autora bloga.

Mir
Gość

Witam, jasno fachowo i jak dla mnie neptyka w tej dziedzinie nad wyraz obrazowo 🙂 Moja wydumka jest podobna lecz pozbawiona wyłącznika różnicowego i nadmiarowego. Wiadomo stara instalacja na dwa kable, a w piwnicy kafle i szkoda kuć. Może jakiś pomysł jak bez kucia dołożyć dodatkowe przewody lub dołożyć dodatkowy kabel do różnicówki już w rozdzielni i pozostawić w pralni automat z uziemnieniem na zerowym?

Damian
Gość

piszesz o starej instalacji na dwa kable, rozumiem ze w korytku jak ponizej napisal Radek wrzucisz 3*x.y.. tylko w jaki sposób to uziemisz? szpilka w ogródku, bednarka i ŻO 6mm2 do skrzynki?

wpDiscuz